739

  • Zephyr Retiring
    #739
    A csajszi burkoltan a rasszizmusról beszél. Pont olyan, mintha egy népcsoportot csak azért kezel külön valaki, mert ki nem állhatja őket. (lásd kiváló példaként a Romper Stomper c. filmet Russel Crowe játékával)
    Pedig minden népcsoportban van mindenféle ember, nem csak nálunk..
  • kamionosjoe
    #738
    Érdemes megnézni:
    (egy Magyarországon élő külföldi véleménye)
  • Bucser
    #737
    Kitoltve:)

    A kerdesek jok voltak. Sok sikert a free form valaszok analizalasahoz:)

    Szociologia vagy nepvandorlas temakor?
  • kovivke
    #736
    Sziasztok!
    Szakdolgozatomhoz szeretnék segítséget kérni tőletek az alábbi pár perces, külföldön élő magyaroknak szóló kérdőív kitöltésével. A válaszokat előre is köszönöm!
    Vivien
    https://docs.google.com/forms/d/1tEzpF7jXkSuqrcAwvufIyoTRDMlZMYRK6p6tCeMhI0Y/viewform
  • gvarga12
    #735
    ha nem erzed jol magad akkor menj en egy ev utan dobbantottam szinten videki kisvarosbol
    en magam megjartam angliat irorszagot nemetorszagot most az utobbiban elek

    ha megoszthatok egy hatalmas elettapasztalatot, az ismeroseim kozul inkabb azok erzik magukat jol a borukben akiknek van hivatasuk. Talan ez ra a jo szo ha nem talalod a hivatasod akkor a vilagon barhol fogod tudni magad szarul erezni. Ezt hogy ilyen sok a celtalan elhivatottsag nelkuli ember en egyertelmuen az oktatasi rendszer szamlajara irom (vilagszerte nem csak Mo.-n).

    NaPoLeOnThEHuN
  • kamionosjoe
    #734
    Attól függ mennyire talpraesett az ember és milyen országról van szó pontosan.

    Én úgy voltam vele, ha az 1000 Eurót kifizetik akkor szart lapátolni is elmegyek. :D
  • milk4
    #733
    Sz@r munkát biztos kapsz. Amihhez diploma is kell, hát... Ha okos vagy akkor (esti) suliba ott beiratkozol és pár hónap alatt folyékonyan megtanúlsz beszélni + szerezhetsz egy új diplomát. Utána több esélyed van jobb munkát találni.
  • EnxTheOne
    #732
    yo,
    konkrét munkakör és konkrét ország nélkül:

    Középfokú nyelvtudással mennyire lehet boldogulni kint?
  • zsoltioregon
    #731
    "Pudding (ebbe minden belefér, a véres hurkától az alkoholos aszalt gyümölcsig) "
    Na ezen szakadtam :DDDDDDDDD
  • karajjj
    #730
    végigolvastam már, nagyon tömör és szerintem hasznos is
  • Yoda001
    #729
    mindenféle külföldi egyveleg...
  • precise
    #728
    Sokan azt gondolják, hogy nekimenni Angliának/Londonnak, ugyanolyan mint mondjuk szegedről felköltözni Pestre.

    Mi a feleségemmel öt éve vagyunk kint, az eleje igen kemény volt, mi is nyelvtudás nélkül érkeztünk, két év nagyon nehéz volt, jópáran lemorzsolódtak mellőlünk akik ugyan azt a munkát csinálták mint mi.

    Ha nem beszéled a nyelvet akkor fel kell készülni rá, hogy csak attól kezdve lesz olyan vagy jobb mint otthon mikor már beszéled. A mi példánkon erőt adhat, 5 év alatt elértük, hogy fejenként 30ezer font körül keresünk évente pedig csak egyszerű buszvezetők vagyunk. Akkor sem nyavalyogtunk amikor az elején állandó éjszakás melóban majd szétszakadt a derekam a pakolástól, sőt csak erőt adott, hogy gyorsabban tanuljam a nyelvet, és eltudjak menni jobb munkát csinálni.

    Anglia a lehetőségek országa (még), de nem a lusta és nyavalygós emberek számára, őket ahogy a hölgy is írta "nem fogadja be a város", mert nem érnek szart sem.
  • Yoda001
    #727
    sajnos nekem is feltűnt, hogy bár említ pozitív dolgokat, meglepően lehúzósra sikerült a dolog (hiába is adódtak össze a problémák, helyzetek, valahogy összességében olyan az írás), de azért is linkeltem, hogy azért néha tényleg érdemes észben tartani, hogy akár félre is sikerülhet 1-1 út...

    mondjuk már alapból nem jó, ha úgy kezd valaki, ahogy a beküldő... persze, lehet a nyelvet is tanulni útközben, de ez (ahogy említi folyamatosan), hogy valaki helyette beszél, ez nekem valamiért alapból röhejesnek tűnik, legalább megérteni tudja a kérdést és valahogy reagálni, de még azt sem, neki inkább fordítva megy a dolog... na, mindegy is, én sok szerencsét kívánok neki is és mindenkinek aki kint van / megy, talán nem sokára én is megpróbálkozok, de egyenlőre pont annak az alapnak az építése megy, ami ezt lehetővé tenné, remélem lesz is egyszer valami a dologból... amitől legjobban félek, hogy nem fogom tudni itt hagyni huzamosabb időre a családomat... jó, skype meg hasonlók, de nem hiszem hogy kint többet használnám majd mint itthon, pláne, hogy pl. valahol még számítógép sincs...
  • Waczkor
    #726
    Fos ez a cikk,kimegy minden nyelv,szaktudás nélkül,elmegy valami román tulajú szállóba dolgozni és csodálkozik hogy szar a meló,nem fizetnek,kihasználják.Keményebb a meló mint itthon ahogy mondja,csak épp a fizetés is több ha nem ilyen szar helyre megy el.

    "Mert számtalan ember indult már útnak úgy, hogy nem beszélte a nyelvet.
    Otthon sem mindenkinek van lehetősége nyelvet tanulni, amit meg magadtól megpróbálsz, az itt édes kevés.Nem a f*szt nem.Akinek ilyen tervei vannak,igenis van lehetőségé nyelvet tanulni akár nyelviskolában,tanfolyamon,otthon.

    Itt pedig rákényszerít a helyzet, hogy tanuld, megértsd, csak olyan környezetben kell lenned. De a legjobban azt bírom, amikor itt van valaki, aki kijött minden angoltudás nélkül, és játssza az eszét: „Hogy is mondják magyarul?" vagy: „Jaj, hát nyelvtudás nélkül nektek nagyon nehéz lesz!"

    Annyira bírom hogy még mindig sokan azt hiszik az bármire is elegendő,ha tudja hogy yes meg no.Arról nem is beszélve hogy a kinti Brit angol még annak is elsőre nehéz lehet,aki több éve tanulja az angolt,mert teljesen más szókincset,szófordulatokat,kiejtést használnak mint amit itthon a legtöbb helyen tanítanak.

    Így index címlapon elsőre nekem s a jött le,hogy negatív propaganda.

  • Bucser
    #725
    Ki az a barom, aki 2 gyerekkel nyelvtudas nelkul kimegy? Aztan meg a blogot is telesirja, hogy milyen szar neki...

    Aki hulye es felkeszuletlen az igy jar. Bar nekem ez nagyon az utobbi par hete tapasztalhato "negativ" mesterseges propagandanak tunik ami a kormanyzati szocsovekbol omlik.
  • Yoda001
    #724
    "Miért (ne) gyere Londonba?"
  • Blekk Síp
    #723
    Sziasztok
    Nyáron párommal kimegyünk Prestonba, ahol KFC-ben fogunk dolgozni, abban reménykedve, hogy pár éven belül feljebb léphetünk manager-i szintre. Párom nővére már kb. 3 éve ott él, hozzá koltozünk ki és ő fog segíteni eleinte a boldogulásban. Vki van esetleg Prestonból vagy kornyékéről? Esetleg vmi vélemény, tapasztalat, tanács? :]
  • red13
    #722
    Kösz a tippet. Nyárig meglátom hogy alakulnak a dolgok, milyen lesz az új meló, nyelvsuli aztán majd lépek valamit.

    Más, aki Angliában él milyen netet használ? Nálunk most jár le a szerződés, és aki előfizetett a szolgáltatónál az már nem lakik itt, így értelem szerűen le fogja mondani. Természetesen senki nem akar előfizetni egy másik szolgáltatónál, így most nézegetem a lehetőségeket hogy mi lenne a legjobb. Töltögetek le filmeket elég sokat, szóval ilyen pár száz megás telefonos net nem lenne a legjobb, főleg úgy hogy egy Blackberry Curve-om van, ami nem szívesen cserélnék le, mivel 3 hónapja vettem, minden más babrálni valóra meg ott az ipod touch-om. Legvégső esetben mondjuk valami mobilos is jó lenne, hogy tudjak skype-olni. Az hogy előfizetek a Sky-nál vagy a BT-nél, aztán majd fél év múlva elköltözök és fizethetek a szolgáltatónak csak azért hogy egy másik helyre bekössék 100 fontot, háát.
    EE Mobile Broadband-et próbálta már valaki?
  • Bucser
    #721
    En aktivan kerulom a magyarokat. Pont azert hogy ra legyek kenyszeritve az angol hasznalatra. Kedvesemmel beszelek eleget magyarul itthon. A gyari melonal azert jobba az ettermi es altalad aljanak titulalt melo, mert lehet alacsonyabbrol indulsz, de nem kell mernoknek lenned hogy feljesbb juss mmanageri poziba ami kicsit jobban fizet. Azt ezutan meg osszerakod a manager+gyari tapasztalatot es lehet menni operationsbe akar vagy tervezesbe. Vagy megtamogatni diplomaval.

    A penz jobb lesz, de az eleted mas reszeit neked kell megszervezni. Otthon nekem egy valami van m's mint idekint. ex kollegak meg volt iskolatarsak meg szuleim. De valljuk be veluk sem beszelnek tobbet otthonrol. A lehetosegek idekint meg meg mindig jobbak.
  • red13
    #720
    Ez kurv@ jól hangzik, már nem azért. :D
    Jó az én esetem más, gyárban dolgoztam majdnem 2 évet, ahol most mondtam fel, és kb. 1 nap alatt találtam egy másik melót, fulltime elvileg, de szintén gyári meló. A gond az, hogy nagyon nem tudok válogatni, nincs semmi olyan képesítésem amit itt szereztem Angliában, vagy aminek hasznát tudjam venni. De még mindig ilyen gyári munkákat vállalok el, mintsem a takarítós, felszolgálós, kajacsomagolós, gyorséttermes és még ennél is aljabb melók.
    Azért jöttem ki, hogy vigyem valamire, de sajnos kezdem úgy érezni, hogy csak a zsebem lett valamivel telibb, és ugyanott vagyok, vagy még ott sem, ahonnét elkezdtem. Ezért is vágyódom vissza Magyarországra.
    És ami az egésznek betesz, hogy lassan 2 éve kint vagyok, de basszus nem beszélem jól a nyelvet. Túl sok magyar vett körbe, vagy más etnikumok, legfőkébb lengyelek, akik szart sem beszéltek angolul(tudnék mesélni pár érdekes sztorit :D). Ezért is váltottam melót, más környezet, hátha lesznek normális angolok, vagy jó fejek, akik beszélik normálisan a nyelvet. Nyelvsulin is gondolkodom, most hogy több időm lesz, nem a 12 órázás. Szóval a f@sz kivan ezzel az egésszel, évek óta angol felirattal lesem a filmeket, angol szövegeket olvasgatok, és semmi. Pl. fogalmam sincs hogyan tudnék jobb melót találni a gyári munkáktól, Londonba is költöznék, mert az itteni vidéki élet katasztrófa...
  • Bucser
    #719
    A kerdes nem arra iranyult hogy otthon mit er az adott diploma, hanem hogy kulfoldon milyen lehetosegek adottak.

    Sajat tapasztalat kovetkezik: Jelenleg Londonban jarok egyetemre, es mellette szakmamban dolgozok mint gyakornok. Nem lehetetlen, de ha csak egy kozepfoku angollal rendelkezik az ember akkor kb 5-szor nehezebb mint otthon. A tandij nem gond, mert student loanra jogosult vagy mint eu student, maintenance loanra ami kiegesziti a fizetest szinten, ha full time tanulsz es tobb mint 3 eve vagy a UK-Ben.

    De pl skociaban eu studenteknek tandij sincs ha Jol tudom. Nehez de megcsinalhato. En 28 evesen vagtam anglianak es 31 evesen kezdtem sulit.

    Es azert a kevesebb munka itt is erezheto...
  • IMYke2.0.0.0
    #718
    Egyetemen ezt és a hasonló szakokat "büfé szak"-nak csúfoltuk. Kábé alibiből járt minden emberke ezekre.
    Mi megszenvedtünk minden vizsgaidőszakot, ők meg átlibbentek minden szemeszter végén...

    Szóval, ha vinni akarod valamire az életben, nem elcseszni 4-5 évet az életedből, gerincre is vágysz és a gyerekeidet nem röhögésre ingerelni, amikor a "szakmádra" kerül a téma, akkor az ilyen büfé szakokat sürgősen elkerülöd.
    Vállalj be valami keményebbet, és később, diploma után még elmehetsz valami riporteri, újságszerkesztői, médiatudori gyorstalpalóra. Az Állam (azaz, mi állampolgárok) sem tekintünk majd vérszívónak, és Te is nyugodt lelkiismerettel nézel majd a munkatársaid szemébe.
  • karajjj
    #717
    kommunikáció? médiatudomány? :D kb a mcdonaldsbe elég, meg ilyen zimány linda és hozzá hasonlók végzik azt... vagy menjél el itthon valami rendes mérnöki szakra, vagy ha nem megy a matek, végezz el valami okj-s szakmát és irány külföld és ha nem jön össze, itthon még mindig lesz egy szakmád, nem pedig csak egy érettségid, bár szíved joga, hogy mit hogyan csinálsz
  • kovgabor
    #716
    Sziasztok!
    Májusban érettségizem, így lassan döntenem kell a hogyan továbbot illetően. Eredeti tervem a Kommunikációs Főiskola kommunikáció és médiatudomány szakja volt, de köszönhetően a jelenlegi rendszernek, úgy tűnik erről sajnos le kell mondanom. Egyrészt a kötelező emelt érettségi miatt (legalább egyet ezen a szinten kell teljesíteni), másrészt a félévente kifizetendő 280 ezres tandíj miatt. A legfőbb probléma, hogy ezen szakirány majdnem minden főiskolán, egyetemen hasonló követelményekkel rendelkezik. Arról nem is beszélve, hogy Magyarországon egy kommunikációs szak által szerzett képesítés önmagában semmit sem ér, ha nincsenek kapcsolataid. Olyat meg nem szeretnék tanulni, ami abszolut távol áll tőlem - amúgy is van már ebben tapasztalatom.

    Ennyit a tények jelenlegi állásról, most rátérnék a lényegre. Igazából a külföldi felsőoktatásról szeretnék véleményeket kérni. Ha kimegyek mondjuk Londonba és kezdetben "alja munkával" tartom el magam, miközben szorgosan próbálok félretenni, később milyen esélyeim lehetnek egy főiskolán, egyetemen? Például egy itthon szerzett érettségivel lenne-e keresnivalóm egy londoni intézményben? Vagy szerintetek megvalósítható lenne-e, hogy iskola mellett dolgozzak is, hogy ne haljak éhen? Nem tudom kinek milyen tapasztalata van ezügyben, de szívesen hallgatok bármilyen tanácsot. Tehát röviden: mennyi esélye van egy magyar embernek pl Londonban, hogy a kezdeti nehézségek legyőzése után (beilleszkedés, munka, spórolás stb.), bekerüljön a felsőoktatásba, utána pedig a képesítésének megfelelő munkát találjon?

    Köszönöm, ha elolvastad! Üdv!
  • Rage47
    #715
    híreket már nem olvasok, csak felhúznak... állandóan sarkítanak
  • Tikal #714
    hát az attól függ mi a foglalkozásod.. ha csak azért mentél ki angliába hogy mosogass vagy felszolgálj, akkor szerintem gyere haza, és képezd magad, vagy maradj és képezd magad kint. ha valami normális helyen dolgoztál, foglalkozásodban, akkor maradj és próbálkozz, én nem mennék haza. mikor néha beleolvasok a hazai hírekbe akkor elmegy a kedvem mindentől, szánalmas amit otthon művel az a gyökér cigány....20 év múlva is ugyanott lesz az ország ahol most, nem lesz jobb sajnos, olyan szintü rombolást végeznek, csak nézd meg az uj okatási törvényt, hát vicc... na mindegy, elkalandoztam.. de az élet sehol sem egyszerű, kinn sem, otthon sem, aki ezt hitte az naivan ment ki..
  • red13
    #713
    Van itt köztetek olyan aki kint élt külföldön x évig, de úgy döntött hogy haza megy? Megbántátok?
    Most így komolyan elkezdett b@sztatni a dolog. Nem érzem magam jól Angliában, épp most mondtam fel a munkahelyemen, így jövőhéttől munkakeresés, nyárig semmiképpen nem akarom haza menni, tehát egy új munkahelyen még bármi változhat. Nyártól két tervem van, A másik város, B haza. Előzőben a buktató, hogy lehet túl sok pénzt emésztene fel, és nuku megtakarítással hazatérni öngyilkosságnak tartanám. Az utóbbiban meg lényegesen kevesebb pénzt keresnék, jövőképen semmi nem lenne, ám lehet hogy nyugodtan, gondtalanul, és lehet boldogan élnék. Bár ez így Magyarországon eddig elképzelhetetlennek tűnt számomra, mégis hogy kint vagyok egy másik nyugati országban, hát, mindennek képzeltem csak ilyennek nem.
  • Masakari
    #712
    Enyhe túlzással,tavaly félévet kint éltem csak haza kellett jönnöm. Itthon nem találtam semmi melót pesten ami a végzettségemhez passzolna. Szóval tervezem,hogy visszamegyek oda.
  • Rage47
    #711
    csak nem Belgiumot szemelted ki?:)
  • Masakari
    #710
    köszi a választ!
  • Rage47
    #709
    Minimálbér itt ennyi körül van, szal nettó.
  • Masakari
    #708
    Belgium
    Innen van az info: http://www.euvonal.hu/index.php?op=mindennapok_tagallamok&id=11
  • IMYke2.0.0.0
    #707
    Azaz, ennél csak kevesebbet kapnál kézhez.
  • IMYke2.0.0.0
    #706
    Attól függ: hol, melyik országban (nálunk ez tuti bruttó lenne).
  • Masakari
    #705
    Hali!
    Szerintetek netto vagy bruttó összeget kell érteni jelen esetben?
    "Minimálbér
    A minimálbér havi összege a 23 éven felüliek esetében 2012-ben 1444 euró."
  • precise
    #704
    Vannak. vidéki vendéglátó helyeken adnak szobát, kaját, meg minimálbért. De sokat kell dolgozni.

    Aki meg londoni buszozásban gondolkodik annak itt az oldalamon vannak infók:
    Londoni buszosok
  • Rockynhooo
    #703
    Angliában vannak bentlakásos melók? Azon gondolkozom elköltözök valahova vidékre Londonból.
  • Attila8805
    #702
    http://www.kabelbw.de/kabelbw/cms/tv/kabelanschluss/
    Senderdetailsnél meg tudod nézni milyen csatornák vannak benne kis leírással hogy melyik milyen típusú műsort ad.
  • datango
    #701
    hozzánk 1&1 jön elvileg jövöhét szerdán kötni a netet. Valakinek van tapasztalata velük kapcs ?
  • extramagascsaj
    #700
    h egy alapcsomagban hol tudom megnézni,h milyen csatornák vannak...ill. van-e olyan oldal,amin külön pont ezekhez van tvműsor fent a neten