21
  • zola2000
    #21
    Nem hinném hogy "valódi mesterséges intelligencia" létre jöhetne a mi életünkben, de az hogy automatizált gyártó sorok, önvezető autók stb elterjednek mindenképp sokmindent megváltoztat.
  • kvp
    #20
    Az a legnagyobb baj, hogy marketing celbol mindent osszemosnak mesterseges intelligencia meg okoseszkoz nev alatt.

    Vannak ipari automatizalasi fejlesztesek, ezekhez nem sok mesterseges intelligencia kell, viszont egyszer be kell loni a gyartasi folyamatokat jol es utanna egy sima automata gyartosor. Sokat segitene ha a tervezok a rendelkezesre allo gepekhez terveznek a termekeket, nem a gyartosort kellene utolag a termekhez igazitani.

    Vannak tudasbazis alapu rendszerek, amiket gyakran neznek mesterseges intelligencianak, de ezek valojaban szep nagy sokdimenzios fuggvenytablak, mint amilyen a konyvbe kotott verzio volt regen. Egy ilyen rendszer okosnak okos, de nem intelligens.

    Leteznek az intelligens assziszensek is, amik a tudasbazisokat probaljak ontanulo modon rendelkezesre bocsatani. Ezekben van lehetoseg, de meg nagyon butak es tobbnyire teljesen hianyzik az ugynevezet jozan paraszti esz nevu tudasbazisuk.

    Nagyon nagy kategoria a mintaillesztesre alapulo szolgaltatasok kore, az arcfelismerestol kezdve az online viselkedesi minta alapjan kategorizalo szoftverekig. Ezek altalaban mintaillesztessel kezdenek, aztan valamilyen tudasbazis alapu vagy ontanulo neuralis rendszerrel dolgozzak fel a bejovo adatokat. Utobbiak is csak bonyolult fuggvenytablak, csak eppen mar eleve egy algoritmussal generaltak.

    A legtobb sima 'okos' eszkoz pedig valojaban csak par szoftveres funkcioval bovitett targy, amikbe se intelligencia, se nagyobb tudas nem kerult, de legalabb felautomata modon kepesek par folyamatot kvazi onalloan elvegezni.

    Ezek egyike sem nevezheto valodi mesterseges intelligencianak es a teren meg eleg sok alapkutatasra es kiserletre van szukseg. A legtobb ilyen kiserletet az teszi lehetove, hogy egyre erosebb hardver all rendelkezesre, tehat lehetoseg van a regebbi elmeleteket kiprobalni es a tapasztalatok alapjan ujakat gyartani. Ez elvileg egyre gyorsabb visszacsatolasi idoket tesz lehetove es remelhetoleg elobb utobb lesz is belole valami hasznalhato eredmeny. De nem ma. Elobb meg meg kellene jelenniuk a 3D-s elrendezesu nagy surusegu processzor tomboknek, hogy akar csak megkozelithessuk barmilyen termeszetben elofordulo bonyolultabb allat szintjet. Az elmelet megvan hozza, mar csak a hardvereknek kellene felnoniuk a feladathoz.

    ps: Persze attol mar valodi MI-t lat mindenki egy onjaro autoban is, meg akkor is ha csak viszonylag egyszeru tudattal rendelkezik (kb. egy hangya szintjen). Vegul is, intelligens is, mesterseges is, csak eppen messze nem emberi szintu intelligencia.
  • Oliwaw
    #18
    Biztos vagyok benne, hogy az MI-t fejleszteni kell, de kíváncsi vagyok hogy kb 10 éven belül mire is lesz ez jó?
    És valódi igazán fontos dologra gondolok pl. gyártás. Olyan gyárban dolgozok ahol elvileg minden új és automatizált (Siemens)
    Annyi a hiba mint égen a csillag (egy részlegnél napi 15-20 ami folyamatában konkrétan megakasztja az egész gyárat).
    Hogy lesz ebből gépek által vezérelt kánaán ?
  • Sir Cryalot
    #17
    Akkor lenne szájkarate ha odaírtam volna hogy milyen jelfeldolgozásra gondoltam, analóg, digitális, kvantum

    erre jöttek és beleálltak :D .

    Nemhogy nem fertő, nagyon is zen.
  • Nos
    #15
    Jol latod, ez itt foleg szajkarate :) Ha epp nem pofazok en is igy erzek.
    (Az elso idezet nem tollem szarmazik.)
  • Yagami
    #14
    "Én történetesen értek a jelfeldolgozáshoz"
    ...később:
    "A jelfeldolgozashoz nem ertek"

    Amit én tényleg össze szoktam itt visítozni rajtatok, hát az valami oltári nagy móka, eküszöm :D
    De nyugi Cryalot, te sem látod a fától az erdőt legtöbbször, ahogy most sem. Úgyhó' megnyugodtam :D Remélem "bedobsz" nekem is valami okosságot, te is az egyik nagy kedvencem vagy itt; ebben a fertőben:)
    Utoljára szerkesztette: Yagami, 2018.09.29. 22:28:29
  • Nos
    #13
    A jelfeldolgozashoz nem ertek, de utana tudok nezni, hogy milyen matekot hasznal, mar csak kivancsisagbol is. De vannak olyanok is itt, akik csak elkezdenek hulyezni, es azt se tudjak mirol beszelnek. Persze lehetett volna ertelmes beszelgetni arrol, hogy kinek mi faj az ml-el kapcsolatban, csak ehhez kepesnek kell lenni intelligensen megszolalni :)
  • Sir Cryalot
    #11
    "hóbort (főnév)

    1. Furcsa különcség; gondolkodásban, magatartásban a megszokottól elütő, gyakran szélsőségesen szokatlan megnyilvánulás; bolondság, furcsaság.

    A matematika professzornak ártatlan hóbortjai vannak. A hóbortot sokszor egyéniségnek nevezik.


    2. Fantasztikus gondolat, ami az élettől távoli, nem gyakorlatias, valószerűtlen, hihetetlen ötlet, jelenség, esemény."


    Igazi Dunning Kruger tàptalaj a tèma, kezdve ott hogy elkezdenek jelfeldolgozàshoz "èrteni" a topikban. :D
  • zola2000
    #10
    "par szaz millioan mar jobban elnek, mint mi" azt azért annyira nem nehéz :)

    Manapság már az óriási szmogról sem lehet hallani annyira mint régen, jól csinálják
  • Nos
    #8
    Az stochastic sp es digital sp olyan matekokat hasznal, amit valamilyen ml megoldas is, a kulonbseg az, hogy hogyan es mire. Az viszont teny, hogy van eleg sok olyan ml algo amit nagyon sokat hasznalnak es ecceru mint az ek.
  • Nos
    #7
    Azert Kina ebbe nagyon sok penzt beletolt. Kb atugrottak egy technologiai erat. Eleg csak megnezni mi tortenik naluk a fizetesi tranzakciok teruleten, vagy a mostanaban bevezetett social credit rendszert. Nemreg voltam Shanghaiban, nem elnek ott, de nem kell azon csodalkozni, hogy tart toluk a nyugat. Es nem csak az szamit, hogy sokan vannak, hanem az is, hogy iszonyu gyorsan fejlodnek. Nagy az orszag es nehez egyszerre felhuzni, de azert par szaz millioan mar jobban elnek, mint mi.
  • zola2000
    #6
    Ilyen alapon Indiának és afrikának kéne kicsinálnia a világot, de nem így történik...

    Majd elhiszem hogy jó a kínai "mi ipar" ha például jobban fog kínairól angolra fordítani egy kínai cég fordítója mint a google-bing translator.
  • Sir Cryalot
    #5
    alphago:
    "It's based on algorithms that have been know for several decades already. The Monte Carlo method has been invented in 1949, adapted for Tic-tac-toe in 1987, for Go in 1992, combined with tree search in 2006 and then combined with deep learning (known since 1986) through the use of many-layered feedforward neural networks (2006) that became practical recently due to the increase of power in GPUs."
  • Sir Cryalot
    #4
    https://en.wikipedia.org/wiki/Thinking_Machines_Corporation

    Magyarázat?

    Talán ha még időben tetszett volna kapcsolni és mondjuk személyeskedésben tetszett volna mérni a sötétséget akkor érvelni is megtetszett volna tanulni .
  • M2 #3
    "az újdonsült MI hóbort"

    Nekünk itt az ugaron meg már csak ilyen sötétek jutottak.
  • Sir Cryalot
    #2
    Szerintem ez az újdonsült MI hóbort nem más mint azon hülyék vesszőparipája akiknek a jelfeldolgozás eddig is magas volt és ezután is az lesz. Buktak már ebbe bele nyugaton.
  • overseer-7
    #1
    a kínaiak kicsinálják az usát... 1 milliárd emberrel többen vannak.. miközben erősen rágyúrnak az MI fejlesztésére.