7
  • Imremagdi
    #7
    Langrange ponthoz az Orion el tudna menni.
    105 Tonnás SLS-el simán.
  • gaszton421
    #6
    egy viszonylag egyszerű méréssel ellenőrizték , aminél volt egy technikai baki és kb 2 mikrométeres hibát vittek bele a felületbe. Az eredeti tervek szerint 3 különbözö tesztet végeztek volna el, de csúszásban voltak mint az idővel , mind pedig a költségvetéssel, ezért a Nasa-val egyetértésben kihagyták ezt a műveletet. Összeszerelt állapotban még egy tesztet kellett volna volna végezni, de az is elmaradt.
    A JWST részben pont azért drága mert eszméletlen részletes és precíz tesztprogramon esik át, pont amiatt mert nem lesz szervizelhető ezért egy hiba miatt teljesen kukázni lehetne a 8 milliárdot amit beleöltek.
    A másik ok a magas árra hogy a rendelkezésre álló hordozó eszközökkel a lehető legnagyobb távcsövet juttassák el a Lagrange pontba, teljesen új brutális technológiákat kellett kifejleszteni, a Hubble majdnem 2x olyan nehéz volt 7x kissebb tükörfelület mellett, és indnnek bele kellet férnie gy induláskor a Hubble-nál kissebb térfogatba.
    Ma a Földön a nagy obszervatóriumok rutinszerűen helyeznek üzembe 8-10m tükrös távcsöveket, tehát egy 6,5m távcsö monolitikus tükörrel eyáltalán nem komoly feladat. Persze azért az űrbe jobb anyagok kellenek de egy klasszikus design-ban elkészített azonos méretű távcsövet jóval olcsóbban is ki lehetne hozni, persze kéne hozzá egy jóval erősebb hordozórakéta nagyméretű orrkúppal.
  • molnibalage83
    #5
    A JSW céljaihoz az kell, hogy a Langrange pontban legyen. Akkor most el lehet dönteni, hogy szervizelni akarsz vagy az eszköz használhatóságát degradálni.

    Igen, a JSWT drága, csak azóta tanultak a HST és a Sprizernél is az építésből. Az meg az ellenőrzés hiábja, hogy a főtükör zizijét nem fedte fel. (Vagy nem?)
  • NEXUS6
    #4
    Ez azért gáz, mert a Hubble-val is tökre meg voltak elégedve, egész addig, amíg az első teszteket le nem futtaták, az első észleléseket el nem végezték.

    Jó pár missziót csináltak, amikor mindíg upgradelték a jószágot. Ha ezt majd nem lehet, akkor ez egy nagyon drága teleszkóp lesz majd.
  • Sith
    #3
    Én úgy emlékszem hogy már a tervezési fázisban kb. kizárták az olyan típusú javítások lehetőségét mint a Hubble esetében.
  • molnibalage83
    #2
    Nem valszeg, hanem biztosan nem fogják. Erre alkalmas robot a láthatáron nincs, embert oda meg senki nem küldene, mert iszonyatosan kockázatos. A kérdés, hogy egyáltalán van-e olyan űrhajó, ami L pontig mehetne és vissza...
    Utoljára szerkesztette: molnibalage83, 2018.04.03. 10:26:09
  • NEXUS6
    #1
    Az hogy ilyen távol van a Föld-től az azért elég nagy hátrány. Valszeg ezt nem fogják szervizelni, frissíteni, mint anno a Hubblet-t.