36
  • dyra
    #36
    Ha már ennyire vágod az angolt olvasd el magad.
    https://www.anandtech.com/show/11227/intel-launches-optane-memory-m2-cache-ssds-for-client-market
  • cateran
    #35
    Write only?
    Egyreszt meg egyszer: "16GB Intel Optane Memory, M.2 (2280) PCIe 3.0 (x2) NVMe, 3D XPoint, Read 900MB/s, Write 145MB/s, 190k/35k IOPS"

    Masreszt MI A FASZOM ELONYE VAN ENNEK AZ M.2 MEMORIANAK 1 M.2 SSD-VEL SZEMBEN, AMI OLCSOBB ES NAGYOBB TARHELY ES GYAKORLATILAG SEMMIVEL SEM LASSABB? Igy erthetobb vagy rajzoljam le?
  • Macropus Rufus
    #34
    sztem nem sok létjogosúltsága van egy ilyen modulnak.
    Egy vinyó és a kiegészítő modul együtt olyan 25.000-30.000Ft körül lehet. Nem számoltam utánna pontosan de egy 2.5"-os 500GB vinyó olyan 20.000 körül van. Mellé 10-ért ez a kiegészítő modul és már is 30-nál járunk. A legolcsóbb SSD-k meg 35-40 körül indítanak (500GB). 5000-10000Ft eltérés egy 80-90-ezres gép esetében már nem olyan vészes.
    Viszont önálló ramdisként még lehet esélye. De ez akkor minden gépet be tud gyorsítani, mivel gyorsabb mint a dram modul.
  • Tetsuo
    #33
    Tudom, hogy azt írták, de szerintem ez csak üzleti fogás, marketing. Igen, majd kiderül. A puding próbája az evés. :-)
  • Tetsuo
    #32
    Oké, egyetértek. Ezt én is így gondolom, csak félreérthető volt a rövid megfogalmazásod.
    Utoljára szerkesztette: Tetsuo, 2018.07.01. 21:39:53
  • dyra
    #31
    hát itt azt írják a cikkbe.

    "Az Intel szerint ideális helye az alsókategóriás, i3/i5 processzorokkal szerelt notebookokban van, amelyek jelentős százalékát még ma is 5400-as percenkénti fordulatszámú merevlemezekkel értékesítik."

    Meg kell nézni mit tud, ha szar valóban jobban járnak még a kis pénzű ügyfelek is egy SSD külső adattároló megoldással. De ha elfogadható teljesítmény lesz korrekt áron akkor szerintem jó fejlesztés.
  • wraithLord
    #30
    Az lehet, de attól még az 5400-as nem rendszermeghajtónak, hanem tárhelynek való. Ma már a 7200-asnak nincs is túl sok értelme, mert van pl. SSD, az 5400-as pedig tárhelynek sokkal megbízhatóbb. De anno egy 7200-as rendszermeghajtónak jobb választás volt.

    És persze a tányérfordulatszámon kívül még pár specifikáció számít egy HDD-nél, az olcsó laptopokba pedig általában a legrosszabb 5400-ast rak(t/j)ák. Nem azért írtam "legalját", mert az 5400 RPM a legalja, hanem az 5400-as vinyók legalját rakják bele a laptopokba.
  • Tetsuo
    #29
    "Itt az olcsó gépekről van szó. Arról amit az árérzékeny vásárlók vásárolnak."
    Pontosan. Tinman példaként hozta fel a drágább kategóriát úgy, hogy "még ott is...".
    No mindegy.
    "A 5400 HDD nem elavult! Adattárolásra kiváló!"
    Ezzel egyetértek, viszont ez az Intel Optane nem hiszem, hogy pont az olcsó gépekben terjedne.
  • dyra
    #28
    Vállalati gépekről beszélgettünk úgy. Én meg egy nagyvállalatnál vagyok informatikai megbízott. Dell gépeink vannak minimum 256-os SSD-vel de több kollégának 500-as van. Nincs szarakodás a garanciával (bejelentéstől számítva általában 24 órán belül helyszínen a szerviz). Így.

    De itt az olcsó gépekről van szó. Arról amit az árérzékeny vásárlók vásárolnak. Egyszerűen nem értem, hogy nem vagy képes külön kezelni a két szegmenst.
  • Tetsuo
    #27
    Hogy jön ide a helyszíni garancia?
    Az embereket inkább tudatosságra kellene ösztönözni, miszerint építsen NAS-t vagy külső HDD-s adattárolót a SSD mellé és hosszútávon, de lehet hogy már rögtön olcsóbban jön ki.
  • Tetsuo
    #26
    +1.
  • Tetsuo
    #25
    A 7200-as winyónak nem csak egy előnye, hanem csomó hátránya van az 5400-assal szemben. ;-)
  • dyra
    #24
    Bakker teljesen másról beszélsz. Itt arról van szó, hogy nagy tárhelyet kapnak a userek és cserébe lassabb lesz a gép de nem annyival mintha egyáltalán nem lenne benne SSD. Te mesélj nekem mennyibe kerül az 1 terás SSD és mennyibe az egy terás HDD? RAMDISK meg pl a user böngészőt használ 30 TAB-al és lehet hasonlóan fog teljesíteni mint SSD-vel.

    Várjuk már meg az első teszteket meg az árakat. Honnan a francból tudod te amúgy ez milyen lesz? Ez egy új típusú memória.
    Utoljára szerkesztette: dyra, 2018.06.30. 22:13:37
  • cateran
    #23
    Kerlek meselj olyan eletszeru helyzetrol, ahol barmifele elony 1 alsokategorias laptopban 1 16GB-os ramdisk 1 olcsobb, valoszinuleg valamivel lassabb (bar erzekelhetetlen, hisz az alsokategorias laptopban nem ez lesz a szuk keresztmetszet) SSD-nel.....
    Amugy "16GB Intel Optane Memory, M.2 (2280) PCIe 3.0 (x2) NVMe, 3D XPoint, Read 900MB/s, Write 145MB/s, 190k/35k IOPS"


  • dyra
    #22
    Hogy a fenébe ne lenne értelme. A leggyakrabban használt alkalmazásaid onnan futnak, néha meg tölt. Olcsó gépeknél elfogadható kompromisszum. Én megvárom élesben mit mutat.
  • Vanek úr
    #21
    Még egy gondolat az itteni (fórumbeli) írásokhoz...
    Azt mondják, hogy 15ezer forint a felár; csak nem említik, mihez képest. Mert az olcsó gépekben nem 16GB RAM van (szerintem ehhez, az átlag 16GB-os DDR4 modulhoz képest van +15e felár); hanem csak 4GB - mert olcsó gép. Ha meg ezt nézzük, akkor máris sokkal drágább lesz az olcsó gép; és nem használható ebben a kategóriában (már a +15e forint is sok pénz a 100e-es, vagy az alatti kategóriában - 10-20%-os felár -, de ez a 4-16-os felár is számíthat).

    Ha meg magasabb kategóriás gépekben fog megjelenni, akkor meg tényleg sokkal jobb/korrektebb megoldás lesz ott az M.2 SSD, vagy akár SATA3 SSD használata a HDD mellett (vagy akár a HDD külső drive-ként való használata sem ördög általi megoldás).
  • Tinman #20
    Semmi értelme nem volt régen sem a ramdrive-nak, 1-2 spec helyzettől eltekintve. Az átlagusernek nullazéró haszna nem volt belőle.

    Pont az OS nem fér bele, de még 2x ekkora területen is necces lenne a folyamatosan hízó 4 havonta önmagát elmentő és újratelepítő Win10. Ja ramdrive, meg gyorsítótár, amikor körömnyi méretű egy USB 3.0 pen fillérekért.

    Továbbra se érted, hogy az olcsó konfigok:

    a, Zömmel nem rendelkeznek M2 slottal.

    b, Rendelkeznek vele és 32 vagy 64 M2-es SSD van bennük. Hová teszed az Optane-t? Leginkább sehová!

    c, Rendelkeznek vele, sőt SATA portjuk is van: Tegyél bele SSD-t. 10.000 Ft-ból 120 GB megvan. Természetesen ebben az esetben az M2 slotba érdemes tenni az M2 SSD-t.

    Hogy te próbáltad-e ezeket a gyakorlatban azt nem tudom, mi rengetegszer és az SSD a helyes út + vagy NAS, vagy a saját 5400-as HDD bele egy USB 3.0 2.5"-os tokba. Nem azért mert mi azt mondjuk, hanem azért, mert ezt mutatja a gyakorlat...
  • dyra
    #19
    Nem igazán érted te ezt a cuccot. Ez gyakorlatilag egy RAM-drive (lényegében). Nem tudom olyanod volt-e valaha. Arra pedig 16GB bőven elég. Meg kell várni az éles teszteket akkor leszünk okosabbak.


    Utoljára szerkesztette: dyra, 2018.06.29. 22:31:00
  • Tinman #18
    Gyorsítótárnak bőven elég egy USB 3.0-ás pendrive is, de a gyorsítótárból a rendszer sebessége összességében még mindig lassabb lesz, mint egy SSD-re váltással.

    Az SSHD jobb megoldás az Optane-nél, hiszen ott egy eszközbe van integrálva, nem kell neki külön slot, ami egy olcsó, kisebb gép esetében amúgy is szűkös.

    Na ja...

  • cateran
    #17
    Sounds legit....ja, nem...Szoval vekony, van m.2-es foglalat es nem mondjuk 1 120-as m.2-es ssd-t rakat be valaki (ha mar meg akarja tartani a hdd-t, mert hattertar, meg anyamkinja,,,,) hanem 1 16Gb-os memoriat....mkay...(G.SKILL Ripjaws 120GB M.2 - 12k HUF vagy Western Digital 2.5 240GB M.2 - 17k)

    Ez 1 elbaszott baromsag, amit talan meg az IT-s analfabetak sem kajalnak be....
    Utoljára szerkesztette: cateran, 2018.06.29. 19:48:24
  • dyra
    #16
    Gyorsítótár lesz, olvasd már el a cikket. A gyakran használt fájlok kerülnek ide. Az Intelnek már korábban is volt ilyen technológiája. Egy merevlemezt fogsz látni telepítéskor.

    A cikkben az is le van írva, hogy mik a céljaik. Aztán, hogy valóban jó megoldás vagy sem majd kiderül.

    Nekem sincsenek jó tapasztalataim az efféle cuccokról SSHD-hoz volt szerencsém gyorsabb mint egy vinyó de lényegesen lassabb volt mint egy SSD főleg ha több dolgot használt az ember egy időben. De az tény, hogy a vinyónál jobb volt.

    Szerintem az olcsó gépeknél ha ezt is olcsón adják van értelme, más árszegmensben nincs.

    Aztán majd kiderül mit tud. Mert amúgy még nincs róla tapasztalatom.
  • jkedzs
    #15
    az intel lefizetett mindenkit, minden kis fostos IT oldal, jutuber nyomatja, hogy az Optéjn mijjjen fasza, hogy igényt teremtsenek a termékre.

    - közben háttértárként egyáltalán nem használható, de egyébként is kicsi.
    - pufferként használható, de csak pár program gyorsul tőle, de azokon is a sok RAM többet gyorsít.
    - tipikusan azok a programok, amik adatot manipulálnak a hdd-n, azok NEM gyorsulnak tőle = szívjál a fos HDD-vel továbbra is.
    - inkonzisztencia problémákat okoz a bugos hardver és driver implementáció
    - teljesen zárt technológia.
    - drága

    SSD + sok RAM rulez, minden más parasztvakítás. gyk: hülye, aki ilyet vesz.
    a cikket el sem olvastam, mert minek.
    Utoljára szerkesztette: jkedzs, 2018.06.29. 18:07:58
  • Tinman #14
    Olcsó gépekbe se vesznek az emberek TIZENHAT GB-os modult 15.000 Ft-ért, amikor 120 GB-os SSD-t kapnak 10-12.000 Ft-ért!

    Honnan tudom? 2 évtizede ez (is) a munkám.

    Ezt a szart én ügyfélre rádumálni nem tudom! Egyszerűen egyetlen logikus érv sincs mellette! Mert gyorsabb, mint egy SSD? Ki ne szarja le, amikor csak 16GB-os, amire egy Win10 se fér fel? Meg a GYAKORLATBAN világosan látszik, hogy az ilyen 1500 MB/s r/w sebességek ALIG hoznak érzékelhető gyorsulást a SATA 3-as SSD-hez képest!

    Egy 5400 RPM-es noti HDD-hez képest a Sata 3-as SSD megváltás... az M2 SATA is az, de iszonyúan kicsi ez a méret.

    Az olcsó gépekbe meg főleg nem szeretnek M2 slotot is tenni... amibe meg csak az van, azon meg SEMMIT nem segít a 16 GB, 15.000 Ft-ért.

    Nincs ennek értelme sehol.

    "De ha nincs más akkor nincs más."

    De van, nagyon is...
  • VolJin
    #13
    Látom, azóta a 256-os lett annyi...
  • VolJin
    #12
    egy 128 GB-os M2-es Liteon SSD 20 ezer forint. Az telje értékű SSD, nem ilyen kiegészítő bohóckodás.
  • dyra
    #11
    Olcsó gépekről beszélünk, nem céges gépekről. A céges laptopok 800 - 1000 euro környékén vannak (kezdődnek) SSD-vel helyszíni garanciával, egy normális cég ezt ki is köhögi. Ez a szutyok 100 000 forint körüli gépekbe egy jó opció. És nézd meg abból is mennyi elmegy. Ha egy kicsit felpofozza a teljesítményét ez egy jó megoldás. Egyébként ezekben az ipari hulladékokban ezer másik ótvar dolog is van amit le lehet szarozni. De ha nincs más akkor nincs más.
    Utoljára szerkesztette: dyra, 2018.06.29. 16:38:09
  • Tinman #10
    Teljesen rossz megközelítés.

    Gyárilag elavult szar 5400 RPM-es HDD-kről ír a cikk és ebben vastagon igaza van. Egy gyalázat. Egy Ci7-es gépet is padlóra küld keményen, mert a rendszer nagy része a lassú HDD-re vár.

    A legolcsóbb megoldás, ha ez a HDD kikerül a gépből és ha valaki 120 GB-on nem képes elférni, akkor USB 3.0-án használhatja a saját HDD-jét. (2-3.000 Ft egy normálisabb 2.5"-os külső tok.)

    Ahol NAS-ok vannak ott meg főleg elég a 120 GB SSD irodai célokra, ott nyilván a külső HDD-zés felesleges.

    Nem adnak ezek lófaszt se, ez semmire nem megoldás. Drágán szar/kicsi + egy raklapnyi notiba nincs M2 hely.
    Utoljára szerkesztette: Tinman, 2018.06.29. 15:36:13
  • dyra
    #9
    Nem cseszödnék külső adathordozóval, nem azért veszek hordozható gépet, hogy dugdossak mindenféle kábeleket. A 5400 HDD nem elavult! Adattárolásra kiváló! Az összes nasunkban az van ráadásnak rohadt olcsó is. Ha adnak egy eszközt amivel értékelhető gyorsítótárat adnak azzal nagyban javítják az olcsó gépek teljesítményét miközben meg marad a nagy kapacitás is.
    Utoljára szerkesztette: dyra, 2018.06.29. 15:19:20
  • Tinman #8
    Igen, erre való az 10-12.000 Ft-os 120 GB-os SSD. USB 3.0 meg minden ilyen gépen adott már oda meg mehet rá egy külső tokba az elavult fos 5400 RPM-es HDD.

    Az Intel feltalálta a fából vaskarikát.
  • dyra
    #7
    Van ennek értelme az olcsó gépeknél. Nyilván aki tele van lovéval kicsentóza az 500Gb SSD- és tojik az egészre. Olcsó gépeknél viszont megváltás lehet egy normális gyorsítótár és nagyban növelheti a felhasználói élményt.
  • Tinman #6
    SSD + USB 3.0 HDD. Nincs miről beszélni.
  • Cat #5
    Nem biztos, hogy egy vékony laptopba belefér egyszerre egy SSD és egy merevlemez, ilyenkor választani kell.
  • Tinman #4
    Végre az Intel egy olyan piaci részt töm be, ami csak a fejükben létezik. Balfaszok.

    Az okokat már a többiek elmondták.
  • cateran
    #3
    "Az iskolakezdésre időzített indulásnál még csak a 16 GB-os modul lesz kapható, ami kb. 15 ezer forinttal dobja meg egy laptop árát."

    De kurva olcso...."KINGSTON 2.5" SSD SATA3 120GB SOLID STATE DISK, A400 - 10200 HUF..." vagy legyen 15k HUF koruli: 240GB Team Group SSD - 15490 HUF

    Nehez dontes lenne..16 Gb-os memoria vagy 120-as/240-es ssd? Ja, nem....
  • wraithLord
    #2
    "Az Intel szerint ideális helye az alsókategóriás, i3/i5 processzorokkal szerelt notebookokban van, amelyek jelentős százalékát még ma is 5400-as percenkénti fordulatszámú merevlemezekkel értékesítik. Ennek oka, hogy a vásárlókat sokkal inkább érdekli az ezek által nyújtott terabájtnyi kapacitás, mint az azonos ár mellett negyedakkora méretű SSD gyorsasága."

    Nem lehet, hogy inkább arra nevelték az embereket, hogy mindig csak a számokat nézzék?
    A mai x86-os processzoroknál még mindig tart a "GHz-háború", 20 MPixel, 1 TB, 8 GB RAM (okostelefon) stb.

    Az 5400-as legalja HDD már minimum 5 évvel ezelőtt is vicc volt, inkább raktak volna bele fele vagy 3/4 akkora méretű, de valami jobb 7200 RPM-es vinyót, már az is ég és föld.
    3-4 évvel ezelőtt (lehet, hogy most is) nem csak a 200000 forint körüli/alatti i3 és i5 kaliberű konfigokba raktak ilyet, hanem 300k körüli i7-ekbe is, ráadásul a drágalátos Dell. Nekem is egy olyan laptopom van, amit csak azért vettem meg, mert relatíve olcsón jó hardver volt benne, leszámítva a vinyót. El sem indítottam, amíg nem raktam bele normálisat.

    Ez az Optane memória olyan olcsó, hogy megéri inkább a hulladék vinyó mellé ilyet rakni, mint egy kisebb SSD-t? Bár ha tényleg annyira jó, akkor megoldódik a sebesség és a tárhely probléma is egyben, mert az 5400 RPM-es vinyók tárhelynek tökéletesek. Csak rendszert ne rakjanak rá.
  • Macropus Rufus
    #1
    ez amolyan fizetett reklám volt nem? :)
    A cuccrló annyit tudtam meg, hogy dram-nál lassabb az ssd-nél gyorsabb.
    A cikk több mint fele a cégről szólt... hát ez tényleg marha fontos infó volt. Már tudom, hogy miért vegyek ilyen cuccost...