4
  • gaszton421
    #4
    Azért mert nem túl gazdaságos, minél több darabból rakják össze annál több a dokkolóegység, ami holt teher, az ISS is jobban kihasználható lenne ha kevesebb de nagyobb modulból állna. ezeket a köröket már lefutották korábban. Az ISS egyik legnagyobb kritikája pont az volt hogy a sok csatolóelem miatt túl sok munka összeszerelni, ha 50 tonnás modulokból állították volna össze, akkor kb. felébe került volna, de nem volt olyan teljesítményű hordozó rakétájuk. Amikor még az idősebb Bush idején elkészítették a Mars utazás terveit azért lett 450 milliárd dollár a cech mert maximum 30 tonna méretű eszközökből állították volna össze. Az összes olyan tervezet ami ennél olcsóbb volt mind kalkulált egy 100-150 tonna teherbírású hordozóeszközzel. A rakétatechnikának is vannak optimális méretei, és erre a célra minimum ilyen nagy kell. Nem véletlen hogy a kínaiak , az oroszok és az amerikaiak is dolgoznak rajta, mindegyiküknek van 20-25 tonna teherbírású rakétájuk mégsem abból indultak ki a nagyobb volumenű terveikhez. A 60-as években az oroszoknak volt már Protonjuk, Mégsem abból indultak ki a Holdprogramjuk során hanem nekiálltak kifejleszteni az N1-et.
  • NEXUS6
    #3
    Miért is kéne egyáltalán ilyen kapacitású rakéta? Az ISS-t sem egyszerre lőtték föl. Vajon egy szuper rakéta kifejlesztése, indítása, az azzal járó kockázat hogy viszonyul 10 Proton indításhoz? Egy rosszul sikerült indításnál egy szuper rakétával elveszted az egész bolygóközi űrhajót, a Proton meghibásodásánál meg csak egy modult!
    Utoljára szerkesztette: NEXUS6, 2016.08.20. 12:22:09
  • gaszton421
    #2
    Ez mind igaz, de azért az a képesség hogy pályára állítsanak egy komolyabb hasznos terhet (nem 20 tonnát) az jelenleg senkinek sincs, az oroszoknak sem. Nem lenne egyszerű bérelni mert nincs kitől, és jelenleg még ehhez is az amerikaiak állnak közelebb, az SLS első verzióját 2018-ban tervezik tesztelni, a Falcon Heavy ebben az évben vagy jövőre repülhet, az oroszok viszont az Angara fejlesztésével csak a 2020-as évek közepére tervezik elérni azt a kapacitást ami talán már elég lenne.
  • NEXUS6
    #1
    "Ahogy a NASA az SLS és az Orion párosának kialakításával van elfoglalva, itt pedig már egyértelmű módon a Mars szerepel a célkeresztben, a fejlesztés és tesztelés alatt álló lakómodulok felhasználása egyre inkább fontos kérdéssé válik."

    Egy földkörüli pályára történő szállítást biztosító rendszer (akár az oroszoktól is rendelhető ez a képesség), meg egy parancsnoki/visszatérő kabin kb, a 10. a prioritás listán, ami egy Mars utazáshoz kell: bolygóközi, meghajtó/energia ellátó rendszer, sugárzásvédelemmel ellátott lakómodul, le/felszálló egység, felszíni lakómodul, hosszútávú autonom életfenntartó rendszer az űrben és a felszínen, felszíni jármű, bolygóközi nagy sávszélességű kommunikációs rendszer, stb. aztán utána az a kettő is, amivel évtizedek óta baxaszanak.