12
  • Sequoyah
    #12
    A Bitcoin nem fog neked hiteleket elbiralni meg egy rakas dolgot elvegezni amit a bankok igen, szoval nem osszehasonlithatoak. A Bitcoin csupan a tranzakciok lebonyolitasara alkalmas, abban pedig a hagyomanyos mondszerek sokkalta energiahatekonyabbak es gyorsabbak.
  • kvp
    #11
    "Na, akkor most valaki számolja ki, hogy mondjuk a dollár kezelésében részt vevő bankok mekkora energiát fogyasztanak. Áram, gáz, stb."

    Ha tisztan a szamitogepeik kapacitasat nezzuk, akkor a bitcoin-nak is csak a toredeke es az osszes kriptovalutahoz kepest szinte semmit. Az oka az, hogy a legtobb banki rendszer meg par szaz kilohertz-es gepekre lett tervezve es ezert a vilag teljes banki forgalmat elvinne a legkisebb google-os adatkozpont is. A bankok jellemzoen nem szeretnek penzt kolteni, ezert ha tranzakcionkent csak 1 centet lehet sporolni az energiakoltsegeken, akkor mar megeri nekik megcsinalni.

    Ha egy banki tranzakcio energiakoltseget nezzuk egy bitcoin-os tranzakciohoz kepest, akkor meg a fentiekhez kepest is nagysagrendekkel rosszabb a helyzet. Sot igazabol egy 10-15 perces youtube video megnezesese mobilon tobb energiat igenyel, mint egy atlagos ember teljes havi banki forgalma, ugy hogy online kapja a fizeteset, online fizet minden szamlat es online ellenorzott bankkartyaval fizet mindenhol. A modern penzforgalom valojaban nagyon olcso, csak dragan adjak a bankok.

    Egyebkent nem tudom feltunt-e valakinek, de a bitcoin-t direkt arra terveztek, hogy kezelhetetlenul bonyolult legyen. Tehat nem csak a banyaszas, de a sima tranzakciok is direkt ugy vannak megtervezve, hogy egyre bonyolultabb legyen lebonyolitani oket. Ez nem csak a kibanyaszhato token-ek szamat limitalja, de az osszes veluk vegezheto tranzakciok szamat is. Es ez szandekosan lett igy megtervezve, mivel egy matematikai kiserletrol van szo, nem egy hasznalhato fizetoeszkozrol. Az utobbinak ugyanis nem az a legfontosabb ismerve, hogy az indulaskori erteket megtartja hanem az, hogy fizetesre alkalmas marad hosszutavon is. Az arany termeszetenel fogva ilyen. A virtualis (banki) penz is ilyen, mert ilyenre terveztek. A bitcoin-t meg direkt pont a forditottjara, a komplexitasilag ellehetetlenulesre. Ilyen szempontbol meg rosszabb is mint a tulipanok voltak, mert azok nem pusztultak ki teljesen a folyamat vegere csak bearazodtak a normal ertekukre.
  • Freddy TNT
    #10
    Na, akkor most valaki számolja ki, hogy mondjuk a dollár kezelésében részt vevő bankok mekkora energiát fogyasztanak. Áram, gáz, stb.

    Ott emberek dolgoznak, tehát klíma, víz, stb. Ez mekkora ökológiai lábnyom és a többi és a többi. Biztos nagyobb mint a bitcoint. Mindkét "intézmény" pénzel foglalkozik. A Bitcoin is és a bankok is. Ja, lehet ez valakinek fáj ?
  • Sequoyah
    #9
    Nem, a tulipanpiac annal azert gyorsabban osszeomlott. A spekulansok persze oriasit buktak, de a realgazdasagra viszonylag kis hatasa volt ennek.
  • ostoros
    #8
    Miért, nem így volt?
  • Sequoyah
    #7
    Nem a mar letezo hardvert, hanem az ezen hardverre (es kesobbi bovitesere) szant penzt es a rajtuk elpazarolt energiat lehetne valami ertelmes dologra forditani.

    Kepzeld el hogy mi lett volna ha a 17. szazadi holland tulipanmania idejen beszantottak volna a buzamezoket es tulipanokat telepitenek oda, mert az jovedelmezobb...
  • esemve
    #6
    Celhardwarek ezek, hash keresessel sajnos nem lesz meg sose a rak ellenszere
  • BSOD64
    #5
    Ezzel a számítási kapacitással/fogyasztással inkább rákgyógyszert kellene keresni vagy valami értelmes dolgot kellene kutatni/szimulálni...
  • Sequoyah
    #4
    Na igen, ezert is halvaszuletett otlet a Bitcoin. Meg alig hasznalja valaki (ahhoz kepest hogy egyesek azt vizionaltak hogy minden penzt kivalt), es mar hasznalhatatlanul eroforrasigenyes mind energia, mind hardver es mind szamitasi idot tekintve.

    Nyilvan spekulansok jo erzekkel (=szerencse) veve es eladva megkereshetik magukat rajta, de aztan ennyi is...
    Vannak hasznalhato alternativak, vagy legalabbis a technologia letezik ra, ami hasonloan vagy jobban mukodik mint a Bitcoin, de viszont skalazhato is.
  • esemve
    #3
    +s
  • esemve
    #2
    Azok inkabb valamelyik anonim coint hasznaljak illetve talalkozas eseten kezpenzt...
  • wollnerd #1
    Szerintem inkább be kéne tiltani, vagy erősen szabályozni...
    Mert sztem sajnos a bitcoin-nak inkább csak a rossz oldala van, a dark web előszeretettel használja. (pl. drogok, fegyverek emberkereskedem, egyéb feketepiac, zsarolóvírusok, terrorizmus és még sorolhatnám...)