27
  • Molnibalage
    #27
    Pontosan erről van szó, ezért nem is látnám értelmét az optikai mérésnek. Lentebb írtam, hogy a az eldobás után a gyorsulás ugyanaz, csak eldobáskor nem. Ezt lehet mérni. Mivel a légellenállás ekkora sebessgénél elhanyagolható, ha jól integrál a rendszer, akkor elég pontosan számolja a csúcspontot.

    Most esik le, hogy ezt elfelejtettem leírni. Mindegy, más már megtette. :)
  • dfp
    #26
    Eldobás közben a gép valószínűleg felvesz egy gyorsulás/idő diagramot, a görbe alatti terület pedig kiadja a labda elengedésekor jelentkező kezdősebességet. A kezdősebességet g-vel osztva kiszámolja az emelkedési fázis időtartamát.
  • Molnibalage
    #25
    Erre én is gondoltam, de mit használna referenciának a kamera?
  • dfp
    #24
    egyesek viszont tényleg buknának általános iskolai fizikából
  • dfp
    #23
    ügyes... kezdeti gyorsulásból számol időt :)
  • errorista
    #22
    tényleg időzítő...

    ,,Technical Details

    The Panono Camera contains an accelerometer, which — when the camera is tossed up — measures the launch acceleration to calculate when the ball will reach its apex. Right there, where it is barely moving before its descent, the 36 fixed-focus cameras fire at the same time to take a 72 megapixel, high-resolution, full-spherical image. A complete 360° X 360° memory is captured."
  • errorista
    #21
    miért pont időzítő? Ha van rajta kamera, akkor szvsz a legegyszerűbb a képből kiszámolni a környezethez képesti sebességet...
  • Molnibalage
    #20
    Komolyan mondom, hogy agyfaszt kapok...

    Tényleg ennyire nehéz megérteni, hogy a kis légellenállás miatt, ha azt elhanyagoljuk a gyorsulás állandó...? Tényleg ennyire nem figyelt senki középiskolában a függőleges és ferde hajításnál sem...? A gyorsulás állandó, a sebesség az, ami eltér. Ez persze addig igaz, amíg a légellenállás nem lesz számottevő. Egy ilyen dobálásánál szó nincs erről.
  • DancZer
    #19
    Legmagasabb pont ott van ahol a feldobást követően először lesz nulla a gyorsulás. Egészen addig null a gyorsulás míg szabadesésben van a cucc. Amint erőbehatás éri gyorsulás történik. Szétől tekintsünk el. :) Próbáld ki az okostelefonoddal.
  • Molnibalage
    #18
    Nem, nem így van...
  • Molnibalage
    #17
    Atyatisten. Ennyi embernek jelent problémát a középiskolás fizika...?
  • KM
    #16
    Jól emlékszel!
  • MANOWAR
    #15
    Homalyosak az emlekeim :), de volt egy magyar talalmany amit ha jol tudom hasznalnak is az urben. A lenyeg hogy egy gyujto lencset hasznaltak/nak ami teljesen 360 fokban csinal panorama kepet egy kattra. Persze az nem dobalni valo cuccos, :D
  • BakoSanyi
    #14
    tehát akkor időzítő van benne, hisz a gyorsulás végig állandó az eldobástól kezdve
  • Komolytalan
    #13
    Lehet hogy fizikából megbukna, de a G szenzor nem a föld gravitációs vonzását méri, hanem a földhöz képest stabil állapothoz képesti bármilyen irányba való mozgás sebességét. Értsd: lerakod az asztalra, akkor azt adja vissza, hogy (x,y,z)=(0,0,0), ha meg feldobod, akkor mondjuk az y érték pozitív lesz. Mikor meg lefelé kezd esni, akkor meg negatív. Azt kell figyelni, hogy mikor vált előjelet, és akkor kell kattintani.
    Persze lehet hogy nem y tengely, meg lehet hogy negatívot meg pozitívot felcseréltem - nem tudom. De az elv nagyjából ez, még ha sok más dologra is oda kell figyelni (ne kattintson attól ha lépsz egyet, pörög, szóval a tengelyek nem pont ugyanarra fognak nézni, stb).
  • nextman
    #12
    A gyorsulas mindvegig g, vagyis a foldon mert gravitacios allando. A sebesseg valtozik, a gyorsulas nem.
  • verge175
    #11
    A "legmagasabb" pont fele haladva a gyorsulas egyre kisebb, es a tetejen, amikor exponal, akkor nulla, vagy nem igy van? Gallilei azt bizonyitotta be, hogy kulonbozo tomegu targyak vakuumban azonos sebesseggel esnek, de hogy ez hogy jon ide, azt nem tudom.
  • kvp
    #10
    Hogy mukodik a g szenzor? Ugy hogy a felszinen allo helyzetben 9.81 m/s^2, azaz 1 G-t mer, tehat a kis pizeo kristalyt a mero tomeg ennyivel aranyos mertekben nyomja. Aztan amikor a labda a felso holtponton van es elkezd szabadon esni lefele, akkor ez az ertek leesik 0 korulire (+legellenallas), mivel ilyenkor a szenzorral egyutt gyorsulva esik a mero tomeg is, tehat nem nyomja a kristalyt. Ilyenkor kell exponalni, mert eppen elkezdett esni, tehat pont most volt legfolul. A trukk az, hogy a tomegvonzas merteket es a gyorsulast egy kis referencia tomeg mert sulyanak valtozasaval hatarozza meg. (2G-s gyorsulasnal a foldi alap 1G-re jon ra, tehat 3x nehezebb lesz a mert suly, mint nyugvo helyzetben)
  • Molnibalage
    #9
    Zavart érzek az erőben.

    Ha a légellenállást elhanyagolod, akkor ez nem igaz. Tudod már Gallilei bebizonyította, hogy a különböző tömegű testek gyorsulása azonos. Ugyanaz az erő lassítja a feldobott fényképezőt, ami a ledobottott gyorsítja. Ezek szerint még középiskolás fizikából is megbuknál...?

    Ami mérhető, hogy feldobáskor van egy nagy gyorsulás. Egy átlagember erejét feltételezve beállítható egy autó exponálás, de a legegyszerűbb az, hogy adnak egy táblázatot, hogy ha izomtibi X méter magasra dobja, akkor mekkora legyen az exponálás késleltetése.

    A másik megoldás az, hogy számtalan más távolságmérő módszer lehetséges, csak nem tudom,hogy ezt hogyan építik be.
  • bunny
    #8
    A v2.0 kap egy kis ejtőernyőt és/vagy felfújódó párnákat mint a marsjárók és úgy landol :)
  • Cat #7
    Mivel a dobálás rendeltetésszerű használat, így érvényes rá a kötelező szavatosság. Azaz ha emiatt meghibásodik, cserélni kell. Nincs olyan bíróság, ahol leesés miatti meghibásodás miatt nem köteleznék erre a céget.
  • Klon
    #6
    Csak akkor van gond, ha lefele jovet nem tudjuk elkapni.
    Mehetunk a bótba masikat venni :D
    Jo biznisz! :)
  • speed2006
    #5
    Ehhez kéne egy gömbnyomtató is. Aztán beleűlni a közepébe. :) De akkor belűl kéne lennie. Hogy jönne ki?
  • speed2006
    #4
    Ez már fizika.
  • Tetsuo
    #3
    Pont, hogy G-szenzorral, hiszen pont, hogy változó a gyorsulás. ;)
    Egyszeruen folfelé feldobott labda esetén, a legmagasabb ponton a legkisebb a gyorsulás.
  • Pityugonzales
    #2
    Valahogy az az érzésem van hogy ezt a startupot is a Google fogja felvásárolni, vagy valami nagyobb cég. Jó koncepcio...
  • dfp
    #1
    Hogyan érzékelheti a legmagasabb pontot? Időzítő van benne? G-szenzorral nyilván nem működhet, hiszen végig egyforma gyorsulás hat rá.