23
  • Vanek úr
    #23
    Félig-meddig igazad van, de a legvégső levezetéssel nem értek egyet, mert nem a bekérésekért jelzik a kaszát.
    Ugyanis minden ilyen jellegű csatorna több vasat tart a tűzben; vagyis több sorozat-ötletük/több bekérésük/több sorozatuk van a tarsolyukban. És az egész onnan indul, hogy vannak sorozat-ötletek, amikből készülnek előre megírt forgatókönyvek. Ami első blikkre nagyon jónak tűnik, abból több részt rendelnek, ami nem annyira, de látnak benne fantáziát, abból kevesebbet - és elkezdődhet a forgatás (szereplőválogatástól a legvégső vágásokig). Még ez sem garancia arra, hogy felkerül valaha a csatorna műsorára; de megpróbálnak bele annyit beletenni, hogy ne kerüljön örökre a virtuális polcokra. Ha pedig felkerül a műsorra, akkor jöhetnek a nézettségi adatok. Aminek rossz, attól megválnak, és nem hosszabbítanak a színészekkel/írókkal/készítőkkel; aminek jó, abból berendelnek újabb évadot/évadokat (ez utóbbit kifejezetten sikeres sorozatoknál teszik). És hogy miért évad közben döntenek újabb évadokról vagy újabb évad lemondásokról?
    Egyrészt pont a nézettségi adatok alapján, másrészt meg ugyan nem 'szívjóságból', hanem hogy le kell-e foglalni a színészeket egy újabb évadra (és már kezdhetik is a munkát, hogy időben legyen újabb évad), vagy sem (szélnek eresztik a stábot, és nem fizetnek nekik több pénzt). Mert pl. ha elmegy a főszereplő, akkor az egy alapvetően sikeres sorozatot is el tud magában kaszálni - így nem is fix idejű szerződést kötnek, hanem határozatlant (forgatási napokra magasabbat, évadok közbeni szünetekre meg alacsonyabbat (pár apróbetűs résszel, hogy ne legyen túl egyszerű kimásznia a színésznek belőle, amikor nem kap 'normális' fizetést)); viszont kaszánál ezt azonnal fel is bontják, hogy ne kelljen fizetni (vagyis nem a stáb fizetését nézik, hanem a saját költségvetésüket, amiből feleslegesen nem akarnak többet költeni).
    És igen. Sajnos felesleges megvárni az évad végét, mert bár vannak csodák, ettől még a nézettség (és ebből következően a bevétel/a 'haszon') nagyon szépen előre számítható jópár rész után is (pláne egy rétegműsornál (a sci-fi manapság az), ahol a sorozat ismertsége sem túl nagy - így pedig hiába számít kiemelkedően jónak azon keveseknél, akik nézik is). Vagyis a döntés ideje érthető, pláne, ha már egy ideje úgysem dolgozik a sorozattal senki (vélhetően már az összes rész leadásra/sugárzásra kész állapotban van).
  • Major
    #22
    Ha már menet közben nagyon rosszak a számok, akkor vigyék tovább, ahelyett, hogy olyat tennének be abba az idősávba, amit akár néznek is?
  • BaliBoy
    #21
    Szerintem baromira leegyszerűsítve látjátok ezt a szakmát.
    Igen, biztos, hogy egy stábból van olyan, vannak olyanok, akiknek tényleg 6-9 hónapos elfoglaltságot jelent. Ilyen pl. a sorozat rendezője. De a nagy többségnek biztos nem. Mivel manapság egy film/sorozat forgatási idejéből a legtöbb időt az utómunka viszi el, pont a színészek azok, akik nagyon hamar végeznek a "feladataikkal".
    Viszont az utómunkákat meg általában nem egy garázs cég, hanem nagyobb vállalatok készítik, akik meg amúgy is egyszerre több projektet szoktak futtatni párhuzamosan. Szóval nekik sem számít igazán.
    100%-ig biztos vagyok abban, hogy nem szívjóságból kaszálják el a sorozatokat év közben, hogy mindenki tudjon másik munkát keresni...
    Sokkal inkább azért, hogy a csatorna be tudjon kérni mást. Amiatt esetleg... De tuti, hogy nem a sorozat stábja miatt!
  • zetortraktor
    #20
    Ha valaki egy sorozatban dolgozik, akkor az fix 6-9 hónapos meló. Nyilván lehet vállalni a maradék időben filmes munkát, vagy lehet pihenni, de ilyen állás mellett komolyabbra nincs idő. És ha hamarabb megtudod, hogy kereshetsz állást, akkor időt nyersz. Szóval nekik az a legjobb, ha minél hamarabb kiderül. Nyilván csak akkor lépnek ilyet, ha tudják, hogy nincs remény, amikor felesleges várni. A számokból, azok múltbéli alakulásából pontosan tudják, hogy nem az utolsó 5 részre fog hirtelen megugrani a nézettség.
  • BaliBoy
    #19
    Szerintem minden filmszakmában dolgozó ember (színészektől a technikai személyzetig mindenki) egyszerre több projektben is részt vesz. Szóval nem hiszem, hogy az lenne az oka, hogy a sorozat lezárása után is legyen meló.
  • Kelta
    #18
    Ez nem így működik, időben kell lezárni, mert a kapacitás (stúdió, pénz szereplők stb)máshová kell, és előre kell tervezni.
    és színészekkel is kibacás lenne, hogy az idény végén szólnak, hogy bocs nincs meló..és akkor már nem tudnak máshová szerződni..
  • BaliBoy
    #17
    Soha nem értem, hogy egy éppen futó sorozatot miért kell lehúzni az évad közepén? Nem kellene esetleg megvárni az évad végét és akkor kielemezni, hogy megéri-e folytatni vagy sem?!
  • Ender Wiggin #16
    még ha így is lesz, másfél hónap az is "nemsokára".... és ez esetben én tévedtem, a cikk szerzője továbbra sem írt butaságot.
  • Vanek úr
    #15
    Vagy nem. Mindenhol 13 részről beszélnek, és a 13. rész jun. 27-ére van kiírva. Most jött meg az 5., a 6. és a 7. résznek már fent van az előzetese, a többinek (8-13) meg egy rövid leírása már fent van például itt is.
  • Ender Wiggin #14
    Még 3 rész van vissza a szezonból, és az utolsó május 30-án kerül levetítésre. Így aztán ezúttal a cikk tényleg igazat írt...
  • AnnieC
    #13
    Én is mérges vagyok, de legfőképp arra, hogy itthon legálisan a választék erősen gyenge és ha fizetnék se kapnék meg mindent, főleg nem időben. Ráadásul manapság már mindenki saját stream szolgáltatást akar nyújtani, így pedig százfelé fizethetek és keresgélhetem, hogy az épp engem érdeklő dolog vajon melyik helyen elérhető.
  • AnnieC
    #12
    Nem teljesen értem ezt a cikkben: "...tehát az a nemsokára adásba kerülő szezonzárónak szánt résszel fog véget érni."

    Nemsokára legfeljebb a félévadzáró rész fog jönni mert most tartunk az 5. résznél a 13-ból. Szóval akkor be se fejezik az évadot, vagy a "nemsokára" egyenlő a 2-3 hónappal, ami ilyen ütemben még hátra lenne?

    Kár érte, lenne benne potenciál, de ha egyszer az embereknek nem ez kell.. :(
  • jkedzs
    #11
    Az Orville ok, vicces, de az Expanse tartalmasabb, komolyabb.
    Az Orville elsődlegesen egy vígjáték / star trek paródia, míg az Expanse egy scifi.
    de minek összehasonlítani? nem ugyanazért nézzük őket.
    Utoljára szerkesztette: jkedzs, 2018.05.11. 21:25:49
  • jkedzs
    #10
    fuck! így most kénytelen leszek elolvasni a könyveket! ><
  • Cobra.
    #9
    Az Orville szerintem mindenkinek nevetséges, akinek tetszik az Expanse.
    A gyenge, erőltetett amerikai "humor" miatt az első szezonját se tudtam végignézni, pedig ritkán hagyok abba sorozatokat félúton.
  • molnibalage83
    #8
    Na ez a másik fele...
  • Sequoyah
    #7
    Azert az mindig erdekelni szokott, hogy az ilyen merges emberek szoktak-e egyaltalan fizetni azert amit neznek, vagy csak letoltik torrenten?:)
  • Kelta
    #6
    Neked
  • skorpio7
    #5
    Ez van... ezek szerint tényleg nincs igény a minőségi sci-fi-re. Az orville-t meg hagyjuk már, nevetséges.
  • Kelta
    #4
    Mondjuk a The Orville kb 2x jobb
  • Vanek úr
    #3
    Akkor marad a reménykedés, hátha a Netflix vagy a többi netes szolgáltató/készítő észre nem veszi benne a fantáziát. Mert az van benne. Tényleg az utóbbi idők egyik legjobb sorozata, csak nagyon nincs reklámozva se - így meg nem nagyon jut el a néphez, hogy egy ilyen is van. Pedig tényleg nagyon jó.
  • molnibalage83
    #2
    Értem. Akkor hozhatunk törvényt arra is, hogy neked kötelező legyen a kis fizetésű melót elvállalni?
  • Zymkasithlord
    #1
    Hogy inkább akasztották volna fel magukat. Alig van valami épkézláb sorozat,bezzeg egy rakat fos sorozatot meg erőltetnek meg díjakat nyer vígjáték kategóriában mint a Weep,amibe személy szerint 3 rész alatt semmi humorossat nem láttam és hallottam. Vagy a mit tom én milyen klinika meg gimi amibe a picsogáson kívül más nincs. Törvényileg kötelezni kellene ezeket a gyártókat hogy kissebb nézetségű sorozatokat is adniuk keljen,mert ez így diszkrimináció.