21
  • LAnders
    #21
    Ha ez nekem szánt válasz, én nem azt írtam, hogy a természetes fény és a led fény spektruma megegyezik, nyilvánvaló, hogy a led színspektruma nem egyenletes, és a kék egy bizonyos hullámhosszánál tetőzik.

    Az a kérdés, hogy az egészséget mennyiben befolyásolja a led kijelzőkből, ill. a napsütésből eredő kék fény. Mivel a led kijelzőket viszonylag kevés ideje használjuk, kíváncsi lennék pld. a crt kijelzőkkel való összevetésre.

    Abban viszont egyetértek, hogy a gyártók részéről tényleg bőven van/lenne tennivaló ebben a témában.
  • Sir Cryalot
    #20
    https://en.wikipedia.org/wiki/Diffuse_sky_radiation

    http://www.displaymate.com/Spectra_41a.html
  • Sir Cryalot
    #19
    Nem is hasonlít, az egyiknek 445nm nél van a csúcsa a másiknak 500nál. Kijelzők nem is tudnak 500nm-t mert ott a kék és a zöld szűrő is blokkol, 500nm emitter meg nincs emissziv displayekben.

    Röhej!!!!!!!!
  • LAnders
    #18
    Kíváncsi lennék egy olyan összehasonlításra, hogy mennyi kék fény jut a szembe az lcd kijelzőkből, ill. mennyi a természetes napsütésből. Gyanítom, az utóbbinak van nagyobb jelentősége.

    Azt mondjuk mindig fontosnak tartottam, hogy a kijelző soha ne világítson túlzottan erősen, ill. ha sötét van, lehetőség szerint mindig legyen háttérvilágítás. Szerintem ezzel lehet leginkább csökkenteni a retinára jutó kék fény mennyiségét.
  • Atyuska
    #17
    Szerintem jelentősen lehet javítani, ha a megjelenítést meleg színhőmérsékletre állítjuk - legyen az mobil vagy asztali gép. Most már egyre kevesebb mobilnál fix a színhőmérséklete.
  • TokraFan
    #16
    Értem, köszönöm a részletes felvilágosítást!
  • Sir Cryalot
    #15
    Jó a kérdés hogy az ég színével mi van, nos az nem 445 nm mélykék főleg hanem ciánkék >480nm , és a papír szerint az nem lép reakcióba úgy mint a mély.

    Egyébként pont ez a kulcs ebben hogy minél közelebb van UV-hez a hullámhossz annál több mindennel lép reakcióba mert egyre több minden elnyeli.

    Hát akkor az emisszív displayek most megszívják mert vagy plusz egy subpixel vagy nem lesz kék, transzmisszivnél meg kapcsolható háttérfény , vagy plusz 1 subpixel ami ott eleve egyszerűbb, oledet még az ág is húzza .

    Azt se felejtsük hogy eddig 2 subpixelre fogták rá hogy elég (pentileozós sumákság).
    Utoljára szerkesztette: Sir Cryalot, 2018.08.13. 18:13:14
  • Sir Cryalot
    #14
    Sok esély van rá hogy azok találják el az arányt akiknek se esztétikai érzéke, se motivációja nincs hogy neked tartós displayt adjanak :D . Mellesleg utólag ez már nem igazán számít-

    szarok a displayek meg a standardek is, lehetett sejteni,
    mellesleg az a 445 nm az írásban eleve szűk hullámhossz, szóval az is kiesett mint megoldás, a led annál meg csak rosszabb lehet.

    Majd lesz valami rendes platform felelős emberek által , át lehet oda seregleni ha maradt még agya az embereknek amit nem lúgozott ki a fogyasztói társadalom


    Utoljára szerkesztette: Sir Cryalot, 2018.08.13. 14:08:02
  • wraithLord
    #13
    Ki a faxom mondta, hogy nem a konkrétan kék fényről van szó?

    És akkor gyorsan betiltják a kék fényt? (445 nm?) Nem, hanem csökkentik az arányát, hogy a retina egységnyi felületét minél kevesebb ilyen hullámhosszú fény érje, mint ahogy a valóságban, természetes fénynél is történik. Ilyen kibaszott egyszerű dologra gondoltam az "arányokkal".
  • Sir Cryalot
    #12
    Még a szembejövő autók fényére is.
  • Sir Cryalot
    #11
    Nem ártana megnézni a forrást mielőtt nekiállunk osztani az észt,
    https://www.nature.com/articles/s41598-018-28254-8.pdf
    de konkrétan a kék színt vették elő nem az arányát , mégpedig 445nm-en ami megfelel a displayekben lévőknek-

    Az van az írásban hogy öregkorban meg gyenge immunrendszer mellett nem fog regenerálódni aminek fiatalon kéne regenerálódás nélkül meg kivégzi a látást a kék hullámhossz.

    Ami itt még menthetné a helyzetet az a szűk hullámhossz. Egyébként elég szánalmas ez ami az utóbbi években történt, hogy felváltva, oled fekete meg álló fehér lcd buzulás, sokat elmond a gyártókról és a fogyasztókról is (esztétika érzék : mínuszban).
    Utoljára szerkesztette: Sir Cryalot, 2018.08.13. 13:11:23
  • fonak
    #10
    Mindmegvakulunk. Egyébként ez a LED lámpákra is vonatkozik?
  • wraithLord
    #9
    A szembe jutó fény hullámhossz szerinti összetételének az arányával (és az intenzitásbeli eltéréssel) van a gond, nem azzal, hogy van kék fény.

    @ddt500 #8 :D :D :D
  • ddt500
    #8
    Meg is halt mindenki 50 éves kora előtt.
  • kjhun
    #7
    Az ég kék-jével, akkor mi van?? Régen, az őskortól a közelmúltig, a szabad ég töltöttük a mindennapjainkat, legalábbis az év nagy részében. Ahol, állandóan meleg van, ott meg pláne.
  • Tinman #6
    Azt a szart max 1 órán át tartod a fejeden, nem tétel.

    PC-n meg bármely VR eszköz alatt ott a kék fény szűrés, elvégre már a Win10 is default tudja.
  • Tinman #5
    Naná.
  • wraithLord
    #4
    A kék fényre vonatkozik. Tehát a monitorokra is. Azokon is van "szempihentető" mód, ami ugyanazt jelenti, mint a telefonokon mostanában bevezetett komfort mód.

    A lényeg, hogy a fénynek, ami a szembe jut, minél kevesebb hányada legyen kék fény, amit vagy úgy lehet elérni, hogy csökkented a színhőmérsékletet (és/vagy a kijelző fényerejét), vagy úgy, hogy csökkented a kijelző fényerejét, és a környezeti megvilágítás (napsütés, lámpa) kap nagyobb hangsúlyt.

    ------------

    Mondjuk eddig nem nagyon reklámozták, hogy vakságot okozhat. A látásromlást a CRT-knél a különböző (nem látható fény hullámhosszú) elektromágneses sugárzásokra fogták rá, illetve LCD-k esetén arra, hogy a szemnek sokat kell ugyanolyan közeli távolságra fókuszálnia, ami nem tesz jót a belső szemizmok működésének, és rövidlátást okozhat.
    A kék fényt is eddig úgy vezették fel, hogy csak alvási ciklust zavar.

    Továbbá, a cikk sem túl konzisztens, mert először ezt írja:
    "A részleges és a teljes vakság oka az úgynevezett makuladegeneráció, amelynek következtében romlik az éleslátás, az olvasóképesség, a színlátás, a különböző fényviszonyokhoz való alkalmazkodás, növekszik a fényérzékenység, csökken a kontrasztlátás és látótérkiesés valósul meg a látómező közepén."
    Aztán ezt:
    "Amennyiben a mostani trend folytatódik, akkor 2050-re a világ fele, nagyjából 5 milliárd ember rövidlátóvá válhat és ebből 1 milliárd meg is vakulhat."
    A sárgafolt degenerációja és a belső szemizmok degenerációja, működési zavara más tüneteket okoz, amit eddig a szakirodalom jól felvezetett, itt pedig összemossa a kettőt a cikk, önmagának ellentmondva.
  • balazsgigi
    #3
    Mi a helyzet akkor a vr-el?
  • TokraFan
    #2
    Ez a monitorokra is vonatkozik?
  • grebber
    #1
    Én ezt kikapcsoltam a telefonba..sokkal jobb a szemnek