46
  • Tinman #5
    Tanulmány? Bzmg ennél én sokkal egyszerűbbet mondok: Az autonóm nem tud átvágni. Tudna, de a szolgáltató nem tudhatja, hogy mikor ül benne ellenőr, így kijelenthető, hogy az autonóm becsületes, ergo a bizalom a taxisok felé drasztikusan megnő, ergo én sem sétálok Pesten 5 km-t, csak azért, mert a faxkivan a hiénákkal.
    Utoljára szerkesztette: Tinman, 2019.09.16. 10:55:51
  • M2 #4
    A forgalom akár 40 százalékkal is nőhetne, de ezek az önjárú járművek 60 százalékkal kisebbek is lehetnének.

    Könnyebben kitilthatóak lennének az autók a városok belső területeiről, az így felszabaduló útrészek meg minimum duplázhatják az utcák áteresztési képességét (jellemzően a két oldalt parkoló autók közt ma már csak egy forgalmi sáv van).

    A maximális sebességet le lehetne csökkenteni 40 km/órára, az utazási idők akkor is rövidülnének a szabályozottabb környezet miatt (ma városon keresztül az autók átlagsebessége 20 km/h).
    Példa 1: egy jobbkezes kereszteződést teljesen máshogy közelít és kezel le az ember is, amikor az utak teljesen beláthatóak, mint amikor csak az utolsó pár méteren megállva lehet belátni az utcákba. Az autonóm járművek ezt le tudják kommunikálni egymás közt.
    Példa 2: kerékpáros az út szélén 30 km/h sebességgel teker, autók hatvannal előzik, de a kerékpáros folyamatosan velük együtt halad, mert lámpáknál visszaelőz. Tehát az autósok feleslegesen előzik meg, mert nincsenek tudatában az előttük várható forgalmi helyzetnek.
    Utoljára szerkesztette: M2, 2019.09.16. 10:55:36
  • molnibalage83
    #3
    Szerintem ekkora ingázó távolság esetén annak költsége és egyéb kihatása miatt költözés reális alternatíva lehetne. Ha Bp déli felére mész az is napi kb. 140 km autókázás. Az ideális estben is 6,5 literes fogyasztással 9 liter benya/nap, de azt számolva, hogy te milyen időekt írsz, a 6,5l/100km az inkább 7,5 lehet. De akkor legyen 6,5.

    Ez...
    3600 HUF/nap.
    18000 HUF/hét
    72000 HUF/hónap
    Szabadságot is beleszámolva ez kb. 800 ezer HUF/ év.

    Annyira még Bp-n sem drága a lakásbérlés, hogy ezt ne érje meglépni, mert a szabadidődet nem tudom, hogy te hogyan árazod be. Ha csak havi 50k-val drágább lakni Bp-n, akkor is elég szépet spórolnál, főleg szabadidőben, de pénzben is.

    És ez csak benya költség, mert más is kopik az autóban. Megfelelően közel költözéssel kb. 20 perc bringával minden elérhető. Fillérekért.

    Ha az ember napi 4 órát utazik, akkor rossz helyen van. Szerintem. Én is meguntam az agglomerációból utazgatást, mert az élet elbaszása volt holtidővel, pedig és bringával csináltam és csak nap 1,5 óra volt, de ekkora távot télen tényleg nem volt kényelmes és azért család nélkül is nem volt mindig fun későn hazatekerni, pl. edzés után. Bár mondjuk jól lefogytam tőle...

    Persze értem én, ha a család miatt nem lehet, de ez a fajta immobilitás azért érdekes, mert a cégeknek sem jó és a váltástól és változástól való félelem miatt az ember lényegében az életét dobja ki az ablakon. Mert egy embernek jó, ha napi 6 óra szabadideje van, amivel sáfárkodhat. Ebből naponta min. 2,5-3 órát kidobni...

    Ha meg lenne normális vasúti közlekedés, akkor kb. 60 perces történet is lehetne.
    Utoljára szerkesztette: molnibalage83, 2019.09.16. 10:08:36
  • Whysper
    #2
    Én naponta ingázók Hétfőtől - Péntekig. Kecskemét - Bp között. Vonat nem jöhet szóba,mert van egy családom. a Vonat drágább és +1 órával lassabb mint ,ha autóval járok fel. Bp.-re feljutni 45 perc. Budapest táblától a munkahelyre eljutni 55-75 perc. összesen utazok napi 3-4 órát + 8 -9 óra munka. Ha ez az robot autó engem kecskemétről - a munkahelyemig eljuttatna mondjuk napi 3000 Ft körül úgy ,hogy a kocsiba tudok aludni odafelé és vissza. Nekem már az is segítség lenne...
  • kvp
    #1
    Azert az eleg vilagos, hogy ha valami olcsobb es konnyebben elerheto lesz akkor noni fog a nepszerusege. Ha a taxi olcsobb lesz, akkor tobb ember engedheti meg maganak, igy az alternativ kozlekedesi formakrol (tomegkozlekedes, bicikli, stb.) is tobben valtanak at ra.

    A kerdes az, hogy az olcsosag miatti forgalomnovekedest kepes-e kompenzalni az automata autokbol eredo hatekonysagnovekedes. Amennyiben nem, akkor az ar mellett a dugokban allas lesz az autohasznalat novekedesenek masik limitacios tenyezoje. Amennyiben igen , akkor eljuthatunk oda is, hogy mindenkinek (az iskolas gyerekeknek is) lesz automata kocsija. Vagy sajat vagy taxi. A kozossegi kozlekedes onnantol mar csak a sebesseggel tudna versenyezni, tehat csak az orszaguti maximalis sebesseg folotti vonalak maradnanak eletkepesek, ami a varosi kozlekedes veget jelentene. Szerencsere a regi varosok limitalt autokapacitasa miatt ez nem valoszinu, de amerikaban teljesen realis a 100%-os autohasznalat. (lasd Detroit amikor meg laktak)