92
  • Doktor Kotász
    #52
    Még a 80-as években volt egy dokumentumfilm a tévében, hogy egy manusz bambuszhajóval átkell az Atlanti Óceánon, hogy bizonyítsa, az ókori mediterrárium hajósai jóval Kolombusz előtt elérhette az amerikai kontinenst. A vikingek is fantazmagóriának tűntek, míg nem találtak leleteket. Az elképzelés szerint a kulturhéroszok mediterrán utazók voltak, az építészetet, a földművelést ők honosították meg. Konkrét leletek nincsenek, de a tudományos világ nem zárkózik el az elmélet elől. Ez nem egy Daniken szerű agymenés, hanem olyan sejtés, amit konkrét leletek nem támasztanak alá, de valószínúsíthető, és nem ellenkeznek ellene a tudósok, hanem inkább várják a bizonyítékokat. Egyébként a kínaiak is járhattak a Csendes Óceánon keresztül.

    Ezt azért írtam, mert a sokak által csodált maják ókori szinten álltak, amikor európában az ipari forradalom a küszöbön állt.
  • Irasidus
    #51
    A legalját olvastad? Idézet:

    "(Dolgozatom, bizonytalan forrásokon, nem ellenőrizhető információkon, végső csapásként az átlagosnál élénkebb fantáziámon alapul, így kéretik ennek figyelembe vételével olvasni.)"

    Dokumentumfilmek, vagy a neten talált bevallottan fantáziáló emberek agymenései lennének a bizonyítékok? Egy perc googlival én is sok szemetet találok, viszont hivatalos források, törikönyvek nem igazán szólnak erről, még a wiki sem mond ilyet.
  • Garou
    #50
    Pontos forrással esetleg a Doktor Úr szolgál, de régebben én is láttam erről egy dokumentumfilmet. Egy perc gugli után itt egy gyors kivonata az elméletnek:

    link
  • Irasidus
    #49
    A Naprendszer közvetlen közelében lévő csillagokat amik egyáltalán hatással lehetnek ránk, elég jól ismerjük ahhoz, hogy váratlan szupernova legyen. (Elég nehéz elbújniuk, minthogy szabad szemmel is lehet látni a őket, mert világítanak, és közel vannak.) Mit számít, hogy 3000 fényévre ismerjük-e az a szuoernovát vagy sem? Örülünk ha szupernova kereső programok megtalálják.
  • Irasidus
    #48
    Utóirat: a fehér szakállas istenség a spanyolok megérkezése után terjedt el...
  • Irasidus
    #47
    Kíváncsi lennék honnan veszed, hogy az ókori egyiptomi, föníciai, görög utazók hajósok érkeztek közép-Amerikába? Minthogy a Maja és ókori kelet civilizációk között ezer évek vannak (nézd meg az évszámokat is)... Ha csak arra alapozod, mert isteneknek nézték a spanyolokat ez elég sovány. Már csak azért is, mert a spanyolok ott szálltak partra ahol istenük, Tollaskígyó visszatértét várták.
  • hdo
    #46
    Az nem gond ha méricskélnek, az már nagyobb gond, hogy kész ténynek állítanak be valamit, ami egyértelműen nem az. Az égbolt 3%-át sikerült eddig feltérképezniük, 97%-on csak tapogatóznak mint vak a pennán.
  • Misi az ezredes
    #45
    Ha nem hisznek a jóslatba minek méricskélnek? Nem lenne elég behazudni hogy ők jövőlátók és tudják h csak 2022-ben lesz világvége? :D Csak elnézték a Maják írását?!
  • woar
    #44
    Viccelsz? A fellengzős nagy pofámmal csak a el akarom leplezni, hogy mennyire berottyantottam.
  • nextman
    #43
    Tehat elismered, hogy joggal felnek :D.
  • woar
    #42
    Személyesen nem ismerek nokia fejlesztőt, de azt sejtem, hogy kicsit többet konyítanak a matematikához, mint bármely maja. Elég csak az anal szigorlatra (megfelelő ország, megfelelő vizsgatípusa behelyettesítendő) gondolni.

    A gamma sugárzásról meg csak annyit, hogy ennyi erővel a "gülüszemű, kicsit szőrös, óriásravióli kedvelő atkaszörnyek" is megtámadhatják a bolygót. Vagy a Föld magmájából előtörhet a Mikiegér alakú zabáló. Bizonyítsd be, hogy nem! Ha pedig bebizonyítod, akkor nem a Mikiegér alakú, hanem a Donaldkacsa alakú zabáló tör elő.
  • nextman
    #41
    Pontosan. Ezert sincs ertelme ennek a kutatasnak. Ok, szupernova biztos nem lesz, de gamma suggarzas meg lehet, ennyi jott at belole.

    Amugy en nem lennek meggyozodve a nokia fejlesztok intelligenciajarol, ismersz te egyet is?
  • woar
    #40
    Ha az utcán sétálsz és a fejedre esik egy meteor, akkor meghalsz. Ugyan ennek is kicsi a valószínűsége, de te még is az életeddel játszol minden egyes bevásárlás alkalmával.
  • woar
    #39
    Csak azt tudnám, mi a bánatos fűcsomónak költ a nasa ilyen kutatásokra. Ott is elhiszi valaki ezt a 2012-es maszlagot???

    Különben is a világ vége 2100.12.31. A telefonomban sincs tovább a naptár és a nokia fejlesztői garantáltan intelligensebbek a majáknál.
  • nextman
    #38
    A cikkhez hozzaszolva:

    A szupernovat kizartak, a gamma sugarzasrol megallapitottak, hogy kicsi az eselye, de nem zartak ki.
    Azert, ha en a vilagvegetol felnek, ez nem nyugtatna meg, hogy valaminek csak kicsi a valoszinusege.
  • Doktor Kotász
    #37
    "Szerinted ki a hülyébb? Béla, aki kellő idomítás után elkezeli a markológépet, meg esténként eszik a Mekiben egyet, vagy az a maja, aki tudja, hogyan kell hegytetőre várost építeni, nem hal meg 2 napon belül a dzsungelben, és adott esetben kőkorszaki technikával meghatározza hány nap egy év, illetve egyéb rendkívül precíz megfigyeléseket végez?"

    Az amerikai indiánok 4000 év mínuszban voltak az akkori európaiakhoz képest építészetileg, csillagászatilag. Még a kereket sem ismerték. Pattintot eszközöket használtak, stb. Az a minimális tudás, amivel rendelkeztek, az is a mediterrániumból került hozzájuk, amit a kulturhéroszokkal teli mitológiájuk valószínűsít. Valószínűsíthető, hogy az ókorban eljutottak oda egyiptomi, főniciai, görög utazók, és tőlük vették át a tudásuk egy részét. Persze erre nincs konkrét bizonyíték, csak az, hogy a mitológiájuklban voltak olyan tengerről érkező istenszerű lények, akik megmutatták nekik, hogyan kell építkezni, földet művelni, stb. Nem véletlenül nézték a spanyolokat először istenszerű lényeknek.

    Meghatározni, milyen hosszú egy év?
    Észre veszed, hogy az évszakok ismétlődnek.
    Leszúrsz egy merőleges botot a földbe, és minden nap leméred adéli, azaz a legalacsonyabb árnyék nagyságát. Észre veszed, hogy az növekszik, majd csökken, majd növekszik ismét napról napra, és újtra elkezd csökkenni.

    Megnézed, hány strigulát hóztál két szélső érték között, és az az év hossza. Nem egy nagy vaszizdasz. Ha ezt két, egymáshoz képest észak-dél irányban lévő településen csinálod egyszerre, akkor a föld kerületét is megtudod mondani. Ahogyan aránylik a két árnyék szöge a 360 fokhoz, úgy aránylik a két település távolsága a föld kerületéhez képest. Ez több ezer éves felismerés.

    Köveket egymásra pakolni meg nem nagy teljesítmény. Mert az építkezés ennyit jelent.
  • uwu200
    #36

    Azért nagy szerencséjük hogy már nincsenek, ezen a hsz-en besírtak volna.
  • wraithLord
    #35
    Jájj, miért nem lehet utólag szerkeszteni... :D
    "Most ne térjünk ki arra, hogy attól, hogy a tudományos elmélet nem a "klasszikus" értelemben vett elmélet... tehát az evolúció mindenképpen létezik..."

    javítás: Most ne térjünk ki arra, hogy a tudományos elmélet nem a "klasszikus" értelemben vett elmélet... tehát az evolúció mindenképpen létezik...

  • wraithLord
    #34
    Igen, ezt kérdeztem... :)
  • immovable
    #33
    Így biztosra, tudják, hogy az 50 fényév távolságon belülről - veszélyes zóna - nincs szupernóvaként halálra ítélt csillag.
  • wraithLord
    #32
    Szerintem szomorú lenne, ha nem lenne (lehetne) okosabb a mai ember, mint a maják voltak. Azért ma már egy kicsit többet tudunk a minket körülvevő világról, mint anno a maják, és sok dolog, ami nekünk már egyértelmű, és iskolában is alaptananyag, az a majáknak "kínai" lett volna. Nem azt mondtam, hogy hülyék voltak, csak kevesebbet tudtak, mint amit egy mai ember tudhat vagy tud.

    Ha már az építészettel vagy a csillagászattal jövünk, akkor nehogymár nem tud többet egy mai építőmérnök (ott vannak az üvegből és acélból épített felhőkarcolók pl. amit azért neveznek úgy, mert nagyon magasak... viszont az alapjuk kerülete érdekes módon nem sokkal nagyobb, mint a tetejüké) vagy csillagász (akik többek között a matematikának, fizikának és nem utolsósorban a technikának köszönhetően - amit szintén okosabb emberek találtak ki, mint a maják voltak, pl. a majáknak nem volt Hubble űrteleszkópjuk - lényegesen többet tudnak, mint egy maja csillagász tudott) egy majánál. Nyilván mi is tudnánk olyan templomokat építeni, mint a maják, mert ők is emberek voltak, és a tudásuk hozzáadódott a miénkhez. Csak sokkal hatékonyabban, mert a matematika, fizika, és részben ezáltal a technika azóta már nem kicsit fejlődött, és feltalálták pl. a többszáz lóerős munkagépeket, amivel töredék idő alatt fel tudnánk építeni egy maja templomot.
    Ha egy ország mérnökei és tudósai egy lezuhant, és szarrá ment lopakodó alapján létre tudnak hozni egy lopakodó vadészbombázót, akkor miért ne tudnánk a maja templomok tanulmányozásával mi is olyan templomokat építeni, mint ők...? Csak mi a francnak...?

    Azért nem hiszem, hogy egészséges saját magunkat hülyének nézni, és egy nyilvánvalóan korábbi (de lényeges) lépcsőt az emberi kultúra és tudás fejlődésében egyenrangúvá tenni a mai kultúrával és tudással. Akkor miért csinál bármit is az ember, miért hajszolják a tudósok az ismeretlen megismerését, ha végeredményben nem leszünk okosabbak egy fél évezrede kihalt civilizációnál... Ha van az embernek célja, akkor az egy cél, hogy tökéletesítsük a minket körülvevő világról alkotott képünket azzal, hogy minél többet próbálunk megtudni róla.

    És így, hogy az emberiség egyre többet tud, az ember tudományos alapműveltsége lényegesen nagyon lesz (lehet), mint egy majának volt anno.
    Pl. ma azon vitatkozunk, mi, átlagemberek, akik nem evolúciós biológusok (mondjuk én biológus vagyok :D), hogy az evolúciós elmélet igaz-e vagy nem. Most ne térjünk ki arra, hogy attól, hogy a tudományos elmélet nem a "klasszikus" értelemben vett elmélet... tehát az evolúció mindenképpen létezik... Vajon egy átlag maja egyáltalán hallott ilyesmiről?

    Vagy mi a fenének fejlesztek bioszenzort pl., ha ettől nem lesz több az emberiség, mint fél évezreddel ezelőtt volt? Az más kérdés, hogy magam miatt csinálom, nem az emberiség miatt... De ettől függetlenül az emberiség is hasznot húz belőle...
  • immovable
    #31
    Jó, de pont ez az, ha felrobban/valamiképpen megszűnik egy csillag, azt évek múlva tudjuk csak meg. Pl. ha 50 fényévre van, akkor csak 50 év múlva fog eltűnni az "égről", pedig már 50 éve nincsen ott. Tehát ekkor tudjuk biztosra, hogy megsemmisült... Gondolom én.

    Rosszul gondolod. Abban igazad van, hogy 50 év múlva látnánk a halálát, de addig is láttuk, hogy ott van és mi történik vele. A robbanáshoz vezető út nem két nap.
  • Irasidus
    #30
    Nagyon okosak voltak ezek a gyalog poroszkáló Maják! Félre értés ne essék, nem azért jártak gyalog, mert nem ismerték fel a kerék használatának előnyeit. Dehogy is! A fitness-wellnes miatt. Meg azért szántottak kőkorszaki eszközökkel, mert tudták hogy a bioélemiszer a legjobb, és csak rágalom, hogy az eke és az igavonó állat, fémek ismeretlenek volt előttük, ismerték csak a csiszolt kőeszköz az jobb ilyen célra mint tudjuk, ugyebár! Sportolni is szerettek, rengeteg labdajátékuk volt, ahol a vesztes felet feláldozták... És persze ne feledkezzünk el csillagászatukról sem, hiszen tudták, hogy a Föld egy krokodil hátán van, meg Nap is csak akkor kell fel, ha embervér ontatik. Viszont cserébe volt egy túlbonyolított, mindennapi életben használhatatlan naptáruk. Csodálatosak voltak ezek a Maják!
  • Tigristank
    #29
    Én nem is állítottam semmi ilyesmit. Csak arra reagáltam, aki pont az ellenkezőjét mondta, mert az is hülyeség.
  • Garou
    #28
    Az általad is vázolt speciálisan eloszló tudás miatt érdekes belegondolni, hogy egy esetleges globális katasztrófát hogyan vészelne át ezzel kapcsolatban a civilizáció. Teszem azt, ha kis falum lenne az egyetlen túlélője a zombi vírusnak, nos az a párezer ember még talán áramot se tudna előállítani, nemhogy pl egy steril műtőt felszereléssel. Nem tudom, statisztikát nézve mekkora populációnak kéne túlélnie, hogy biztosan legyenek benne chipgyártásban, autógyártásban, nukleáris fúzióban, orvoslásban stb. szakértők.
  • finizlik
    #27
    Ha ismernéd a maja történelmet tudnád miért tűntek el.
  • szabod
    #26
    Tessék egy magyarázat 2012-re
    "... A civilizáció a végét járja. Az ember egykori nagyságának emlékét mesék és legendák növik be. Több mint 20 év telt el attól a naptól, hogy az utolsó repülőgép felszállt a földről..."

    (kap egy virtuális pirospontot aki megmondja miből idéztem :))
  • Garou
    #25
    Tudod ez onnan indult, hogy a mai emberek 90%-a okosabb, mint bármelyik(!) maja volt.

    És ez a hülyeség.
  • NEXUS6
    #24
    Így van, az emberek ugyan olyan okosak. Mert nem az emberek, egyes emberek építenek pl. részecskegyorsítót, hanem az emberek egy csoportja, akiknek a kollektív tudásuk, képességeik már nagyobb. Valójában pusztán attól, hogy többen vagyunk és specializálódhatunk, tudjuk ezt megcsinálni. A rész tudások nagysága azonban ugyan annyi, mint akkor volt.
    Ma vannak pl olyanok akik tudnak programozni, de ők a tudásukkal semmire sem mennének egy 100-1000 évvel ezelőtti társadalomban.
    Mint ahogy az a pár 10 000 ember akik pl. az LHC-t közvetlenül építették sem lennének képesek létrehozni az LHC-t sem önmagukban. Nem ők csinálták a cementet, amivel a hozzávaló betont készítették, vagy az acélt, a szupravezető anyagokat, a támogató informatikai háttér számítógépeit stb. Vagy ezeket nem ők szállították oda. Mindehhez kell az a rengeteg ember, te és én is akik a társadalmat alkotjuk, akik a magunk kis csavarunkat közvetve is hozzátesszük az LHC-hez akár. Ez az ami miatt nagyobb a mi civilizációnk a megelőző ismert történelmi civilizációknál, pusztán attól hogy többen vagyunk, és egyre jobban specializálódhatunk.

    Azonban jelenleg van egy csomó dezintegráló folyamat, ami a társadalom szétesésének irányában hat. Amikor azt mondják, nincs szükség a te speciális képességedre, elég ha primitívebb kevésbé specializált embergép vagy, akkor a társadalom elutasítja azt is, hogy az egyes végtelenül specializált emberek kiteljesedjenek, megvonja tőlük azt, amit másoldalról "jólétnek" is nevezünk. Mert egy értéktelen rapszolgának nincsenek speciális képességei, amire vigyázni kéne, ameik újratermelődését biztosítani kéne.

    Ha ezek az erők győznek, akkor oda jutunk ahová a maják is, szinte magunktól megszűnünk fejlett civilizációként létezni.
  • Tigristank
    #23
    Hülyeséget beszélsz. Ugyanúgy megvannak/megvoltak a mai és akkori civilizációkban is a különböző társadalmi csoportok. Vannak, akik képesek részecskegyorsítót építeni, 828 m-es építményt megtervezni vagy éppen műholdat Föld körüli pályára állítani ill. vannak, akik képesek önfenntartóan élni, földet művelni, állatot tenyészteni, a többieket élelemmel ellátni. Vagy te azt gondolod, hogy 1 egyszerű maja földművesnek bármi köze is volt a csillagászathoz ill. a maja "csillagász" délutánonként a dzsungelbe ment vadászni, hogy fenntartsa magát? Hát nem...
    Mindenkinek megvolt akkor is, és ma is az adott feladata, annyi változott, hogy azóta az emberi tudás sokszorosára nőtt és jóval több posztot kell betöltenie az embereknek. Ezért van az, hogy a példádban említett Béla lehet, hogy éhen halna a dzsungelben, de lehet, hogy éppen ő az, aki az elromlott markológépet megjavítja, amihez 10000 emberből 1 ért...
  • adrabik
    #22
    1. javaslom mindenkinek a cikket.
    http://www.sg.hu/cikkek/59534/2012_a_maja_apokalipszis

    2. ha olyan nagyon fejlettek, vajon miért pusztult el a civilizációjuk?

    3. amúgy meg: ha jönne a világvége,nem tökmindegy? sokat nem lehet ellene tenni, max nem vásárolok hosszú lejáratú kötvényt :)
  • szekrény
    #21
    én fel nem tudom fogni azt , hogy állapítják meg mi milyen messze van és emberi ésszel felfoghatatlan számokról beszélnek , mondjuk szerintem a holdraszállás is kamu, de mindegy ...
  • who am I 7
    #20
    Miből gondolod, h az 1 év amit ők mondtak?Miből gondolod, h az akik kevesebbet éltek kevesebb technológiát használtak azok a fejletebbek?Az LHC vajon picsafüst?Ha a maja naptár csak egy mesekönyv akkor az elméleted borul?Úgy gondolod, h az idő mint olyan létezik? csak fyi a mai civilizáció össze sem vethető a majával (és javarészt nem a maják javára)
  • hkoDAVID
    #19
    Egy biztos: Ha jönne se mondanák meg. Jobb is így.
  • Garou
    #18
    Szerinted ki a hülyébb? Béla, aki kellő idomítás után elkezeli a markológépet, meg esténként eszik a Mekiben egyet, vagy az a maja, aki tudja, hogyan kell hegytetőre várost építeni, nem hal meg 2 napon belül a dzsungelben, és adott esetben kőkorszaki technikával meghatározza hány nap egy év, illetve egyéb rendkívül precíz megfigyeléseket végez?
  • Tigristank
    #17
    A mai eszközökkel való alkotáshoz pedig nekik nem lenne semmi közük. Erről ennyit...
  • finizlik
    #16
    "Szerintem ma a leghülyébb ember is okosabb, mint anno bármelyik maja volt."


    Hidd el az emberiség 99,5%-nál okosabbak voltak... Az akkori eszközökkel a mostani mérnököket hülyére vernék minden építésének a terén... A csillagászatukról nem is beszélve, hogy milyen eszközökkel figyeltek emg iszonyú pontos dolgokat..
  • mcsaba
    #15
    Kicsit érdekes hogy a nasa ennyire foglalkozik ilyesmivel.

    "Szerintem ma a leghülyébb ember is okosabb, mint anno bármelyik maja volt."

    Ezzel eggyeltalán nem értek eggyet, az hogy a maják tudása kisebb volt mint a mi korunk tudása az egy dolog, az egy másik dolog hogy ők azzal a kevés tudással olyan dolgokat alkottak amiket ma sem biztos hogy úgy megtudnánk csinálni mint ők. A maják lehet sokkal kevesebbet tudtak, viszont azt ki is használták, az meg hogy mi a nagy tudásunkat nem használjuk ki az csak azt jelenti hogy mi vagyunk a hülyék.
  • osztmivan
    #14
    A múltkor miben is volt egészen biztos a naza?
    Hogy akárhova is pottyan a műholdjuk, az nem észak-amerika lesz.
    Na hova esett?...

    Kezdhettek rettegni!
  • Spheriot
    #13
    Viszont még összeomolhat a világ gazdasága, az felér egy katasztrófával...