10
  • jawarider2
    #10
    C. Norris-t sejtem a háttérben :)
  • nextman
    #9
    Miert kellett volna, hogy legyen sok Xe a legkorben?
    Erre is ki kellett volna terni, mert szerintem sokaknak, es nekem sem trivialis.
  • halgatyó
    #8
    Pár dolog nincs megmagyarázva a cikkben (gondolom, az eredetiben se):

    -- "...és a tengerszint fölötti nyomás 250-szeresén xenont és argont kiválasztani az ásványból"
    Én úgy tudom, hogy egy gáz akkor jön ki jól az oldószerből, ha minél magasabb a hőmérséklet, és minél kisebb a nyomás. Vagyis inkább vákumban kellett volna próbálkozni, bár szerintem 1600 C fok fölött majdnem mmindegy.

    -- "Amikor a Föld hűlni kezdett, az argon és más nemezgázok kezdtek kiszivárogni"
    Pont nem a hűléskor szokott egy gáz kiszivárogni, ha magasabb hőmérsékleten meg nem szivárog.

    -- "az perovszkit felfedte jelentős argon készletét, a xenon azonban nem került elő"
    Az kőzetek argon tartalma leginkább a K40 izotóp bomlási végterméke. A xenon meg nem terméke semmilyen természetes radioaktív bomlási sornak sem, tehát csak az a készlet, ami a világűrből jött valamikor.

    -- "a xenon kiszivárgott az űrbe.."
    A xenon a legnagyobb atomsúlyú, nem radioaktív nemesgáz, atomsúlya 130 körüli (vagyis a nitrogén és oxigén molekulánál is kb. 4 és félszer súlyosabb).
    NEM szivárog ki az űrbe!

    A cikkből nekem az jött le, hogy agyalnak, de eddig eredmény nem sok. Ami nem bűn, a tudomány eredményei nem szoktak megrendelésre előugrani a bűvészkalapból. Az a fontos, hogy mindig tisztában legyünk, hogy mi az amit tudunk, és mi az, amit még nem.
  • GerY5
    #7
    Én tudom hova lett:

    Ott van mind a fényszórókban!
  • Archenemy
    #6
    "Elvitték azufok"

    Nem vitték el az összeset... Én láttam egyet egy xenón!
  • szabod
    #5
    És tényleg. Mindenesetre én ezzel ásványtanban még nem találkoztam, ma is tanultam vmi újat.
  • blessyou
    #4
    Meg fogsz lepődni, de a mondat teljesen jó.

    Az igaz, hogy maga a perovszkit kalcium-titanát, csakhogy létezik olyan is, hogy perovszkit kristályszerkezet, ami azt jelenti, hogy a kristály felépítése analóg a kalcium-titanátéval.
    Például ilyen felépítésű az említett magnézium-szilikát (MgSiO3).

    További információ:

  • szabod
    #3
    "A perovszkit kristályszerkezetű magnézium-szilikát"

    Ez vmi hatalmas nagy katyvasz. Először is mi az, hogy perovszkit kristályszerkezetű? A perovszkit nem kristályszerkezet, kristályszerkezet lehet triklin, monoklin, rombos, trigonális, tetragonális, hexagonális és köbös. A perovszkit rombos krisztályrendszerbe tartozik. Illetve marhára nem magnézium-szilikát, hanem kalcium-titanát (CaTiO3).
    Tehát akkor a mondat helyesen:
    A perovszkit rombos kristályszerkezetű kalcium-titanát.

    Egyébként hogy sikerült összehozni ezt a mondatot?
  • Crane
    #2
    Marhaság! Az atlantisziak használták el!
    Majd 20.000 év múlva ugyan így vakarják a fejüket a tudósok, hogy hova lett a kőolaj?
  • Pluskast
    #1
    Elvitték azufok