86
  • tomboy013
    #46
    Szerencsére SG-n kívül vannak olyan emberek akik nem ennyire korlátoltak mint azok nagy része akik ide írkálnak ilyen baromságokat hogy a Csempe az ikon meg ehhez hasonló A kör is négyzet csak szögletesebb ugye?
  • llax
    #45
    A Metro felületet nem neked készítették és nem is nekem.

    Akik számára a PC használat Twittert, Facebookot, chatelést és társaikat jelenti, nem fogja őket érdekelni, hogy hol a vezérlőpult. Szerintem most sem tudják, hogy van olyan. Milyen géped van? IXPÉ! vagy Hetes! vagy (prociól függetlenül) pénégy! Nekik kész élvezet lesz a csempék használata PC-n (+laptop) is...


    Amúgy jó az ilyen felület, kisebb érintőképernyőkön egyértelműen kényelmesebb. Nagyobb képernyő esetén esetében, bill+egér kombóval kezelve nem életképes.
    A a nagy és kicsi között lévő kijelzők - nagyobb tablet, netbook, apróbb PC monitor - esetében használatfüggő, hogy melyik a jobb.
  • llax
    #44
    "Van nemi keveredes, ugyanis nem a 32 bites hardverek tamogatasa szunik meg, hanem a win32 api tamogatasa. Ez azt jelenti, hogy winrt-s gepeken mar csak a metro-s alkalmazasok fognak menni, amik az uj api-kra epulnek"

    ARM: WinRT only
    x86: Win32 (+Win64) + WinRT

    Ahhoz, hogy ARM-on is menjenek a Win32(64) alkalmazások, kellene egy x86(-64)-ot emuláló virtuális gép... Viszont ez már közel sem olyan egyszerű, mint Win16 esetében volt. Tekinthetünk úgy is a dologra, hogy a Win16 jelentette a "régit", a Win32 a "teljesítményt". A mostani helyzet viszont fordított lesz: a hardvert alaposan kihasználó programok maradnak a Win32(64) API-nál. Részben azért, mert ezeket a legnehezebb egy új API-ra átírni. Ez esetben komoly veszteséget jelentene egy esetleges emuláció.

    Ebben az évtizedben még szerintem végig szükség lesz natív Win32(64) API-ra.


    "A metro alatt vegzett munka azt jelenti, hogy ha a legtobb munkahoz szukseges programot mar atirtak az uj api-ra, akkor mar dolgozni is lehet majd a metro-s feluleten."

    Kérdés, hogy mennyi szoftvert írnak ár WinRT-re... Ugyanis a nagy szoftvergyártóknak fontos a visszafelé kompatibilitás is. Arról nem is beszélve, hogy sok mai szoftver használja közvetlenül és intenzíven a különféle x86-os SIMD utasításkészleteket, az ilyen programot egy multiplatformos API-ra nem egyszerű portolni. Ennél még egy x86-re szánt Linux port készítése is sokkal egyszerűbb.
  • Meridian
    #43
    Továbbá tegyük hozzá, hogy eek a csempék ömlesztve, minden rendszer nélkül jelnnek meg... pl az alapvető Vezérlő pult megtalálása 2 módon lehetséges: vagy a search használata (ROFL! egy rendszerfunkciót keresni kell?) vagy minden alkalmazés megjelenítése... ez különösképpen vicces, amikor már 200 alkalmazás ömlesztve felsorakozik csempézve.

    Összegezve, ez egy sturkturálatlan fos.
    Ezek a csempék teljesen jók egy 3-7-9"-os kijelző méretre, ahol a hagyományos ikonok túl picik lennének, de egy 24-32"-os számítógép momitorán kellemetlenül bután néznek ki.
    Ne akarjanak a számítógépemből SMART(?) Phone-t csinálni, mert úgysem fog sikerülni nekik.
  • kvp
    #42
    Van nemi keveredes, ugyanis nem a 32 bites hardverek tamogatasa szunik meg, hanem a win32 api tamogatasa. Ez azt jelenti, hogy winrt-s gepeken mar csak a metro-s alkalmazasok fognak menni, amik az uj api-kra epulnek, es minden program teljes kepernyos meretben megy majd. Ahogy most az xp kompatibilitas egyre kevesbe jelenik meg, ugy fog varhatoan eltunni a regi win32-es api, mint ahogy eltunt mar a win16 tamogatas, vagy az nt4-ben meg meglevo os/2 tamogatas.

    Az emulator azt jelenti, hogy akinek desktop-os program kell, az indit egy pc emulatort, amiben elinditja a windows xp-t es abban futtatja a programjait. Ez kb. ugy mukodik, mint ahogy pl. most is van commodore 64 emulator windows-ra vagy dosbox android-os telefonokra (amin megy a win98). Majd lesz pc emulator is windows xp-vel.

    A metro alatt vegzett munka azt jelenti, hogy ha a legtobb munkahoz szukseges programot mar atirtak az uj api-ra, akkor mar dolgozni is lehet majd a metro-s feluleten. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy bejon teljes kepernyon pl. az office, mint anno dos alatt es minden program maga rajzolja maganak a grafikus feluletet. Ez kezdetben azt is jelenti, hogy ahany program, annyi fele felulet lesz. Az android ebbol a szempontbol egysegesebb, mivel a regi desktop elveket koveti, mig a metro inkabb a flash-es gui-k stilusat koveti.

    Tile-ok: Ezeket android alatt widget-eknek hivjak es van beloluk egy tonna, csak nem olyan nepszeruek mint a teljes kepernyos programok. Ezert a legtobb android-os tile csak par infot jelenit meg es csak par alapfunkcio erheto el alattuk, viszont kepesek elinditani a hozzajuk tartozo teljes kepernyos alkalmazast.

    Egyebkent az uj metro-s tile-os menu teljesen olyan mint amikor android-on kirakja az ember az osszes program ikonjat es widget-et a desktopra. Ezt lehet rosszul es jol is csinalni, szerintem a hasznalatuk kb. egyforma, csak a metro rondabb. Persze ahogy android eseten is van start menu, ugy metro-n is, csak az android-dal szemben nagyon eldugtak, viszont legalabb ugyanugy teljes kepernyos es ugyanugy csak ikonok vannak benne. A kulonbseg, hogy nem ezt szanjak alap feluletnek a programok inditasahoz, hanem a tile-os desktop-ot. Ebben annyi a jogos meglatas, hogy amiota en is kipakoltam a gyakran hasznalt programok ikonjait es widget-jeit (tile-jait) az android-os telefonom desktop-jaira, azota en sem maszkalok az ikonos menuben olyan gyakran. Az egyetlen jelentos kulonbseg a metro tile-ok es az android desktop kozott az, hogy a metro-s felulet valami hihetetlenul ronda. Funkcionalisan es tudasban nagyjabol megegyeznek.
  • Interstate 95
    #41
    Nekem nem a bitek számával van problémám (64 bites Win 7 -et használok), hanem hogy a mobil megoldásokat rá akarják erőltetni desktop -ra. Miért kéne dolgozni órákat nyújtózkodva, csak mert a perifériát leváltja majd ez az érintéssel kompatibilis szar ?!
  • narumon
    #40
    "De azért azt megnénzném, hogy ki képes DOLGOZNI, táblaPC-n (max külső billcsivel) vagy okostelefonon."

    Miért kevered a szezont a fazonnal? Én nem is akarok a telefonomon dolgozni. Te miért akarsz?
  • bfoto
    #39
    Szerintem ami a látványban a legtöbb embert zavarja, az a "levegő", az üres hely hiánya. Aki foglalkozott tipográfiával tudja, milyen fontos dologról van szó. Ráadásul kisebb kijelzőn eltűnik a háttérkép segítségével létrehozható távlati hatás is, az amúgy jó helykihasználást nyújtó csempék az arcunk elé tolakodnak..
  • llax
    #38
    Ez a Metro UI. Ezt kapod alapból, PC-re, tabletre, telóra. PC-n (ide értve a laptopokat is) beállíthatsz majd "klasszikus" felületet is, igaz a Start menüből egy eléggé megcsonkolt verziót kapsz.
  • Tojesz
    #37
    Így fog kinézni az új Windows??? Ez hihetetlen gagyi, szerintem maximum valami kisgyerekeknek készített verzió kap majd ilyen külsőt.
  • sanyicks
    #36
    igen és a vista is az utolsó 32 bites volt, meg a win7 is...
  • sanyicks
    #35
    kár hogy androidon a kezdetektől van ilyen tartalmas ikon, widget-nek hívják... sőt vinfoson is van, linuxon is, mindenen. Csak hogy a legtöbb programnál nincs mit megjeleníteni az ikonon... ugyanis a legtöbb program nem email, fácsebúk meg twitterről szól. Mondjuk egy játéknál mit akarsz az ikonon megjeleníteni? Egy cad programnál? fotosoppoló programnál?
  • zord01
    #34
    Amúgy meg nem lesz állítható háttérkép. :(
  • TARTYOM
    #33
    Még vannak 32 bites rendszerek? :D
  • IMYke2.0.0.0
    #32
    Akkor sem lettünk boldogabbak a 4-férfiujjnyi nagyságú ikonok létezésétől...
  • llax
    #31
    "Ne legyetek már leragadva a kockáknál nem arrol szol mint most androidon, hogy"ikon"..."

    Android-on sem csak ikonok léteznek... Win8 csempe ~~ Android Widget ~~ Win7/Wista Gadget ~~ iOS Widget

    A sok különbség ellenére igazából mindegyik egy "aktív ikon" módjára megjelenített alkalmazás, van amelyiknek csak annyi a felülete, van amelyik csak a teljes alkalmazás egy része, rábökve/kattintva indul a fullos app.
  • llax
    #30
    HW vagy SW 32 bit támogatás???

    Mert nagyon nem mindegy... A 32 bit only x86-os hardver támogatása kezdi lassacskán értelmét veszteni, míg a 32 bites alkalmazások támogatása hosszú ideig megkerülhetetlen lesz.
  • ramolito
    #29
    A metro felulet nem csak "kockákrol" szoll hanem az élo feluletrol.
    Ne gondoljátok hogy kaptok egy nagy kockát és annyni lessz rajta hogy GMAIL, hanem az folyamatossan fog változni attol fug gmit szeretnél, mutatni fogja hány olvasatlan mailod van vagy még sok mást.
    Ne legyetek már leragadva a kockáknál nem arrol szol mint most androidon, hogy"ikon"...
  • Sir Ny
    #28
    ,,Igen, de úgy tudom a Win 8 lesz az utolsó OS ami kijön 32 bitre is."

    Azért remélem a BSD-k még fogják egy jó darabig támogatni a 32 bitet is.
  • lordsithlord
    #27
    2 dolog: ma egy tábla PC az 5,8"-on indul,az elterjedtebb pedig a 7"-os modell. Efelett ott van még a 10"-os is, ami szintén elterjedt, illetve a kevésbé elterjedt 8,9"-os is. Az okos telefonok is 3,5"-nál indulnak, de ez már ritkaság, inkább a 4" és efölötti méret (egészen 6"-ig) az uralkodó. Szóval a 2-3-4 coll mára igazából felejtős.

    Másik dolog: egy jól kalibrált tablet kijelzője ugyanolyan jól használható, mint egy noti a tapipaddal vagy egérrel. Tény, hogy gépelésre nem igazán alkalmas, mivel max 5 ujjal lehet rajta gépelni, de az olyan programok, amiknél csak szimplán pozicionálni kell (ergo ikon alapúak), azokat csont nélkül lehet rajtuk használni.
  • llax
    #26
    "vagy a GUI mellett a teljes WinAPI más, ami a háttérben fut? "

    Kettő van neki.

    Van a Win32/WinNT: ez ugyanúgy működik mint eddig, de csak x86(-64) platformon.

    Ezen felül van egy a Metro alá, ezt szeretnék elterjeszteni, ez biztosít átjárhatóságot a platformok között. Ez a WinRT, működését tekintve a FlashPlayer/Silverlight/Java VM megoldásokhoz hasonlít, ez alá íródott programok nem natív gépi kódban futnak. Ezzel érhető el, hogy ugyanaz a program futhasson x86-on és ARM-on is, nem feltétlenül kell külön változatot készíteni belőlük, a futtatás egyedüli kritériuma a WinRT megléte az adott platformon.


    #24 :
    Attól hogy nem default, továbbra is elérhető egy alap Win GUI, ha ezt kívánod majd használni (szerintem sokan :) ), akkor azt kell beállítani alapértelmezettnek felületnek...
  • Bannedusermail
    #25
    A cikk pont nem ír ilyet. Sőt, pont az ellenkezőjét írja.
  • duke
    #24
    "Hosszú távon azonban a Win32 asztali programokat már csak a virtuális környezetek segítségével fogják futtatni."

    Akkor semmi gond, kell hozza egy XP gui, es egy ilyen virtualis kornyezettel pont olyan lesz, mint ha Xp-futna. Ha meg nem latom, akkor nem erdekel, mifele benasag fut a haterben.
  • Ferrer
    #23
    Ha a következő Win nem fogja támogatni már a 32 bitet, akkor lehet majd átírni az összes fordított programot, fasza!
  • Zombee
    #22
    Annyiból zsákutca volt, hogy az épp csúcson lévő Win98SE és az XP között nem volt helye még egy ilyen rendszernek, drága volt az évenkénti cseréhez, és a 98SE-hez képest nem hozott semmi újat, az XP-vel ellentétben.
    Nagy céges környezetben eleve nem sok esélye volt, a Win2000 workstation változatai terjedtek el a hálózat miatt. Kisebb helyekre is csak új gépekkel jutott el, célzottan senki se váltott rá, nem lett volna értelme.

    Mint operációs rendszer, szerintem teljesen rendben volt, 2003 elején, mielőtt XP-re váltottam, kb. 2 hónapig használtam, jobb volt, mint a 98SE, csak már akkorra elegem lett a DOS alapú rendszerből, memóriabővítés után települt is az XP a gépemre. Nem volt túl erős gép már, 4 éves jószág volt addigra.
  • Zombee
    #21
    Igény esetén ez még változhat, bár értelme nem sok lesz már 3-4 év múlva egy 32 bites operációs rendszernek. A memória, amit kezelni tud, kevés lesz addigra, 32 bites processzor már évek óta nincs új, a 32 bites programokat meg tudja futtatni a 64 bites rendszer, ha valami nem működik, az nem amiatt van.
  • Bannedusermail
    #20
    CZIFU alaőpsságú.
  • Bannedusermail
    #19
    "Remélhetőleg 2020-ra már kihal a Metro, és csak úgy tekintenek majd vissza rá, mint egy fejlesztési zsákutcára (ld. még Windows Me)."

    A WinME az nem zsákutca volt, hanem egy átmeneti változat a Win98 (SE) és az NT vonalas XP között. A Win98 és az XP között kevés volt az idő a terjedésére. Ennyi, nem több.
  • Bannedusermail
    #18
    Szerintem ez a cikk egy nagy nulla, bár az érdeklődésem felkeltette. Kíváncsi vagyok, hogy ez egy marketinges bullshit és a metro csak annyi, hogy ikonok helyett kockák vannak, vagy a GUI mellett a teljes WinAPI más, ami a háttérben fut? Ha ez utóbbi az igaz, akkor nem ártott volna egy konyhanyelvi és a szakmai nyelvezet között lavírozó ismertető. Ha bullshit, akkor azért szar a cikk, ha nem, akkor azért, mert felszínes. Van nállatok egy CIGU alaposságú programozó, aki egy kiemelt cikkben összefoglalná a lényeget, ha van olyan?
  • llax
    #17
    WinME zsákutca???

    Az nem zsákutca volt, hanem tervezetten az utolsó DOS/Win9x alapú rendszer, az MS már javában dolgozott a "népnek" szánt olyan NT variánson, ami részben tovább viszi a Win9x vonalat is: ez lett az XP...
    Volt néhány nyűge is, ami miatt sokan nem kedvelték, de a kicsi eladott példányszám oka nem ez. Otthoni felhasználóknál a kiadásakor nagyon elterjedt (még csak 1,5 éves) Win98SE és az ME kiadása után egy év múlva érkező XP miatt nem tudott elterjedni. Céges vonalon a Win2000 terjedt, olyan körökben is, ahol addig idegenkedtek az NT-től (így ott megapadtak az addig jelentős Win9x beszerzések). Egyszerűen nem volt helye a piacon, nem volt egy rés, amit betömhetett volna, ugyanis rövid idő alatt túl sok rendszer jött ki.
    '95-2001 között, amit önállóan árultak (szervereket nem számolva):
    DOS alapon: Win95, Win95 OSR2, Win98, Win98SE, WinME;
    NT alapon: NT4.0, Win2000, WinXP.
    Akkor 8 rendszer jött 6 év alatt, amit nem lehet az azt követő 5 év alatt 1 rendszerhez hasonlítani...
  • Armagedown
    #16
    Indokold meg hogy miben nyújt többet az Androidnál ?
    Ráadásul Androidra van egy csomó letölthető alkalmazás , míg erre esetleg ezután fog készülni .
    A magas licenszdíj is a terjedését fogja gátolni , akárcsak a zárt felépitése
  • zord01
    #15
    Igen, de úgy tudom a Win 8 lesz az utolsó OS ami kijön 32 bitre is. Aztán már csak a 64 bit. Legalábbis anno még ezt nyilatkozták.

    Amúgy én is nagyon szkeptikus vagyok az új felületet illetően, de adok neki egy esélyt.
    Azt nagyon sajnálom, hogy az asztal nézetet így visszaszorították. Szóval erősen ódzkodom tőle, de lehet, hogy jó lesz. Én még nem láttam élőben, saját gépemen, szal majd akkor dől el.

    És ami talán a kinézetnél is fontosabb, hogy mennyire lesz kompatibilis a régi programokkal. Azon nagyon sok fog állni vagy bukni.
  • bfoto
    #14
    Ugyan elterjedt nézet, hogy ízlésről nem lehet vitatkozni, továbbá talán korlátolt dolog a megjelenésnél leragadni egy ilyen "technológiaváltás" küszöbén, de nekem az első ami szemet szúr az új UI kapcsán, hogy számomra nem ízléses, nem szép. Ráadásul olyan az egész koncepciója is, hogy nehéz azzá tenni.

    Ha mélyebbre akarunk ásni, az a gond, hogy ez a megoldás olyan kompromisszumon alapul, ami nem kedvez a "desktop-felhasználóknak". Nem csak a Windows szenved ettől, ugyanígy nehezen emésztettem meg az Ubuntu Unity felületét. Pont azon a területen csökkentette számomra a munka hatékonyságát (desktop), ahol általában szükség lenne rá, mert dolgozni szoktam vele..
  • sanyicks
    #13
    a csempe ikon te jóképességű, csak 6x több helyet foglaló ikon :)

    Egyébként mi köze van a 32 bites programoknak és a végüknek egy api-hoz?
    Rohadtul semmi. 32 bitnek ettől tökfüggetlenül bármikor vége lehetett volna... de nem lesz mert még a win8 is kijön 32 biten...
  • zord01
    #12
    "Többször sokszor sok ember meg le sem szar semmilyen informatikai eszközt."
    Ja mert a földet túrják vaki koszfészek helyen. De a modern városi embernek mára olyan szinten vált részévé a mobiltelefon, meg a mobilinternet, mintha csak a levegő lenne... Sajnos.

    De azért azt megnénzném, hogy ki képes DOLGOZNI, táblaPC-n (max külső billcsivel) vagy okostelefonon. Fájlokat köldözgetni egy dolog, de érdemi munkát végezni egy 2-3-4 colos képernyőn az jelenleg totál SCI-FI!
  • jackoneill90
    #11
    Nem értem miért jobb az ilyen nagy kocka a monitoron, mint egy kicsi ikon, amiből sok is elfér. Nekem start menü is kell, azt se értem miért nem akarják beletenni.
  • lotsopa
    #10
    De ember, legalább a számokat nézd meg, amik engednek következtetni a sikerességére. Bele írni a 'levegőbe' erősen hiányos tudással nem bonyolult.
  • Armagedown
    #9
    Remélen nagyobbat fog bukni mint a Vista , ekkora szart még nem láttam
  • Narxis
    #8
    Remélem neked áldozott már le...
  • nlght
    #7
    a felhasználók 99,99%-ának teljesen megfelelő a jelenlegi felület, ebből következik, hogy parasztvakítás az egész metro, hogy vedd meg az új terméket is, mert ez már sokkal újabb és jobb és az ms-nek szüksége van a pénzedre, mert meg akarja venni a nokiát...