8
  • teddybear
    #8
    Pontosabban a GE komplett erőműveket gyárt, és mindenféle kivitelben. Itt Magyarországon például Veresegyházán van egy üzeme, itt gázturbinás erőműegységeket gyártanak.

    Egyébként, mint mondtam, az üzemanyagcella nem zöld energiaforrás, hanem semleges. Zöldé a beletáplált üzemanyag teszi, már ha az az. A biogáz többnyire egy hulladék, vagy melléktermék hasznosítása, annyiban zöld, hogy az energiát(elektromos vagy hő) nem kell valamilyen más, esetleg környezetszennyezőbb, forrásból beszerezni. Ilyen szempontól épp úgy zöld, mint amikor nagyapámék felszedték a kukoricagyökeret a szántóföldön, és befűtöttek vele a kemencébe.
  • kvp
    #7
    Az egyesult allamokban a General Electric gyartja es arulja a biogaz rendszereket. Eleg nagy ceg ahhoz, hogy ne lehessen elnyomni (mellekesen ok gyartjak az atomtengeralattjarokat is, szoval a mindenkori kormanynal van szavuk). Egyebkent a biogaznal a legolcsobb megoldas gazturbinaval elegetni, ami aramot es futesi hot is ad, mindezt egy viszonylag olcso rendszerrel.

    Az usa nem annyira van lemaradva mint gondoljuk, csak eppen amig van olcso olaj, addig nem allnak at alternativakra, viszont ahol anyagilag megeri, ott amint tehetik atallnak, mivel a profit maximalizalasa a cel.
  • TARTYOM
    #6
    Meg több mint valószínű, hogy elnyomja a lobbi is, mert gondolj bele.

    Vannak pl az usa-ban brutális méretű állatfarmok (kisváros méretűek) ahol csak szarvasmarhák vannak. Gondold el egy ilyen ipari létesítmény mennyi áramot használ el, és mennyit fizet érte. Nos itt szar az van bőven, ha beruháznak x ilyenre, önálló áramforrásuk lenne -> 0 filléres áram (miután megtérül de kétlem hogy 1-2 évnél ez tovább tartana).

  • Cat #5
    Biogázt használva nem: pl. a tehén szarik egyet, a felszabaduló gázt tartályban tárolják, ide betáplálják, kész az áram. Másik nagy előnye a drága logisztika kihagyása lehet, tanyákon közvetlenül lehet vele termelni áramot.

    Elviekben kiváló a hatásfoka, de amit én olvastam róla, túl új még, "csak" néhány éves. Az energetikában évtizedekben gondolkodnak, az erőművek életciklusa minimum 20-30 év.
  • teddybear
    #4
    Ez tulajdonképp ugyanúgy oxidáció, mint ahogy az égés. A különbség annyi, hogy nem a reakcióhőt használják fel, hanem közvetlenül nyerik ki az áramot.

    Egyébként, dacára a sötétzöld mantrának, ez éppen olyan környezetszennyező dolog, mint a hőerőmű. Amennyiben nem tiszta hidrogént használnak bele, épp úgy keletkezik széndioxid is a folyamat során.
  • Cat #3
    nincs égés, fehér kerámialapok vannak benne. Egyik fele zöldre van festve nikkel oxiddal (anód), másik oldala feketére (katód), azaz elektrolitként működik.

    http://en.wikipedia.org/wiki/Bloom_Energy_Server
  • Pharaoh
    #2
    "gázokból, például földgázból és biogázból, illetve oxigénből állítja elő az áramot"

    Ez nagyon úgy hangzik, mintha elégetné, csak egy kicsit bonyoultabban dolgozik.
  • lapaleves
    #1
    hát nemtom mikor komoly gépet képzelek magam elé mindig egy rengeteg alkatrészből álló, de láthatóan egységes, bonyolult szerkezet jön ki, jellemzően egy-két védősisakos munkásemberrel.

    ezek a szép fémdobozok a meggyőződött managgerekkel nekem akkora bullshit szagú, mint ide putnok.

    aztán belekukkant az ember a belsejébe, és összevissza lógó csövek meg mindenféle tákolmány van benne. kb mint mikor valami nagyratörő eszembe jut, és 5 perc alatt gyorsan összetákolom.

    nekem valahogy nem áll össze.