226
  • Irasidus
    #1
    Már várom, az "okos" hozzászólásokat, akik mindenféle előképzettség nélkül, csupán a bulvár/sg és hasonló olvasmányaik alapján tudni vélik, hogy nincs is sötét energia, és egyébként is minden tudós hülye. Ki lesz az első okos?
  • NEXUS6
    #2
    Minmeghalunk!!!
    XD
  • NEXUS6
    #3
    Szájönsz náci!
    ;)
  • Chob
    #4
    ÉS az összehúzódás vajon milyen gyorsan megy végbe? Annyi idő kell neki mint a táguláshoz, vagy ez egy jóval gyorsabb folyamat?
  • BCs design
    #5
    a sötétanyagról sem tudnak még semmit, ráadásul állandóan kiderül hogy valahol egész galaxisokat sem vettek észre eddig, a végén még kiderülhet hogy nincs is sötét anyag csak rengeteg galaxis, meteor, por és gáz amit még nem vettek észre
  • Irasidus
    #6
    Látom te vagy az első. :) Ez nem észrevételen múlik, hanem kutatáson, és mérésen. A sötét energia nem lokális jelenleség, ilyen közel nem is mérhető ki. Így nem oszt nem szoroz, három törpegalaxis közeli felfedezése, semmilyen befolyással nincs a mérésre. Ettől még a távoli objektumok látszólag ugyanúgy gyorsulva távolodnak, azaz a tér gyorsulva tágul.
    Utoljára szerkesztette: Irasidus, 2015.04.04. 13:41:41
  • KopaszIsten
    #7
    "Egy kvantummező felelhet a világegyetem egyre gyorsuló tágulásáért, ami idővel elindíthatja a véget jelentő katasztrofális összeomlást is."

    Na most majdnem megijedtem. :D Arra gondoltam, hogy akkor már felesleges tartós tejet vennem. :D ...
    De szerencsére a cikk vége megnyugtatott. ;P
  • BCs design
    #8
    nagyon távoli galaxis halmazokról is állandóan kiderül hogy kétszer akkora mint ahogyan először mondták, hopp végül mégis kiderül hogy miért van egy-egy helyen annyi gravitáció, ez megy állandóan
  • Astrojan
    #9
    Már kiderült, hogy nincs (az a fajta, exotikus) sötét anyag, mert megtalálták a molekuláris hidrogént egy rakétával felküldött IR spektroszkóppal, mert a H2 a légkör alatt nem látszik. Pont ez a H2 hiányzott. De nyilván szégyellik, ezért nem kap nagy nyilvánosságot, a fizikusak jobban szeretik ha valami exotikus, bizonyára több pénzt lehet rá markolni.

    A cikkből annyi az igaz, hogy a vákuumenergia tényleg erős, de ez nem gyorsítja a tágulást, hanem lassítja. A vákuumenergia nyomóereje 1.2x10^44 newton, ez igazán nagy erő, ez mozgatja és nyomja össze a galaxisokat és valóban ez okozza a Világegyetem összeomlását ami hirtelen lesz.

    A fájdalmas az, hogy egyenletekből gondolják kitalálni mi lesz a világegyetem sorsa, olyan egyenletekből amik ráadásul nyilvánvalóan rosszul írják le a valóságot.

    És akkor egyetlenegy, nagyon halvány, nagyon távoli, nemtudni milyenfajta szupernova megfigyeléséből - aminek a mérési hibája horribilis - kitalálják, hogy a világegyetem gyorsulva tágul. Ráadásul a nemlétező tér tágul gyorsulva szajkó.
    Ezért is nagyot lehet kaszálni, egy Nobelt ez a hülyeség is megért.
  • MasterMason
    #10
    Ha ő az első akkor te voltál a második. :P
  • fszrtkvltzttni
    #11
    Egyes! Molekuláris hidrogénnek nincs IR spektruma.
  • MasterMason
    #12
    Én minden elméleti fizikusnak azt a kérdés tenném fel először, hogy mi robbant miben?!

    Ateista vagyok és bizonyos értelemben nem sok különbséget látok a biblia teremtéstörténet és az ősrobbanás között. Ellentmondások sokasága övezi mind a kettőt. Persze az ősrobbanás még mindig sokkal hihetőbben hangzik, minthogy egy szakállas bácsi teremtett volna mindent, de akkor is annyi az ellentmondás, hogy nem lehet tudományos tényként kezelni mindazt amit az ősrobbanásról feltételeznek csak elméletnek.

    A fizikusok szerint az energia nem vész el csak átalakul. Vagyis a legjobb esetben is csak átalakulásról szólhat az ősrobbanás is nem pedig az univerzum keletkezéséről.
  • Astrojan
    #13
    Úgy van. Az anyag nem vész el, csak átalakul. Egy nagy fekete lyukba gyűlik össze az anyag, amely mozgást a vákuumenergia működteti, az összeomlás hirtelen jön. A vákuumenergia gravitonokból áll ami örökmozgó energiarészecske és a sebessége a fénysebesség sokszorosa. Ezzel a sebességgel omlik össze a Világegyetem. Ezzel is robbant fel, nem volt semmiféle felfúvódás, csak a fénysebesség sokszorosával történő robbanás.

    Az anyagi világ végsősoron nem más mint ez a nagysebességű graviton (elemi) részecske ami egy végtelen kiterjedésű energiatenger és az ebben szigetként megjelenő Univerzum amit az elektromos töltésrészecskék okoznak, amint kapcsolódnak a gravitonokkal.


    fiszrátókvizitni: de van neki. Csíkjai vannak az IR-ben.
  • fszrtkvltzttni
    #14
    Csíkjaik a zebráknak vannak. Te is megbuktál!

    IR spektroszkópia alapjai:
    Csak permanens dipólusmomentummal rendelkező molekuláknak van IR spektruma. A hidrogén pedig apoláris.
  • PacsoT
    #15
    Szeretném mindenki előtt kinyilatkozni, hogy egy büdös szót nerm értettem ebből a cikkből. Köszönöm a figyelmet.
  • MasterMason
    #16
    Olyan ez mint amikor azt érzi valaki, hogy most jön a nagy "pukk", aztán a pukkantás közben rájön, hogy hát ez egyben egy reccs is és ebben a pillanatban a nagy pukkantás egy nagy fosásba fordul át... :D
  • gforce9
    #17
    Ekkorákat égsz és még mindig jössz ide trollkodni meg téveszméket terjeszteni? Ez legalább annyira káros a fórumra nézve, mint az anyázás.
  • dzsagon
    #18
    jöhet az összeomlás, én akkor már nem leszek itt.
  • Astrojan
    #19
    Azon nem csodálkozom, értelmet ne is keress benne, ezek kinyilatkoztatások, na jó, mindenféle alap nélküli feltételezések. Egy olyan fizika, ami nemlétező tér görbülésére vagy felfúvódására épít, az már alapjaiban rossz.


    frusztkvizikrni: akkor ezeknek a zebráknak vannak csíkjai 28 meg 17 mikronnál is. Ez összesen 45 mikrocsík, ha jól számolom. De ha a dátumot is hozzáadom akkor 49 :))
  • fszrtkvltzttni
    #20
    Fogadjunk, hogy hülye vagy, és benézel valamit? ;-)
  • gforce9
    #21
    Egészen biztosan benézi. Én ugyan nem vagyok toppon a spektroszkópiában, de rákeresve nincs róla kép, csak az atomos hidrogénről. De mivel a hozzászólásai többi részéhez értek (graviton és egyéb téveszmék) így nem is csodálkozok ezen.
    Utoljára szerkesztette: gforce9, 2015.04.04. 21:49:48
  • Tetsuo
    #22
    Hát ezaz. A kozmológia alapjai változnak meg évtizedente... Az Irasidus-féle science nácik is így váltják a köpönyeget, teletrollkodva mindenféle bulvárfórumot, hogy ők tudják az aktuális mesét. :-)
  • gforce9
    #23
    Nem változnak meg az alapok. Honnan a francból veszel ilyet? Mikor foglalkoztál utoljára a témával? 70 éve?
  • kvp
    #24
    Regebben 3 elmelet volt altalanosan elfogadott:
    -egyre gyorsulo tagulas vegetelen ideig
    -lassulo tagulas es utanna osszeomlas
    -egy stabil allapothoz tarto tagulas

    Elvileg ha a relativitaselmelet terido leirasabol indulunk ki, akkor a ter tagulasara is igaz a fenysebesseg szabalya, azaz ezt a sebesseget nem lepheti at. Viszont a gond ott van, hogy mar az osrobbanas pillanataban is ekkora sebesseggel tagult a vilagegyetem. (ez egyebkent meglepo modon valamiert megegyezik a bibliai leirassal)

    A novekvonek mert tagulas egyik oka lehet a merest vegzo sebessegenek novekedese, ami miatt szamara lassul az ido, es ezert a vilagegyetem nem erintett reszenek tavolodasi sebesseget gyorsulonak latja. Mivel a mereseket eddig csak a Naprendszeren belulrol vegeztuk el, ezert teljesen realisnak tunik az a lehetoseg, hogy nem a vilagegyetem tagul gyorsabban, hanem mi megyunk valamiert egyre gyorsabban, ami miatt lassul a helyi ido.

    A Fold vilagegyembeli sebessegebol adodo idotorzulast kompenzalva a meresi adatoknal azt kapjuk, hogy a vilagegyetem tagulasa nagyjabol tart az egyensulyi allapothoz. Az, hogy egy kicsivel alatta vagy folotte van donti el, hogy a fenti 3 elmelet kozzul melyik valosul meg.

    A teridorol pedig a jelenlegi kantumfizikai ismeretek alapjan annyi tudhato, hogy valoszinuleg egyetlen sokdimenzios hullamformaval leirhato az egesz univerzum, tehat az energia (a feny), ami az anyagot is alkotja valojaban egy szimmetria hiba vagy mas neven csomo ebben a hullamformaban. Erdekes, de ez a kvantumos leiras nem mond ellen az eredeti realtivitaselmeletben leirt szabalyoknak, ugyanakkor nem igenyli ismeretlen es merhetetlen anyag vagy energia jelenletet sem.
  • BCs design
    #25
    mivel a tökéletes semmiből egyszerűen nem alakulhat ki valami, ezért szerintem kizárólag az az egy logikus magyarázat van hogy a létezés végtelen ideje létezik, az most mellékes hogy éppen milyen formában, az általunk ismert univerzum formájában vagy más formában, a lényeg hogy szerintem biztosan végtelen nagyságú múlt van, mert egyszerűen máshogy nem lehet
  • Inquisitor
    #26
    OFF: "Elvileg ha a relativitaselmelet terido leirasabol indulunk ki, akkor a ter tagulasara is igaz a fenysebesseg szabalya ..."
    Miért? A warp meghajtást nem az tenné elméletileg lehetővé, hogy a térre nem vonatkozik ? Vagy benéztem valamit?

    BCs design - Ez a végtelen idő érdekes kérdés, egyáltalán van idő? Abban a formában ahogy egy ember gondolja vagy érzékeli?
  • Tetsuo
    #27
    A múlt hónapban olvastam valamit a Science-ben, totál más, új elmélet... ja igen, a kozmológia leginkább elméletek halmaza.
  • Szvasztika
    #28
    Fizikából mindig is hülye voltam !
  • fagyöngyhalász
    #29
    Kivéve, ha nem teremtett világról beszélünk.
  • gforce9
    #30
    Az univerzum nem aszerint fog működni, hogy mi mit tudunk és mit nem tudunk elképzelni. Az, hogy szerinted mi lehetséges és mi nem lehetséges az egy vélemény semmi több. Nem érv.
  • gforce9
    #31
    Elméletek mindig is vannak, sokszor vadabbnál vadabbak, de az alapok nem változnak már kb 70-80 éve.
  • gforce9
    #32
    Azért érdemes hozzátenni, hogy azért nem tudták olyan sokáig, hogy melyik eset a 3 közül, mert annyira közel van a görbe a határesethez, hogy marhanehéz volt kimérni. Ha nagyon eltért volna akkor már 50 évvel ezelőtt mérhető lett volna.
  • Meridian
    #33
    "ÉS az összehúzódás vajon milyen gyorsan megy végbe?"

    30ezer Földi év. Forrás: bagavad gíta, vagy mia szösz... ott egyértelműen le van írva, a világegyetem végül óriási tűzben el fog pusztulni, ennek időtartama 30ezer év... de ez még jó soká lesz, kb 150ezer milliárd év múlva. De ezzel persze nincs vége, csak minden újraindul, teljesen előlről...
    Viszont kb 4.3milliárd évenként az olyan szintű bolygókon, mint a Föld is, lepusztul minden élet egy időre....
  • Meridian
    #34
    "egy szakállas bácsi"

    Honna veszed, hogy isten szakállas bácsi? Ki mondta, hogy van neki szakálla?
  • Meridian
    #35
    "Szeretném mindenki előtt kinyilatkozni, hogy egy büdös szót nerm értettem ebből a cikkből. Köszönöm a figyelmet."

    Akkor ülj le, fiam, egyes! :D
  • BCs design
    #36
    de amit leírtam logikát azt képtelenség cáfolni, teljesen nyilvánvaló hogy a tökéletes semmiből nem lehet valami, ezt a logikát sehogy sem lehet megcáfolni
  • Astrojan
    #37
    "a tökéletes semmiből egyszerűen nem alakulhat ki valami"

    Ezzel a hozzászólásoddal teljes egészében egyetértek, a vadabbnál vadabb hajánál fogva előrángatott elképzelések, elméletek logikátlanok és csak azért kerülhetnek elő mert az okos fizikusok semmit nem tudnak a természetről. Az egyenleteiket csavargatják ami nem vezet sehova. Csavargatják a kitalált téridőt ami nincs. Merengenek a szingularitáson ami nincs.

    Ezekből a torz elképzelésekből születik a semmiből való Ősrobbanás, az anyag keletkezése a semmiből és a semmi felfúvódása. Meg a nemlétező tér keletkezése az Ősrobbanással. Az egész kozmológia úgy hülyeség ahogy van és ez tényleg nem változik akár 70 éve.
  • gforce9
    #38
    A gond ezzel, hogy nem is akarja senki cáfolni. Ugyanis a kutatások iránya és folyamata nem ez. Vissza tudunk nézni az ősrobbanás közelébe, látjuk a fényét. Sőt mégvisszább is mehetünk. Tudjuk, hogy mi volt azelőtt, hogy ez a fény (a háttérsugárzás) keletkezett. Pontosan tudjuk, mert a gyorsítókban végzett kísérletek megmutatják, hogy mi történik akkor, amikor az anyag sűrű volt. Ilyen módszerekkel a kezdeti pillanatot elviekben tetszőlegesen meg lehet közelíteni, de elérni nem lehet. És akkor mi is történik? Tényleg ekkora lelki teher, hogy nem tudjuk mérni a végtelen sűrűséget? Nabumm. Ettől még semmi sem változik. Az ősrobbanás mellett szól minden megfigyelés. A kozmológiai modell pedig választ ad arra, hogy miért aránylik a hidrogén a héliumhoz úgy ahogy. Magyarázatot ad a háttérsugárzásra. Magyarázatot ad az elemgyakoriságra és még rengeteg más dologra. Egy kerek elmélet, ahol a dolgok összevágnak. van még kutatnivaló bőven, de az alapok szilárdak, konzekvensek. Az Astrojanhoz hasonlók meg azért beszélnek sületlenségeket, mert arra sem vették a fáradtságot, hogy átrágják magukat az alapokon. Persze egyszerűbb hasból előrántott ötletekkel dobálózni, mint nekiülni a témának, mert ahhoz esetleg tanulni kéne.
    Utoljára szerkesztette: gforce9, 2015.04.05. 10:40:27
  • Elemir
    #39
    Amíg ki nem pusztulunk addig fogjuk keresni a miértre a választ, és a válasz oly jelentéktelen lesz, hogy abban pusztulunk el...

    A kezdet kezdete óta, az első elvontan gondolkodó ember kezdemény elkezdett gondolkodni, azonnal a miért került szóba. Innen persze a vallás, mert nem tudta magának megmagyarázni.
    Az egyetlen tragédia, hogy tudunk elvontan gondolkodni, amúgy leszarnánk az egészet nagyon helyesen.

    Egyetlen értelmét csak abban látom, hogy ha nincs élet, értelmetlen minden bolygó és minden anyag. Csak az életért léteznek... hm amíg az emberi élet ki nem írtja az egészet...
    Utoljára szerkesztette: Elemir, 2015.04.05. 11:38:31
  • BCs design
    #40
    sok tudós kétségbe vonja az univerzum tágulását, eléggé meggyőző dolgokat tudnak mondani, persze mi nem tudjuk hogy kinek lehet igaza, mivel egyszerűen nincsenek hozzáféréseink a mühold adatokhoz