103
  • Archenemy
    #23
    A CERN-t olyan emberek adója (is) tartja fenn, mint Józsi a raktáros meg Icuka a könyvelésről. Teljesen érthető részükről, hogy szeretnék tudni, mi haszna ennek az egésznek, ha már ők fizetik a tudósoktól a konyhásokig az összes ott dolgozót, plusz az építkezést a tervezőtől a kulimunkásig is. Talán nem lehülyézni meg tudatlan parasztozni kéne őket, hanem elmagyarázni, hogy de tényleg, miért is jó ez.
  • wraithLord
    #22
    Csak akkor látszik szerintem, ha legalább öten értékelték már a kommentet...

    ----
    Amúgy kb. 10 másodpercébe kerül az embernek, hogy rájöjjön (igaz, a cikkben is benne van), a Higgs-bozon egy alapvető elemi részecske, amelynek már önmagában is több mint kielégítő "magyarázatnak" kéne lenni egy értelmes ember számára, hogy mégis miért jó, ha aztat kutatjuk... ;)
    (Pl. nem lényeges ám tudni, hogy pontosan mik azok az elemi részecskék, amelyek a világunk jelenleg ismert "legkisebb építőkövei"... :D)
  • cylonflatus
    #21
    Ez az egész -/+ adogatós dolgot meg kiírtanám minden oldalról, egyedül arra jó, hogy a sok troll gyökér ebbe élje ki magát.
  • cylonflatus
    #20
    Azoknak akik nem értik mire jók ezek a kutatások itt egy profán példa: az elektron felfedezésekor az akkori angol miniszterelnök sem értette miért is kellene ilyesmi kutatásokra pénzt áldozni, mire Rutheford a következőt mondta: Uram, ön ezt egyszer meg fogja adóztatni...
  • Archenemy
    #19
    Mintha régen látszott volna, ki mínuszolt vagy pluszolt, ezt kivették? Kipróbáltam mindkettőt, nem látszik most.
  • Irasidus
    #18
    Off: Nem én minuszoltalak le, bocs. (bevallanám)
  • globint
    #17
    Feladom. Leminuszolva lettem, pedig csak kérdeztem.
    A trollok meg röhögnek.
    Bye-bye SG.hu
  • Irasidus
    #16
    Ki mondta, hogy te írtad? Mintha néhány üzenetváltás után elfelejtenéd miről van szó. Ez nagyon gáz, akkor figyelj, elmagyarázom: Én ©Bari06 írt hozzászólására válaszoltam, te ezt nehezményezted, erre írtam, hogy én csak ©Bari06 stílusában válaszoltam neki (mert szerintem trollkodott. Megjegyzés, ha szerinted is trollkodás volt a válaszom, akkor egyetértesz velem. Bár nem hiszem, hogy ezt a mondatod érted, azért zárójelezem. Tudod mit fejtsd el, folytatom -). Illetve írtam neked egy gondolatot az alapkutatásról. Komolyan, hogy lehetsz ennyire értetlen? Ha most sem érted, feladom és őrlődj magadban.
  • globint
    #15
    Köszi, informatív volt amit írtál.
  • globint
    #14
    Ezt kitől idézted?
    "Hát ez fantasztikus, ez lenyűgöző, ez mesés, ez maga a gyönyör, tulajdonképpen mi is az a Higgs Bozon???"

    Mert nem tőlem, az biztos! Csak akkor miért nekem írtál?
  • Irasidus
    #13
    Nyilván ez nem irónia: "Hát ez fantasztikus, ez lenyűgöző, ez mesés, ez maga a gyönyör, tulajdonképpen mi is az a Higgs Bozon???", biztos tényleg lenyűgözi. Lehet, hogy te ezt elhiszed, de én nem, és megírtam a véleményem, olyan stílusban mint © Bari06. Ennyi.
  • globint
    #12
    Ja, amit te írtál, szerintem az a trollkodás.
    A NEXUS56 meg a Zulu12 és a Tau Tang Wou írása látom neked jobban tetszik, mint azé, aki őszintén megírja, hogy nem érti.
    Látom, honnan választod a baráti körödet.
    Szégyeld magad az öntelt bunkóságodért!!
  • Deus Ex
    #11
    Irasidus úr gondolatain túlmenően azért kell a Higgs, és azért kell a többi alapkutatás, mert ezek idővel újfajta technológiák alapjaivá válnak.

    Fizikus proftól szabadon idézve:

    Az elmúlt másfél évszázad technikai fejlődése jelentős részben az elektromágneses mező megismerésén és annak különféle, a céljainknak megfelelő manipulálásán alapult. Ugyanígy fordíthatjuk majd a javunkra a Higgs mezőt is, megfelelő manipulálásával lehetőség nyílik pl. hidegfúzióra képes anyag, vagy szobahőmérsékletű szupravezető létrehozására, s általánosságban, az anyag eddig elképzelhetetlen mértékű átalakítására.

    Mindez távoli cél, most ott tartunk, mint amikor Volta felismerte, miért szteppelnek a békacombok Galvani kísérletében.

    (A mező és a tér kifejezés a magyarban sajnos még a szakmai nyelvezetben is keveredik, holott külföldiül rendszerint külön kifejezésekkel illetik, pl.: englishül a mező field, a tér meg space. Tessenek ráguuglizni, nemigen van olyan írva, hogy higgs space, higgs field annál is inkább. A mező folytonos eloszlású anyagot jelent, a térhez úgy viszonyul, mint ahogyan a víz viszonyul a szivacshoz. Még mielőtt valaki étert kiált, a kulcsszó skalártér. Amikor nem szól a wireless kütyü, azt mondjuk, nincs térerő, holott inkább mezőerőt kéne mondani, de ez már valszeg ígymarad.)

    Ennyiért? Jhah, ennyiért, ha már lehet százmilliárd dollárokért kecskepásztorokat kergetni Afganisztánban. (Akiknek pár éve mi adtunk fegyót a kezébe, ugye.)
  • Irasidus
    #10
    A problémám nem a tudatlansággal van, senki nem úgy születik, hogy mindent tud, a baj az ha utána sem néz. Szerintem tudja használni a googlét, csak szarik a Higgs-bozonra. Viszont ha szarik rá, akkor a beírása semmi más mint torllkodás, vagy menőzés a tudatlanságával. Az megint más, ha valaki elolvasás után nem ért valamit, és ezért kérdez, és az megint más ha valaki nem olvas, nem igaz?

    Az alapkutatás nincs gyakorlati haszna, sem gazdasági. Az alapkutatás lényege a világ megismerése. Miért? Mert engem érdekel mi vesz körül, mert az ember alapvető természete a kíváncsiság, vagy csak azért mert ott van. Ha mindenáron haszonelvűség alapján akarod szemlélni akkor sem haszontalan, mert az alapkutatás eredményeit felhasználva lehet hasznos dolgokat készíteni, pl.: MRI, számítógép, hűtőgép, GPS, és szinte minden. Vedd úgy, hogy az alapkutatás a technológia előtt jár egyel (vagy inkább 5-el) (fordítva sajnos nem megy).
  • globint
    #9
    Nem szégyenkezek, mármint amiatt, hogy nem tudom mi aza Higgs-bozon, vagy Higgs-mező. Elvastam a Wikipédiát, és megnyugtató volt, hogy az angol miniszter sem tudta, pedig nyilván okosabb mint én, ha már egyszer miniszter. Elolvastam az egy üveg pezsgőt érő egyszerűsített magyarázatot, kicsit segített, de valójában még mindíg nyugtalan vagyok, jól értem-e a magyarázatot. Már eleve az is nyugtalanít, minek kell nekünk ez a Higgs-bozon ennyi pénzért? Tulajdonképpen már a Mars expedíció is haszontalannak tűnik kicsit számomra, de ez a Higgs-bozon meg végképp!
    Ez már egyáltalán nem megy a fejembe. Ha valamelyikőtöknek van valami biztató magyarázata, minek kell ez-a Higgs-bozon, megköszönöm!
  • duke
    #8
    Remek eredmeny, hogy az elmeletek alapjan talaltak egy a parametereknek megfelelo subatomi reszecsket, de hat a lenyeg meg hatra van, hogy megis hogy mukodik. Hogy a fenebe lesz valami subatomi bigyotol tomege, tehetetlensege az anyagnak ? Azert fantasztikus, hogy egy ilyen hetkoznapi, trivialis jelenseg hattereben egy egyenlore meg atlathatatlan, bonyolult atomi mukodes all.
  • Irasidus
    #7
    Az hagyján, de mi az a google???
  • Bari06
    #6
    Hát ez fantasztikus, ez lenyűgöző, ez mesés, ez maga a gyönyör, tulajdonképpen mi is az a Higgs Bozon???
  • wiIlcox
    #5
    Aki reggel felébred, és a haja bozontos, az azért van, mert a haja tele van higgs bozonnal.
  • Zulu12
    #4
    Azt nem állítottam. Elnézést a modortalanságomért…
  • Tau Tang Wou
    #3
    error

    (ha már a Higgs-bozonhoz nem értünk )
  • Zulu12
    #2
    T
  • NEXUS6
    #1
    Csak nehogy...!