40
  • Relax
    #40
    Elkészült a robotok álcázó mestere --- ki adja ezeket a cimeket???
    alcazo mester....
    vajon mit irna egy kavicsrol?
    Tetten ertek a legrejetelyesebb alapveto kolcsonhatast, a gravitaciot.
  • Borg18754
    #39
    marha nagy technológiai fejlődés hogy ráraktak pár csövet amin festéket nyomnak bele... sok ész kellett hozzá, és ezért még pénz is kapnak, bármelyik általános iskolás kitalálna egy ilyet...
    én azt vártam hogy olyan színű lesz amilyen színű tárgy van alatta erre meg csak egyszínű festéket nyomnak bele xd
  • errorista
    #38
    csak hírcsárda
  • galmat
    #37
    Mi van ma, április 1.?
  • Merces
    #36
    ötletbörze!!!! szivókorong és vákuum !!!
  • Tau Tang Wou
    #35
    Mint már a #13 -asban kifejtettem.
  • errorista
    #34
    koldokzsinor helyett hordozhato tartaly?
  • Merces
    #33
    ...egyébként életképes koncepciónak tartom kis méretekben,csodálom hogy nem adtak neki valamilyen vázat alapbol, az álcázáshoz meg annyit, hogy a villanymototros drága robotok zúgnak, csattognak mint a traktor........
  • Merces
    #32
    hagyd már tőled tanulták....
  • Tau Tang Wou
    #31
    Azt kellene megérteni, hogy nem egy ilyen robot fog mászkálni a romok alatt, mert ez csak egy szemléltető eszköz. És még csak köldökzsinórja sem lesz.

    Mintha egy felhőkarcoló papírmakettjére azt mondanátok, hogy mekkora hülyeség már, hát az első komolyabb esőnél szétmállik.
  • TreDoR
    #30
    Foleg akkor johet jól ez a koldokzsinór, amikor a romok alatt mászkál, a zsinór beakad valamibe, és leszakad róla.
  • philcsy
    #29
    nem siklottál, igazad van
  • wraithLord
    #28
    Nekem az jött le a videókból és a cikkből, hogy a robot gáz gyors ki-be pumpálásával mozog, a folyadékot tartalmazó csövecskékkel behálózott külső réteg csak a színváltoztatásért felelős.
    Szóval nem értem, hogy miért lenne hidraulikus, vagy az álcázás miért csak egy extra funkció, ami nem igényelt lényegi átalakítást, mikor az eredeti BBC News cikk második videóján tisztán látszik, hogy az eredeti példányról még hiányzik az a bizonyos folyadékkal feltöltött vékony csövecskékkel sűrűn behálózott réteg, még csak a gázzal működtetett flexibilis test mászkál egy mérőszalag előtt.
    De biztos megint elsiklottam valami felett.
  • philcsy
    #27
    Ahhoz képest, hogy ez egy szar 100 Ft-os műanyag azért elég jól mozog. Mert ugye a versenytárai nagyságrendekkel drágábbak.
    Nem mondták mire akarják használni mentésnél, de egy nagyobb példány akár hidraulikus emelőként is funkcionálhat. Ez a mozgékonyság már elég ahhoz, hogy segítséggel a megfelelő helyre el tudjon jutni. A mai robotoknál nem tartom problémának a köldökzsinórt. Attól, hogy nem teljesen autonóm egy robot, még rengeteg mindenre lehet használni.

    Az álcázás..., az az egy dolog jó benne, hogy lényegi átalakítás nélkül tudja.
  • mortep
    #26
    Robotok álcázó mestere? Hehh... az álcázástól elég távol áll, robotnak is épphogy elmegy. Ha majd mindenféle vezeték nélkül képes lessz legalább annyira cammogni mint egy ékszerteknős és felvenni a környezete színeit, kb mint egy kaméleon, akkor majd -talán- joggal mondható el róla a fenti cím, addig csak egy felelőtlen kijelentés marad.
  • kvp
    #25
    Probaljuk meg mas iranybol nezni a dolgot. Ez egy hidraulikus rendszer, tehat izomcsomagnak hasznalhato hagyomanyos robotokhoz. Sokkal pontosabb mint a pneumatika, viszont sokkal lassabb mint a villanymotor, talan lesz belole valami. Az alcazas csak egy mellekhatas, a tudosoknak is csak utolag jutott eszukbe, eredetileg atlatszo folyadekot hasznaltak. Ez csak egy extra funckio, ami nem igenyelt fejlesztest, de jol hangzik a sajtoban. Egyebkent ha ket funkciot szetvalasztjak, tehat epitenenek egy gyors, de szinmentes mesterseges izom rendszert es epitenenek egy lassu, de 100%-os bevonatot jelento szinezheto reteget, akkor lenne igazan hasznalhato a technologia.
  • wraithLord
    #24
    *festék helyett hatékonyabb lenne
  • wraithLord
    #23
    Végül is semmi. Csak mint a cikkben írják, a kutatók a puhatestűek - azon belül a fejlábúak - egyes képességeit akarták a robotikában felhasználni...
    Így együtt "jött" a test flexibilitásán alapuló helyzet- és helyváltoztatás és a kromatofórokkal történő optikai álcázás leutánzásának ötlete.

    Mondjuk lehet, hogy festék hatékonyabb lenne olyan mechanizmussal beleolvadni a környezetbe, ahogy az iridofórok vagy leukofórok működnek a fejlábúakban (purin kristálylemezekkel visszaverik a környezetből érkező fényt - ráadásul gerjesztéssel világítani is tudnak...)
  • Omega
    #22
    "produtium"=produktum
  • Omega
    #21
    Ez a projekt egy koncepció nagyon korai megvalósítása, vagyis ebből nem maga produtium a lényeg, hanem az ötlet. Később jöhetnek még csúszó-mászó terminátorok is.
  • orbano
    #20
    Én azt nem értem, hogy ennek a festékes külső buroknak mi köze van a puha robothoz alatta. úgy beszélnek erről az álcázásról, mint ha azt csak egy ilyen robot alkalmazhatná, és nem lehetne ilyen "bőrt" húzni egy akármiylen robotra. vagy egy porszívóra. esetleg egy tacskóra, zongorára, babra...
  • MANOWAR
    #19
    Pont ilyet lehet kapni a boltokban egy kicsit kissebb, viszont edes es minden szinben van egy zacsiban a neve: gumicukor :)
    Eseteleg ha ugynezzem ezt a fenomenalis korszakalkoto izet, hogy megmenti a seggem egy polipszeru ize amibe ha belekapaszkodok amikor huzz kifele es veletlen letepem az egyik labat majd az a loty ami kifolyik belole vagy szetmarja a pofam vagy belefulladok....
    No meg felveszi a kornyezete szineit.. es ha mentes kozben pont az aldozat arcarol vesszi a mintat mind a ketten megilyednek es szornyet halnak. :)
    Sry az offert de annyira eroltetett baromsag az egesz hogy inkabb el bagatelizalom. No meg azon a hires egyetemen szinvakok vagy mi, ahogy nezem 2-3 kulonbozo szinu lotyot simman beletudtak volna paszirozni abba a szerencsetlen izebe.
    "Alcazast elsosorban nem mentesre hasznalnak. ;)"
    dehogynem ha tuszokat kell kiszabaditani.....
  • Tetsuo
    #18
    Alcazast elsosorban nem mentesre hasznalnak. ;)
  • kisemlős
    #17
    Valószínűleg nem ez a kis plastik-octopus fogja kihúzni a túlélőket, de méreténél fogva földrengés sújtotta területen, épületromokba bejuttatható. (belövik, bedobják, becsúsztatják réseken.) Ott meg korlátozottan mozog, adatokat gyűjt. (egy vízi élőlény mozgását átvinni a szárazföldre, hát nem biztos, hogy szerencsés - némileg más a közeg))

    Hogy ehhez miért kell beleolvadni a környezetébe?! Mondjuk a hadsereg számára hasznos lehet...
  • Wharyoo
    #16
    Azért én úgy érzem még masszívan kell gyúrniuk a kis dögöt mire ebböl mentö/keresörobot lesz, lévén a videón a lapról is alig tud lemászni a levelekre... :)
  • Nabateus
    #15
    Ott a pont! :)
    Masreszt:
    "-Es ki mentette meg (es hogyan?)?"
    "-Nem tudom,nem lattam semmit."

    Majd a katonasag meglatja benne a felhasznalasi lehetosegeket. Ha terepszinut is ki tud keverni maganak!
  • Tau Tang Wou
    #14
    "Most csak azt nem értem, hogy miért kell festéket pumpálni, amikor a legújabb ledes módon ez elérhető? Minden lámpaszaküzletben kapható elérhető áron színváltó led-égő, kis távirányítóval, amin az éppen aktuális színt keverheted ki."

    Mert egyáltalán nem mindegy, hogy az erdőben a robot barna vagy barnán világít.
  • Tau Tang Wou
    #13
    Az, hogy a videón szereplő robot semmire nem jó, az nem számít, mert csak demonstráció.
    Biztos láttatok már szarvas méretű 4 lábú önjáró robotokat, amiben bőven elfér a festékes tasak meg a keringető rendszer is.
  • wraithLord
    #12
    Ja, az egyik videót ide is berakták...
  • wraithLord
    #11
    Azért a belinkelt oldalon kicsit jobb videók vannak. Nyilván ez ilyen formában még nem igazán jó semmire, meglehetősen kezdeti stádiumban van a projekt... Csak gyorsan kidobtak róla egy cikket a Science-be (ami "mindössze" 31-32 impakt faktoros), hogy ők már dolgoznak ezen...
  • Crane
    #10
    - ... és így a mentőrobot a festék beinjektálásával képes akár álcázni is magát.
    - Nagyszerű! És hogy menti ki a túlélőt?
    - öööö hát ööööö-izé, na most nem értem a kérdést pontosan...


  • johnsmitheger
    #9
    "Elkészült a robotok álcázó mestere"
    Nem készült el és nem mester, de a gyereknek a fa alá 1500-ér jöhet egy :)
  • lapaleves
    #8
    ez azért tényleg bohóckodás kategória, értelmes gyakorlati alkalmazások nélkül. tök mindegy mennyire olcsó, még laposon se tud egy centit se menni, szóval.
  • Quantizs
    #7
    Ez jut eszembe, erről :)
  • gombabácsi
    #6
    -És mi ez a két nagy bőrönd?
    -Ja, azok az akkumlátorok.
  • Molnibalage
    #5
    IR / UV kép egészem más.
  • fityisztma
    #4
    Most csak azt nem értem, hogy miért kell festéket pumpálni, amikor a legújabb ledes módon ez elérhető? Minden lámpaszaküzletben kapható elérhető áron színváltó led-égő, kis távirányítóval, amin az éppen aktuális színt keverheted ki.
  • Zocsi
    #3
    Problem?
  • Oliwaw
    #2
    Köszönjük Emese.
  • Zocsi
    #1