20
-
Irasidus #20 Off.: Így van, ilyet nem tett. Nem is rá vonatkozott a kijelentés. Viszont most elterelődött a téma, és egészen másról beszélt. Arra reagáltam, és persze akinek nem inge, ne vegye magára. Nem is állt szándékomban se őt, se téged ilyen jelzővel illetni. Nyilván megvannak azok akikre ez illik. Általánosságban beszéltem. Az, hogy elérem-e a célom ezzel, jó kérdés, de erről már sokat beszélgettünk, egyenlőre nincs "jó" stratégia, többféle van, mindenki mást követ... Persze az enyém sem tökéletes, ezt én is látom, hibákat is. Egyetértek.
Utoljára szerkesztette: Irasidus, 2016.09.09. 21:07:52 -
Irasidus #19 Régen aktív volta Vénusz ez nem kérdés, és ugye nem ma lett légköre. De, hogy ma is van aktív vulkán rajta, nem tudjuk. Amúgy több jel is utal arra, hogy lehet ma is aktív vulkán a Vénuszon, de ebben az esetben konkrét bizonyíték kell, mert annyira összetett a dolog, hogy ezek nem perdöntő bizonyítékok. -
gforce9 #18 "Egyelőre, egyetlen aktív Vénuszi vulkán sem ismert. "
Na pl. én erről eddig nem tudtam. Úgy gondoltam, mivel mindenhol ezt teszik a légkör "okozójának" szerepébe van is megfigyelés. Nekem ez speciel új infó. -
gforce9 #17 off: Ha a célod az, hogy konkrét tudományos ismereteket, kutatási ismereteket terjessz, az előtt megemelem a kalapom. De ha egy szemmel láthatóan tájékozott ember egy ilyen fórumon felvet néhány gondolatot, miért kell feltételezni vagy rámondani hogy: "más meg csak az álmait, vágyait, vagy félinformációkból rosszakaratot zanzáját mondja..."
Ezzel pont az ellentétes eredményt éred el. A szavaid kevesebbet érnek így. Te tudod. De én úgy vélem, hogy leoltani vagy lekicsinleni azokat kell, akik a saját hülyeségük mellett vakon kiállnak és semmiféle valós alapja nincs a hszeinek és direktben tévinfókat áltudományt terjesztenek.
Cyberdog ilyet nem tett. Az ismeretei alapján felvetett kérdéseket, amin lehet beszélgetni teljesen értelmesen. És ugye te is ismersz itt olyan fórumozót, akivel meg nem lehet, mert egyszerűen akkora tuskó hülye, hogyha bemenne az erdőbe a szájába fialna a mókus.
Szerintem érdemes különbséget tenni mert nem kicsi a különbség. -
Irasidus #16 "De az az ember, aki nem tudós, Ő miért ne tehetné meg az összehasonlítást? Csak mert nem tudós?"
No, bárki összehasonlíthat bármit, demokrácia van. Csak ez az összehasonlítás, nem tudományos és nem ugyanolyan jó, és nem egyenértékű a tudományos kutatások eredményeivel. Én arról beszéltem, hogy mi a tudomány álláspontja, más meg csak az álmait, vágyait, vagy félinformációkból összerakott zanzáját írja... persze írja csak, ha ehhez van kedve, de én is elmondom, hogy a tudomány álláspontja micsoda, és az ő ötletroham miért nem jó. Ugye, ha ő elmondhatja, akkor ugyebár én is? És én semmivel nem korlátoztam ebben, szóval ez a kirohanásod felesleges és még demagóg is.
"Ha érdekli a dolog, akkor csinálja. Beszerzi a szükséges irodalmat, elmélyül a témában, csatlakozik néhány önkéntes programhoz, konzultál tudósokkal. Felvesz néhány kurzust. Megteheti. "
Ez jó. És megtette? Mert szerintem nem. Amúgy a tudósnak (hívjuk inkább kutatónak) nem csak névleges címe, hogy tudós, hanem komoly tanulmányai, és szakmai tapasztalatai vannak. Ezt autodidakta módon nem lehet elsajátítani.
Utoljára szerkesztette: Irasidus, 2016.09.09. 20:43:26 -
Cyberdog #15 De itt a fórumon beszélgetünk, elméletekről, tudományról, a világról. Sok embernek nincs tudományos képesítése, de ez még nem jelenti azt, hogy nem is beszélgethet róla. -
Cyberdog #14 Rossz volt a megfogalmazás a részemről. Természetesen ezzel kapcsolatban, mindent feltételes módban kell használni. Bizonyosságot ténylegesen akkor kapunk, ha a felhőtakaró mögé tudnak nézni és egy vulkán működését rögzíteni is tudják.
Azt, hogy a tudósok csinálják az összehasonlításokat, hogyan és miként, ez többnyire eddig is ismert volt. De itt mint olvasókra gondoltam, s mikor azt mondtam, hogy sok tényezőt kell figyelembe venni én sem hasra ütésre mondtam s szerintem közel sem elég tényezőt soroltam fel, hogy ezt megtehessük. De az az ember, aki nem tudós, Ő miért ne tehetné meg az összehasonlítást? Csak mert nem tudós?
Ha érdekli a dolog, akkor csinálja. Beszerzi a szükséges irodalmat, elmélyül a témában, csatlakozik néhány önkéntes programhoz, konzultál tudósokkal. Felvesz néhány kurzust. Megteheti. -
Irasidus #13 "A Vénusznak jelentős a légköri vesztesége a napszél-erózió miatt. De ugyebár, jelenleg is geológiailag aktív. A vulkánjai légkörképzők is."
Egyelőre, egyetlen aktív Vénuszi vulkán sem ismert. Nem bizonyított, hogy jelenleg is van aktív vulkánosság a Vénuszon.. Légkörképzéshez, meg igen aktív vulkáni tevékenységnek kellene lennie. Nem tudom miért írod, ezt ennyire magabiztosan. De persze lehet, hogy van vulkán, és ennyire aktív, de itt komoly számításokra és megfigyelésekre van szükség, nem hasraütésre. -
Irasidus #12 "Sok tényezőt kell figyelembe venni. mikor összehasonlítjuk a planétákat és holdakat, ha hogyanok és miértek tekintetében,"
Egyrészt igazad van, másrészt félre értesz valamit. Nem mi hasonlítunk össze planétákat, hanem a kutatók, tudományos kutatásokkal. Nem én találtam ki amit írtam, így nyilván az ilyen ötletelés sem tudományos a részedről. A plánetológiabán ez még nem egy megválaszolt, bizonyított kérdés. -
Cyberdog #11 A melegházhatást keltő gázok létezésére talán a Mars óriás vulkánjai adhatnának magyarázatot. A bolygó kisebb is. Nem csak méretében de tömegében és sűrűségében is.
Mars sűrűség: 3,93 g/cm³
Föld sűrűsége: 5,51 g/cm³ Kisebb a gravitációja is a Földénél. Ami azt jelentheti, hogy a marsi vulkánok azért válhattak ilyen monumentálissá. Emiatt a bolygó belseje gyorsabban lehűlhetett. S mivel a vulkanikus tevékenység megszűnt, ezért idővel elveszthette a légkörét is.
A magnetoszféra megléte vagy annak hiánya talán ezért is lehet hatással egy bolygó légkörének stabilitására.
De ugyebár itt, figyelembe kell venni még a Naptól mért távolságot is. A napból származó részecskék mennyire intenzívek és, hogy a távolságtól függően milyen hatást fejtenek ki a bolygó légkörére.
Talán ezért lehet az, hogy míg a Vénusznak nincs mágneses mezeje (pontosabban van, de az gerjesztett mágneses mező, A Földé, dinamó-effektus által keletkezett. A Vénuszt ez az igen gyenge és a Földétől jóval kisebb mágneses mező, nem védi meg a napszél-eróziótól,) s jóval sűrűbb és nagyobb a tömege, mint a Titánnak, amelynek a sűrűsége 1,88 g/cm³, viszont hiába nincs neki mágneses mezeje, a Szaturnusznak van. Így jelentős védelmet nyújthat a napszél-erózió ellen a Titánnak. De így is napi 7 tonnát veszít a hold, mert a mágneses mező (mivel nem a Titáné), nem stabilan öleli körül, akadnak nyitott részek
A Vénusznak jelentős a légköri vesztesége a napszél-erózió miatt. De ugyebár, jelenleg is geológiailag aktív. A vulkánjai légkörképzők is.
Sok tényezőt kell figyelembe venni. mikor összehasonlítjuk a planétákat és holdakat, a hogyanok és miértek tekintetében,
Utoljára szerkesztette: Cyberdog, 2016.09.08. 21:09:52 -
Irasidus #10 "Az hogy a légkör elszökött nem találgatás, pontos mérésekre alapozott folyamat ami mérhető az összes bolygónál, konkrtan az utóbbi időben az összes bolygószonda fel van szerelve olyan műszerekkel amik ezt mérik,"
A Vénusznak sincs mágneses tere, és közelebb van a Naphoz. A légköre mégis sűrűbb és vastagabb mint a Földé. A Mars esetében az elvesztett légkör egy elmélet egyenlőre, vannak más magyarázatok is. Amit most mérnek az a jelenkori naptevékenység eredménye, viszont a Nap nem volt mindig ilyen aktív. Amikor a Mars elvesztette a légkörét, a Nap a mai teljesítményének csupán a 70%-át érte el. Ezért is vannak éles kritikát, hogyan lehetett akkor a Mars - melegebb, ha a Nap teljesítménye drasztikusan kisebb volt. A számítások szerint lényegesen több üvegházhatású gáz kellet volna, ami egy ekkora gravitáció mellet kérdéses, meg a bolygókeletkezés sem ad magyarázatot egyenlőre az ennyivel sűrűbb légkörre... Ez csak azért írom le, hogy egy csomó folyamat nincs tisztázva, és vannak nyitott kérdések, és teljesen eltérő magyarázatok is.
Utoljára szerkesztette: Irasidus, 2016.09.07. 11:42:11 -
gaszton421 #9 Nem ez a döntő hanem a 10x Naptól való távolság, emiatt kb 100x kisebb töltött részecske áram éri tehát ennyivel kisebb az ionizáció, ha van mágneses tér ha nincs, az hogy a Szaturnusz mágneses tere besegít az már csak bónusz az előzőhöz. -
Cyberdog #8 Azért ne feledjük el, hogy a Titán, nem rendelkezik saját elektromágneses mezővel. Ami van neki, az is a Szaturnuszé. Emiatt, vannak nyitott részek az elektromágneses pajzson. Viszont ott 7 tonna gázt is veszíthet naponta. De tény, hogy a Szaturnusz elektromágneses mezője igen erős és hatékony pajzs. Elég jelentős védelmet képes a holdnak biztosítani.
Utoljára szerkesztette: Cyberdog, 2016.09.05. 01:09:01 -
gaszton421 #7 Az hogy a légkör elszökött nem találgatás, pontos mérésekre alapozott folyamat ami mérhető az összes bolygónál, konkrtan az utóbbi időben az összes bolygószonda fel van szerelve olyan műszerekkel amik ezt mérik, (a bolygótól nagy távolságban a távozó ionizált gázok koncentrációját.egy ekkora bolygó azon a helyen ahol van, nem tud hosszú távon megtartani megtartani légkört utánpótlás nélkül. a bolygó gravitációs erején kívül a légkör hőmérsékletét (ez utóbbi leginkább a Nap nagyenergiájú sugárzásától és a mágneses erőtér mértékétől) függ, ezen kívül még közrejátszik a légkör stabilitásában hosszútávon a lemeztektonika. A Vénusz elég nagy gravitációval rendelkezik, elég meleg viszont a légköre nehéz széndioxid, lemeztektonikája már nincs de aktív vulkánjai még igen, azok is hozzá tudnak járulni az erős co2 légkörhöz. a Földön minden adott egy stabil légkörhöz, a Mars hideg ugyan de kicsi és nincs számottevő lemeztektonikája és úgy néz ki a vulkanizmus is jóval korábban leállt. Becslések szerint egy erőszakos felmelegítéssel a felszabaduló széndioxid kb 300-500 mbaros légkört hozhatna létre. A Naprendszer legérdekesebb légkörrel rendelkező holdja a Titán, aminek sűrű nitrogén és szénhidrogén légköre van. ezt az alacsony gravitáció miatt sem vesztette el mert nagyon hideg és a naptól való nagy távolság miatt az ionizációs szint kb 1/50 része a Marsénak. -
gaszton421 #6 Ez igaz, de én eleve a többi könnyebb összetevőre gondoltam, a statisztikus sebességeloszláson és az ionizáción alapuló gázvesztés gyorsabb a könnyebb molekuláknál, de a co2 túl stabil és túl nehéz ehhez, utoljára ez marad. a víz egy része is így veszhetett el, a magas légkörben a sugárzás hatására szétesett oxigénre és hidrogénre, az viszont nagyon gyorsan távozik, a maradék oxigén meg reagál a kőzetekkel. -
Gauge #5 Én azt gondolom, hogy ez a magyarázat meg dőlni a jövőben, hiszen egy nagyon kevés infóra alapuló következtetés. Én arra várok már nagyon, hogy elkezdődjenek a valódi ásatások....hátha találunk ott valami érdekeset:) Hátha nem véletlenül volt Mars a háború istene...
Utoljára szerkesztette: Gauge, 2016.09.03. 10:13:38 -
xyl #4 Egy része kifagyott szárazjég formájában. Pozitív visszacsatolás. -
NAGYmenET #3 4 milliárd éve volt meleg a marsi klíma
Megtalálták a gyémántpalackot , amibe hátrahagyott üzenetet találtak ... sajnos elcsesztük a bolygónkat , végzet a marsi ember kapzsisága volt , védőpajzsunk kilyukadt , oxigén elszökött , bárkáinkkal 7 irányba mentették a menthetőt .
Reméljük , valaha egyszer rátalálnak az üzeneteinkre . Kerestünk kapcsolatokat , kiküldtünk fényfrekvenciás jeleket minden tartományban és a legerősebb sugárzási energiánkkal. Itt a Mars volt . Találkozunk remélhetőleg a jövőben . Hoxa cov thawj ntawm cov
Utoljára szerkesztette: NAGYmenET, 2016.09.01. 18:28:48 -
gaszton421 #2 A légkör elszökött, alapvetően a kisebb gravitáció miatt, de a mágneses védőpajzs hiánya is közrejátszhatott. A légkör legfelső részen a sugárzással való kölcsönhatás miatt a gázmolekulák egy része elérheti a helyi szökési sebességet, ez kisebb bolygónál könnyebben bekövetkezik. Mindig a könnyebb gázok tűnnek el hamarabb mert azok könnyebben szedik össze a szökési sebességet. így tűnhetett el a víz (vagy legalábbis annak hidrogén része) a Vénuszról is. A mágneses tér hiánya gyorsítja a folyamatot. -
#1 A kérdés már csak az, hogy mitől változott meg a klíma? A bolygó kis mérete miatt? Vagy mert nem rendelkezett megfelelő holddal? Vagy az elvékonyodó légkör miatt? De az miért "tűnt" el?