43
  • Papichulo
    #43
    Sajnos a te eleted valahol nagyon kisiklott ezert lett beloled egy szociologiai debil, aki keptelen a kocsmai szintnel igenyesebb kommunkaciora. Lehet, hogy jobban jartal volna, ha inkabb iskolaba jarsz, tanulsz, muvelodsz, hogy ne egy ilyen megkeseredett leny legyel es esetleg kulturaltan is ki tudd fejezni magad... reszvetem a szuleidnek, hogy ennyire felresikerult utodot sikerult csak osszehozniuk. Orulok, hogy csak virtualisan kell csak megtapasztalnom azt a szintu imbecilitast melyet te kepviselsz. Szomoru egy vilagban elunk, ahol a hozzad hasonlo retardaltak is ugyanolyan szinten kapnak velemenynyilvanitasi szabadsagot, mint az epeszu emberek... sic transit gloria mundi - ahogy Bohm bacsi mondana! ;)
  • Vol Jin
    #42
    Te egy menthetetlen barom vagy. Engem speciel nem is érdekel, hogy hány százalék az IT energiafogyasztása. Konkrétan leszarom. Felmerült, érdekességként megjegyeztem, hogy 10% körülit írt az egyik cikk, és részemről ennyi. Látsz te itt valami vitát köztünk a témában? Mert én konkrétan leszarom, hogy te ezzel egyet értesz vagy sem.

    Egy valami zavart, az a degenerációd, hogy kényszeresen azt képzeled, hogy vitáznék veled a témában.

    Mondom, hogy egy súlyos barom vagy, és ez nem a nem létező vita miatt mondom, hanem azért, mert az a képzeted, hogy vita van, és nekem kötelességem megvédeni azt, amit egy mással folytatott társalgásban (hangsúlyozom, nem vitában) említettem.

    Hülye barom vagy, most pedig szaladjál a moderátorokhoz sápítozni. Remélem, veszed az adást, és legközelebb csak akkor értékelsz valamit vitának velem kapcsolatban, ha arra én is hajlandóságot mutatok.

    Fogadjunk, hogy akkora barom vagy, hogy még mindig azt hiszed, hogy most nálam ez egy vitatechnika volt, hogy kibújjak valamiféle bizonyítási elv alól!

    Ha így gondolod, akkor még mindig barom vagy, és goto a 10, és olvasd el még egyszer. (azért remélem, hogy tíz ciklusnál tovább nem tart az emésztése az olvasottaknak!
  • Papichulo
    #41
    "Te tényleg ennyire nem fogod fel, hogy miről szól egy beszélgetés?"

    En csak azt fogtam fel, hogy megy itt a magyarazkodas ahelyett, hogy elismerted volna, hogy valosak a forrasaim es hogy te semmivel sem tudod alatamasztani a kijelenteseidet. Itt semmi massal nincs sulyos problema csak azzal, hogy nem latod be, hogy hulyeseget beszeltel, hanem helyette elkezded tragar modon a szemelyemet tamadni. Ennel unoritobb vitastilus nincs... ezt nevezik ad hominem-nek:

    "Ad hominem – „Személyre támadás”
    Ez a stratégia az ellenfél személyét veszi célba, hogy hiteltelenítse, és nem törődik magával a vita tárgyával. “Settenkedő egy bolti tolvaj, ne szóljon bele a politikába.” Előfordulhat néha, hogy valakinek a jelleme valóban számít, de csakis akkor, ha az összefüggésben áll a témával. Az ad hominem stratégia kétélű fegyver, mert a piszokból a támadóra is bőven kenődik." - http://nemzeti.net/szellemi-parbaj-fegyvertelenekkel-avagy-az-anyazas-anatomiaja-504269.html

    "An Abusive Ad Hominem occurs when an attack on the character or other irrelevant personal qualities of the opposition—such as appearance—is offered as evidence against their position. Such attacks are often effective distractions ("red herrings"), because the opponents feel it necessary to defend themselves, thus being distracted from the topic of the debate." - http://www.fallacyfiles.org/adhomine.html

    Ez a legbutabb emberek modszere es te remekul hozod is a szintet... a kulturalt vitahoz, velemenyutkozteteshez nem rendelkezel a szukseges neveltetessel es oktatassal. Sajnalom, en megprobaltam civilizaltan viszonyulni hozzad.

    ps: Direkt linkeltem magyarul is, mivel tudom, hogy angolul nem beszelsz ;)
  • Vol Jin
    #40
    "Te nem probaltal meg vitatkozni ezekkel a forrasokkal vagy velem, hanem undorito, alpari szemelyeskedesssel reagaltal."

    Miért lenne kötelességem vitatkozni veled?

    Szokj hozzá, hogy a vitatkozni nem akaró emberek, ha követeled, hogy vitatkozzanak veled, elküldenek a kékeres faszba!

    Ember, fogd fel, hogy beteg vagy! Alkalmazkodjál már a hétköznapi kommunikációs, viselkedési elvárásokhoz, mert kórosak a reakcióid! Még ha úgy is érzed, hogy az a helyes, ahogyan te látod a világot, próbáld meg felvenni az emberek számodra helytelen viselkedését.
  • Vol Jin
    #39
    "Hol allitottam en, hogy hany Dolly nevre hallgato barany van a vilagon? Ha en ilyet jelentek ki, azt ala is tudom tamasztani, mert akar hiszed, akar nem, aki allit valamit, annak az allitasat bizonyitania is kell tudni - ez a burden of proof."

    Neked súlyos problémáid vannak az emberekkel folytatott interakcióiddal. Nem igazán érted azt, hogy mi történik, amikor két vagy több ember beszélget. Neked valami súlyos tévképzeted van arról, hogy az emberek a napi kommunikációikban kényszeresen vitáznak, és nem vagy képes megérteni, hogy nem minden interakció zérus összegű játék. Nem vagy képes felismerni amikor a másik fél nem is óhajt vitázni.

    De, hogy ne csak ítélkezzek, válaszolok is neked a következő megjegyzésedre:

    "Azonkivul itt szo sem volt gerinchalozatokrol, archivalo rendszerekrol, stb... ennyi volt a kerdes: "a világ energiafelhasználásának hány százalékát teszi ki a szerverközpontok fogyasztása""

    Te tényleg ennyire nem fogod fel, hogy miről szól egy beszélgetés?

    Én konkrétan ezt válaszoltam az illetőnek:

    ******************
    10% körül. Ebben a cégek szerverei is benne vannak.
    ***************************

    Te felfogod agyilag, hogy ez egy beszélgetés része volt?
    Hogy a beszélgetés dinamikusan változik, és most nem arról beszélek, amit a valódi vitában elkövetsz, hogy mellébeszélésből fordítod el a témát.

    Konkrétan a döglött lőtéri kutyát nem érdekli, hogy jelen esetben te mihez ragaszkodsz, meg milyen forrásokat követelsz.

    Nem is akarok veled vitázni, és hogy reagálgatok neked, az egyetlen dolognak köszönhető. Folyamatosan ledöbbent a szindrómád, hogy kényszeres vitakésztetésed van, hogy nem ismered fel, ha az emberek beszélgetnek, és nem találod a helyed, ha nem egy zérus összegű játék szereplője vagy.

    Emberek, mi ennek a szindrómának a kórtani szakkifejezése?
  • Papichulo
    #38
    "Linkeld be, hogy hány Dolly névre hallgató bárány él a világon!"

    Hol allitottam en, hogy hany Dolly nevre hallgato barany van a vilagon? Ha en ilyet jelentek ki, azt ala is tudom tamasztani, mert akar hiszed, akar nem, aki allit valamit, annak az allitasat bizonyitania is kell tudni - ez a burden of proof.

    Azonkivul itt szo sem volt gerinchalozatokrol, archivalo rendszerekrol, stb... ennyi volt a kerdes: "a világ energiafelhasználásának hány százalékát teszi ki a szerverközpontok fogyasztása". Nem az internet, nem az egyeb infrastruktura, hanem a szerverkozpontok. Te 10%-ot "becsultel" erre es bar nem az en feladatom lett volna, en tobb forrasbol is ellenkezo adatokat kaptam, melyeket megosztottam masokkal. Te nem probaltal meg vitatkozni ezekkel a forrasokkal vagy velem, hanem undorito, alpari szemelyeskedesssel reagaltal.
  • Vol Jin
    #37
    Linkeld be, hogy hány Dolly névre hallgató bárány él a világon!
    Mivel, hogy nincs ilyen irányú felmérés, mivel nem vezetnek a birkákról olyan átfogó adatbázist, ahol minden birka szerepel és a nevük is nyilván van tartva, nem fogsz találni hiteles linket.

    Vannak dolgok, amiket csak becsülni lehet. Az áramszolgáltatók sem tartják nyilván a fogyasztókat ilyen részletességgel. A hány darab szervert adtak el, ebből hány működik ma, ezeknek mekkora fogyasztása lehet, milyen járulékos fogyasztások kapcsolódnak hozzájuk, mint a légkondik, a folyosó világítása, stb.

    Add hozzá a gerinchálózatok fogyasztását, a kisvállalkozások szervereit, az archiváló rendszereket, és azt kapod, hogy a szerény becslés a 10%. Mondom,, erről cikkek is voltak itt az SG-n. Most is van egy, bár az közvetlenül az energiafelhasználásról nem beszél, csak arról, hogy a globális felmelegedésben jelentős szerepe van a szektornak.
  • Papichulo
    #36
    [i]"Dicséretes, hogy itt linkelgetsz, csak nem iazak a számok sajnos."[/i}

    Bizonyitsd be! Harom kulonbozo forras is ellentmond neked! En hajlando vagyok elhinni, de azert annal tobb alatamasztast szeretnek, mint itt egy-ket ember velemenye... egyetemi kutatokkal szemben! Miert tudnal te jobban becsulni, mint ok?
  • tomcsa4
    #35
    Dicséretes, hogy itt linkelgetsz, csak nem iazak a számok sajnos. Vol Jinnek van igaza, a szerverek fogyasztanak a legtöbbet ma a világon. Vannak a legnagyobb szerverek (Yahoo, Google, MS stb), akiknek a havi energiafogyasztása több, mint Budapesté egy évben!!!
    Egy kisebb szervernek is annyi villamos energia kell, amely havi szinten százezrekben is mérhető lehet.

    Tehát ezeknek a szerverközpontoknak a villamosenergia fogyasztása nem 1-2%, nem 10%, hanem e fölött. De csak becsülni lehet, számítani nem. (Mivel vannak szerverbérlések is.)

    Jobb ha hozzászoksz Papichulo, hogy vanak az életben olyan területek, melyeket csak becsülni lehet és nem lehet mindenféle ökörséget linkkel igazolni. Mivel amit linkeltél, az sem igaz, ezáltal nem ért célba az igyekezet.

    Viszont az is igaz, ohgy amit megtermelnek villamos energiát, nem lehet évmilliókig tárolni. Bizony ha nem használják fel, feleslegbe megy. Megoldás? Kevesebbet kell termelni, és kevesebb szerverpark kell. A sorrendet nem lehet felcserélni.
  • Vol Jin
    #34
    És ez a menóra valami komoly dolog?

    Hogy telt a hanuka Tetsuo?
  • Tetsuo
    #33
    A forrás már megint lemaradt, baromarcú! :D
    Ezért virtuálisan meggyalázom a hulládat egy menórával.
  • Vol Jin
    #32
    Na látom, nem tanultál belőle, és a jövőben sem szoksz le róla, hogy minden apró baromságnál forrásokat követelj.

    Árulkodjál csak, ez a te stílusod.
  • Papichulo
    #31
    Moderatornak jelentve... remelem nem fogjak turni ezt az alpari stilust.
  • Vol Jin
    #30
    "Miert van az, hogy en talaltam tobb forrast is a te allitasod ellenkezojere, mig te keptelen vagy egyetlen szerencsetlen linket is prezentalni, hogy alatamaszd kijelentesedet? Szoval NEM, amig nem adsz tobb es jobb forrast, mint az enyemek - es ahogy Cat kepes is volt - addig hulyeseget beszeltel!"

    Azért van az te hígagyú barom, mert magasról leszarom az egész témát meg azt, hogy neked beteges késztetésed van mindenféle felesleges faszság igazolására forrásokkal. Olvastam itt pár éve, de lehet, hogy tavaly, nem a kommentekben, hanem egy cikkben, hogy ilyen kibaszott magas az IT-szektor és az internet energiaigénye, amin alaposan meglepődtem, mert az összfogyasztás töredékszázalékára számítottam, nem ilyen hatalmas részarányára. Se nem célom, se nem kedvtelésem ilyen faszságokon vitatkozni, csak jeleztem, hogy magam is meglepődtem, amikor itt olvastam.

    Ha elhiszed, akkor elhiszed, ha nem hiszed, akkor nem hiszed, ha érdekel, utána jársz, ha nem, akkor meg szard le!

    De ha még egyszer ilyen baromságokkal zaklatsz, hogy a számomra kibaszuttul lényegtelen (de mellékesen meglepő) témákban kotorásszak neked forrást, mert az a kötelességem, akkor vcirtulálisan a seggeden keresztül tépem ki a beled, tekerem a nyakadra, és baszlak be egy pöcegödörbe.

    Bocsánat mindenkitől a hangnememért, de egyetlen célt szolgált:
    Ne zaklasson rendszeresen engem ez az idióta forrásokért.
  • Papichulo
    #29
    "attól függ az egész hogy mit számolunk bele"

    Szerencsere itt tudjuk, hogy pontosan mit szamolunk bele, mivel ez volt az eredeti kerdes: "Szerinted a világ energiafelhasználásának hány százalékát teszi ki a szerverközpontok fogyasztása?"

    Szinte erre ad tokeletes valaszt az en idezetem: "Various estimates have been made on the power consumption of Internet servers and data centers" es innen tovabb "most exceed 168,300,000,000 kWh" - http://aeinetwork.com/energy.htm

    Masik forrasbol megtudhatjuk, hogy 2008-ban a vilag energiafelhasznalasa 142k TWh. Ha ezt a ket szamot osszehasonlitjuk, akkor lathatjuk, hogy a fogyasztas az 1.2% korul van.
  • Papichulo
    #28
    Miert van az, hogy en talaltam tobb forrast is a te allitasod ellenkezojere, mig te keptelen vagy egyetlen szerencsetlen linket is prezentalni, hogy alatamaszd kijelentesedet? Szoval NEM, amig nem adsz tobb es jobb forrast, mint az enyemek - es ahogy Cat kepes is volt - addig hulyeseget beszeltel!
  • Cat #27
    Ahogy utánanéztem, azért is borzasztó nehéz egzakt számokhoz jutni, mert attól függ az egész hogy mit számolunk bele. Van ahol beleszámolják a hálózatot is (hiszen a szerverközpont anélkül nem ér semmit), van, ahol benne vannak a mobiltornyok is, aki pedig pusztán "informatikáról" beszél az valószínűsíthetően a kisvállalatok szervereit vagy a lakásokban futó NAS-okat is beleveszi.

    Szóval nem olyan egyszerű ez, de az biztos, hogy robbanásszerűen nő mindegyik érték.
  • Vol Jin
    #26
    Ne is nagyon googlez, elég, ha az SG-ben keresel, mert régebben volt itt cikk erről a hatalmas számarányról. Hogy a villamosenergia-fogyasztáson keresztül mekkora hatalmas részarányban felelős az informatika a széndioxid kibocsátásban, és a globális felmelegedésben.

    Nem fogom magam törni, hogy keresgéljek, magad is megteheted.
  • Papichulo
    #25
    Azert azt ugye latjuk, hogy a 10%-tol meg mindig NAGYON messze vagyunk. A Greenpeace semlegesseget ilyen kerdesekben meg ugye mar ismerjuk...

    De ime mas is:"Various estimates have been made on the power consumption of Internet servers and data centers; most exceed 168,300,000,000 kWh - more electricity than is used by the countries of Jamaica, Guyana, Belize, Ireland, Albania, Peru, Uganda, Lesotho, Singapore, New Zealand, Iceland, Bangladesh, and Turkmenistan combined! " - http://aeinetwork.com/energy.htm

    Ez is siman oszhangban van az elozo adatommal... nevezetesen, hogy az egesz vilag fogyasztasa csak az USA energiafelhasznalasanak az 5%-a alatt van! Szoval nem, kozel sincs 10%.
  • Cat #24
    1. Ez több, mint két éves adat. Az adatközpontok iszonyatos mértékben terjednek világszerte. Egy ilyen szegmensben két év rengeteg.
    2. Rengeteg amerikai cég az adatközpontját nem az Egyesült Államokban tartja, hanem pl. Google központ van Írországban, Facebook Svédországban, de említhetném még Kanadát, Norvégiát, Izlandot, Finnországot stb. mert ezekben az országokban hidegebb van, kevesebb energia megy el hűtésre, no meg környzetbarát módon termelik meg hozzá az áramot is, pl. vízerőművekkel.

    Itt egy másik jelentés, ami szerint már 2007-ben nagyobb volt a felhőszolgáltatások igénye, mint egész Indiáé vagy Németországé. (10. oldal alján lévő grafikon)
    http://www.greenpeace.org/international/Global/international/publications/climate/2012/iCoal/HowCleanisYourCloud.pdf
  • Molnibalage
    #23
    Ámen.
  • Papichulo
    #22
    "Van az 10%."

    Nincs az 10%. Latod!? Ezt en is tudom :)
    De azt is latom forrast senki sem kepes adni, csak mennek az emberek egy elhangzott hulyeseggel.

    Akkor lassuk:"Nationwide, data centers used about 76 billion kilowatt-hours in 2010, or roughly 2 percent of all electricity used in the country that year, based on an analysis by Jonathan G. Koomey, a research fellow at Stanford University who has been studying data center energy use for more than a decade. DatacenterDynamics, a London-based firm, derived similar figures." - http://www.nytimes.com/2012/09/23/technology/data-centers-waste-vast-amounts-of-energy-belying-industry-image.html

    Mindez az USA-ban, ahol a vilag servereinek aranytalanul nagy resze talalhato. Ezekutan belathatjuk, hogy mennyire legbolkapott volt az elso kijelentes es hogy az "egy hulye szazat csinal" egy letezo jelenseg ;)
  • dyra
    #21
    Van az 10%. Manapság mindenhol szerverek meg adatközpontok vannak 99,9% rendelkezésre állás mellet. El lehet képzelni micsoda infrastruktúra kell egy egy ilyen rendszerhez. Aztán még nyugodtan hozzá lehet adni a kapcsolódó infrastruktúrákat meg a Small Business szervereket. Ott is sok kicsi sokra megy.
  • sanyicks
    #20
    tuti hogy valami törtszázalék inkább a világ szervereinek fogyasztása... nem hogy 10%.
  • Papichulo
    #19
    "10% körül. Ebben a cégek szerverei is benne vannak."

    A vilag szervereinek a fogyasztasa? En ezt kizartnak tartom! Errol szeretnek valami forrast latni.
  • Vol Jin
    #18
    "Ahogy annakidején a filozófiaprofom mondta: van a kis hazugság, van a nagy hazugság, afelett meg van a statisztika. Vagy ahogy egy amerikai mondaná: bullshit!"

    Ezt pont egy filozófiaprofesszor mondta?
    Röhej, hogy azt is megfilozofálta, hogy miért nem tud számolni. :-D
  • Vol Jin
    #17
    Jaja, rá volt írva, hogy head, cylinder, sector, LBA. Nekem még egy olyan is rémlik, hogy szektoreltolás vagy valami hasonló. Egy opció volt néhány vinyón, hogy nem ugyanazon a szögön kezdődött az első szektor egy cilynderen, hanem a fejpozícionálással késleltetve, hogy amikor egy cilinderen végig fut a fej, és átmozdul a következőre, amennyit addig forgott a tányér, annyival később kezdődik a cilinderen az első szektor, hogy rögtön kezdhesse, megspórolva egy fordulatot.
  • Vol Jin
    #16
    Nem sok az, tényleg ennyi. Gondolj bele, hogy hány cégnek van mailszervere. Ugye ilyenkor nem az van, hogy munkaidő után kikapcsoljuk, mert a szervernek éjszaka is kell menni, hátha akkor jön levél, a webszerver működik, mert éjszaka is rendelhet valaki, stb. Tehát nem az van, hogy megy amikor használjuk, hanem egyszer bekapcsolják, és évekig ki sem kapcsolják. Az internet, a routerek, az átviteltechnika, az adatközpontok, a szerverek, az bizony az összvillamnosenergia 10%-a körül fogyasztanak.

    Én is azt saccoltam volna, hogy egy tized százalék sem, és meglepődtem, hogy igen jelentős energiafogyasztó az internet és a folyamatosan rákapcsolt szerverek.
  • gkalcso
    #15
    Feldobnak rólad egy fotót és a nevedet, majd ismerőseid segítenek megalkotni a profilodat. Találkoztam már ilyennel.

    Egy szolgáltatónál szerepel az összes adatod, amit megadtál. Bármilyen biztonsági beállítás mellett.
  • Molnibalage
    #14
    Ezért van az - hála istennek - hogy nem balfasz filozófusok vezetik a világot és üzemeletik pl. a villamosenergia rendszert.
  • Macropus Rufus
    #13
    "Egyébként a számítógéphez nem az ért, aki készen kapta egy dobozból és rutinosan használja, hanem az, aki a home computerekkel kezdte, az első PC-ket meg alkatrészekből barkácsolta össze, jumperelt IRQ-t, DMA-t, címet, master/slavet, stb. Mert csak addig megy neki, amíg működik, ha probléma van, nem tud megoldást."

    ej de régen is volt ez :) amikor beraktad a vinyót a gépbe és egy kis szöszölés kellett a biosban, mert olyan, hogy auto detect nem létezett akkor még :)
    egyetértek veled.
  • csimmasz
    #12
    Én 40 fölött lennék de már kissrác koromban számitógépeztünk amikor még ZX spectrum volt az elérhető árú.
    Én semmivel nem érzem magamat hátrányba például a 22 éves lényommal szemben, még leginkább ő jön hozzám segítségért és nem fordítva.
    Bár az is igaz, hogy az asszonynak már ő mutatja a streamelt filmek lelőhelyeit ami igy már nem is warez mint a torrent.
  • AgentKis
    #11
    Hogy a cikkhez is hozzászóljak!
    2 részre szakadt a társadalom! A 30 év feletti korosztáj sokkal ritkábban sexel, mint a 30 év alatti! Na kb. ennyire komoly dolog ez...
  • AgentKis
    #10
    Sok az a 10...
    Ez még az energiatakarékos égőknél is nagyobb gond, ráadásul a cikk az USÁ-t boncolgatja, de a világ más tájain is hasonlóak az adatok...
  • CsZ
    #9
    Látom már kaptál választ, de ha csak 2% lenne, akkor is foglalkozni kellene vele, mert erősen növekszik.(Smart2020Report)
    A cikk az írott média terjedésével szemben a hang és videoanyagok fitalok közti terjedését emeli ki "vesenyelőny"-ként, amiben egyrészt nem hiszek, másrészt éppen ez okozza a hirtelen energiaigény növekedést.
    A tudatos videóbámulás talán hasznosabb a TV bámulásánál, de nem hiszem, hogy az olvasásnál hatékonyabban közvetít információt.
  • Vol Jin
    #8
    Mióta versenyelőny, hogy fészbúkozásra, warezolásra, rövid videok és képek nézegetésére használják a netet, tájékozódásra, ügyintézésre, ismeretszerzésre nem?

    Gyerekkoromban a bemondták a tévébe, tehát igaz volt a jellemző az idősekre, ma a fent van a neten, tehát igaz, a fiatalokra. Olyan érzésem van, mintha a mai 30-40-es korosztály akkor fiatalon és ma is inkább profitált az akkori és mai technológiából. Az akkori öregeket és a mai fiatalokat csak amortizálja szellemileg.

    Egyébként a számítógéphez nem az ért, aki készen kapta egy dobozból és rutinosan használja, hanem az, aki a home computerekkel kezdte, az első PC-ket meg alkatrészekből barkácsolta össze, jumperelt IRQ-t, DMA-t, címet, master/slavet, stb. Mert csak addig megy neki, amíg működik, ha probléma van, nem tud megoldást.
  • Vol Jin
    #7
    10% körül. Ebben a cégek szerverei is benne vannak.
  • Griphons
    #6
    Ahogy annakidején a filozófiaprofom mondta: van a kis hazugság, van a nagy hazugság, afelett meg van a statisztika. Vagy ahogy egy amerikai mondaná: bullshit!
  • nyalógép
    #5
    Szerinted a világ energiafelhasználásának hány százalékát teszi ki a szerverközpontok fogyasztása?
  • CsZ
    #4
    Szerintem meg kellene tanítani őket olvasni - az versenyelőny lenne. Ha a neten nem olvasnak, akkor mégis hol? Ez a tendencia számomra csak a tömegek butulását mutatja - tisztelet a kivételeknek.
    Egyébként az imént olvastam a számítóközpontok hatalmas méretű energiafelhasználásáról, hogy a tartalmak 3/4-ét a felhasználók állítják elő, aminek 90+%-a szerintem értéktelen (lásd U-cső). Viszont ennek a szemétnek a tárolásához, megosztásához olyan energiamennyiségre van szükség, ami veszélyezteti a környezetet.
    "Szép új világ", sikerül elválasztani a füstöt a felhasználótól a csillogó mobillal észre sem vesszük, hogy vágjuk a fákat - magunk alatt.