25
  • Irasidus
    #25
    "Ergó ha valamit most 1 milliárd fényév távolságúnak számolunk, akkor annak a valaminek minimum 1 milliárd éve ott kellett lennie a most látott formában, hogy a fényét láthassuk."

    Kis távolságokon igen, viszont nagy távolságokon az Einstein idő és távolság fogalmát kell használni, vagyis egy esemény egyidejűsége relatív és függ a megfigyelő helyzetétől, tehát a távolság és idő nem esik egybe. klikk Itt egy jó ábra ennek magyarázatára:

  • Fefy
    #24
    Javíts ki, ha tévednék, de a fényév definíciója valami ilyesmi: vákuumban a fény által 1 év alatt megtett út hossza.
    Ergó ha valamit most 1 milliárd fényév távolságúnak számolunk, akkor annak a valaminek minimum 1 milliárd éve ott kellett lennie a most látott formában, hogy a fényét láthassuk.

    Másik példával: Ha holnap a "semmiből" 1 fényévnyire keletkezik egy csillag, azt optimális esetben csak 1 év múlva látjuk.

    Szóval hiába használjuk távolságmérésre, ha ez pillanatok alatt visszaszámolható időre, lévén, hogy a fényév távolság meghatározásához a fénysebességet használjuk.
  • Irasidus
    #23
    A Világegyetem 13,7 milliárd éves és nem 5. Hogy ez kevés lenne? Hát igencsak más fogalmaink vannak a kevésről, amidesetre ez az idő míg a ma látott univerzum kialakult. A galaxisok így természetesen lehetnek több milliárd fényévre, ami viszont a nevével ellentétben nem időt, hanem távolságot mér. A jelenlegi modell a Lambda-CDM szerint nem kezdjük előröl.
    Utoljára szerkesztette: Irasidus, 2015.10.25. 22:59:00
  • hodobaj
    #22
    Nekem ez az eredmény igencsak megkérdöjelezi a jelenleg elfogadott elmélet helyeségét.
    Itt az univerzum kiszámoltuk 5milliárd éves a föld meg 4,6milliárd éves oks, ugyanakkor az univerzum még 100.000milliárd évig fog létezni, majd a jelenlegi modell szerint kezdjü elölről.
    Tényleg elhiszük, hogy ilyen "kevés" idő telt még csak el az univerzum keletkezése óta és még ilyen sok idő van hátra?
    Értem én, hogy az adatok így egyeznek az elmélettel de ennek így nincs logikus magyarázata. Miért vannak már most több milliárd fényévre galaxisok ha még nincs is annyi idős az univerzum?
  • NEXUS6
    #21
    Nekem is rossz érzéseim vannak, hogy nálunk is elindult ez a Föld-árverezés.
    XD
  • overseer-7
    #20
    szerintem meg hiába vagyunk itt "korán".. szerintem az utóbbi pár milliárd évben néhány rosszarcú idegen faj lestoppolta magának már a mi jó öreg galaxisunkat.
    Mi csak itt aféle megtűrt kísérleti házikedvenc vagyunk.
    Lehet minket mutogatni az idegenek natgeo csatornáján.. minket buta embereket.

    mi is tartunk kutyákat, macskákat.. olyan is van, hogy azt szeretnénk ha az állatok a természetes helyükön éljenek.

    amúgy meg.. örüljünk neki, hogy nem vették el tőlünk a bolygónkat.. van hol élnünk, és valószínűleg vigyáznak ránk, figyelnek, védenek.
  • overseer-7
    #19
    csináljuk meg a goauld zűrhajót és induljunk neki a szomszédos csillagoknak először..
    leverünk a galaxisba mindenkit, el szedjük az összes zoxigént meg vizet.. és súlyosan adóztatunk minden tevékenységet a galaxisban.

    utána már jó lesz.. hátra dőlhetünk a karosszékbe végre.
  • wraithLord
    #18
    "Így a távoli jövőben létrejövő civilizációk fiai-lányai vajmi keveset tudhatnak meg univerzumunk születéséről és fejlődéstörténetéről - vélik az amerikai kutatók."

    Ez idő alatt annyi civilizáció létrejöhet (és tűnhet el), hogy ez a tudás közkézen fog forogni... Aki lemaradt az első billió évről, annak csak le kell húznia az infót az ingalnetről (Intergalactic Network)... :D Persze nem a United Creacionist Society of the Known Universe (UCSKU) oldaláról. :D
  • Katalizátor
    #17
    De nem is arrol szol a cikk, hogy a Fold lenne az elso bolygo az univerzumban. :)
  • fityisztma
    #16
    Talán, mert a koraszülöttet nem ejthette "teherbe" a késöbbszületett.
  • Katalizátor
    #15
    Miert is?
  • ostoros
    #14
    Mint a Goa'uldok? :D
  • Cyberdog
    #13
    S ha találunk is valahol civilizációt, az az ősközösség szintjén lesz. Viszont ez rossz hír azoknak akik alien-ekkel szexeltek. Nem kellett volna annyit inni és akkor talán a szomszéd birkája is még mindig szűz lenne. :)))
    Benépesítjük a galaxist. Új életeket teremtünk. Mi leszünk a galaktikus szuper civilizáció, amely évezredek óta járja majd az űrt. Élő istenek leszünk. :D
    Utoljára szerkesztette: Cyberdog, 2015.10.23. 20:45:31
  • ostoros
    #12
    Majd mi visszük az életet, és igazzá válik... :)
    A teremtés fénye, mint az ötödik elemben :)
    Utoljára szerkesztette: ostoros, 2015.10.22. 21:05:51
  • ostoros
    #11
    :D Fasza könyvek!
  • fityisztma
    #10
    Na de akkor a pánsperma elméletnek befellegzett!
  • Prof William
    #9
    Jó hír! Legalább majd nem kell verekedni a többiekkel. Úgyis utálom ha túl nagy a nyüzsgés.

    Azután majd mi leszünk az Ősök. :)
  • Cyberdog
    #8
    S elkezdődik a Vének háborúja! :D Jó könyv. :)))
  • ostoros
    #7
    Űrmeghódíccsa? :D
  • NEXUS6
    #6
    Tök mindegy mikor jött létre, de kb 4 Mrd éve van rajta élet. Na ez izgalmasabb kérdés szerintem.
  • dyra
    #5
    Az egész világmindenség a miénk lesz! :D
    Utoljára szerkesztette: dyra, 2015.10.22. 10:07:23
  • Nos
    #4
    Nehogy csak egy olyan fosszilia legyunk, amit soha fel sem fedeznek. Na de hatha nem, leigazasra hol lehet jelentkezni?
  • AgentKis
    #3
    Ez "jó" hír, mert akkor majd a mi leszármazottaink mehetnek leigázni a többi bolygó élővilágát és kultúráját! Mondjuk ebben elég jók is vagyunk! XD
  • Cyberdog
    #2
    Vagy mi leszünk azon Ősök akikre a később születendő civilizációk hivatkozni fognak. Talán benépesítünk néhány galaxist is, s leszármazottaink, akik sokszínűek lesznek, alkalmazkodva különböző bolygók viszonyaihoz, minket fognak kutatni, a múltjukat, miközben mi a háttérből finoman sugallunk nekik és terelgetjük őket a felnőttévállás útján. :)
  • Amergin
    #1
    "...100 billió (ezermilliárd) év múlva huny majd ki."
    helyesen: 100 billió (100 x ezermilliárd, azaz 100.000 milliárd) év múlva huny majd ki.
    Az Univerzum még újszülött korban van tehát. Vajon az Ember kora meddig tart?
    Meglehet, hogy kozmikus időben számított 1-2 nap alatt maga mögött hagyja az Univerzumot és "magasabb" szintre teszi át a létezését, mert "itt" már mindent tudni fog, ami tudható...