729
Elméleti fizika - Elektrodinamika, Elméleti mechanika, Kvantumfizika
  • defiant9
    #129
    "Mindig van valami bájos abban, amikor valaki követeli, hogy az általa is hozzáférhető interneten én keressek meg valamit, ergo én fektessek bele időt és energiát."
    Senki nem követeli ezt. Te azt mondod hogy az állításom cáfolata ott van az interneten. Én azt kérem hogy konkrétan mutass rá.
    Ehelyett az energiád szokásod szerint abba feccoltad hogy a vitapartnert démonizálod: "gyerekes, óvodás, balfék, durci, baromság, stb"
    Illetve szalmabáb állítást készítesz: "te még mindig azt hiszed..." ami ellen hadakozhatsz.

    Mivel épkézláb cáfolatot nem tudtál összeszedni, amibe belekezdtél "túl kicsi a tömeg, nehezen érzékelhető, nem mozoghat oldalra, nem érzékelik csak az összolvadást, stb." abba csúfosan belesültél mert vagy eleve hibás volt, vagy nem tudtad alátámasztani. Ezért végül ahhoz folyamodtál hogy a fekete lyuk körüli információs problematikát egy teljesen letisztázott "bármilyen óvodás fizikakönyv"-ben megtalálható tematikának állítod be, a "bármilyen óvodás fizikakönyv" referencia kb. ekvivalens az "hozzáférhető az interneten"-el, ha megkérném hogy linkeld be akkor ismét csak a mellébeszélést kapnám válaszul.

    "Remélem érthető voltam"
    Az elmélet cáfolatában nyilván nem, abban hogy a felvett felsőbbrendű pszichés attitűdödet újabb adalékkal erősítsd, azt teljes mértékben hoztad, sajnálatos hogy ebben nincs semmi új.
  • overseer-7
    #128
    Nekem erre az a véleményem, hogy kvark-gluon szint limit csak a barionos anyagnál van.. Ezért is olyan stabil, szilárd az atomos környezetünk ami körülvesz.
    Viszont úgy tűnik az a tény, hogy egy fotonból bármi lehet.. Bármivé átalakulhat, ha van elég energiája.

    A elektromágneses hullámoknak van a spektruma.. a látható fény után még ott van az uv, a röntgen, ultra kicsi hullámhosszú ionizáló sugárzás.. háttérsugárzás.. és még tovább is van.. csak ott már nagyon nagyon ritka az eloszlás.. mert itt már olyan energiával rendelkeznek, hogy nagy a valószínűsége annak, hogy tömeges anyaggá változik.

    Erre is alapoznak a cernben a gyorsítóknál és az ütközéseknél.. és már figyeltek meg ilyen folyamatot.
    minden megtörténhet, mindennek valószínűsége van a kvantum világban
  • Irasidus
    #127
    Mindig van valami bájos abban, amikor valaki követeli, hogy az általa is hozzáférhető interneten én keressek meg valamit, ergo én fektessek bele időt és energiát. Bocsánat, de ez nem csak gyerekes, de még neveletlen is. Semmi olyat nem állítok, amit a fizika ne állítana, vagy ami egy bármilyen óvódásoknak szóló csillagászati kis könyvben ne lenne benne. Mert ez evidencia, és fordítva ülsz a lovon, a fizika ezt a te hülyeségedet nem cáfolta, hanem elméletből levezette, hogy az információ nem jut ki! Persze, be lehet durcizni, és azt mondani nem hiszed, és kéred konkrét levezetést, és én mutassam meg... De ennek nem látom értelmét, minthogy nem is értenéd, és csak újabb baromságokkal halmoznál el. Célom még mindig az ismeretterjesztés, és nem a hozzád hasonló gyerekes balfékek pesztrálása, ha az iskolában a fizika kimaradt, az a te bajod, nem az enyém. Remélem érthető voltam.
    Utoljára szerkesztette: Irasidus, 2016.10.11. 20:06:04
  • hiper fizikus
    #126
    A kvantumfizika szerint a fekete lyuk szingularitása forró kvark-gluon plazmából áll, mert ennél kissebb részecskékre nem bontható az anyag!!!
    Úgy látom, hogy amihez nem értetek arról nem beszéltek: mi a véleményetek az extradimenziókról?
  • defiant9
    #125
    "rá lehet keresni... "
    Konzisztens önálló gondolatra képtelen vagy, és a konkrét cáfolat beidézésre is.
    A kiinduló állapot volt az hogy nem jut ki az infó. Ezzel szemben állítottam fel egy elméleti módszert amivel mégis. Ezután ha csak a kiinduló állapot behivatkozására vagy képes akkor csak körben járunk, aminek nincs sok értelme...

    "a gravitáció nem a fekete lyuk mögül jön"
    Ki mondta ezt? A teret az EH mögötti tömeg torzítja.

    "te még mindig azt hiszed, a gravitáció egy sugárzás"
    Kb. 22x leírtam hogy a tömeg meghajlítja a teret, és ezt mi gravitációs erőként képesek vagyunk detektálni. A vázolt módszerhez nem szükséges LIGO szerű gravitációs hullám detektor.
  • overseer-7
    #124
    A feketelyuk nál egy biztos, hogy hatalmas mennyiségű energia van fogságban.
    A barionos tömeg is energia.. az energia, foton vagy más formában.. mind téridő torzulást okoz. Elméletileg.
    A fekete lyukban valószínűleg nincs is idő.. nincs anyag.. lehet, hogy nincs tér sem.. az is lehet, hogy teljesen értelmezhetetlen ami ott bent van.

    A sok sok energia a tér azon pontján okozza valószínűleg a térgörbületet.

    A szingularitás, úgy gondolom, hogy egy gömb lehet.. ez nem egy fizikai objektum, hanem azon határfelülete a térgörbületnek, amely felület mint határ.. belül olyan nagy a gravitációs gyorsulás, hogy belsejéből elméletileg is csak a fénysebességnél gyorsabban haladva lehet kijutni.. minden ami nem képes megugrani ezt a szökési sebességet. beleértve a fényt magát is.

    Tehát a belsejében még a fény is "visszaesik" és képtelen elérni a szökési sebességet.

    Én azt feltételezem, hogy a szingularitásnak valamilyen kiterjedése van.. felülete.
    De nem hiszem, hogy még egy atomnál is kisebb lenne.
    Ellenkezőleg.. elég nagy területet foglalhat el a szingularitás
  • Irasidus
    #123
    Nem én cáfolom, hanem a fizika, és nálam okosabb fizikusok, rá lehet keresni... Az eseményhorizont mögül nem jön információ, a gravitáció nem a fekete lyuk mögül jön. Igazából, te még mindig azt hiszed, a gravitáció egy sugárzás. Szörnyű.
    Utoljára szerkesztette: Irasidus, 2016.10.10. 22:10:23
  • defiant9
    #122
    "A wiki nem ezt írja"
    Ki mondta hogy ezt írja? Ez nem jelenti hogy azt hogy elméletileg nem működhet.
    A Te cáfolatod kb. annyi volt hogy nem elég nagy a tömeg hogy érzékelni lehessen, de konkrét értéket már nem tudtál az állításod mellé tenni.
    Én úgy látom nincs elméleti akadálya hogy érzékeljük egy EH mögötti tömeg gravitációs hatását. Az eloszlásának érzékelésével pedig belülről származó információhoz jutottunk. A gyakorlati kivitelezhetősége/hasznossága az emberiség számára kb. 0, de itt az EH mögül nem juthat ki információs elv helyessége a kérdés.
  • kl24h
    #121
    Ha azt vesszük, hogy az atommagnak milyen nagy a sűrűsége (10^14 g/cm^3) és elvileg ha ekkora sűrűségre lehetne összenyomni pl. egy csillagot (vagy bolygót), akkor már a nagy tömeg és kis átméret miatt olyan nagy lesz a gravitáció a közelébe, hogy lehet fekete lyukként fog látszani.
    Pl. a Föld átlagos sűrűsége olyan 5.5 g/cm^3 és ez ha összetömörülne atommag sűrűségre, akkor olyan 480 m átméretű lenne. Ekkor a felszínen a gravitációs gyorsulás olyan 6,8*10^9 m/s^2 lenne.
    A Nap esetében viszont már sokkal nagyobb lenne a felszínen a gravitáció így összetömörülve (atommag sűrűségre).
  • Irasidus
    #120
    Erre a fizika nem tud válaszolni, hogy ott mi van, sok elmélet van. Ez a Nobel-díjas kérdés. A szingularitásban nincs anyag, a jelenlegi ismereteink szerint, mivel kisebb mint a részecskék mérete, és kvantumfizika nem engedi meg a részecskék egydimenzióssá válását (ez tény). Igazából ellentmondások halmaza, ami jelenleg kívül esik azon amit fizikának hívunk (de attól még nem biztos, hogy ez így is marad).
    Utoljára szerkesztette: Irasidus, 2016.10.10. 20:41:35
  • kl24h
    #119
    És a szingularitásban mi van? Létezik még anyag vagy csak energia vagy anyag is és meg az átalakult anyag energiává? A szingularitásban már tönkre van menve az anyag szerkezete.
    Utoljára szerkesztette: kl24h, 2016.10.10. 20:36:52
  • Irasidus
    #118
    Vegyük a legegyszerűbb esetet, a fekete lyukba hullt anyag a szingularitásban végzi, és igen, ezáltal nő a fekete lyuk tömege, vagyis a gravitációja. Szerintem logikus...
    Utoljára szerkesztette: Irasidus, 2016.10.10. 20:33:00
  • kl24h
    #117
    A fekete lyukból még a fény sem tud kijutni, a benne marad anyag tegyük fel, hogy teljesen átalakul energiává, akkor az energiának is lesz gravitációs (modernebben mondva téridő görbülete) tere?
    Utoljára szerkesztette: kl24h, 2016.10.10. 20:27:07
  • Irasidus
    #116
    A kérdést se értem, mert értelmetlen. A gravitáció szerinted micsoda?
  • kl24h
    #115
    Ha a fekete lyukban csak hatalmas fény van az EH-ig, akkor miért marad meg a gravitációja?
  • Irasidus
    #114
    A wiki nem ezt írja, lásd Amiga írását, vagy olvasd el figyelmesen. Azért kínos, hogy félreérted, ezt is. Szerintem. Szóval egyik sem mond ilyet. A többi katyvasz amit írtál, szintén blabla, amivel terelni próbálsz, és nem is kívánok foglalkozni vele.
    Utoljára szerkesztette: Irasidus, 2016.10.10. 18:46:11
  • Amiga
    #113
    Ha már Wiki:

    "A „Thorne–Hawking–Preskill” fogadás már igazi szakmai kihívás volt. John Preskill támadta a Hawking nézete által keletkezett paradoxont. Hawking – az általános relativitás elméletre támaszkodó – feltételezése szerint a fekete lyuk elnyel minden információt és a Hawking-sugárzás is csak az eseményhorizontból származik, nem pedig a belsejéből. Preskill viszont a kvantummechanika szabályaira hivatkozva tagadta ezt a nézetet. 1997-ben Thorne–Hawking és Preskill végül fogadást kötött, ennek tétje egy enciklopédia volt, amit a vesztes választott ki a győztes számára. 2004-ben egy dublini konferencián Hawking bejelentette, hogy saját számításai szerint elvesztette a fogadást, habár hozzátette, hogy a fekete lyukból visszatérő információ meglehetősen sérült."
  • hiper fizikus
    #112
    Gondolj az extradimenziókra!!! Ugye az extradimenziók az ismereteinken túl van, ezért az extradimenzió transzcendencia.
  • hiper fizikus
    #111
    A transzcendencia nem a természetfeletivel foglalkozik, hanem az ismereteinken túli dolgokkal. A természetfeletivel a metafizika foglalkozik.
  • defiant9
    #110
    "Ezek után neked kellene ezt cáfolni..."
    Azt nem mondtam hogy amit állítok az egy elfogadott wikipedia szócikk.
    Annak a jelenlegi mondásnak viszont cáfolata hogy a EH mögül nem jut ki sem információ sem anyag. Vázoltam a tömeg tértorzító hatására alapuló elméletet amely mentén információ(vagy akár anyag/energia) juthat ki, és Schrödinger macskája óta tudjuk hogy 1 bit info is milyen sokat jelenthet egy komplex rendszer állapota kapcsán.
    Ezen működési elvet nem cáfoltad, azt sem mondom hogy ez a Te feladatot, azt is mondhatod hogy nem tudsz konkrét okot arra hogy ne működne, de úgy érzed valamiért mégsem működik, ettől még a cáfolat máshol létezhet.
    Egyébként szvsz. az info paradoxon azért áll mert akár 1 bitnyi információ is kieshet az univerzumból, a vázolt módszer nem képes az összes információt informatikai encode-decode eljárással visszajuttatni.
    Egy mondatod sem forgattam ki.
  • Irasidus
    #109
    "Blablabla. Szándékosan arról akarsz beszélni ami triviális/irreleváns.
    Az állításom az volt hogy elméletileg lehetséges a EH mögötti információt venni. Ez amit nem tudsz megcáfolni, csak próbálsz terelődni."

    Nem én cáfolom meg, hanem a fizika, az eseményhorizont mögül nem jut ki információ, gyakorlatilag ez a lényege! (Egy kis olvasni való.) Ezek után neked kellene ezt cáfolni... A probléma, hogy még kiselemi szinten sem érted a gravitációt, és valami olyasminek képzeled ami kijön a fekete lyukból. Mert nem érted a mező fogalmát, meg azt sem, hogy a gravitációs hullámok más jelenség, és az is fénysebességgel terjed. A többit meg hagyjuk is, mert csak félrebeszélsz folyamatosan, és felesleges leállni veled ilyenekről vitázni, amikor azt sem érted (vagy nem akarod érteni) amit a másik ír. A mondatok kiforgatásával nem lesz igazad, azért azzal remélem tisztában vagy?
    Utoljára szerkesztette: Irasidus, 2016.10.09. 22:14:24
  • defiant9
    #108
    "Mi 0,1 mi 10? Nem értem mit akarsz mondani, mert dimenzió nélküli szám."
    Irasidus:"hogy érzékelni lehessen - nos, ahhoz, egy kellően nagy tömegű test szükséges"
    Nem értem mit akarsz mondani, ez egy mértékegység és érték nélküli definíció...

    "A LIGO a gravitációs hullámokat érzékeli, én meg a gravitációról beszéltem! "
    Nem értem hogy jön ez ide, ha azt akarod mondani hogy a gravitációs hullám vonatkozásában helyes torzult térről beszélni de egy nem gyorsuló tömeg esetén nem akkor mond azt, akkor hozok neked olyan példát is amikor csak a tömeg tér/téridő torzító hatásáról írnak.

    "Az inga felfüggesztés nélkül nem inga."
    Ki mondta hogy nincs felfüggesztés, ha felviszel egy ingát az BH közelébe és meglököd akkor bizonyos frekvenciájú mozgást fog végezni ameddig a súrlódás miatt hővé nem alakul a rendszerrel közölt energia.
    Egyébként a relatíve kis gravitációs erők kimutatásának egy klasszikus módja az inga, bár ma már jóval érzékenyebb szupravezetős megoldások is vannak. Cavendish torziós inga

    "Sokszor elmondtam,"
    Blablabla. Szándékosan arról akarsz beszélni ami triviális/irreleváns.
    Az állításom az volt hogy elméletileg lehetséges a EH mögötti információt venni. Ez amit nem tudsz megcáfolni, csak próbálsz terelődni.

    "és van egy pont amikor összeolvadnak, és az erők elszabadulnak, na ezt tudják érzékelni, ingát, acélgolyót, embert nem."
    Na ja, de azért látjuk hogy a fekete lyukak olyan távol vannak hogy másra esélyük sincs másra csak ezekre az extrém jelenségekre.
    Mellesleg nem csak az 'összeolvadást' képesek érzékelni, hanem már a keringőzési fázis is, bár az összeolvadás szavad itt kellően pongyola ahhoz hogy akár ez is beleérhető legyen ha nem használnád a 'pont' szót, alapvetően nem deifinit mit értesz a "van egy pont" alatt.

    Ahogy már elmondtam, minden tömeg torzítja a teret, és ezt a hatást nem fogja meg az EH, tehát elméletileg érzékelhető kívülről. Ez kb. ilyen egyszerű.
  • Irasidus
    #107
    Mi 0,1 mi 10? Nem értem mit akarsz mondani, mert dimenzió nélküli szám. A LIGO a gravitációs hullámokat érzékeli, én meg a gravitációról beszéltem! Háromszor elmondtam, hogy az nem ugyanazt jelenti, de úgy látszik tudomást sem veszel arról amit írok, de utána sem nézel annak amiről beszélsz. Nem náluk vagyok okosabb, hanem összekevered és szinonimakét használod a gravitációt a gravitációs hullámokat, és állandóan kijavítalak (de hiába). Másrészt a LIGO nagy tömegű fekete lyukak összeolvadásának egyetlen pillanatát képes érzékelni, azt amikor az erők a legerősebbek, acélgolyót, ingát nem tud érzékelni, és soha nem is fog. Az inga felfüggesztés nélkül nem inga.

    "Érdemben nem tudtad cáfolni hogy gravitáció segítségével információ juthat ki az EH mögül, szokásodhoz híven a magas lóról démonizálás szintjén megrekedtél."

    Az előbb a LIGO-ról beszéltél, most megint a gravitációról. Mond, ugye szándékosan maszatolod össze a dolgokat, vagy tényleg ennyire nem vagy képbe? Sokszor elmondtam, a gravitáció nem sugárzás, nem a fekete lyukból jön ki, a fekete lyuk körül görbíti meg a teret. A gravitációs hullám sem a fekete lyuk sugározza ki, mivel az sem sugárzás, a körülötte lévő tér kezd el hullámozni, amikor két fekete lyuk spirális pályán közeledik egymáshoz, felcsavarja a teret, és van egy pont amikor összeolvadnak, és az erők elszabadulnak, na ezt tudják érzékelni, ingát, acélgolyót, embert nem. klikk

    Utoljára szerkesztette: Irasidus, 2016.10.08. 06:35:35
  • Saintgerman
    #106
    hát persze, hogy látjuk.. .. mi több, a ringen kívülről még az is látható, hogy kinek mi van a tarsolyában..
  • defiant9
    #105
    "A gravitáció a leggyengébb kölcsönhatás, és a távolság négyzetével csökken, ahhoz, hogy érzékelni lehessen - nos, ahhoz, egy kellően nagy tömegű test szükséges"

    Na ja, ezzel kb. azt mondod hogy a 0.1 nem érzékelhető csak a 10. Ahogy már mondtam elméleti szinten vagyunk, sanszos hogy az emberiség soha nem fog olyan távolra jutni hogy egy kozmikus fekete lyukat közvetlenül vizsgáljon.

    "vagy azért hívsz folyamatosan tértorzulásnak, mert túl sok sci-fit néztél, és ilyen röhejesen módon próbálsz meg okoskodni"
    Nézünk egy forrást találomra a rengeteg találatból, legyen a Caltech/LIGO:
    That was the case up until September 14, 2015, when LIGO, for the first time, physically sensed distortions in spacetime

    Mivel te nyilván okosabb vagy náluk is így tudsz mondani frappánsabb kifejezést a jelenségre. Érdeklődéssel várom hogy te minek nevezed.

    "Az ingát meg talán hagyjuk is"
    Egy inga lengése ugyanúgy torzítja a teret mint bármilyen más tömeg, legyen az EH bármelyik oldalán.

    Érdemben nem tudtad cáfolni hogy gravitáció segítségével információ juthat ki az EH mögül, szokásodhoz híven a magas lóról démonizálás szintjén megrekedtél.
    Utoljára szerkesztette: defiant9, 2016.10.07. 22:59:28
  • overseer-7
    #104
    Látjátok?..
    Erről beszéltem.


  • Irasidus
    #103
    Off.: Semmi indulat nincs bennem, tényeket közlök veled, ami el sem jut a tudatodig. Ezt sem talált. Tényleg csak húzod a rétestésztát, mert mást nem tudsz mondani. Az (építő) kritika és a baszogatás, meg a személyeskedés között óriási különbség van, sajnos te sem érted mi a különbség. Mellesleg még mindig pocsék és értelmezhetetlen az írásod, magyartalan. Legalább rendesen fogalmazni tudnál, de azt sem tudsz (<--- ez tény, és egy kritika. Nem személyeskedés). A többi meg ugyanúgy a vágyaid kivetülése, mint úgy általában minden amit írsz. Értelmes fordulat lenne, ha végre leszállnál rólam, és végre On témába kezdenél... ;)
    Utoljára szerkesztette: Irasidus, 2016.10.07. 20:00:06
  • overseer-7
    #102
    "Nem barátkozni járok ide, hanem ismeretet terjeszteni"
    .. de bazme.. ez nem dzsihád.
    Nem kell itt vallásháborúzni.. egymás torkát direktbe átvágni

    Kulturáltan, már nem a kőkorszakban élünk, ezen gondolkozz el.
    Értem én hogy indulatos az ember, de ez tesz minket emberré, hogy tudatosan visszafogjuk az ősi állatias vágyainkat.. a másik baszogatása.. hatalmi játszmák.. kinek nagyobb a mellénye.. ki hülyébb a másiknál.
    Elképzelhetőnek tartom, hogy gyerek korodban nem hagytak téged érvényesülni.. illetve, elnyomtak, és nem sokat kezeltek mint olyan gyermeket, akire időnként az apja, anyja egyenrangú félként tekint.
    Tehát sosem vették figyelembe a gyerek saját érveit, véleményét, szándékát.

    Ez a helytelen gyerek nevelés következménye.. Az, hogy most enyhén torzítottan látod a valóságot.. vagyis másokat rajtad kívül hülyének tartasz.. ez lehet Nárcisztikus zavar és egy fajta önértékelési zavar miatt túlkompenzált megfelelési kényszer.. az hogy mindent én tudjak jobban, jól, .. feltuningolt képet mutat magáról, többnek hitetni el magát, mint valójában gondol magáról.. vagy gondolt gyerekkorában.

    Ez lelki szenvedést, és nagyfokú stressz, szorongást okozhat az egyénben.. indulatokat.. stb amiket nehéz kontrollálnia

    és, te elég indulatos vagy.. személyeskedsz, a többiek ezt nem teszik.
    Ha ezt te is észre veszed magadon.. és belátod. Kiszakadni ebből szarból.. első lépés.. a többi már jön magától.. mivel intelligens vagy. beláthatnád.
    Utoljára szerkesztette: overseer-7, 2016.10.07. 19:38:07
  • Irasidus
    #101
    Off.: Nem barátkozni járok ide, hanem ismeretet terjeszteni, az amit én képvisellek az elég egysíkú, személytelen. Így nyilván nem tudsz rólam képet alkotni, mondjuk te akkor sem tudnál megismerni, ha direktbe az arcodba tolnám "magamat". A megismeréssel neked komoly hátrányod van az életben. Ennyit erről, viszont a helyesírásod még mindig ugyanolyan pocsék (nem tudsz magyarul fogalmazni), és az ON rész valahogy kimarad, és csak abba kötöttél bele, amibe úgy gondoltad bele tudsz. Ennyit rólad, meg rólam.
    Utoljára szerkesztette: Irasidus, 2016.10.07. 18:31:01
  • overseer-7
    #100
    jajjj.. de nehéz.
    Nem akarok erre válaszolni inkább.

    Furcsa egy természeted van.. annyi bizonyos.
    Nem nagyon szeretnék veled barátkozni a való világban.
    Kiváncsi lennék hány jószándékú ismerősöd lehet
    nem érdekel mások magyarsága.. másokat se érdekeljen az enyém
  • Irasidus
    #99
    Off.: , Tényleg nem vagyok egy nyelvtannáci, de azok után, hogy a biztonságpolitika rovatban miket össze magyarkodsz, és felháborodsz, hogy még magyarul sem tudnak.... ezek után elvárnám a minimális magyarul tudást! Az ég szerelmére, legyen már egy tisztességes magyar mondatod, egy alannyal és egy állítmánnyal, mondatvégi írásjelekkel, mondatkezdő nagybetűkkel, mert franc se érti mit hordasz itt össze! Jártál te valaha iskolába? Az már csak hab a tortán, hogy a kedvencedet, a nyitott mondatot sem tudod tisztességesen lezárni! Bocsánat, de az nem két pont, hanem még mindig három! Borzasztóan zavaró. Ha ezeket megteszed, talán értelmesebb beszélgetés is kialakulhat, és nem csak ilyen összevissza egymásra hányt szavak, amiből nekem kell kihámoznom, mi a fenét is akarsz mondani. Bocs, de ezért (is) néz mindenki hülyének, mert még tisztességgel magyarul sem vagy képes leírni egy mondatot!

    On.: A szingularitás egy olyan hely, ahol a gravitáció végtelen lesz, a tér és idő pedig nulla. Ezért nem lehet számolni vele, értelmezni fizikai valóságként! Egy bizonyos kiterjedés alatt, nem létezik se részecske, se energia, és az idő is elveszti a fogalmát, ez kvantumfizika Plank-hossznak hívja, amit nem hasraütésre találták ki. Vannak, a gravitációs szingularitásnak (mert többféle van, nevezzük nevén a gyereket) olyan megoldások, amik megpróbálják ezt fizika nélküliséget "fizikaizálni", illetve vannak elméletek (nem is rosszak) amik megkerülik a problémát. Példának okáért egy forgó fekete lyuk esetében a szingularitás gyűrű formát vesz fel, vagyis a pontszerűsége megszűnik, és így tovább... (<---- látod így kell egy mondatot nyitva hagyni). De ezek egyenlőre hipotézisek, amik tesztelésre, megfigyelésekre, és kísérletezésekre várnak.
    Utoljára szerkesztette: Irasidus, 2016.10.07. 15:58:39
  • overseer-7
    #98
    a saját időm nem változik így van..
    viszont mondom.. elméletileg én a fekete lyuk szingularitásában a téridő torzulása miatt úgy látom az univerzumot, hogy felgyorsul időben..
    A külső szemlélő meg azt látja, hogy a fekete lyuk felé haladva, az órám egyre lassabban jár.
    Majd elérve a szingularitást, ahogy áthaladok rajta.. megáll.

    elviekben..

    hogy mi van a szingularitás túloldalán.. csak találgathatunk.
    Valószínűleg, teljesen széttorzult téridő.. hatalmas mennyiségű energia.. és óriási gravitációs gyorsulás a jutalom.
    Lehetséges, hogy ott bent.. nem is telik az idő.. nincs idő dimenzió.. és lehet, hogy nincs tér dimenzió sem.. vagy csak 2D re ugrik be a 3 d-s tér.
    érdekes ezen is gondolkozni.

    Vannak akik szerint, ha túljutunk a szingularitáson.. megjelenünk az univerzum kezdetén, a nagy bumm időszakában.
    teoretikusan.. persze.. nyilvánvalóan élve senki nem juthat át.. de még meg sem közelíthet egy fekete lyukat
  • overseer-7
    #97
    még rágódok a témán és nyilatkozok..
  • Irasidus
    #96
    Válaszolok helyette is.

    "A naturalista transzcendenciával kell foglalkoznod ahoz, hogy tovább tudjál lépni."

    Aha... Lássuk csak mit jelent:

    "A naturalizmus és a transzcendencia két eltérő világszemlélet. E két ellentétes és szélsőséges nézet között megegyezés soha nem lesz, mivel mindkettő, elveiben szinte tagadja, és nem létezőnek vallja a másikat. Mindkettőnek voltak, vannak és lesznek követői. A naturalizmus a természethez kapcsolódik, minden olyan világnézetet magában foglal, ami azt vallja, hogy a természetes világon kívül nem létezik más természetfeletti dolog. Teljesen kizárja az Isteneket és a szellemeket. A transzcendencia ennek az ellentéte, már a jelentése is „természetfeletti”. Minden olyan fogalomra utal, amelyek megismeréséhez az embernek át kell lépnie egy bizonyos hétköznapi határt, amelyekhez a biológiai megismerés eszközei már alkalmatlanok. ... stb. " Forrás: Szent István Egyetem - Alkalmazott Bölcsészeti és Pedagógia (filozófia szak)

    "A filozófiát úgy tanulhatod meg, ha külön választod azokat a filozófiai műveket, amik hátráltatnak a filozófia elsajátításában azoktól, amik nem hátráltatnak."

    Érvelési hiba: "Állításodat önkényesen, a cél érdekében összeválogatott vagy más módon túlságosan leszűkített mintahalmazzal próbáltad meg igazolni, amikből azonban a számodra nem kedvező vagy a következtetésednek potenciálisan ellentmondó elemeket, eseteket eleve kizártad, vagy legalábbis nem vetted figyelembe. Miért hibás az érvelésed? Azzal, hogy a vizsgált elemek halmazát önkényesen leszűkítetted, azt nem-reprezentatív részhalmazzá változtattad át. Nem reprezentatív részhalmazon megfigyelt sajátosságok és jellemzők alapján azonban már nem lehet a teljes halmazra érvényes kijelentéseket tenni. Így bármit is sikerül az összemazsolázgatott részhalmazról bebizonyítanod az nem lesz bizonyítottnak tekinthető az eredeti, kiindulási halmaz vonatkozásában." Forrás

    Ha valahogy, hát nem így kell tanulni. Tovább nem folytatom, egy különcködni vágyó ember zavaros mondatai a világról, és önmagáról. Mellesleg, ha természettudomány módszerét filozófiával helyettesíted, az régen rossz, azzal nem lehet fizikai ismeretekre szert tenni! Nálad hiányoznak az alapok, és a matematikai meg fizikai okfejtéseid egyszerűen random bullshit. Sok ilyen ember van, aki nem érti az összefüggéseket, és azt hiszi ha összead két változót, akkor már fizikát csinál, miközben a legelemibb matematikai, fizikai szabályokat sem ismeri. Neked valami komoly bajod van, gondolom szürke az életed, és így próbálod meg kompenzálni azt, hogy egy senki vagy. Más meg varázslónak képzeli magát, te meg "kutatónak", de nincs különbség. Ez abból is látszik kinek a véleménye érdekel, nem egy fizikusé, hanem a fórum legkevesebb tudással rendelkező álmodozóé. Így ringatod hamis álomba magadat, és görcsösen folytatod tovább az affektálásodat, keresve olyanokat akik nem hajtanak el a fenébe. Igen, ez semmi több amit itt előadsz mint feltűnési viszketegség, és ennek kiélésre alul-művelt emberek kellenek neked... End.
  • hiper fizikus
    #95
    Szia!
    Mit szólsz a 70-71 üzenetemhez, amit neked írtam régebben??? Hol voltál eddig?
  • Irasidus
    #94
    "A lényeg nem is az ingán van, hanem, azon hogy egy mozgó tömeg információt is hordoz, a tömeg által torzított tér pedig érzékelhető kívülről. ... de a térgeometria torzulását nem... ... Definíció szerint minden gyorsuló tömeg gravitációs hullámot gerjeszt.... "

    A gravitáció a leggyengébb kölcsönhatás, és a távolság négyzetével csökken, ahhoz, hogy érzékelni lehessen - nos, ahhoz, egy kellően nagy tömegű test szükséges, amihez kellően közel kell lennie egy másik testnek ---> amire hatást gyakorolhat, ismervén a két test tömegét és távolságát, akkor így kiszámoljuk a már jól ismert képlettel F=GMm/r^2! Amit, csak ismételni tudok, hogy: ez nem egyenlő a gravitációs hullámmal! Bár nagyon okosan megjegyezted, hogy minden gyorsuló tömegnek van gravitációs hulláma, de ezt "minden testet" nem tudjuk érzékelni, csak kellően nagy tömegű összeolvadó fekete lyuk vagy pulzár esetében van egy pillanat, amikor az erők elszabadulnak és ezt tudjuk érzékelni. Egy acélgolyó, vagy ember keltette hatást nem. Másrészt a "tértorzulásnak" még mindig gravitáció neve, amit vagy azért hívsz folyamatosan tértorzulásnak, mert túl sok sci-fit néztél, és ilyen röhejesen módon próbálsz meg okoskodni, vagy csak marketing duma, hátha eladhatóbb a hülyeséged idegen szavakkal. Sajnos nem, és még hülyének is nézlek emiatt. Bocs. Az ingát meg talán hagyjuk is, előbb gondolkodni kellene, mint írni...
    Utoljára szerkesztette: Irasidus, 2016.10.06. 14:41:07
  • Irasidus
    #93
    A saját időd nem változik. A relativisztikus paradoxonok csak egy másik megfigyelő szemszögéből értelmezhető, a te szemszögedből a dolgok változatlanok, vagyis csak annyi változik, hogy egy fekete lyuk közelében széttép az árapályerő, azaz meghalsz.
  • overseer-7
    #92
    elméletileg a fekete lyuk közelében annál jobban torzul a téridő, minél közelebb van valami az eseményhorizonthoz.

    Elméletben amikor én vagy egy műszer bekerül a fekete lyuk gravitációs lefolyójába.. akkor én úgy érzékelném, ha nem halnék meg azonnal.. hogy körülöttem az univerzum felgyorsul időben.
    A végén a szingularitásnál meg elviekben végtelenül felgyorsul az idő.. és láthatnám az univerzum pusztulását.

  • qetuol
    #91
    szabadon eső inga nincs felfüggesztve
  • defiant9
    #90
    A lényeg nem is az ingán van, hanem, azon hogy egy mozgó tömeg információt is hordoz, a tömeg által torzított tér pedig érzékelhető kívülről. Ha egy részecskegyorsítóval különböző méretű csaknem fénysebességű arany atommag csomagokat lövök az EH-ra érintőlegesen akkor azok spirál pályán be fognak lépni az EH mögé.A különböző méretű csomagok már mértékben görbítik meg a teret, egy EH-n kívüli detektor pedig elvileg képes érzékelni a mellette már belül elhaladó csomag méretével arányos gravitációs hatást és dekódolhatja a belőtt wikipedia-t.
    A paradox az hogy a light cone-t beforgatja a fekete lyuk, de a téridő változásaira nem hat.