42
Tanuljunk kínaiul
  • MuldR
    #42
    Kezdjuk azzal, kinai nyelv nincs. A ket legnagyobb nyelv kinaban a mandarin es a kantoni. Baromira nem ertik egymast.

    Szoval az az 1,3 milliard is jo ha parszaz millio.
  • RelakS
    #41
    Vagy az ilyen szivatást el lehet kerülni :)



    és még többebb :)
  • Molnibalage
    #40
    Ez a tipikus idióta statszitka. Kínán kívül gyakorlatilag sehol nem értik meg. Egyébként a matekod is érdekes. A cirka 7 milliárdos populációból jó, ja 1,2-1,3 milliárd kínai.
  • MerlinW
    #39
    Ha azt vesszük, hogy a világ harmada megérti, nem olyan felesleges nyelv az:)
  • Fehercsoki
    #38
    A macska viszont még mindig ott van mint végtelen olcsó húsforrás.
  • Lacee86
    #37
    Sztem a lóhús drágább. ;)
  • EnxTheOne
    #36
    Telhetetlen vagyok, meg egyébként is lassan haladnék vele magyar nyelvű tananyag nélkül. A legközelebbi tanfolyam meg kb másfél-két órára van. :(
  • RelakS
    #35
    Nem elég a japán, össze akarod zavarni az írástudásodat? :D
  • nIsTv4n
    #34
    Nem látom létjogosultságát én sem a kínai nyelvtudásnak, feltéve, hogy nem odakinn akar valaki dolgozni. Egy esetben tudnám az itthoni használatát elképzelni, mégpedig ha néhány szolgáltató áttolná ide az ázsiai ügyfeleiket érintő support központját (amire az időeltolódás miatt nem sok esélyt látok)...

    Multinál melózok, ahol egyre több kínai ügyfelünk van. A problémáikat minden esetben angolul kommunikálják felénk. És ezzel semmi gondjuk (leszámítva minket, akiknek meg kell érteni az "ázsiai angolt"). Egyszerűen számukra is természetes, hogy hiába vannak rengetegen, ha például egy európai szolgáltatást vesznek igénybe, akkor az ott elfogadott nyelven kell kommunikálniuk.

    Közben megnéztem profession.hu-t, jelenleg 3 kínai (mandarin) és 5 japán álláshirdetés van (1 közös). Többségében call center-es. Na most egy call centeres fizetés (még ha speckó nyelv miatt esetleg jobban fizető is) messze alulmarad egy olyan fizetésnek, amit elérhetsz azzal, ha a kínaival eltöltött évek helyett szakmai tudást halmozol fel...

    Persze ha ezt hobbi, vagy esetleg agyi tornaként űzi valaki, azzal semmi gond, de azért erre karriert alapozni necces. Nem hinném, hogy az a hatalmas kínai térhódítás még a mi időnkben eljönne...
  • Molnibalage
    #33
    Egy normális angol középszint elérése évekbe telik, akkor egy kínainál fel nem fogom ez mennyi lehet. Mert ahhoz, hogy kínaiul tanulj és gyakorold Kínába kell menni. Kinek van erre pénze és ideje. Aki akarja tegye, de szerintem ez legfeljebb hobbinak jó.
  • Zomil
    #32
    Pl. japánban angol tanárként hülyére tudod magad keresni, arra tökéletes :)
  • balintk
    #31
    Nem feltétlenül kell tökéletesnek lenned kínaiból. Elég egy középszint, Angol felsőfok aztán elhelyezkedhetsz egy Angol leányvállalatnál. Az pedig nem kifogásolható, hogy most az egyik legkelendőbb nyelv, mivel ott van az eko robbanás.
  • Molnibalage
    #30
    A kínai nyelv megtanulására fordított időből olyan műszaki és más ismeretekethet szedhetsz fel, hogy labdába nem rúg mellette az, hogy angol helyett elpöntyögsz kínaiul. Ugyanis a kínai műszaki nyelv nélkül műszaki területen szart sem ér, hogy "tudsz kínaiul". Akkor inkább legyen műszai angol és jó műszaki tudás, mint gyengébb műszaki tudás és kérdéses műszaki nyelv...
  • balintk
    #29
    Lehetséges, hogy sokan beszélik, de közel sem perfekt szinten. Japánban még mindig alig mernek megszólalni angolul, még ha esetleg tudnak is.

    A tradicionális kínait tényleg fölösleges megtanulni, kivéve ha nyelv fanatikus vagy. Azonban a Mandarint, mint nyelvet már annál inkább. Egyrészt könnyebb és sokkal többen beszélik.
    Az pedig badarság, hogy nincs értelme megtanulni kínaiul, kivéve ha az a célod h. sikeres karriered legyen, mert hatalmas (főleg most) a kínai piac, és már hazánkba is egyre több kínai cég jön be. Persze ez attól is függ h. mi a célod, és hol szeretnél elhelyezkedni.
  • flashpointer
    #28
    Itt németországban felvetették hogy be kellene vezetni az iskolában a kötelező kínai nyelvtanulást az angol mellett.
  • Molnibalage
    #27
    Ha normális tudásom van, akkor fogadják el az angol nyelvet is. Én még egyetlen nem kínai mérnökkel sem találkoztam, aki beszélte volna a kínait... Szóval lehet, hogy ők szeretnének ilyen mérnököt, de nagyítóval sem találasz.
  • Neoncsoves
    #26
    Másik kézről pedig, az itteni oktatás jóval magasabb színvonalú mint a kínai, szóval ha normális mérnöki tudásod van, simán kimehetsz oda dolgozni (jó pénzért).
  • flashpointer
    #25
    Egy csomó mérnököt keresnek a kínaiak zsákpénzért, pl neked azért :)
  • Neoncsoves
    #24
    Itt, ebben az országban meg lehet ebből élni. Rengeteg a kínai/japán turista. És van igény tolmácsokra és idegenvezetőkre is.
  • Molnibalage
    #23
    Melyik országban és hol? Ha tolmács kell, akkor szerinted téged hívnak, vagy egy profit? Mire profi szintre eljut valaki...

    A japók nagy része beszéli az angolt...
  • Neoncsoves
    #22
    A kínai és japán nyelvet kevesen beszélik, ergo tolmácsként vagy idegenvezetőként k*rva jól meg lehet ebből a két nyelvből élni.
  • Molnibalage
    #21
    Pont annyi értelme van, mint kínaiul. Semmi. Van olyan ember, aki igen jól beszél japánul, 10+ éve ott él, de most is kívülállóként kezelik.

    (Számomra valami rejtélyes oknál fogva a távol-keleti népek illedelemesek, de alapvetően nem csípik az idegeneket...)
  • szabii98
    #20
    basszus, már majdnem megkérdeztem hogy minek van rajtad cipő otthon, mikor rájöttem hogy nem otthon vagy :D
    valahogy átsiklottam a cégbe szöveg felett
  • SixPaths
    #19
    Tanuljunk inkább japánul.
  • Molnibalage
    #18
    Mindenki kínai, aki a nagyvilágban érvényesülni akar az vagy a helyi ország nyelvét beszéli vagy angolt vagy más világnyelvet. Semmi értelme megtanulni a kíanait.

    Attól meg, hogy n+1 cucc made in China az azt jelenti, hogy külföldi technológiával készült, csak a gyártósor van ottan. A "kínai" termék sem kínaiul karattyol veled...

    A listám meg Tinman listájához hasonló...
  • Fehercsoki
    #17
    De amúgy semmi jelentőségük, ha nem lennének kínaiak akkor megoldanák robotokkal...(hosszú távon nem is lenne drágább)
  • Tinman #16
    Cégbe, most:

    - Made in Finland (Nokia N8 balról)
    - Made in Japan (Panasonic vezetékes telefon balról)
    - Made in Hungary (Ásványvíz jobbról)
    - Made in Malaysia (cipő a lábamon)
    - Made in EU (poló rajtam)

    Tovább is kutassak még? ;-)
  • EnxTheOne
    #15
    Molni, a 2-3 hét a tónusokra értettem, mert ugye 5 db van és mindegyikjelentés módosító, szóval nem az egész nyelvre. :D
    #4-es hozzászólásban ugyan az a szó van a különböző tónusokkal, szóval ahozz kell 2-3 hét hogy rendesen meg tud különböztetni hogy valaki az anyukájáról vagy a lováról beszél. :D
  • Prézli
    #14
    Nézz szét a szobában és fordíts meg 10 random tárgyat, olvasd el amit látsz, ezért :D
  • flashpointer
    #13
    Amúgy volt egyszer egy videóban, hogy az alap szintet egy európainak kb 5év elsajátítani kiscsoportos foglalkozásokon.
  • flashpointer
    #12
    Én is terveztema közeljövőben de most a linkelt oldalon lévő mondókáktól elment a kedvem :D
  • Molnibalage
    #11
    Nagyon sok felesleges szabadideje lehe valakinek, aki képes kínai nyelven tanulni. Gyakorlati haszna kb. 0...

    Azt olvastam hogy tanfolyamon tanár segítségével 2-3 hét alatt tökéletesen elsajátítható (hetente 3-5 óra), persze az órákon nem csak ezt tanulják.

    2-3 hét alatt semmilyen nyelvből nem érsz el komoly eredményt, nemhogy kínaiból...
  • cSuwwi
    #10
    legalább érted majd, ha a kínai kajáldában kiabálnak egymással, hogy a csirkehús drága, a jó lesz a lóhús is ezeknek :D
  • Fehercsoki
    #9
    Miért pont kínaiul? Teljes felesleges nyelv szerintem:O
  • EnxTheOne
    #8
    Azt olvastam hogy tanfolyamon tanár segítségével 2-3 hét alatt tökéletesen elsajátítható (hetente 3-5 óra), persze az órákon nem csak ezt tanulják.

    Interneten szerintem csak úgy lehet ha meghallgatjuk.

    wá szó a 4 tónusal
  • Prézli
    #7
    Nagyon szívesen részt vennék a dologban, de hogyan kivitelezhető az alant említett jelentést nagyban módosító hangsúlyozás készségszintű elsajátítása amennyiben nincs jelen állandó kontroll?
  • passatgt
    #6
  • kamionosjoe
    #5
    NÍ HAÓ!
  • EnxTheOne
    #4
    a hangsúlyokkal kapcsolatban még egy példa,

    "ma" szó:
    1. tónus: anya
    2. len, vászon
    3. ló
    4. leszid, kioktat, kijelöl,leszámol
    5. kérdő partikula
  • EnxTheOne
    #3
    Egy kis infó:
    a nyelvben 5 féle jelentés módosító hangsúly van.

    pl:
    A hangsúlyokat a magánhangzók fölött jelölik:
    wǒ xiǎng wèn nǐ: Kérdezni akarok valamit
    wǒ xiǎng wìn nǐ: Meg akarlak csókolni

    vagy ha valaki pl egy taxi sofőr megkér a biztonsági öv használatára (felvenni):
    ānquándài: biztonsági öv
    ānquántào: óvszer :D