739

  • Steel
    #99
    Bocsesz, elírtam a számokat, 300 eur nagyon sok kajára, még Piedonénak is. Tehát durván 5-600 egy albérlet, és 150 a kaja és ha még a rezsit is számolom (plusz net, tv), akkor jön ki szumma 8-900 eur. Ennyi kell kb. itt egy kényelmes létminimumhoz.
  • Steel
    #98
    Németország rulez, legyen ez a bevezető. :)

    Egyébként én is Baden-Württemberg-ben élek. Előzménye a dolognak, hogy 2010 ősztől 1 évet voltam kint cserediák. 1 félév tanulmányi és 1 félév gyakorlati időszakot töltöttem itt. Szerintem már korábban leírtam itt az sg-n is, hogy mi hogy ment. Tavaly gyorsan haza mentem lediplomázni, és rögtön jelentkeztem is msc-re. Felvettek, és most fejeztem be az első vizsgaidőszakot. Ennyi eddig a sikersztori.

    Az életszínvonal jelentősen jobb, az élelmiszerek ára az majdnem ugyanaz mint otthon. Lakásról nem nagyon tudok még írni, mert koliban élek, egyelőre. Jó hír a most készülőknek, hogy 2011. májustól eltörölték a munkavállalási engedély szükségét az utoljára csatlakozott 9 állam polgárai számára, tehát a magyaroknak is. Innentől a többi már gyerekjáték, ahogy extramagas is írta. :) Bürgerdienst-be elmenni, adóhivatalban adószámot igényelni és bankszámlát nyitni tényleg 1 nap az egész. Aki otthon fizeti a TB-t, az igényelhet Európai egészségügyi kártyát (az a bizonyos kék kártya), és azt elfogadják sok helyen mint biztosítás, mert EU-s szabvány. Nekem még volt egy kis szarakodás, mert pont május előtt jelentkeztem gyakornoknak, és kicsit rohangálni kellett.
    Tapasztalatom, hogy az angol mindenféleképp szükséges, ha valaki valami alapmunkát akar, de még jobb a német. A németek nagyobb része tud angolul, de nem nagyon szereti. :) Sokkal jobban becsülik, ha valaki németül akar velük beszélni vagy email-ezni. A gyakornoki helyemen még nem tudtam annyira németül, viszont állandóan németül akartam beszélni, ezt becsülték is. Nagyon durván behatárolva, kb. 500-600 -ért lehet már egy nagyon kis albit bérelni (szoba-konyha). A kaja egy hónapra 300 eur, de abból tényleg jól lehet lakni. Tehát 1000-1200 eur-ból már azért meg lehet élni, hogy még bulira is maradjon.

    Amúgy a németek meg olyanok amilyenek. Ismerjük őket már a Balcsiról, de az ne legyen mérvadó. Van egy saját stílusuk, de ha azt megszokja az ember, akkor rájön, hogy ugyanolyan vicces népség mint a magyarok. Az idősebbek zárkózottabbak, de ők úgy is más körökben mozognak. A fiatalok jó fejek. Érdeklik őket az idegen kultúrák, így a magyar is. Imádják Siófokot meg a Szigetet. Viszont az ilyen német tinifilmek senkit ne tévesszenek meg. Hangyák a gatyában meg Csajok a csúcson szép sztorik, de fele se igaz. A német csajok eléggé emancipáltak. Szerintem nehezebb a bizalmukat elnyerni, de ha valakivel jó viszonyba kerülnek, akkor ugyanolyan ragaszkodóak, mint a magyar lányok, és persze automatikusan a barátnőik is elkezdenek érdeklődni hehe. Amúgy kedvelik a magyarokat. Persze a beilleszkedéshez tényleg nem árt a jó német tudás. Főleg, hogy sajnos sok német akcentussal beszél. Azt a bizonyos "Hoch Deutsch"-ot nem sokan beszélik tisztán. Sajnos még a főiskolán is sok professzor beszél tájszólással, ezt el kell fogadni. Később viszont annál könnyebb lesz megérteni őket, legyen az akármilyen akcentus.

    Szummázva a leírtakat, nekem bejött a Deutschland :), és már Erasmus után tudtam, hogy vissza fogok jönni. Persze azt még nem döntöttem el, hogy végleg itt maradok e. Bp 1000 km-re van innen, nem olyan nehéz haza költözni mint pl. Londonból. Egyelőre biztos maradok majd msc után is kicsit dolgozni. Később meg ki tudja...
  • Hedgehunter #97
    Irorszagban nyiltak a bulikban a lanyok de amikor "oda" kerul a sor nem feltetlenul a favourite-jeim...:D
  • extramagascsaj
    #96
    én szeretnék
  • extramagascsaj
    #95
    itt ni
  • TreDoR
    #94
    Hátja, annál azért persze olcsóbb, 800+council+britishgas, 2 szoba nappali.
  • Bucser
    #93
    HA nem vagyok indiszkrét mennyit fizetsz a szállásért?

    Anno mikor kijöttünk a duplaszobáért heti 160-at gomboltak le rolunk/pár a 2 hálós lakásért 1200-at fizettünk havonta a mostani 1 szoba+ nappaliért 800-at pengetünk. És ezekben nincs se rezsi se council tax.
  • Bucser
    #92
    Angliáról tudok csak nyilatkozni. Itt amíg nincs angliai tapasztalatd szóba sem állnak veled. Behívnak interjúra, de nem fognak felvenni. Végig kell járni a szamárlétrát.

    Én mióta kint vagyok egy TV boltban árultam tv-ket meg hifi cuccokat, es most kaptam egy ajánlatot hogy menjek gyakornoknak a GE-hez. Hozzá kell szoknod a gondolathoz hogy előlről kell kezdeni mindent. HA jól csinálod úgyis gyorsabban előrejutsz.
  • TreDoR
    #91
    Akkor Londonban még a normálisabb rendszer van.

    #88: hát nem éppen olcsó a szállás itt se (Bournemouth)
  • nIsTv4n
    #90
    Ha már ennyire lehet kérdezni, akkor én inkább az iránt érdeklődnék, hogy van-e köztetek olyan, aki szakmájában van kinn? Azt tudom, hogy például Angliába esélytelen kimenni és beülni azonnal egy irodai székbe (kivéve ha cégtől megy az ember fix helyre), de mi a helyzet más országgal?
    Mert nekem nem kifejezetten fogamra való az, hogy szállodában, étteremben, gyártósoron dolgozzak. Tudom, kényelmes, elkényeztetett vagyok, stb. Én ezt nem így gondolom, nyári diákmunkában kivettem ezekből is a részemet, most viszont, hogy van egy versenyképes szakmám, inkább azt használnám.
  • VRSDM
    #89
    élek én mindenhol.
  • Bucser
    #88
    London azért jó, mert gyorsan tudsz belépőszintű, minimálbéres melót találni. ÉS abból már meg is lehet élni. (nem úgy, mint otthon)

    Én őszintén szólva más részére Angliának kezdetben nem mennék. Kevés a munka szarul fizet de legalább olcsó a szállás.

    BTW otthonról ügynökséges murival óvatosan mert az összes hazudik... Ha kimész gyűjts össze 1000-1300 fontot és nem lesz gond egyedül sem.
  • Rockynhooo
    #87
    Ezt egy másik barátom is mondta hogy egy mexikoi étteremben dolgozik spanyolokkal akik lófaszt nem tudnak angolul. De szinte botrányosan nem. De kitchen porternek mehettek ők is. Aztán meg csak rajtad áll jutsz e feljebb.
  • Bucser
    #86
    Japán nehéz. kollégám 2 évet élt ott és nem tudott munkát találni holott hangmérnök képzettsége van. nem igazán befogadóak. Ott mindig Gaijin leszel.
  • Rockynhooo
    #85
    Én ha minden igaz Augusztus végén Szeptember elején indulok Londonba egy barátomhoz aki közvetítő cégen keresztül ment ki, úgy néz ki ott tud ajánlani engem is a hotelban ahol melozik. Egy interjún majd meg kell felelni amitől parázok de takarítónak csak jó leszek. Az a tré hogy egy évig melóztam itthon a pénzért hogy el tudjak indulni ki és félek kicsit. De hát bátraké a szerencse. De ha esetleg valaki tud ajánlani valamit szívesen fogadom. Nekem mind1 hova megyek UK-n belül. Egy évre szeretnék. Nyelvtudást fejleszteni , új tapasztalatokat szerezni , új embereket megismerni illetve megnézni máshol milyen az élet. Egy év után meg szeretnék itthon suliba menni majd. De ha sikerülne addigra egy kis pénzt is félre rakni az lenne a legjobb.
  • Bucser
    #84
    Változó. Nálunk nincs időpont a GP-nél. Megmondjak udvariasan mikor rendel a GP vagy a practitioning nurse es aki hamarabb bejon hamarabb bejut. De eddig mindig rendesen elláttak, megvizsgáltak.

    Mondjuk nem valami punjabinál kell regisztrálni:)
  • Bucser
    #83
    2010 augusztus óta Londonban, menyasszonyommal az öccsével és annak barátnőjével.

    2010 végét és 2011 első negyedévét a szokásos, Magyarországról intézett tömegszálláson töltöttük. Aztán négyen béreltünk egy 2 hálós lakást. Mostanra már 1-1 saját magunk által bérelt lakásban élünk, Zone3-ban.

    Vannak gázos környékek de azokat ennyi idő után ismered, Diploma nem számít az elején, később előmenetel szempontjából fontos, ha nem csak kubikolni akarsz meg fizikai melót csinálni.

    Nyelvtudás: London ebben speciális. Nem nagyon kell. Az elején kicsit tanulsz pár parancsszót és már lehet menni kitchen porternek aztán ha ragad a nyelv, szépen mehetsz előre.

    Minden máshoz tudni kell valamennyire angolul.

    Tervezzük letelepedést. Most néz ki számomra egy jobb munka, amivel újraindulhatok szakmámban.
  • tutituti
    #82
    +fav.
    Muter pár éve kiment.
    Még melózok itthon míg nem lesz meg a következő iskolai papír.
    Aztán én is megyek Bécsbe.
    Itthon nagyon nehezen megy.De anno család egyik része disszidált.Hát mikor hazajönnek,mindig mondják hogy taps jár azért hogy ezt elviseljük.
    Viszont Ausztráliában is van ismerős,ott viszont nem érdemes menni.vannak gondok ott is.
  • Aquir
    #81
    Én is tervezek kimenni, ha átvészelem a kulturális sokkot, akkor lehetséges :)
  • TreDoR
    #80
    Orvosi ellátás jelenleg így néz ki: (mondjuk nem tudom, hogy minden rendelonél így van-e)

    Felhívod a rendelo recepcióját, elmondod a problémádat. Néhány órán belul visszahív az orvos, neki is elmondod. Eldonti, hogy kapsz-e idopontot vagy sem. A vége úgy is az lesz, hogy felír paracetamolt...
  • ManoNegra
    #79
    Hamar zárnák. :D
  • highlander15
    #78
    Többen is írták már az előttem szólók közül,hogy ázsiai országot céloznának meg. Mennyire érdemes kiutazni mondjuk Japánba,Vietnamba,vagy Thaiföldre?
  • heady
    #77
    Pont emiatt akartam visszajonni, mert kurva jo az atmoszfera, az emberek altalaban jo kedelyuek. Szorakozasi lehetosegekrol sajnos nem sok fogalmam van, sporolnom kell meg, de nem hinnem, hogy Londonban ezzel gond lenne :)
    En azt ajanlom, hogy nagyon tudjal angolul, bar gyengebb nyelvtudassal is el lehet lenni, de ugye az behatarolja a lehetosegeket. Nekem felsofoku nyelvvizsgam van, azzal boven elvagyok, a baratomnak is az van, ezzel kiemelkedunk kb.
    Az arak nagyon osszevissza vannak. A sajt nagyon draga, a hus sem olcso, a melyhutott kajak rohadt olcsok, szalami, felvagott nem veszes, zoldsegek-gyumolcsok az arab boltoknal nagyon jo arban vannak es frissek, finomak is.
    A minimalber 21 eves kor utan ugrik 6.08-ra. Ennel kevesebbet bejelentett melohelyen nem fogsz kapni.
    Orvosi ellatasrol sok fogalmam nincsen.
    A tomegkozlekedes iszonyat jol van megszervezve, csak rohadt draga. Nekem heti metroberletem van, az jo a buszokra is. 1-4-es zonara vettem, font.
    Nem tudom, nehez-e alberletet talalni, nekem azt itthonrol ismeros elintezte.
    Teperni kell a munkahoz, mint allat, vagy kell ismeros :D
    Meg valami? :)
  • heady
    #76
    Penzelnek a faszt. A tavalyi kis kiruccanasombol volt erre penzem, egy kicsit beleadtak, de nem sokat. El is kellett adnom par dolgomat.
    Nem elek fenyesen meg, kurva nagy sporolas van... Majd ha lesz fix melo rendes fizuval, akkor majd jol elleszek.
  • BenedekFeco
    #75
    Pontosan! Ez is megérne egy új topikot :-)
  • vg
    #74
    Azért ehhez bátorság kell, hogy összevissza munkákkal, jól elleni egy idegen országban. Gondolom pénzelnek itthonról.
  • Vaxi
    #73
    Hú sokminden :D
    Az emberek természete milyen? Szórakozási lehetőségek, mennyire kell profin tudni a nyelvet, boltok árai, kereset, orvosi ellátás, tömegközlekedés, mennyire nehéz albérletet találni, mi kell ahhoz, hogy munkát kapjon ott az ember stb. :D
  • ManoNegra
    #72
    Gondolom arra akar célozni, hogy hajtóvadászat van Magyarországon a külföldi rendszámú autókra, ha a tulajnak van magyar lakcíme.
  • Molnibalage
    #71
    Tökmindegy. Hogyan használsz akkor osztrákoknál nem ottani autót? Nem értem. Csak azér kérdem, mert szeptember elejére mennénk baráti társasággal oda eskövőre...
  • heady
    #70
    Mire vagy kivancsi? Ha kerdeznek, akkor konnyebben tudok meselni, meg akkor biztos olyanrol beszelek, ami erdekel :)
  • Vaxi
    #69
    kérlek írj néhány sort :)
    fontos összegyűjteni a tapasztalatokat :)
  • heady
    #68
    +fav

    En Angliaba jottem ki, tavaly is kint voltam 3 honapot, most tobbre tervezem mindenkeppen.
    Nagyon szeretek itt kint lenni, jol erzem magam, egy volt osztalytarsammal jottem ki, o is jol elvan, melo meg csak osszevissza van csak, de majd a heten elvileg benez valami fix vegre :)
  • BenedekFeco
    #67
    Nem magyar, külföldi...
  • Molnibalage
    #66
    ?

    Ez nem értem. Magyar autóval akkor hogyan autózól át Ausztrián...?
  • BenedekFeco
    #65
    Én úgy tervezem.
    Eddig is elég ritkán jártam haza. Amióta meg ilyen "fennforgások" vannak, -hogy a megkeresett pénzemen vett, saját autómmal nem léphetem át a határt, mert jön "Kovács-II főtörzs" és leveheti a rendszámot csak azért mert még megvan a magyar lakcímem,-azóta még ritkábban...
  • Rage47
    #64
    en egy honapig vok itt Nemetorszagban de eleg sz.r igy, hogy mindenkim otthon van...
  • TVelvet
    #63
    btw,

    nekem nagynénémék élnek kint svédben. Nagyon gondolkodok, hogy kimegyek.
    btw, rendszergazda/webdesigner vagyok, inkább előbbi. Lenne lakhatás meg minden. De bele kéne vágni már 1x. :)

    (no diploma hozzáteszem)
  • TVelvet
    #62
    Svédország? Anyone?:)
  • Vaxi
    #61
    én az asszonnyal megyek majd ki, és nagy valószínűséggel visszajövünk néhány év után.
    szeretjük szegedet :)
  • ressy14
    #60
    közületek egyébként hányan szeretnének véglegesen letelepedni odakint?