12
-
llax #12 Nem háromnál több (szub)kép kell, hanem sebesség kell háromszorosánál is több, mint a jelenlegi LCD-knél - azonos képfrissítéshez. Az emlegetett b2b idő miatt. A jelenleg használatos megoldásoknál (fehér háttérvilágítás+színszűrők) nem nagy probléma (gémereknek nagy), ha egy pixel teljes oda-vissza "átállási" ideje több mint az egy pixel megjelenítéséhez tartozó idő (képfrissítés ciklusideje). A cikkben tárgyalt megjelenítőnél ez nem engedhető meg, jelentősen csökkentené a megjeleníthető színteret és lehetetlenné tenné bármelyik alapszín tiszta megjelenítését. -
#11 Így már értem, köszi. Teljesen másra gondoltam.
Írtad, hogy a háromnál valójában több képet kell megjeleníteni egy "normál" képhez. Miért? -
llax #10 Ugyanazt csinálja az FLCD, mint a színszűrős változat esetén is, azzal a különbséggel, hogy itt a "monokróm" LCD minden egyes színhez külön képet jelenít meg, így valójában egyszerre csak egy színben látod a képet. Itt nincsenek szubpixelek, hanem teljes fényt átengedő képpontok vannak. Egy-egy képpont egyedi fényerejét az LCD állítja be, a maximumot a háttérvilágítás, ugyanúgy, mint eddig is az LCD megjelenítőknél (azaz ez sem lesz LED tévé). Ami nagy különbség, hogy itt a háttérvilágítás váltogatja a színét, egyszerre csak egy alapszín világít a teljes LCD mögött, az LCD ez alatt az adott alapszínhez tartozó képet ("szubképet") jeleníti meg, tehát egy teljes képhez 3 képet kell egymás után (és egy helyett) megjelenítenie. Ráadásul itt egy "szubképhez" teljes, b2b átmenet kell, ezért kell nagyon gyorsnak lennie a kijelzőnek. A b2b idő (tökéletes képváltás időszükséglete) nem az erőssége az eddigi LCD-knek, nem is azt az értéket hirdetik, hanem helyette a g2g időt, ebben kell valami nagyot alakítani.
Mint írtam, eddig is volt és van is ilyen (pl. EVF), csak a filmekhez, multimédiás tartalmakhoz nem elég gyors az eddigi LCD technikákkal. De alkalmazták ezt régebben nagy pixelsűrűségű kijelzőknél is (EVF-nél ugyanez az oka), de ma már nem gond nagyon nagy pixelsűrűség elérése RGB LCD-kkel, így leszoktak róla a gyártók (a nagyon korlátozott sebesség is közrejátszott). Egy eddig is létező, korlátozottan használható (sebesség...) megoldást akarnak általánosan használhatóvá tenni.
Az egésznek "messziről nézve" nincs túl sok értelme, mivel az eddigi színszűrős LCD-kkel mostanra igen nagy pixelsűrűséget tudnak elérni, gyorsak is és ott az OLED is... De: színtérben jobb lehet mint az eddigi LCD-k, az extrém nagy sebességű paneleknek a gémerek is örülnének, még nagyobb pixelsűrűség érhető vagy ugyanazon felbontáshoz harmada annyi egyedi képpont kell, olcsóbb is lehet, mint az OLED, annak hátrányai nélkül. Nem egy világot megváltó újítás ez, csak egy lehetséges irány... -
Sir Cryalot #9 Van egy olyan sejtésem , hogy a display ügyi tájékozatlanság , nem ma meg holnap lesz szétoszlatva annál aki nem követi a témát .
Mondjuk azért piacvezető az LCD mert az a fehér ritkaföld LED ami abban van egeket verdesi hatékonyságban ,és nem orrhosszal veri meg az OLEDet , de még az új üdvöskét a microledet is NAGYON megveri, és még ki sincs teljesen aknázva , szóval így kb . teljesen esélytelen a többi.
Magának az LCD panelnek meg tulképp nincs számottevő fogyasztása.
Azért lehet színszűrőzni meg polárszűrőzni mert az a fehér LED ultrahatékony .
Utoljára szerkesztette: Sir Cryalot, 2018.07.09. 07:01:54 -
#8 Az első két mondat evidens volt számomra is.
A többi elég érthető, bár már az nem világos, hogy pontosan mit csinál az LCD, ha már a háttérvilágítás szabályozza a fényerőt és állítja be a színeket? Akkor az igazi LED tévé, nem? Illetve, ha a fényerőt szabályozza az LCD, akkor ahelyett nem lenne egyszerűbb és hatékonyabb az említett (valódi) LED(es) megoldás LCD nélkül?
Nem értem, hogy itt miért nem gond a miniatürizálás, mint a LED tévé esetén?
A másik: "A probléma itt abból adódik, hogy váltott színű megvilágításnál LCD-nek elméletileg 3x gyorsabban kell működnie, gyakorlatilag ennél is sokkal gyorsabban."
Miért kell sokkal gyorsabban?
(Csak ennyi kérdésem van. )
-
llax #7 A jelenlegi kijelzők többsége is LCD és LED kombinációja. A LED adja a háttérvilágítást ahogyan a most kifejlesztett kijelzőnél is, csak eddig fehér fényt adott. Teljesen helytelenül (marketing...) ezeket LED tévének/monitornak nevezik, pedig az továbbra is LCD...
Az újítás itt az LCD technológiájában keresendő, a színszűrő nélküli LCD váltott színes háttérvilágítását eddig is alkalmazták: pl. a MILC és brigde fényképezőgépek EVF-ében is ez az egyik elterjedt megoldás. Az EVF-nél annyira nem számít a nagyon gyors képfrissítés (persze a nagyobb ott is jobb), tévénél és monitornál már min. 60Hz elvárható lenne, de 3D és nagyobb igényeknél inkább 120Hz. A probléma itt abból adódik, hogy váltott színű megvilágításnál LCD-nek elméletileg 3x gyorsabban kell működnie, gyakorlatilag ennél is sokkal gyorsabban. A b2b időnek nem szabad nagyobbnak lennie, mint egy szín ideje, ami natív 120Hz esetén 2,78ms. Ez az idő még g2g-nek is jó érték és leginkább csak a nagyon utált TN panel tudja (akár jobbat is), b2b időnek a jelenleg elterjedt LCD technológiáknál elképzelhetetlen. Ehhez kell valami új, sokkal gyorsabb LCD. -
Sir Cryalot #6 Nagy intenzitású vonalmeghajtás azért eléggé el tudná kenni az OLED száját ,nyilván jobban is mint kéne (a tervezett elavulós játékhoz), de ahhoz szegmentált háttérfény kell amit még mindig nem csináltak normálisat (főleg nem RGB-t) , a FALD cuccaik meg nevetségesek az átszivárgásaikkal. -
Sir Cryalot #5 Az első három állításodat tudnák cáfolni (ha akarnák),
1. ez nem mechanikus színkerék, ezért akár 3 ezredmásodpercben vagy az alatt elfér mindhárom szín, nem látni törést,
2. dichroic szűrőből sztenderd fehér LED-del tetszőleges vékony spektrumú RGB hullámhossz kijön
3. csak akkor szükségszerű bináris meghajtás , hogyha egyszerre érdemes frissíteni az egész panelt , "subframenként" .
Ha van vonalfrissítés akkor kaphat analóg meghajtást az FLC , analóg PWM-el komparátorból , és nem lesz korlátozott bitmélység.
Ez most azért van , mert a "blue phase" nem akar összejönni nekik, pedig idénre ígérte az AOC, ez most az eloldalgás.
( https://sg.hu/cikkek/it-tech/60107/240-hz-es-lcd-teve-kerek-lcd-panel ) -
kvp #4 Ezt a technikat mar probaltak az 50-es evekben mint az elso szines tv szabvanyt, de nem valt be, mert az erre erzekenyek rohamot kaptak a gyorsan villogo szinektol, mig a lakossag egy jelentos resze (foleg a fiatalok) jol latta a villogast. https://en.wikipedia.org/wiki/Field-sequential_color_system
Szoval a talalmany ezen resze nem igazan nyero es ezzel el is veszettek a 3x-os felbontast.
Marad a szinminoseg. Ebbol a szempontbol meg mindig nem tudtak a valodi RGB ledes OLED kijelzok szintjet hozni, az inorganikusokrol (GaAs diodak) pedig nem is beszelve. Raadasul a kijelzo kapcsolo retege alavetoen binaris (fekete-atlatszo).
Marad a harmadik allitas, a gyors valtasi ido. Ez igaz, de a kijelzo binaris. Azaz ha mind a 3 RGB komponens csak 1 kepet kap, akkor csak 8 szin jelenitheto meg. Ahhoz, hogy a 8 bites melyeget elerjek mar 65536 frame kell, ami az RGB multiplex miatt mar a 196608 frame-et jelent. Na most ez a kijelzo gyors, de nem annyira hogy amig egy sima LCD megjelenit 1 darab kepet (egyet!), addig az egyebkent meg a 80-as evekben kitalalt es elvetett kijelzo megjelenitsen 196608 darab kepet. Egyszeruen nem lehet egy binaris (ketszinu) kijelzot olyan gyorsan villogtatni, hogy ertekelheto szinmelyseget produkaljon alacsony energiafelhasznalas mellett.
https://en.wikipedia.org/wiki/Ferroelectric_liquid_crystal_display
Az egyetlen felhasznalasnak a kismeretu, olcso, kis szinmelysegu (8/64/512 db szines) es nem baj ha jelentosen villodzo (8-15 Hz) kijelzoket latom, de azon a piacon ott vannak az olcso es tenyleg energiatakarekos OLED kijelzok, amik villogas es barmifele trukkozes nelkul tudnak szep szineket megjeleniteni es tenyleg csak annyi aram kell nekik amennyit nagyon hatekonyan fennye is alakitanak. (tehat 1 kep az 1 frame, 1x frissitve es onnantol a LED-ek energiahatekonysagan mulik) Arrol nem beszelve, hogy egy OLED kijelzonek sokkal lassabb elektronika is eleg, tehat a meghajtas is jelentosen kevesebbet fogyaszt az alacsonyabb orajel miatt. -
#3 Nézem az alkotó csapatot: van benne észek- és dél- kínai, indiai, de még a nemi arány sem az ilyenkor megszokott. -
Sir Cryalot #2 Mert ha lassan áll be a célértékre akkor áthallás van színek közt , és ki kell kapcsolni a LED-et addig amíg nem be nem áll.
Már 10+ éve ígérik ezt, gyak. minden évben megígérik.
30% egy lcd árában a színszűrő :DDDD , talán az lcd modul árában, ennél az RGB led meg drágább a simához képest, ráadásul csak akkor fogják közel egyszerre frissíteni a pixeleket ha két szintű bináris a meghajtása az lcd-nek, ami minimum 5 szempontból szívás.
Ebből megint semmi nem lesz. -
#1 Végülis a hattérvilágítás adja a színeket egyfajta LED és LCD öszvéreként? Ezt akkor a hagyományos LCD-vel miért nem lehet megcsinálni?