74
  • Rotyoka
    #34
    Am én ezért használok Trial Reset-et, Loader-t, és egyéb okosságokat. Így legalább kemény kalóznak érezhetem magam!

    (2 jogtiszta szoftver van a gépemen, a Team Fortress 2 (mert ingyenes höhö) és a Bf: Bad Company 2 )
  • csulok0000
    #33
    A legtöbb szoftverem esetében csak telepítéskor van EULA, a vásárláskor pl ez zárt csomagban vannak ahol nem tok EULA-t olvasni, ergo az EULA csak a használatra vonatkozik. A feltelepített progit nem is fogom eladni, azt letörlöm és a telepítőt adom el (:
  • e57
    #32
    Értem amit mondasz. Mindenki érti, fölösleges ismételgetni. Eddig is értettük. Te viszont vagy nem érted amit én mondtam, vagy nem akarod érteni.

    Az én felfogásom szerint a mindenkori kormány feladata volna az érdekeinket képviselni ez ügyben is. Nagyon nem teszik, sőt.... (nem csak Magyarországot értem ezalatt)
  • csulok0000
    #31
    Ha a használat jogát eladom akkor már nem lesz az én birtokomban ez a jog, innentől kezdve nem adhatom el másnak is. Egyébként nem a használati jog tulajdon jogát vásárolod meg csak azt hogy használd, vagyis te azt nem értékesítheted korlátlan számban mert 1 példányról van szó. Több példányt csak az értékesíthet akinek arra is meg van a joga.
  • matatom
    #30
    Ez úgy működik, hogy az EULA egy szerződés, amit elfogadsz, ha megveszed a szoftvert. Ha nem akarod elfogadni, akkor nem vagy köteles megvenni, nem kényszerítenek rá. Sajnos ez így működik. Ellenpárnak pedig ott vannak az ingyenes szoftverek, Linux disztribúciók, stb.
  • aaaaa
    #29
    Ezt senki nem mondta, hogy több példányban osztogatná bárki is a licenszeket. De ha vettél egy szemét programot (akár több százezerért), amit már nem használnál tovább, mert vettél újabbat, vagy mást, ne mondja azt senki, hogy ezt nem lehet továbbadni bárkinek, amikor elvileg lehet, csak valakik azt szeretnék, hogy ez mégse így legyen, hogy még nagyobbat tudjanak szakítani. Ha így folytatjuk egy idő után az autódat sem adhatod el legálisan senkinek, csak a zúzdának (akár 1 hónaposan is), mert abban is vannak szoftverek...
    A szegény programozók, zenészek meg egyéb művészek sajnáltatását, és az ő mindenkiknél előbbre való munkahelyeik fontosságát pedig már nagyon unom, és nem érdekel senkit szerintem.
  • e57
    #28
    OK, azt érti itt mindenki, hogy EULA, meg jogunk van hallgatni, meg illegális, meg ha nem tetszik akkor elhúzhatunk...
    Csak szerintem kb azt nem értjük, hogy ha már az erdedi kikiricsnek is van jogi képviselője, aki ha azt mondja hogy ezen a dombon nem épülhet radarállomás, akkor nem épül, akkor a szoftvercégeknek miért nincs ellenpontja, aki azt mondhatja, hogy márpedig van olyan hogy használt szoftver eladás, és ha nem tetszik az MS-nek, akkor elhúzhat balra.
  • Csirke4
    #27
    Nem feltétlen baj, hogy csak a felhasználást veheted meg, mert ha a szoftvert magát kapnád meg akkor utána te is elkezdhetnéd rá osztogatni a licenszeket méghozzá olyan példányszámban amilyenben akarod. Gondolj bele abba, hogy ha több száz programozó ír neked egy progit akiket neked ki kell fizetned valamiből akkor utána nem örülnél ha valaki helyetted kezdené el begyűjteni rá a pénzt, úgy, hogy teljesen 0 költsége volt az elkészítésében.
  • zserrbo
    #26
    Örülnének, hogy legalább megveszi valaki a szoftverüket. Neeem ők azt szeretnék álljon a polcon a tokban...Ennyi szűklátókörű embert és még fizetést is kapnak a munkájukért.
  • gkalcso
    #25
    "telepíteni" - valójában ez olyan a számítógépnek, mint nekem egy könyv elolvasása. Az eszközt megveszem(könyv/CD), majd olvasom, kölcsönadom, eladom.
  • kvp
    #24
    Az a baj, hogy a legtobb kereskedelmi szoftver nem vasarolhato meg. Csak a felhasznalas jogat lehet licenszelni, azaz berelni, egy adott hardverre, elore meg nem hatarozott idore, amit a gyarto barmikor visszavonhat. Innentol se eladni, se masik gepre felrakni nem lehet. A geppel egyutt viszont az esetek tobbsegeben eladhato a rajta levo szoftver. Ugyanez igaz az osszes online licenszelt media tartalomra is, csak ott neha van probalkozas masolasvedelem hasznalatara is.

    Innentol fogva ha valaki nem akarja a fenti felteteleket betartani akkor:
    -valaszt egy dragabb de megveheto szoftvert
    -valaszt egy ingyenes szoftvert
    -nem hasznal semmit
    -nem tartja be a torvenyeket

    A negyedik lehetoseg is opcio, csak nem legalis, ezert az illeto buntethetove valik. Ahogy a nagyobb cegek, ugy a maganemberek is eldonthetik, hogy mennyire hajlandoak megszegni a torvenyeket es ez mennyire eri meg nekik. (szoftvert szerezni lehet ugy is, hogy a bolt kirakatabol viszi el valaki hardverrel egyutt es ez sok helyen kisebb buntetesi tetelt von maga utan mint az illegalis masolas, tehat lehet hogy anyagilag jobban megeri, bar erkolcsileg helytelenebb)
  • lpmaskmancick
    #23
    Mindegy ezeknek, csak szegény mezei usert miénél több dologgal húzzák le, és élősködjenek rajta.
  • Inquisitor
    #22
    "Ezt miért nem lehet tovább adni/eladni?"
    Mert a szofterek liszencének 99%-ban benne van, hogy NEM lehet tovább értékesíteni?
    Azt hiszem még ezer éve először az Imerium Galactikánál csodálkoztam rá erre, mert ahhoz már akkor volt magyar nyelvű "EULA".
    És pont mivel használati jogról van szó, a multiplayer játékokból ezért van külön "internetkávézó" kiadás, ami ugye sokkal drágább, de sokan használhatják cserébe. Olyasmi ez, mint a VHS/DVD/BD filmeknél a kölcsönzői verziók.
  • csulok0000
    #21
    Alapvetően a licencnél te a használati jogot vásárolod meg. Ezt miért nem lehet tovább adni/eladni? Ugyanis ezt a használati jogot szintén lehet külön termékként felfogni, ugyanis a használati jog megvételével annak a jognak a tulajdonosa lettél. Azt nem vehetik el tőled és nyugodtan tovább is kellene hogy adhasd. Csak ezek a nyomoroncok mindenből a lehető legtöbb pénzt akarja kipréselni.
  • Laza
    #20
    Mondjuk ezért nem kell Steamen játékot venni, mert néha még drágábban kapod meg, mint dobozosan. Leginkább a nagy akciós stuffokat vagy az olcsó indie játékokat érdemes ott venni ... de azokat is úgy, hogy több accountra regeled be.

    Egyébként meg az accountot el lehet adni ... persze elvileg az sem legális ;)
  • Sir Quno Jedi
    #19
    Ha a gépen van a cédula, akkor az valszeg. OEM oprendszer, ami annyit tesz, hogy új HW-ra lehet csak tenni és más gépre már SOHA többé nem lehet feltenni jogtisztán. Ezért olcsóbb. Ha dobozos oprendszert veszel, az drágább jóval, ámde több gépre is feletheted élete során (1xrre csak egyen lehet fent). Igaz ezt is korlátozzák már, hogy hányszor lehet újratelepíteni és aktiválni ugyebár. Persze ha rinyálsz nekik pl. telón, akkor engedélyeznek neked még újabb aktiválásokat, ha kifogysz belőle (elvileg).
  • 1011001
    #18
    El kéne olvasni az EULA-t. Nem szoftvert veszel, hanem annak a használati jogát. Ez sok esetben nem átruházható, pl. a Steamen se tudsz átadni egy másik accountnak egy játékot. Más esetben (OEM), egy adott hardverhez van kötve, és annak eladásával az új tulajdonos használhatja tovább.
  • syn7h37ic
    #17
    Milyen a használt szoftver? Hamarabb elkopik?
  • harmi2009
    #16
    Szerintem egy kicsit félreértettétek a cikket. Nem az volt a baj, hogy eladta a használt programot hanem az, hogy nem tudta igazolni licencet.
    Amit M2 írt az ott sántít, hogyha a gépre jogtiszta win és office volt telapítve akkor ahhoz járt licence is minek az igazoló szelvénye feltehetőleg a gép aljra van ragasztva. Nekem speciel ott van.
    Szerintem az előre telepített win-nel nagyobb a szívás mert telepítő lemezt nem adnak hanem egy rejtett partíción van. Én akkor voltam gondban amikor ez az image megsérült és nem tudtam újratelepíteni a win-t. Kénytelen voltam torrent boltban megvenni egy telepítő lemezt és ahhoz megadni az SN-t.
    Szerintem az ilyen oprendszerek licencével nagyobb gondok lehetnek.
  • MrImy
    #15
    Eljön még az idő, amikor használt mobilod értékesítése előtt le kell törölnöd a Windows Phone 7 operációs rendszert és üresen, működésképtelen formában átadnod.
  • aislado23
    #14
    "évente felrobban" LOL ezen beszartam...De nemtudom milyen számitógéped van de az én microfostos rémálmokkal(windows) teletüzdelt gépem évente beszarik szal ez már megvalósult nekem. A microfos meg szimplán nyaljon be a meleg szarig.
  • M2 #13
    Egyetlen megoldás lenne igazságos: amennyiben egy szoftver már kereskedelmi forgalomban nem kapható és már a támogatása is megszűnt, az legyen szabadon felhasználható - digitális szemét.
  • M2 #12
    Tegyük fel, hogy öt évvel ezelőtt vettem egy notebookot telepített Win és Office programokkal, akkor ha ezt el szeretném adni, a szoftvereket le kellene törölnöm róla, mert azok jogait nem adhatom át.
    Na de az új tulaj már nem tud a gyenge hardverhez programokat venni, mert ami ma kapható azoknak erős vas kell.

    Szerintem akkor ez esetben kártérítés nekem jár, mert jogilag egy darab vasat csináltak az amúgy még használható gépemből!
  • Reparamorf
    #11
    Volna több javaslatom is...
    Az Édes anyukájukon általuk végzet orális szexen kívül is...
    1. A föld minden lakójától havonta kötelezően beszedni 100$-t.
    2. Olyan gépeket gyártani, amire, csak Úgy mindenki által ne lehessen
    programokat telepíteni. Ha valakinek kell egy program ír a MS-nek, és az
    küld egy olyan "gépet" amin rajta van. Évente felrobban.
    -Hogy ujjat lehessen venni.
    3. Az olyan bírákat akik elmarasztaló ítéletet hoznak ilyen ügyekben,
    elmeorvosi vizsgálatnak kellene alávetni, de azokat is akik ilyen
    törvényeket hoznak.
    --Na ezért nem veszek programokat, mert ígyis-úgyis én szívom meg...
  • hypno
    #10
    Ha nem adhatom el azt, ami az enyém, akkor az, aki szerint ez illegális, vásárolja vissza.
    Annyiért, amennyiért el tudtam volna adni.
  • mad mind
    #9
    Ez egy baromság, a bírót meg jó megkenték.
  • Zodd
    #8
    Azt ugye értetted, hogy ez nem csak az MS-ről szól.
    Ez egy akkora szívatás.
  • vision5
    #7
    Még eggyel több érv hogy ne vegyünk M$ termékeket...
  • Old PS Fanboy
    #6
    Ja, hogy te azt hiszed, hogy a mentések a gépen vannak?:)
    Hát sajna nem, a játék kártyáján vannak a mentések.
    Vagy nem így értetted a kérdést?:)
  • Rotyoka
    #5
    És mivan ha új gépet veszek? :D
  • Old PS Fanboy
    #4
    Ezt már a Nintendo aktuális kvarcjátékán is csinálják, ahol a RE:Mercenariesnél 1db kitörölhetetlen mentést engedélyez a gép, csak azért, hogy használtan ne legyen értelme eladni.
    Ha meg ez tendencia lesz a jövőben, akkor elkezdek warezolni, hisz már úgy is tolvajnak vagyok bélyegezve, akkor meg miért is ne viselkedjek igazi tolvaj ként.
  • Ferrer
    #3
    Meg apjuk f@szát.
  • Rotyoka
    #2
    Mivan? :D
  • Gyuszopapa
    #1
    Itt lassan nagy bajok lesznek.Mindenkinek légzőkészüléket kell használni nehogy véletlenül más által használt levegőt beszívjon,ha nem tudja bizonyítani hogy az a levegő a sajátja akkor kivégzik.De szar lesz benne dolgozni.