44
  • sanyicks
    #41
    A kompatibilitás vitt mindent, hidd el. Akármilyen hulladék is egy rendszer, ha fut rajta minden eddigi program az nagy húzóerő.

    "UNIX/Linux: inkonzisztens parancs paramléterezés, logikátlan rövidítések. Olyan mint a kínai írás: minden művelethez új hieroglypha sort kell bevágni."

    Nem látom ez winen miben különbözne.

    "Lassú és használhatatlan grafikus felület."
    winben meg gyors volt, de instabil, és még ma is az. Egy régi játék(persze már rég 32bites) olyan szépen be tudja feketíteni a win7 gui-ját, és valahogy még a júzer I/O-t is blokkolni (egér, billentyűzet) hogy csak a gépházon lévő gombokra reagál, úgy hogy a rendszer egyébként nem fagyott le, mert a vinyó és ethernet ledekből látszik hogy megy. Xp-ben pedig spontán is tudott még cifrábbakat, kedvencem a sokszorozódó majd egész képet kitöltő ablakok, és beragadt felületrészek voltak, meg persze az "explorer.exe hibát okozott ezért leáll" :)

    "Gyenge multi-user és biztonsági képességet." ez nem igazán számított, a vindóz/dos otthon terjedt el egy felhasználós környezetben, már sok éve monopol volt (ugye a kezdetektől az volt), amikor elkezdett az otthoni megszokások miatt vállalati szinten terjedni.

    A hardver támogatás pedig megint csak az elterjedtségtől függött, és ugye az m$ cuccai verseny nélkül alapból a legelterjedtebbek voltak a kizárólagosságnak köszönhetően.
  • A1274815
    #42
    "winben meg gyors volt, de instabil, és még ma is az. Egy régi játék(persze már rég 32bites) olyan szépen be tudja feketíteni a win7 gui-ját, és valahogy még a júzer I/O-t is blokkolni (egér, billentyűzet) hogy csak a gépházon lévő gombokra reagál, úgy hogy a rendszer egyébként nem fagyott le, mert a vinyó és ethernet ledekből látszik hogy megy. Xp-ben pedig spontán is tudott még cifrábbakat, kedvencem a sokszorozódó majd egész képet kitöltő ablakok, és beragadt felületrészek voltak, meg persze az "explorer.exe hibát okozott ezért leáll" :)"

    Ezt az X Server is tudja egészen a kernel panic-ig fokozva a dolgokat, persze az MS hater szemüveg mögött ez nem látszik.

    ""UNIX/Linux: inkonzisztens parancs paramléterezés, logikátlan rövidítések. Olyan mint a kínai írás: minden művelethez új hieroglypha sort kell bevágni."

    Nem látom ez winen miben különbözne."

    1., Következetesebb
    2., GUI esetén látod az opciókat
  • sanyicks
    #43
    "Ezt az X Server is tudja egészen a kernel panic-ig fokozva a dolgokat, persze az MS hater szemüveg mögött ez nem látszik."

    Nincs rajtam szemüveg :), kernel panicot pedig eddig rossz telepítő lemeznél láttam.

    "1., Következetesebb
    2., GUI esetén látod az opciókat"

    Ha gui esetén látod az opciókat az nem paranccsor, hanem gui :) Egyébként a gui-nak ez a lényege hogy lássad. Következetességet nem láttam még wines parancsokban, ugyanúgy guglizással kezdem a használatukat.
  • A1274815
    #44
    "kernel panicot pedig eddig rossz telepítő lemeznél láttam."

    Az, hogy csak annál láttál, még nem jelenti azt, hogy egy rossz intel/nvidia/amd videókártya driver nem okozhatja. Ahogy én sem láttam 2007 óta kék halált még XP-én sem, attól még van akinél előfordúl.

    A linux jelenlegi grafikus stack-je elég komplikált és szétszórt.
    videókártya driver kernel rész
    videokártya driver usermode segéd könyvtárak
    videókártya driver X server darabja
    X server - bővítmények
    <közbe ékelve egy ablak kezelő>
    X cliens - toolkitek
    egyébb libraryk
    alkalmazás

    az X server, ablakkezelő és X cliens között a kommunikáció socketek segítéségével és alkalmazás és X bővítmény függvényében osztoitt memóriával történik

    Ezzel párhuzamosan, van egy OpenGL stack is, ami valamivel egyszerűbb, ugyan akkor párhuzamosan létezik több variációja. Az egyszerűsége abból fakad, hogy az harver gyártóra hárul az egész elkészítése, illetve akad egy-két segéd könyvtár hozzá, ha MESA-t használ (intel driver). Ami kicsit bonyolítja, hogy az OpenGL alakalmazásnak szinkronizálni kell az X serverrel és az ablak kezelővel. A helyzet tovább bonyolodik XGL/Beryl esetén, ahol kimenet eltérítés és kimenet vissza-eltérítés is szükséges.

    kis olvasmány