36
  • Robi546
    #36
    Alienware -t Smemi nem előzi meg szerintem! :)
    Link: Alienware Hivatalos Weboldal
    Kívancsi lennék hogy ezen el-e fut a Flight Simulator X Max Grafon + REX,X Graphics,ENB Series és Traffic kiegészítőkkel.
  • okosan gyerekek
    #35
    Gyerekek, amúgy ez a top 500-ból 167-ik, ez nem olyan muri. :/ 200 állam van a világon, amit minden más önmagát is államként definiáló rendszer elismer. Ezek szerint vagy rengeteg fejlődő ország előz be minket. Vagy vannak például olyan országok, ahol csak az adott egyetemre jutó szuperszámítógép jobb, mint itt ez a "négy-város-magos". Nem t'om melyik cikibb nekünk.. :S
  • Ape
    #34
    ?? Ok tiszta hülye vagyok. Az első hozzászólás jó, a második nem. Helyesbítés visszavonva :)
  • Ape
    #33
    Na még korán van.. :) helyesbítek: Hát nekem úgy tűnik hogy azon Win wan, azon is Linux megy.
  • Ape
    #32
    4. gépre? Hát nekem úgy tűnik hogy azon is Linux megy: http://www.top500.org/system/10588 Vagy te honnan szedted ezt az infót?
  • BlueGold
    #31
    A Windows tényleg nem tul elterjedt a Szuperszámitógépes világban, de a Top 4. gépre valahogyan felkeveredett. -:)
  • stain
    #30
    Sok szakértő összegyűlik ilyen helyeken, azt látom...
  • torreadorz
    #29
    "de szerver oldalon a win jellemzően egy lassú, drága, inkoherens, túlbonyolított f.stalicska a linuxhoz képest."

    Ezt általában az mondja aki nem ért hozzá. Aki meg a linuxhoz nem ért az ugyanezt mondja csak felcseréli a win-linux szocskát.

    Mellesleg, mi a nehéz abban hogy eg IIS-t feltegyenek egy windowsra?...
  • Komolytalan
    #28
    A BMW is autó meg a Suzuki is, ahogy az Oracle is adatbázis kezelő meg az MSSQL is. Egyébként a legkomolyabb terhelésű adatbázis amit láttam az nem Oracle vagy MSSQL volt, hanem MySQL, kb 30 gépre elosztva (természetesen linuxos gépekre). Ráadásul ehhez a 30 adatbázis szerverhez (meg az 5-6 webszerverhez, kb 15 média szerverhez) is elég volt 1 rendszergazda. Ennyit a költségekről, meg a linux állandó configolási igényéről.

    Megjegyzem ahol most vagyok cég, ott minden M$ alapú, és több mint 2 hét volt az hogy a jelenleg futó IIS, Oracle és egyéb szerver oldali hulladékot (meg persze a hozzá tartozó klienst) 1 gépre rakják, hogy offline is lehessen vele demózni. Persze mindenre lehet azt mondani hogy béna a rendszergazda, meg nem ért hozzá, de szerver oldalon a win jellemzően egy lassú, drága, inkoherens, túlbonyolított f.stalicska a linuxhoz képest.
  • torreadorz
    #27
    Ők adnak javítást az 1%-ra, ezt később mi a javítástól függően berakjuk a következő verzióba vagy csinálunk rá saját javítást.
  • Ape
    #26
    "a felhasználók maximum a hibák 10%-at veszik észre, és maximum az 1%-át javitják". Mármint a felhasználók javítják az 1 %-át, vagy ti, azaz a fejlesztők?
  • ivitzp
    #25
    "legfőképp azt nem értem, hogy mi is ennek az értelme?"

    Neptun-nak
  • torreadorz
    #24
    "A nyíltnál meg egyből kibököd a turpisságot, és ki tudod javítan"

    Remélem tudod, hogy amit irtál, az jórészt marketing maszlag. A nyilt forrású termékek is teli vannak hibával, kritikusakkal is. Hagy ne emlegessek néhány hiresebb openssl-s hibát, amik évekig benne voltak...

    Saját tapasztalatom is ugyanez, a cégünk fejleszt egy opensource terméket óriási felhasználói bázissal hosszú évek óta meg egy zárt kodú terméket is, igy jó összehasonlítási alapom van a zárt és nyilt kód között, fogalmazzunk úgy hogy a felhasználók maximum a hibák 10%-at veszik észre, és maximum az 1%-át javitják.

    Szóval le kell hogy törjelek, az csak mese, hogy az opensource termékek azért jók mert biztonságosabbak vagy védettebbek. Ez egyáltalán nincs igy, sőt. Ha bárki kételkedne ebben, akkor tessék összeszámolni hogy az elmúlt pár évben hányszor nyálazta végig mondjuk az openssl kódját és értette meg hogy mi mit csinál hogyan müködik.
  • MacropusRufus
    #23
    a windows szerverek nagy része linux liszenceket használnak. Olvass utánna.
    Tehát amit a linux ingyé' ad, azt jó sok pénzért megveheted windows néven. ;)
    Továbbá: a linux rendszereket testre tudod szabni olya mértékben amit a windows már nem tud megadni neked, és wezért sebezhetőbb is mint egy linux. Nem a fordítás miatt, hanem a tökéletesen testreszabás miatt, amit aztán a fordításban zárúl. Egy zárt rendszer soha nem lesz olyan jó. Meg hát ha a zártak közt kellene választanom akkor inkább már Unix vagy valami unix alapu rendszer mint a windows bármelyik verziója... A windows jó játéknak és álltalános célú felhasználásnak. A windows szerver kenrele (pl. az új) a windows 7-ből lett számraztatva. A win7 kernele a vistából a vistáé szintén egy sbs-ből ami meg az XP-ből. Tehát a kör bezárúl. Sőt! Egy Win95-ben levő hiba még a a Win7-ben is benne volt. Ami úgye érdekes. Az XP-ben simán találsz Csikágó bejegyzéseket ami meg a win95 kódneve volt.. Szóval el ne hidd, hogy olyan szuper a zárt kód.
    A nyíltnál meg egyből kibököd a turpisságot, és ki tudod javítani. Vagy esetleg át is írhatod ezálltal egy új valamit hozol létre ami már - ha csak egy picit is - de letér a standart linux-tól, már is nőt a biztonságod.

  • circa
    #22
    "legfőképp azt nem értem, hogy mi is ennek az értelme?"

    Elvileg különböző nagy számításigényű kutatási feladatok elvégzésére lehet majd használni(pl: orvosi képfeldolgozás, kémiai reakciók szimulálása, genomikai számítások stb.), ha erre irányult a kérdésed.

    Milyen játék az aminek akkora teljesítmény kell? :DDDDD
  • Ape
    #21
    Jáááj, az Oracle DB-t és az MSSQL-t azért nem lehet egy lapon emlegetni.. A másik meg az, hogy honnan szeded hogy a linuxot/unixot hetente kell konfigolni? Az otthoni linuxom lehet hogy naponta buherálom (nem azért mert elromlik), de egy produktív rendszert azt nem szokás.. :)
  • stain
    #20
    Pl. adatbázis szervereken sok helyen van windows, mert az SQL Server azon fut. Persze-persze, van oracle, de az tízszer drágább... Én már láttam 256 processzoron futni a windowst, és az klaszter volt, hanem egy nagy gép (közös memória a processzoroknak). A windows server 2008 r2 már támogatja az ilyen sok processzort, amit nyilván azért írtak meg, mert van rá igény a piacon. Különben a windows szerver változatai elég komolyak, mondjuk egy xp-hez képest. Meg hát nem is olcsók, kérdés, hogy a szoftver kerül-e többe, amit felinstallálsz, és megy, rá sem kell nézni, vagy a rendszergazda, aki heti szinten toszojgatja a linux-ot, mert mindig valamit át kell rajta konfigurálni a 72. config fájlban.
  • hunwhite
    #19
    Az a jó, hogy ezt egy átlag használó marhára nem érti....kapott vagy kaptak valakik valami hűdebaró kütyüt...olyan mértékegységeben mérve a teljesítményét, hogy azt sem értem...legfőképp azt nem értem, hogy mi is ennek az értelme?....Egyébként a komoly kütyükről.: Egy éve próbálok szervert bérelni..van egy game amit képtelen futtatni magyarországi cég...ja a lényeg 2007-es game LOL:D
  • Stryker
    #18
    Én azon lepődök meg ,hogy egyáltalán van olyan szuperszámitógép ,amire windowst raknak .
  • nlght
    #17
    "legnagyobb teljesítményű számítógépÁT"

    Nem tudom, hogy én vagyok-e túl igényes, de ha cikket írnék a témában azért átolvasnám egyszer, hogy legalább az első mondat ne hibásan kerüljön ki. Nehogy az index színvonalára süllyedjetek már.

  • Dj Faustus #16
    "Amúgy nem akarom kavarni a trágyát, de ilyen gépekre LINUX-on kivül lehetne más operációs rendszert rakni?"
    A Linux/Unix/BSD rendszereknek némi "lépéselőnyük" van e téren - az első Unix rendszerek 1971-es évektől vannak, a Linux is egy egyetemről indult el (1991, Linux Torvalds, Helsinki Egyetem), meg a BSD is (1977, Kaliforniai Egyetem, Berkley - "Berkley Software Distribution").

    A Windows Compute Cluster Server 2003 csak 2006 óta van.

    Lásd - szuperszámítógépeken futtatott operációs rendszerek részaránya:

    Forrás: Wikipedia
  • philcsy
    #15
    Hát ez nézőpont kérdése. Az tény hogy a GPU-k gyorsan változnak, de OpenCL-el architektúra függetlenül lehet őket programozni. Annyira hogy a végeredmény nem csak a különböző (NV, AMD) GPU-kon, hanem hagyományos CPU-kon is hatékonyan fut, ezenkívül támogatja az IBM POWER6 és PowerXCell 8i, illetve Samsung ARM Cortex-A9 MPCore eszközöket is (meg még másokat). Szóval a kompatibilitással szerintem nincs gond.
  • stain
    #14
    Ja, a gpu-hoz... Nem is az a gond, hogy régi kódok vannak, amiket újra kellene írni, hanem az, hogy a gpu-k nagyon gyorsan változnak, és a kódokat a jövőben is használni szeretnék, ezért minél inkább architektúra függetlenre írják meg. A gpu-knak van pár problémájuk, pl. az adatokat elég lassan lehet feltölteni a video ramba áttölteni, meg kicsi is a video ram (mondjuk 64 GB központi ramhoz képest).
  • stain
    #13
    Simán rá lehet tenni windows-t. Nálunk az eltén vannak hasonló gépek (persze nem ekkora klaszter, csak pár darab gép), amiken Windows fut. Általában az ilyen alaplapokon van nagysebességű PCI-e port is, amibe bele lehet tenni valami vad videókártyát, és ha van kedved a 18 fokos szerverszobában ücsörögni, akkor nem szaggat rajta semmi. De nálunk az összes szélessávú portban RAID kártyák vannak, úgyhogy nem fér bele rendes videókártya. Ennek a rendszernek pont ez a hátránya amúgy, hogy hálózaton keresztül éri el a háttértárat, ami még IB esetén sem valami gyors. Amúgy az IB gáz... bár lehet, hogy linuxra rá lehet berhelni, de a windows nagyon nem szereti, az biztos. Ja, és iszonyat drága. A 10GB-es ethernet ötször jobban megéri. Tuti háromszoros áron szerezték amúgy be, mint ahogy lehetett volna, az sgi túl van árazva alaposan.
  • Magnificat
    #12
    tudtommal lehetne, van windows hpc edition...
  • philcsy
    #11
    Elvileg rá lehet rakni a legtöbbre, de gyakorlatilag csak néhány támogatja, azok is legtöbbször a Windows Server-t. De egy ilyen gép nem egy gép, nem egy operációs rendszer fut rajta, hanem sok. Tehát ha arra vagy kíváncsi hogy egy ilyen szekrényre rá lehet-e tenni egy desktop windows-t (XP, Vista vagy 7), a válasz nem.
  • Hungarikum
    #10
    Amúgy nem akarom kavarni a trágyát, de ilyen gépekre LINUX-on kivül lehetne más operációs rendszert rakni? Úgyértem Valami Windoz / iOS server edition... Valahogy a szuperszámítógépek csak Linuxxal hajlandók futni.:D
  • philcsy
    #9
    1. Azért mert azok a programok amelyeket tudományos körökben használnak régiek és nem kezelik a GPU-kat. A programok újraírása reménytelen, mert rengeteg van belőlük, általában rosszul dokumentáltak, és sokszor a fejlesztőjük sem él.

    2. A GPU csak bizonyos esetekben hatékony.
  • Szefmester
    #8
    Lehet buta a kérdés, de egy szuperszámítógépnek miért kell általános feladatú CPU? Ha nyers számítási teljesítmény kell akkor nem lenne jobb sok sok VGA? Azok ha jól tudom "kicsit" más nagyságrendben dolgoznak művelet/sec téren.
  • Zolivok
    #7
    magyar gazdaságnak nem tesz jó , mivel nem zárkózhatunk el a külföldi exporttol amit mi importálunk az EUból addig a magyar termékek nem nagyon lendülnek se gazdaság owned.
  • 3LVW
    #6
    Haha, szuperszámítógép. Ilyen van a nagyinak is...
  • Amergin
    #5
    Jó meg szép meg minden, és bár én utálom a zúnijáóut, de az mégis csak rövid u...
  • B0nFire
    #4
    Ezen majd jól kiszámíthatják, mennyire szeretik Kóser Lajos bácsit...
  • B0nFire
    #3
    Pont én is ezt akartam kérdezni, hogy ugye akkor ezen már nem laggol a WoW?
  • Zozo76
    #2
  • passatgt
    #1
    szokásos:
    Ezen tuti nem szaggat a crysis max grafon!