56
  • gombabácsi
    #16
    szerintem jó dolog ez a mínuszozás, mert mindig tudom mit kell elolvasni :D
    persze sok hülyeség, DE az átlag hozzászólásokban meg simán csak elismételgetik az emberek azt amit úgyis tudok :D
  • Palinko
    #15
    tényleg nem értem miért minusolnak. alig értenek valamit az univerzumból, csak a nevüket szeretik látni cikkek mellett és hülyeségeket köpködnek be a pálya széléről, inkább a kutatásokra fordítanának annyi energiát mint a hírverésre.
  • Cefet
    #14
    Ha hinni lehet a szóbeszédnek, a mi univerzumunk is jelent meg, "egyszercsak" és a "semmiből"! Durva! Hogy megijedhettek akik látták?!
  • bvalek
    #13
    Ennek a cikknek igazából nem sok a hírértéke (vagy legalább is késett 60 évet). Ez egy régi elmélet, arról van szó, hogy a vákuumról feltételezzük, hogy nem csak folytonosan változhat az energiája, hanem lehetnek fázis átmenetek is, mint a anyag halmazállapotai között. És mi van, ha a mostani vákuum nem stabil, van ennél alacsonyabb energiaállapota is, és ha a vákuum energiája kellöen lecsökken a világegyetem tágulása miatt, akkor a mostani metastabil vákuum összeomolhat. A sci-fi irodalomban is népszerü, ezért szokták idönként elöszedni, de teljesen spekulatív, arról sincsen igazán senkinek fogalma, hogy mi lenne az univerzummal ha ilyesmi bekövetkezne (ráadásul a Higgs részecskéhez sem sok köze van). Az, hogy az egyszeri QFT-vel számolt vákuumenergia, és a megfigyelt kozmológiai konstantból számított vákuumenergia között 120 nagyságrend az eltérés, elég sokat elmond arról, hogy mennyire fogalma sincsen senkinek a vákuum természetéröl.

    Már feltünt egy ideje, hogy ezek az angol nyelvü pop-sci oldalak meg sem próbálják követni a mai tudományos kutatást, hanem inkább rendszeresen leporolnak ilyen öskövület elméleteket, aztán hangzatos cikkeket írnak róluk, mintha ma találták volna fel a spanyol viaszt. Meg a minöségük is meglehetösen csapnivaló, lassan ott tartunk hogy Balázs fordításai olvashatóbbak, mert legalább kiszüri a legnagyobb ökörségeket... esetleg lehetne az arXiv-ot böngészni, mondjuk lenne egy heti rovat, a legbizarrabb ötletekröl, vagy figyelni a híresebb egyetemek online híreit, hogy mivel foglalkoznak éppen.
  • blitzkrieg1
    #12
    Ha most megjelenik, akkor is tobb milliard ev mulva pusztit el bennunket, hisz "csak" fenysebesseggel terjed. Kiveve, ha pont a mi Naprendszerunk kozeleben jelenik meg.
  • blitzkrieg1
    #11
    Most aggodnom kellene, hogy tobb tizmilliard ev mulva meghalok? :)

    Amugy meg valoszinuleg igy keletkezett a mi univerzumunk is, megjelent egy kicsi buborek ami tagulni kezdett es elpusztitotta az elottunk levot.
  • wraithLord
    #10
    Szerintem itt elsősorban a Higgs-bozonnal, részecskefizikával kapcsolatos kutatások, az ezzel kapcsolatos elmélet(ek) csiszolása a lényeg. Ezt az "univerzum pusztulása" -témát csak azért hozták ki belőle, mert így tudják eladni a munkájukat, és folytatni a kutatást.
    Senki (normális ember, tudós) sem úgy kezd el kutatni, hogy na most akkor derítsük ki, mikor lesz - pl. ebben az esetben, ezen a területen - univerzumvége; hanem egyszerűen csak azért (magamból kiindulva), mert kíváncsiak, a tudás egy "igen fontos dolog" - másrészt ezért kapják a fizetésüket is... Most itt tart a kutatás, ezt tudták belőle kihozni, ami a laikusoknak is mond valamit, és ők is látják, hogy van eredmény. A lényeg viszont az a jelenlegi - gondolom óriási - tudásanyag, ami e mögött van.

    "Szélhámoskodni" - Magyarul mindezt csak azért hozták ki belőle, hogy te is tudj min csámcsogni...
  • Pluskast
    #9
    Mondjuk ha még ezer év múlva is létezik emberiség úgy hogy nem épp, hogy csak vegetálunk itt a Földön mert szarrá szennyeztük, akkor lehet, hogy van némi létjogosultsága a cikknek :)
  • immovable
    #8
    Vigyázz troll.
  • SupraMKIII
    #7
    MuchACHO79:
    jah.. Olvastam egy elméletet, hogy azért nincs tele az univerzum értelmes élettel, mert sokkal hamarabb születik meg az a technika, amivel a teljes bolygót el lehet pusztítani, mint az, amivel űrt lehet utazni :-)

    Egyébként ha leegyszerűsítem, akkor az emberiség alapvető túlélési képessége egyenesen arányos az űrutásra fordított erőfeszítéseivel.
  • SupraMKIII
    #6
    wilcox:
    Ez igenis fontos kutatás! Nem gondolod, hogy a nélkül fogok neki az örök élet (meg minden) felderítésébe, hogy tudnám, meddig fog tartani?!?! :P :P
  • MuchACHO79
    #5
    Az emberek nem fognak élni, de mivel az élet élni akar, az emberek élni akarnak, ezáltal az emberiség szeretne fennmaradni folyamatosan lesznek azok akik a lehetséges apokalipszist kutatják. Különben meg sokat baszakodnak ilyen részecske ütköztetésekkel még a vége az lesz, hogy ezek a tudósok irtanak ki mindenkit.
  • globint
    #4
    Az egészet elolvasva, nekem nem egyértelmű, hogy a "sok tízmilliárd év múlva egy katasztrófa következik be" valós számadat, vagy egy "egyszer majd bekövetkezik" dolog. Nekem úgy tűnik a szövegből, hogy inkább egy "ne rémisztgessünk" dolog, ami úgyanúgy bekövetkezhet most, mint 50milliárd év múlva, de a most bekövetkezik az túl rémisztő lenne a laikus olvasónak. Mert, ha "Egy kis buborék, amiről azt is gondolhatnánk, hogy egy 'alternatív' univerzum, meg fog jelenni valahol, majd fénysebességgel elkezd tágulni, megsemmisítve a miénket" megtörténhet, akkor az nagyon durva, és kivédhetetlen lenne....
  • globint
    #3
    OK. Majd én is szólok nekik.....
  • wiIlcox
    #2
    A mínuszolós huszárok nyomkodják serényen a mínuszt!
  • wiIlcox
    #1
    Akik ezt most elolvassák, száz év múlva sem fognak létezni. Akkor nem mindegy? Ez akkor lenne érdekes, ha az emberek örök életűek lennének. A jelenlegi sekélyes tudással próbálnak páran szélhámoskodni. Röhej.