104
  • MasterMason
    #82
    "Szilárd anyagot hűteni lehet, de ez nem fagyás."

    De pl a fém nem csak szilárd alakban létezhet. Van fagyáspontjuk is.
  • cylontoaster
    #83
    Durva egybeesés, de a fémek fagyáspontja megegyezik az olvadáspontjukkal.
    És ez már földi körülmények közt is megvan, tehát nem értem ez miért érdekes az űrkutatásnál..
  • MasterMason
    #84
    Tehát akkor van fagyáspontja a fémeknek. Csak ennyit akartam hallani. :D

  • cylontoaster
    #85
    Okos vagy. Póriasan azt hívják fagyáspontnak amikor szilárd lesz. Ez semmit, de konkrétan semmit nem támaszt alá abból a süketelésből, amit lentebb írtál.
  • MasterMason
    #86
    Na jó gyerekek, fárasszátok inkább...
  • cylontoaster
    #87
    Mi a fárasztás? Általánosiskolás fizikatudásod sincs, nincs miről beszélni.
    Itt a Földön is "fagyott" állapotban bányásszák a fémeket, nem annyira durva cucc, hogy az űrben is.
    Az lenne az érdekes, ha nem így lenne.
  • MasterMason
    #88
    Nektek nincs általános iskolás fizika tudásotok sem, alapvető ismeretekkel sem rendelkeztek.
  • cylontoaster
    #89
    Így lehet :)
    Most jön az a rész, hogy megmondod miért.
    Vagy hagyod a fenébe és nem égeted magad tovább.

    Ja bocs, mi égetjük magunkat, megint elfelejtettem.
  • citroface
    #90
    képzeld el hogy van
    de biztos mi vagyunk a hülyék

    (2 darab elte fizikusi diplomával a hátam mögött...)
    Utoljára szerkesztette: citroface, 2014.10.29. 21:18:20
  • Attilawap
    #91
    Szerintem azt nem érti MasterMason, hogy lehet a fémeknek szilárd állapotuk a "fagyás" hétköznapi értelemben vett kihagyásával. Tehát amikor megfagy a jég akkor könnyen törik, de a "megfagyott" fém meg nem. Ezt nem érti.
  • citroface
    #92
    de még ő neki állt feljebb hogy nem vagyunk tisztába az általános iskolai ismeretekkel.
    Vicc az az ember
    :---DDD
  • sirpalee
    #93
    Csak izelítő mindenkinek (akik nem ismernek) a te érvelési stílusodból.

    http://indavideo.hu/video/Discos_Hit_Radio_1

    Elnézést, nem bírtam megállni. Masonnal nagyon szeretjük egymást. :)
    Utoljára szerkesztette: sirpalee, 2014.10.29. 22:44:20
  • Molnibalage
    #94
    A hagyományos földi reaktorok mind gőzciklusa épülnek. Sok szerencsét ennek mikrogravitációban és vákummban történtő üzemeltetéséhez... A gőzt nem tudnán lecsapatni sem és a vízveszteség pótlása is vicces lenne. Az űrben használt atomreaktorok nem a klasszikus idelent használt reaktorok, hanem RTG reaktorok...
    Utoljára szerkesztette: Molnibalage, 2014.10.30. 08:38:29
  • Irasidus
    #95
    Tudomásom szerint több atomrektor is kipróbáltak az űrben. Lista És ha jól rémlik víz helyett higanyt (meg egyebeket) használtak, és egy zárt rendszerben nem szükséges pótolni a keringő folyadékot. Ha jól tudom a nagy bravúr az volt, hogy egyetlen tengelyen oldották meg az összes forgómozgás. De volt a szovjeteknek is. Az atomsorompó egyezmény életbelépése óta nem használnak ilyet. Nem látom fizikai akadályát egy sokkal komolyabb reaktor űrbéli használatnénak sem, ez mind mérnöki feladat, és megoldható (ha van elég pénz, és idő).
  • Molnibalage
    #96
    A linkelt reaktorok egyik fele RTG. A másik felénél ebből sajnos még az alapvető működési elvét sem értem, de itt is hőt állítanak elő, ahogy az RTG-nél, tehát lényegéban a difi annyi, hogy a teljesítménysűrűgée nagyobb. A villamos teljesítményük bármiféle ipari művelethez képest vicckategóriás.
  • Irasidus
    #97
    Igen, ezt nem is vitatom, ezek nem nagy teljesítményű rektorok voltak, sőt nem is működtek sokáig (pár hétig). Viszont egy Europa-cyriobot misszió nem a reaktor megépítése miatt lehetelten, vagyis de, csak nem fizikai okok miatt, hanem pénzügyi. Ha 500 mérnököt ráeresztenél és talicskával hordod oda pénzt, 3-5 év alatt meglenne, de nincs. Emlékszem még mi volt a JIMO-val, ott is reaktort akartak használni, a Pentagonnak van(!), de a nasa kérésére sem voltak hajlandók adni egyet, egy már nem használt régebbi típusból, pedig házon belül lett volna. A nasa meg úgy döntött nem fejleszt ki ilyen rendszer.
    Utoljára szerkesztette: Irasidus, 2014.10.30. 11:39:53
  • Irasidus
    #98
    Szóval van, két darab Elte fizikus diplomád, meg gondolom egy csillagász, és ennek ellenére Miskolcon dolgozol valami csillagvizsgálóban? Ejha, Piszkéstető, meg Szeged elbújhat Miskolc mögött. Viszont ezzel a diplomával a hátad mögött azt állítod, hogy te színképelemzéssel mérted meg a Halley üstökös 86' látogatásakor a hőmérsékletét, és -270 fokot mértél egy kutatótársaddal (miközben ugyanebben az időben a Vega szondák + fokot is mértek a felszínen), sőt szerinted az összes kisbolygónak ennyi a hőmérséklete! Bizonyíték? Kérdeztem milyen műszerrel mérted meg, és hogyan? Van mérési jegyzőkönyv? De ehelyett csak arra tudtál hivatkozni ki vagy, mintha az számítana... Válaszolsz?

    Szívesen elmegyek megnézem a mérési eredményeidet, ha itt nem vagy hajlandó közzé tenni semmit. Hova mehetek, mi a cím?
    Utoljára szerkesztette: Irasidus, 2014.10.30. 12:55:26
  • Molnibalage
    #99
    Én nem vagyok túl járatos az űrkutatásba és fizikusi diplomám sincs, de még én is emlékeztem rá fejből, hogy kurvára nincs -270 C fok a naprendszerben található objektumok árnyékos oldalán sem igen, nemhogy a napsütötte részükön.

  • sirpalee
    #100
    Nem írtam, hogy hagyományos reaktort kell vinni. (és tudom milyen elvűeket használnak mostanában főleg) Folynak kísérletek teljesen zárt rendszerekkel, ahol nincsenek az általad említett problémák. A baj inkább a méret és a tömeg. (ezért is utaltam rá, hogy nem triviális)
  • Attilawap
    #101
    Egyébként nekem az a véleményem erről az űrbéli bányászatról, hogy mint eddig minden műszaki ágazatban, ide is kellene a nagy műszaki áttörés. Pl. a támadó helikopter megvalósítása a sugárhajtóművel. Lehet, hogy ma még teljesen elképzelhetetlen a műszaki kivitelezés az aszterodiákon való bányászatnál, holnap már nem biztos. Egyébként az Alien 1 című film úgy kezdődik, hogy a Nostromo teherűrhajó vagy 200 millió finomításra váró érccel a fedélzetén érkezőben van vissza a földre. Tehát az elképzelés elég régi. :)
  • Molnibalage
    #102
    Pl. a támadó helikopter megvalósítása a sugárhajtóművel
    Ezt a példát nem is értem, Gázturbinás hajtású minden nagyteljesítményű helikopter, de nem a gázturbina miatt potensek ezek a helik... Jet elven működő hajtóműves kombinált hajtású helik száma meg 0.
  • Vol Jin
    #103
    "Ugye a halmazállapotokat iskolában és fázisátalakulásokat megtanultad? Szilárd anyagot hűteni lehet, de ez nem fagyás. De mi a kérdés, valójában. Mellesleg nem szidtam az édesanyádat sehol, valamit félre olvastál."

    Az olvadáspont, és a fagyáspont egymás szinonímái.
  • Irasidus
    #104
    Terminológia a fémek, kövek megszilárdulni és nem megfagyni szoktak, és én azt írtam, hogy szilárd anyagok nem fagynak meg, mert eleve szilárdak. Ez lehet, hogy elsőre szőrszálhasogatásnak tűnik, de amikor MasterMason azt mondja az űrben csontáfaagynak a kisbolygók, akkor nem arra gondol, hogy több ezer fok van odafönt, és éppen kicsapódnak és "fagynak" a kövek... Így érthető?
    Utoljára szerkesztette: Irasidus, 2014.11.02. 10:08:27