31
-
#31 sphere = szféra = gömb -
Sequoyah #30 Epp ezert felreertheto, mert a szfera szo masik jelentese az siman csak gomb, tehat egyaltalan nem egyertelmu hogy mast jelent nalad a Dyson-szfera es a Dyson-gomb. Angolra leforditva (mivel a legtobb cikk es tanulmany ezen a nyelven elerheto) pedig aztan tenyleg kaoszt okoz ez a szohasznalat.
Ezerrt ajanlom a pontosabb szohasznalatot. -
Irasidus #29 Éppen erről beszélek, hogy nem csak ott lehet, és mennyire rugalmasan kezeljük ez a fogalmat. Örülök, hogy érted amit írok. De azért az megvan, hogy ez csak egy hipotetikus dolog? -
Irasidus #28 Az a Dyson-gömb, a Dyson-szféra meg műholdak és egyéb eszközök felhője azaz szférája. Ennek megvalósítása annyira nem rémálom, mivel a Föld körül már kiépítettünk ilyen műhold hálózatot...
Utoljára szerkesztette: Irasidus, 2017.06.01. 13:02:02 -
teddybear #27 A Dyson-szféra egy összefüggő gömbfelület, amit a központi csillag köré építenek ki. Hogy ennek van-e értelme az más tészta. A technikai megvalósítása meg egy rémálom, a költségekről nem is szólva. Szvsz, értelmetlenségnek tekintem, de gondolatkísérletnek elmegy. -
Yagami #26 Neeem....csak ott lehet, ahol ti gondoljátok :) Nyilván. -
Yagami #25 Na, olvassuk az sg-tudósokat... -
ostoros #24 Akinek nem inge nem veszi magára.
Látom valaki magára ismert! -
#23 Ne trollkodjatok, hékás!
Inkább azt kellene szóvá tenni, hogy mostanában miért nem írják le az újságot írók, hogy ez Taby csillaga? -
Irasidus #22 Amivel nem értesz egyet, az szerinted mindig tévedés a részemről. Ez egy téves logika, de legalább leírnád, hogy szerinted miben tévedtem? -
ostoros #21 Miért nem lehet elismerni a tévedést és ragaszkodni a végsőkig a védhetetlen állásponthoz?
Mert az EGÓ nem engedi.
Mert az önkép alapján valaki úgy érzi, hogy neki mindig igaza van. Ez az alaptétel egyszerűen nem sérülhet meg, inkább a másik ember egy geci aki kötözködik, sőt direkt trollkodik, vagy esetleg egyenesen fizetik érte, de az hogy ÉN tévedtem volna, na az nem lehetséges.
Soha. Semmikor. -
Irasidus #20 Meg hatáskört, és befolyási övezetet is jelent, talán a hétköznapokban is találkoztál ezzel a kifejezéssel, intimszféra. De mit akarsz ezzel mondani? (Off.: vajon a tűzcsapból tűz jön ki? A zebra meg csak egy állat.)
Utoljára szerkesztette: Irasidus, 2017.05.31. 18:15:21 -
Sequoyah #19 A szfera azaz "sphere" az egy az egyben a gomb szo megfeleloje. szfera = gomb -
#18 A hibridek, pl legáltalánosabban ismert eset az öszvér, ami ugye nem képes a szaporodásra, pontosan a hibrid és nem a faj kategóriájába tartozik.
Ahogy tudom, de majd megnézem a wikin.
Azonban a faj definíciója ehhez képest tényleg lazult, vannak azért érdekes esetek, amelyek ebbe tényleg nem is sorolhatók bele.
De azért ez tényleg off. Az viszont hogy valami egy bolygóközi építmény vagy egy bolygón található azért ennél egzaktabban meghatározható szerintem! -
Irasidus #17 Ez nagyon off, de muszáj válaszolnom: Tehát egy szaporodásra képtelen élőlények nem az adott faj tagjai, vagy teszem azt ember, ha szaporodásra képtelen már nem az emberi faj része? Viszont, különböző fajok létrehozhatnak olyan hibrideket, amik szaporodóképesek maradnak, akkor azok meg egy fajba tartoznak? Ez a porblama az ilyen definíciókkal...
Utoljára szerkesztette: Irasidus, 2017.05.31. 14:00:51 -
#16 A faj fogalma részben önkényes, nagyrészt azért behatárolható. Általában a szaporodó képes utódok létrehozására képes egyedek összességét értjük alatta. E szerint pl eldönthető, hogy a cica meg az ember nem egy faj, az már homályosabb, hogy a csimpánz, meg az ember az kettőnek számít-e!?
Azonban az biztos, hogy a cica az nem egy Dyson-gömb, márpedig a te homályos megfogalmazásodba nekem úgy tűnik, még ez is belefér.
Nem természettudomány ugyan a megastruktúrák osztályozása, de elemi logika, meg egyfajta rendszertan kérdése, lásd #14.
Az már részlet kérdés, hogy a Dyson struktúrát (értsd kozmikus megastruktúrát) milyen alakba képzelik el. Valóban lehet gömb, vagy gyűrű, vagy egy gömb alakban levő háló. Korong alakban azonban szinte bizonyosan nem létezik, tekintve hogy a csillagtól különböző távolságra levő részek keringési ideje úgy tér el, hogy az jelentős feszültséget okozna, ami a struktúra szétesésével feldarabolódásával és a részek akár bolygóvá csomósodásával járna.
Utoljára szerkesztette: NEXUS6, 2017.05.31. 13:56:39 -
Irasidus #15 Vannak olyan Dyson-szférák, amik tórusz, vagy korong alakban képzelik el. A Dyson-szférának egy esete ma már a Dyson-gömb, a kettő nem ugyanaz! A ló esete is tökéletes példa, ugyanis a faj fogalma megint csak nem egzakt, hanem önkényes, ezért találták ki a biológusok a taxonokat! Viszont az önkény jelen esetben nem azt jelenti, hogy akármi lehet, csak egy bizonyos intervallumon belül, nyilván. Viszont a biológiai meghatározás meg egy kitalált (!) technikai vívmány meghatározása, nem egészen ugyanaz a kategória!
Utoljára szerkesztette: Irasidus, 2017.05.31. 13:22:57 -
Archenemy #14 "mivel nincs egzakt definíciója, gyakorlatilag több kutató, többféle megfogalmazása jelenti ezt."
Hát mivel hipotetikus struktúra, nyilván nem egészen egzakt, de mondjuk a gömb forma, a csillag köré épülés jellemző tulajdonságoknak tűnnek, mondhatnám ezek definiálják. A város nem csillag köré épül, plusz még csak nem is gömb alakú.
"Ez nem természettudomány, hogy mit minek nevezünk, és hol a határ, az önkényes!"
Bocs de ez olyan, mint hogy a ló
- négylábú
- patás
- nyihog
tehát a hal az nem ló, mert
- nincs lába
- nincs patája,
- nem nyihog
Ez olyan, mintha azt mondanád, hogy de igen, a hal is ló, csak definíció kérdése, és önkényes, hogy én a halat lónak nevezem-e, mert a hal mutat bizonyos hasonlatosságokat a lóval, hiszen van pl. keringése meg idegrendszere mindkettőnek.
Szerintem ne "lovalld" (esetleg "haladd") bele magad tovább ebbe a védhetetlen álláspontba, hogy mindenre azt mondod, hogy Dyson-gömb, ahol valamiféle dolgok valamiféle erőforrás köré csoportosulnak. Lehet hogy volt valaha egyszer egy ember, aki így fogalmazta meg, de ez jellemzően akkor sem a városokat jelenti, sem a lámpa köré gyűlő éji bogarakat, és nem is a tóhoz inni járó állatokat. Hanem a csillagok köré épült gömbszerű megastruktúrákat. -
Irasidus #13 A szavakon lovagolsz, miközben te is tudod, nincs egzaktul meghatározva, hogy hány métertől számít valami megastruktúrának, és mikor lesz a megastrúktúra csillagmérnöki tevékenység. Lehet, hogy meg fog lepni, de az interneten túl is van élet, és nem minden a link, amit tudok annak egy része konferenciák, vagy papíralapú adathordozók terméke. Viszont, nyilván ha ennyire kötöd az ebet a karóhoz, téged nem igazán érdekel, hogy mit is gondol erről a témáról a kutatók többsége, ugyanis én erről beszéltem. Ez nem természettudomány, hogy mit minek nevezünk, és hol a határ, az önkényes! Jó lenne ezt észben tartani, és nem átmenni ökörbe.
Utoljára szerkesztette: Irasidus, 2017.05.31. 11:15:33 -
#12 Szerintem simán rosszul fogalmaztál. A megastruktura az, ami a legnagyobb, legáltalánosabb halmaz, a földi léptékben ide tartaznak pl. a városok, vagy a Kínai Nagy Fal.
Csillagászati mértékben ide tartozhat pl a Dyson-gömb, Dyson húr/háló/buborék. De a földi léptékű várost a csillagászati léptékű dyson-szférának nevezni az a fogalmak és halmazok összekutyulása, már megbocsáss.
Vagy kérem a linket! ;) -
Irasidus #11 Igen, ellentmondásos mivel nincs egzakt definíciója, gyakorlatilag több kutató, többféle megfogalmazása jelenti ezt. A csillagmérnöki tevékenységhez hozzá tartoznak a megastrútúrák is, és így a kör bezárul. De mint mondtam, ez képlékeny. Viszont korántsem annyira mint írod, hiszen én azt írtam "legújabban a gazdasági erőforrásokat is hozzá veszik, minthogy a koncepció ugyanaz, ilyen értemben már a városok is Dyson-szférának tekinthetők." és nem azt, hogy egyenlő azzal. Pontosan a szereteágazósága miatt nem szeretnék gyűjtőmunkába fogni, és disszertációnyi forrás anyagot linkelni, remélem megérted, és nem tekinted kibúvónak.
Utoljára szerkesztette: Irasidus, 2017.05.30. 16:50:49 -
Archenemy #10 Én igazán nem akarok geci lenni, de magadnak is ellentmondasz:
"olyan csillagmérnöki tevékenységet takar"
" a városok is Dyson-szférának tekinthetők"
A városok nem csillagmérnöki tevékenységek, és csak azért, mert a Dyson-gömb erőforrás körül van, azért minden erőforrás körül lévő dolgot Dyson-gömbnek hívni nekem kicsit túláltalánosítása egy fogalomnak. Ennyi erővel a konnektorba bedugott két mobiltöltő is Dyson-gömb, mert jól odacsoportosulnak a konnektor, mint erőforrás köré.
Tudnál valami linket adni arra, hogy ezeket tényleg mind jelenti a Dyson-gömb? -
Irasidus #9 Ok, igazad van, rosszul emlékeztem, hogy mi van a wiki cikkben, azt hittem részletesebb. Sorry, akkor a wiki - lelkes amatőrjei - megint tévedtek egy kicsit. Maga a kifejezés, folyamatosan bővül, kiegészül, és már régen távol van az erdeit Dyson-gömb koncepciótól, amiből megszületett. A lényeg, hogy a fogalom, egy olyan csillagmérnöki tevékenységet takar ma, ami valamilyen erőforrás köré épült, ez lehet egy csillag, fekete lyuk, barna törpe, de akár a Jupiterhez hasonló óriásbolygó is (kulcsszó: Supra-Jupiter). Ráadásul az erőforrást elég tágan kell értelmezni, hiszen az nem csak gépeket ellátó erőforrás (áram) lehet, hanem kolonizációs céllal (Dyson-gömb) emberi, állati, növényi élethez szökéses erőforrást is. Legújabban a gazdasági erőforrásokat is hozzá veszik, minthogy a koncepció ugyanaz, ilyen értemben már a városok is Dyson-szférának tekinthetők. -
Archenemy #8 A wiki legeslegelső mondata:
"A Dyson sphere is a hypothetical megastructure that completely encompasses a star and captures most or all of its power output. "
"nem attól lesz az, ami, hogy hol van, hanem a betöltött funkciója miatt. Mint ahogy a megosztott wikiben is olvashatod"
Meg tudnád mondani, melyik részen? Mert az, hogy "a nap körül van", az egy alapvető tulajdonságának tűnik. De persze nyugodtan javíts ha tévedek, csak nem látom, hogy hol írják, amit mondasz. -
Irasidus #7 Sok helyen lehet Dyson-szféra, nem attól lesz az, ami, hogy hol van, hanem a betöltött funkciója miatt. Mint ahogy a megosztott wikiben is olvashatod... -
Archenemy #6 Én aszittem a Dyson-szféra a nap körül van (már elméletben). Ez meg tökre úgy tűnik hogy a Föld körül.
https://en.wikipedia.org/wiki/Dyson_sphere
De persze ha nagyon akarjuk, akkor maguk a bolygók is Dyson-sphere, csak kicsit ritkás :D
-
#5 Szerintem indítsunk FB oldalt: Mentsük meg a halványuló csillagokat!
XD -
Irasidus #4 Már van ilyenünk. (A vitatkozást megelőzendő, ez is Dyson-szféra.)
-
#3 Nem kell túlbonyolítani. Csak éppen sikerült egy dyson-gömböt építése közben "elkapni". Ideje lenne nekünk is nekikezdeni. -
defiant9 #2 Meg is vannak az első közeli felvételek.
A necromonger flotta okozta...:)
-
#1 Jönnek o_O
SPOILER! Kattints ide a szöveg elolvasásához!az ufóhívők
Utoljára szerkesztette: zola2000, 2017.05.28. 11:10:25