121
Opel Calibra
  • Fürtös
    #121
    Üzemanyagcsö a szivattyu és a tank között?
    Nekem egyszer az adta meg magat es levegot szivott benzin helyett.
    Nem nagyon latszik de ha alamész akkor ki lehet tapogatni a csovet a tank felett.
  • blackcalibra
    #120
    Látom, írtál a Cali fórumba is, itt annyira ne erőltesd a dolgot......
  • pepe419
    #119
    Lenne egy kérdésem calibrám nagy melegbe megáll, fel levegősödik az üzemanyag vezeték lekel légtelennítettem megyek vele pár kilométert aztán megint jelentkezik a hűvösebb időben nem mutatkozik a hiba. Esetleg valaki tudja a válasz vagy járt hasonló cipőben?
  • blackcalibra
    #118
    Milyen ehhez hasonló iromány kell?
    Van egy szakajtóval.
  • Fürtös
    #117
    35Mb pdf formatum(scannelt),akinek kell dobjon egz privatot az e-mail cimmel.
  • z0ty4
    #116
    jöhet

    nem túl nagy ugye?
  • Fürtös
    #115
    Ha esetleg erdekel valakit,multkoraban otthon jartam es a regi cuccaim kozott megtalaltam a Vectra\Calibra javitasi kezikonyvet. (PDF)
  • NEXUS6
    #114
    Na, Bömbike kapott szép új gyertyákat.
    Kicsit bexartam, mert a gyertyák tocsogtak valami tyrutyiban. Olajnak nézett ki, de elég koszos volt, pedig mostanában volt cserélve. Kartergáz kondenzáció lehetett esetleg?

    Az olajat amúgy nem eszi.

    A gyertyacsere után pöccre indult amúgy, és érezhetően jobban vette a fordulatot. Kezd egész autóformája lenni.:)
  • NEXUS6
    #113
    Na kivillogtattam a hibakódot, de nem volt semmi a tárolóban!
    Kúl, akkor most mi a fax van!?

    Az AGR szelepet minden esetre leszigeteltem, kíváncsi vagyok mit lép, ha ki akarja nyitni.

    Valamikor lesz gyertyacsere is, már megvettem őket. Akkor kimérem a gyújtókábelt is.
  • Willi Betz
    #112
    Gyújtókábeleket mérd meg.
  • NEXUS6
    #111
    Megtisztogattam az alapjárati szelepet, meg az AGR-t, meg a légszűrőt, meg a benzinfolyás miatt az üzemanyagrendszer is újra lett építve, de még mindig le-le áll a motor melegen alapjáratnál.

    Lassan már csak 1-2 lehetőség marad hátra.
    Annyi eszem persze még nem volt, hogy kivillogtassam a hibakódot, na mindegy.
  • NEXUS6
    #110
    Hmmm. Ez nem tűnik túl bonyolultnak.
    Köszi.
  • blackcalibra
    #109
    Diagnosztika és a hozzá kapcsolódó műszaki segítségért bátran fordulj a klubos fórum megfelelő részéhez, biztosan tudnak segíteni.

    A hibakódot úgy tudod kivillogtatni, hogy a motorháztetőt felnyitod.
    Ha szembeállsz az autóval a jobb fenti sarokban van egy csatlakozó.
    Azt kihúzod a helyéról.
    Ha megnézed a kihúzott részt alaposabban, láthatod hogy betűkkel van jelölve.

    Lényegében ha ezt elolvasod akkor sikerülni fog.

    Ha előtte valami kérdésed van, nyugodtan kérdezz, segítek!
  • NEXUS6
    #108
    Őööö, izé, hogyan is?
    Ez érdekelne.

    Most nézem, hogy vannak mindenféle olcsó diagnosztikai eszközök 10 000 Ft nagyságrendben. Már az is bevállalható, csak amiket így gyorsan kigúglizva láttam. De azok általában OBD2-es szabványúak, gondolom a csatlakozó már más.
  • blackcalibra
    #107
    Nem kell foglalkozni ezzel.
    Ezek majd idővel kihullanak.....
  • blackcalibra
    #106
    Hibakódot TE is ki tudod villogtatni otthon, nem kell azért elmenni szerelőhöz, ráköttetni a TECH műszert 4-5 ezerért.
    Otthon, ingyen magadnak is meg tudod nézni, hogy mit írt be a vezérlő hibatárolójába.
  • NEXUS6
    #105
    És ettől xar a kocsi?

    Szerintem nem szar, csak ciki, mármint a tűzcsóvamatricás, trepnimintásszőnyeges, tükrönlógós plüssdobókockás. Az tényleg ciki.

    A gyáriállapotú kocsi az meg semelyikből nem ciki, még a PVC coupe Tarabiból sem.
    Lehet, hogy mondjuk az emberek a gyáriállapotú Calit lassan meg sem ismerik, de ez engem nem zavar, mondjuk az enyém is kb olyan. Viszont azt is megnézik!
  • skate00
    #104
    nem pár, hanem 70% calibra így néz ki, ez olyan mint hogy Suzuki Whiftből amit látok csak minden 5. ami gyári kinézetű a többi mi Spójleres, Sárkánymatricás, Spinner dísztárcsás.
  • GPx8
    #103
    Én meg azt hitem, hogy az alapjárati "motorról" beszélgettek, amit tényleg ki lehet tisztítani... (Főleg 8V).
  • NEXUS6
    #102
    Nekem amúgy bejön, hogy itt elvitatkoztok, mert én a kukaságomban még kérdezni sem tudnék.:)

    Az EGR szelepre már más is felhívta a figyelmet, meg ma a műhelyben is kérdezgették, hogy mennyire eszi az olajat, mert akkor asszerint raknak inkább bele, gondolom olyan típusút, amiből kevesebb gáz lehet, ha még is nagyon eszi/füstöl.
    Mondtam a májsztrónak, hogy az info szerint nem eszi, de én meg még nem mentem annyit vele, hogy ezt lecsekkoljam.

    Amúgy amikor leállt a dugóban, akkor rendesen bexartam, mert a sárgamotoroslámpát kidobta a gép. Kapartam is az arcom rendesen, mögöttem meg gyűltek szépen az egészheti faszakodásból végre hazaigyekvő autóstársak inkább kevesebb, mint több türelemmel. Aztán mély levegő, gyújtás lekapcs, vissza, reboot. Szerencsére elaludt.

    Amúgy túlléptük a 100 hsz-t. Nektek köszönhetően szerintem elég jelentős info tartalom is volt.
    A trollokat, ahogy látom minden esetre a tudás rendesen pusztítcsa!
  • blackcalibra
    #101
    Igaz. két külön dolog, első blikkre úgy emlékeztem ez az amit más gyártó használ a visszavezetésre.

    Én egy szóval sem mondtam hogy értek hozzá, nem is tanultam ezt sosem.
    De nem is szakmai dolgokról kellett volna hogy szó legyen, hanem hogy mit csináljon és mit ne.
    Én elmondtam hogy mit miért ne, és amit igen azt hogy.
    Ennyi, ez nem autószerelő topik, és amit tanácsoltál az első körben neki én (és mások sem) nem tanácsolom.
    Gyári új, Bosch légtömegmérő az enyémhez kb annyi.
    Lehet, hogy neki valamivel olcsóbb, de nem sokkal.
    Ha 150, ha csak 100, kár volna fölöslegesen egy takarítással tönkretennie a mostani légtömegmérőjét.

  • Fürtös
    #100
    Na jó hagyjuk,ne bonyolódjunk szakmai vitába amúgy is kevés vagyok én hozzád képest.
    Béke:D
  • Fürtös
    #99
    Na így már jobban tetszik!
    Az EGR meg az IAC az 2 teljesen különböző dolog.IAC-t minden gyártó használ,még a trabanton is volt csak ott kézzel kellett tekerni az alapjárati levegő fuvókát:D
    Az alapjárati léptetőmotor pedig mit csinál? Megnyitja a levegő megkerülő csatornát,vagy a pillangószelepet (bár ez esetben már TAC)így szabályozva a beszívott levegő mennyiségét.

    De én ezt a minden 150 ezerbe kerül témát nem értem...Hol vásároltok ti alkatrészt?
  • blackcalibra
    #98
    A lefulladás egyébként lehet sok mindentől, légtömegmérő is akár.
    Bár akkor is jeleznie kellene a Check Controllnak.
    Jobb esetben.
    Meg még lehet pár dolog.
  • blackcalibra
    #97
    Ez így van, így méri.
    De az autó leállításakor azt a bizonyos kis szálat - ami menet közben fel van melegítve mit tudom én hány fokra - azt izzásig felmelegíti, így tisztítja a rárakódott szennyeződéstől a szálat.
    Tehát öntisztító.
    Ennyit a légtömegmérőről.

    NEXUS6-nak ECOTECH motorja van, ami azt jelenti ugye, hogy kipufogógáz visszavezető szelep is található rajta.
    Más néven EGR szelep.
    Ez ugye környezetvédelmi szempontok miatt került be.

    Ami ugyan tényleg be tud ragadni az olajsártól, de itt már képbe jön az olajfogyasztás is, ugyanis ha sokat fogyaszt olajból, gyakrabban tömődik majd el az EGR szelep, amit lehet, hogy lehet tisztítani, de általában le szokott térdelni.
    Viszont ha gond van ezzel az EGR szeleppel, akkor a vezérlő hibatárolójába beírja a hibakódot, és a műszerfalon jelez a Check Engine lámpa, ami ugye a ki sárga motorszimbólum.
    Az IAC-ot amúgy is szerintem a FORD alkalmazz.
    OPELOKBAN EGR szelep.
    Tisztítása Nitró hígítós alapos áztatással.
    Aztán mondjuk WD-40-el, a mozgó részek kenése miatt.

    Szóval, ha ez nem működne neki, valószínűleg világítana neki a motor szimbólum a műszerfalon, az autó pedig vészprogramon üzemelne tovább, visszavett teljesítménnyel.

    Én egyébként az alapjárati szabályzó motorról beszéltem, ami pont a megfelelő egyenletességű alapjáratról gondoskodik.
    Ebben az esetben alapjárati szabályzó, alapjárati léptetőmotor.
    Az alapjárat szabályzás célja, hogy az alapjáraton üzemelő motor az elérhető legkisebb eltérésekkel tartsa az adott motorra meghatározott fordulatszámot.

    #96
    Mi nem tetszik a stílusomon?
    Az, hogy mondtam hogy ilyen nincs, vagy az hogy megkérdeztem hogy miről is beszélsz?
    Vagy ha nem úgy van ahogy te mondod akkor belekötsz ebbe?
    Nem okoskodásnak szántam, de ha segíteni akarsz legalább ne vezetnéd félre, ugyanis egy légtömegmérő olyan 150 ezerbe fog neki fájni, ha megpróbálja kitakarítani és elpattantja a szálat, ami egyébként kegyetlen könnyen el is tud pattanni.
    Én is hallottam már ilyenről....
    Nem kell hozzányúlni.
  • Fürtös
    #96
    Na előástam a könyveimet,igazad van valóban van olyan ami platinaszálas azt valóban hevítik pár másodpercig 1000 fokon,az ujabakat már kerámiába ágyazzák azt nem kell hevíteni.

    Mondjuk elég régi technológia,én a modernebb dolgokban vagyok otthon.
    De a stílusod továbbra sem tetszik.
  • Fürtös
    #95
    A másik dolog pedig az,hogy próbálok segíteni egy új Calibra tulajnak.
    Lesz mire költeni a pénzét,ahol lehet spóroljon,ezek pedig olyan melók amit szerintem(!!!) minden tisztességes embernek meg kell tudnia csinálni az autóján.Már ha nem SPn meg monikasón szocializálódott...
    Persze a hivatalos eljárás az lenne,hogy vegyél ujat azt csá.
  • Fürtös
    #94
    Na várj meglehet félreértesz,attól függ neked mid van,megeshet,hogy a tied már TAC-os abban már a pillangószeleppel szabályozza az alpjáratot.
    Sajnos én nem vagyok annyira elvakult ,hogy fejből soroljam az adatokat meg a leírásokat minden opel motorról de azért konyítok hozzá valamit.
    A stílus viszont nem tetszik,kérlek fejtsd ki bővebben miben nem értesz egyet,esetleg magyarázd el nekem ezt az izzásig hevítős dolgot.

    Mert ugyan abban igazad van hogy melegítik az érzékelőt de nem izzásig.
    Ha jól emlékszem(!) az opel motoroknál abban az időben kombinált egység volt a légtömegmérő (MAF) és a levegő hőmérséklet szenzor (IAT).
    Ennek müködési elve röviden: Az IAT érzékeli a beszívott levegő hömérsékletét, Az ECU felfűti a MAF szenzor fűtőszálát, (nem emlékszem pontosan 40 vagy 50 celsiusra) Az beáramló levegő hűti a felfűtött szálat. A hőmérséklet csökkenéséből ki lehet számolni a beszívott levegő mennyiségét egy elég bonyolult képlet segítségével.

    Ne vedd okoskodásnak,de ha érdekel megpróbálom elmagyarázni,bár én sem vagyok profi a témában.
  • blackcalibra
    #93
    Miről beszélsz?
  • Fürtös
    #92
    Idle air control solenoid.(IAC)
    Nem a kopással van gond hanem a lerakódott koksszal,ami az olaj elégéséből keletkezik és az olajgőz (kartergáz) visszavezetésből adódóan az alapjárati levegő szabályzó szelep tányérján rakódik le.

    Nem melegít semmit izzásig,pláne nem a légtömegmérőt.
    Nem öntisztuló,de nem is nagyon koszolódik de azért 15 év alatt össze tud szedni némi koszt.

    Nem vitatkozni akarok és tisztelem ha valaki próbálkozik, de ha nem tanultad akkor ne sajnáld az időt a googlera.
    Megspórolhatodmagadnak a trollok beszólásait.
  • NEXUS6
    #91
    Attyaúristen, nekem miért nem monta senki, hogy alien teknolódzsi van ebben a jószágban!?


    Mielött nekiállnék, szerintem még 1-2 könyvet azért széttúrok.


    De azért kösz az infót.
  • blackcalibra
    #90
    Alapjárati levegő szabályzó?
    Ilyen nincs.
    Üresjárati szabályozó szelep olyan van.
    Óvatosan féktisztítóval és mással semmivel.
    De nem biztos hogy segít neki, ha már annyira kopott.
    Ez újonan olyan 70- 80k, én az év elején vettem egyet, gyári Boscht 14-ért, aki megvette végül is nem kellett neki, még benzint nem látott. Meg kellett vennem, habár a mostanival sincs semmi gondom, még ki sem cseréltem.

    A légtömegmérőt meg leginkább semmivel, ugyanis öntisztító.
    Az autó leállításakor a fémszálat izzásig felmelegíti, így tartja tisztán.
    Nem szabad hozzányúlni, belefújni semmit.
    Ha elszakad a szál benne, akkor kuka.....
    És az húzós összeg.
  • Fürtös
    #89
    A leállást meg egyszerűen kezelheted:
    Szereld ki az alapjárati levegő szabályzó szelepet és takarítsd ki.
    Mondjuk 16v-nél kicsit szar helyen van de azért megoldható.
    Takarításhoz hideg zsíroldót javasolok,(sütő tisztító cucc)fújd tele vele hagyd állni 10 percet és öblítsd el forró vízzel,ismételd amíg teljesen tiszta nem lesz.A lerakódott kokszot gyönyörűen kitakarítja.
    Plusz tiszta ronggyal meg egy kis féktísztítóval takarítsd meg a a légtömegmérőt.
  • Fürtös
    #88
    150 azért kicsit húzós egy fékszettért! (4 tárcsa első hátsó, betét,kézifék pofák,kézifék bowden?)
  • blackcalibra
    #87
    Jó a Castrol.
    Sportlégszűrőt(direktszűrőt) azonnal hajítsd el olyan messzire, amilyen messzire csak tudod.
    Vissza a gyári ház.
    Ha a motortérből szívja a meleg levegőt, még kijjebb vagy.
    Meg amúgy is......
    Ha a saját háza visszakerül, akkor esetleg egy olyan betétszűrőt rakhatsz bele, de a gyári amúgy tökéletesen megfelel.
  • NEXUS6
    #86
    Ma volt nagybani átvizsgáláson meg olajcserén, de fejből nem tudom mi került bele, valami Castrol w50 az kb biztos, de pontosabban, most nem tudom. Ezzel csak kimosom, mert olyan volt a színe az előző olajnak, mint a legfeketébb, legnemesebb kőolajnak!:D Aztán nemsokára valami értelmeset rakatok én is bele. Szal vannak ilyen kis dolgai a kocsinak. Pl. Fékek közel életveszélyesek. Szerelő szerint teljes csere, tárcsákkal miegymással 150-re mondta.
    Aztán kis nüansz: a gázbovdenen a feszesség szabályozó anya hiányzott. Eddig nekem fel sem tűnt. Nekm nem, meg a havernak sem. Ideiglenesen berakott a szerelő egy műanyag kábel kötegelő bizbazt. Attól kezdve úgy húz, hogy attól félek kiszalad alólam. Autószerelő srác röhögött, hogy örüljek neki, legalább kevesebbet fogyasztott a kocsi.:D
    Csúcsforgalomba persze beértem, sikerült aztán lámpánál megint 1 helyett 3-ba váltanom, de először fel sem tűnt annyival nagyobb volt a gáz, hogy kuplungolva simán elindult, mondjuk volt is szaga. A következő araszolásnál esett csak le, amikor lefulladt. Hiába no 3-ban 2000-es fordulat alatt nehezen indul el, pláne kis lejtőn fölfelé. Remélem a kuplungot nem gyilkoltam halálra. Szóval ezt a váltó csapszeg dolgot is megnézem.
    Aztán túlmelegedve megint ingadozott az alapjárat 1-2X le is állt. A dugót meglátja ez a kocsi ideges lesz. Lelke van, na.
    Mondták a soportlégszűrőt talán el is felejthetem, sok értelme nincs, javasolják visszatérni a gyárira. Ha azért őrül meg a kocsi mert csak forró levegőt tud szipákolni a motortérből ilyenkor, akkor nem kell 2X mondani.
    Kézifékkel, pontosabban annak majdnem teljes hiányával, itt a budai hegyekben meg kell kűzdeni rendesen.

    És most a jó hír, hogy alulról is megcsodálva a szerelők is elismerték, hogy ritka jó állapotban van az egész kasztni, bár az elejét meg a hátulját is láthatólag kicsit zúzták, de komolyabb baj, nincs. Futóművet is ápolgatta a tulaj, az a csoda, hogy a fékekre meg hogy nem jutott ideje, figyelme. Na mindegy.

    Fék meg vezérmű szet, ahogy én is terveztem, ez a köv program.

    Az egyik szerelő srácnak is Calibrája van, az már babán néz ki, bár csak távolról csodáltam. Dumáltunk is, kicsit megnyugtatott, hogy 1-2 dolog sztenderd Cali nyűg, de aztán a mester visszazavarta, hogy koncentráljon a kis Szuzukira, vagy mit bütykölt épp, mert sose lesz kész.
    Itt voltam, mert ugye nem reklámkodunk.

    Jó fejek voltak, láttak már Calit, pozitív benyomások.
  • blackcalibra
    #85
    Na, nekem megjött az olaj. Castrol Edge Sport 10-60-as.
    Műszaki előtt szerintem egy olajcsere és mehet is.
    Nektek milyen van benne?
    Vagy milyen lesz benne?
  • blackcalibra
    #84
    Hagyjad.
    Éden Hotelon szocializálódott.....
  • NEXUS6
    #83
    Szóval csak arra akarok én is célozni, hogy az internet szabadságát egyesek úgy tűnik félreértelmezik. Ez ugyan is valójában azt jelenti, hogy oda, azokra a helyekre látogathatok korlátozások nélkül, ami nekem tetszik és nem pedig azt, hogy mindenkinek akárhol szabadon nyomhatom a véleményemet, beszólhatok olyan dolgokról, amiről egyrészt halványlila segédfogalmam nincs, meg ráadásul még utálom is.

    Na az a mónikasó amire itt egyesek gondolnak, nem pedig egy dedikált fórum!
  • NEXUS6
    #82
    Már csak az a kérdés, hogy ezt miért érezted, hogy közölnöd kell velünk?

    Amúgy a negatív kötődés is kötődés, ezen elgondolkoztál már?