257
  • Molnibalage
    #57
    Mi tette tönkre a diesel generátorokat, azért azok nem olyan kényes érzékeny műszerek, ketté törte a cunami?

    Egy 10 méteres hullámnak van ereje. Gőzöm nincs, hogy hol voltak a szivattyúk az üzem területén, de gondolm, ha te olyan vicces fiú vagy bizros tudod. Az is lehget, hogy alapostul elmosta az egészet, vagy csak a csőkapcsolatait a rendszernek. Akkor hiába áll a szivattyúd, ha nincs csőkapcsolata...

    Mi van ha pl. a üzemanyagtartály megsérült, akkor nafta nélkül nehezen megy, ha bármit viszel oda...


    Miért nem pótolják?

    Mert az eredeti terv szerint a szivattyúk megvannak. Ergo nem is volt arra terv, hogy ezt pótolni kell...

    Mivel lehet odavinni? Helikopterrel. Egy katasztrófa után ezek lényegében 0/24-ben repülnek és mindenki az asztalt veri, hogy helit, de azonnal. Miért? Mert minden más megbénul vagy nagyon kis kapacitáson mehet.

    Ott kezdőik, hogy egyáltalán kis japó barátunk honnan tudja, hogy hol van az, ami neki kell, ha nincs terv?

    Ja, hogy a telekommunikáció is behalt egy időre? Sebaj, postagalambbal megszervezed...

    Még, ha van is, hogyan csatlakoztatod rá a csőhálózatra? Rémlik még az, hogy a tervezés során úgy számoltak, hogy ilyen nem kell...? Valszeg ott gányoltak rá valami karimát, hogy menjen a cucc. Az, hogy nem víztömör azt ilyenkor le lehet szarni, ennél nagyobb bajokat kell orvosolni.

    Üzemanyagot honnan lopsz hozzá? Rémlik még? A közlekedés sérült. Mindenki helikoptereket akar. A helik sebessége korlátos, Japán meg nagy és szép nagy hegyei is vannak. A teherbírás is véges. Lehet, hogy nem is mehet légvonalban, mert az emelt teherrel nem tud áterülni egy hegyet.

    Összefogolalva.

    1. Találni kell szivattyút, többet is.
    2. Aztán találni kell helit, ami elviszi. Már, ha le tud szállni a környéken. Akkor a motorst el kell vinni a legközelebbi leszállóhelyig.
    3. Aztán oda is kell vinni.
    4. Aztán be is kell kötni.
    5. Aztán kell nafta is.

    Csak éppen már több hűtés kell, mert a víz egy része ellfort és a reaktor hőmérsékelet megszalad.


    Soroljak még felmerülhető problémákat? Mert van még ötletem...
    Szomorú, hogy te és sok más ember a jelek szerint képtelen ezeket végiggondolni.


    Japánban a könnyű szerkezetes, vagy a tégla házak az elterjedtek?

    Nem tudom. Azt tuti, hogy a földrengést bírják.
  • figyu
    #56
    Hasnyálmirigy rák, ha jól tudom: ha időben diagnosztizálják- jól kezelhető. Sugárfertőzés esetén nincs gond az időben-nel, ki se alakult, de már tudod hogy lesz. Ekkor jön a jódtabletta.

    A szénerőmű/autók által okozott tüdőrák-nál meg marad az ima.
    A budapesti lakosok 3 évvel hamarabb halnak a légszennyezés miatt. Ezzel valamiért senkinek sincs gondja, csak a ha fizetőssé akarják tenni a behajtást... Itt nem kerül szóba a "mindenkinek joga van az egészséges élethez".
  • figyu
    #55
    A definícióból adódik, hogy a 10-es semmi sem éli túl. Logaritmikus a skála, 9-es defíníciója: "rendkívüli pusztítás, megváltozik a táj"

    Kérem, hogy a habzószájú hőzöngők próbálják elképzelni, hogy lehet erre épületet tervezni? Eddig síkság, most szakadék. De az épület álljon, mert ez a mérnök dolga. Nőjön fel a feladathoz...

    A legyen 10-es biztos még jobb kérés/követelés: 10-esnél megtanulunk repülni! "globális katasztrófa". Ez szó szerint 10-100 m magasra feldob.

    http://hu.wikipedia.org/wiki/Richter-sk%C3%A1la

  • kisemlős
    #54
    Mi tette tönkre a diesel generátorokat, azért azok nem olyan kényes érzékeny műszerek, ketté törte a cunami? Tulajdonképpen mekkora diesel motorokról van szó, 12 hengeres, soros motorok?
    Miért nem pótolják? Teherhelikopterek könnyen szállíthatnának a helyszínre nagy teljesítményű áramfejlesztőket.
    A japánok miből építkeznek? A videókon látni, hogy az ár elmossa az épületeket, de az amcsi videókon is szétkapja a hurrikán a könnyűszerkezetes faházakat. Japánban a könnyű szerkezetes, vagy a tégla házak az elterjedtek?

    (Ja, Molni, hogy még ezt sem tudod? :-P)
  • Molnibalage
    #53
    Aki még azt sem tudja, hogy az a nyavajás doziméter mit mutat...? OMG...
  • Inquisitor
    #52
    "Fuku-i reaktor"
    Fukushima egy "megye" vagy annak japán megfelelője, akkora mint egy kisebb európai ország, a sajtó hülyesége, hogy így emlegetik, mert ahol baj van az a Fukushima Daichi magyarán az EGYES atomerőmű. Mert van ott több is, egy másik sérült de már javított volt a Fukushima Dani (KETTES), vagy az Oginawai ... amúgy ahogy térképen néztem van vagy 60-70 darab országszerte.
  • Inquisitor
    #51
    Vitáztam valakivel, aki mondta, hogy na de a többi energia előállításnál legalább nincs sugárzás. Mondtam neki, hogy tudtommal pl. sima szénben van annyi izotóp, hogy simán nagyobb a sugárzása egy szénerőműnek, mint egy atomreaktornak. Lehülyézett. Ezért keresgéltem. Ez egy másik fórumon volt, érdemes megnézni, nem is a szenes erőművet, hanem a napenergiát:

    Egy érdekes adat: a szénerőművek aktivitáskibocsátása nagyobb, mint az atomerőműveké. Az ENSZ 1993-as kimutatása szerint pedig az egyes erőműtípusok kollektív kockázata 1 GW villamos teljesítmény megtermelése során (típus működtetés + lakosság formátumban):
    Szén 3,7 + 1,3
    Olaj 0,8 + 1,2
    Földgáz 0,4 + 0,1
    Napenergia 3 + 2
    Szélenergia 4 + 1
    Vízenergia 2 + 1,4
    Geotermikus energia 1 + 0,5
    Atomenergia 1 + 0,3


    És akkor szó nem esett arról, mennyire környezetszennyező a napkollektorok előállítása, és a szél és naperőművekhez elengedhetetlen kismillió akkumulátoré, amit pár évente lehet kukázni ... mint veszélyes hulladékot.
  • pokolfiu
    #50
    hát vanitt egykét iqninja... :( gondoltam megosztom veletek olyan infót, amit hétköznapi ember, aki ott tanul, s kísérte a firkászokat, tapasztalt. ehelyett lehülyézik, lebutaságozik, stb... én többet adok arra, amit egy ismerősöm mind, mint amit olvasni médiumokban...

    jah, és pont az nincs tisztába a troll fogalmával, aki műveli? :D többieknek: ne etessétek könyörgöm, haljon éhen.
  • RecoPhile
    #49
    Legtisztább nem ! Elnézést! :D
  • RecoPhile
    #48
    Nagy részben igazad volt, de hiába építettek volna még egy-kettő-hármat vagy több diesel generátort, ha azt is a földrengés tönkre teszi. A gond az volt, hogy amikor építették akkor nem gondoltak előre, hogy 1980-as években, hogy akkori 100 évben mért adatoknál lehetnek erősebb földrengések is. Most ezt tapasztalták. Talán jövőben megerősítik ezeknek a szerkezetüket, hogy 10-esnél erősebb földrengést is kibírjon.

    Atomenergia legjobb legtisztább, legolcsóbb energia forrás! Ha normálisan építik meg, nem fognak játszadozni a védelmi rendszer lekapcsolásával stb. stb. Ha ezt mind jól és nem hülye emberek fogják megtervezni, működtetni akkor _ilyen_ nem lesz, mint mondjuk Csernobil vagy most Fuku-i reaktor esete.
  • Molnibalage
    #47
    Idegesít az, hogy hozzád hasonló tudatlan emberek téveszéket terjesztenek.
  • opeca
    #46
    Baj van ott, minek elbagatelizálni meg okoskodni, hogy jaj nincs baj... Meg nem vészes... Inkább vegye az ember komolyabban minthogy alábecsülje a problémát.
  • opeca
    #45
    Te ki vagy amúgy, a japánok védőszónoka? Mit véded itt körömszakadtáig az egészet? Valami atomlobbista vagy vagy mi? Nem is értelek ember...
  • Molnibalage
    #44
    Miért kell ilyen butaságokat leírni? Ha elfogadjuk a mérések és közlemények igazságtartalmát, még közvetlenül a reaktor közelébe sincs olyan durva sugárzás, ami nem kezelhető. Közvetlenül a reaktoron dolgozókat voltak kb. 50-100 mSv/órás terhelésben. Most már ez is sokkal kisebb. A reaktortól pár km-re kisebb a dózísterhelés, mint a Föld olyan pontjain ahol alapból magasabb a terhelés. Pl. Indiában.
  • opeca
    #43
    Már megint te? Istenem, ne ontsd már az igédet mindenhol!!! Van fórum ebben az országban ahol nem akarod a te tökéletes mérnöki zsenialitásodat mások szekálásával reklámozni?

    Ki nem szarja le mire volt méretezve, ha egyszer el volt(!!!) méretezve?

    Troll az te vagy, hogy képtelen vagy kulturált hangnemben az emberhez szólni.

    Ha ekkora marha eszes gyerek vagy, akkor menj ki aztán segíts az ottani mérnököknek.
  • opeca
    #42
    Na jó azért nem kéne elbagatelizálni az iszapkatasztrófát, mert az bizony ott több ezer családot érintett...

    Kilencen meg is haltak, azok családjainak igen, a világvége...
  • Molnibalage
    #41
    Szerintem picit olvass már utána, hogy mire méretezék és mi volt. Nekem már elkopott a kezem a sok gépelegtésem és a szájtépésben.

    Azért kibaszottul irritáló, hogy semmihez sem értő trollok előjönnek és osztják az észt....
  • Molnibalage
    #40
    Nem mondanám, hogy lehetetlen. Ezzel az egy erőművel van a baj. Az fel sem tűnik senkinek, hogy a többi most is üzemel és ad áramot? Ha az összes atomerőmű leállna, akkor nem 3 órás rotációban lenne itt-ott áramszünet...
  • kisemlős
    #39
    Csernobilnál is az életét adta nagyon sok szakember, aki próbálta mérsékelni a katasztrófát. A helikopterpilóták pl.: védőfelszerelés nélkül kezdték meg az oltást.
    Ez nemzettől független, amcsiknál is történt már több tucatnyi nukleáris baleset, ott is gondolkdoás nélkül indultak menteni/meghalni. Furcsa egy lény ez az ember, önként lemond az életéről.
  • IMYke2.0.0.0
    #38
    Lásd nálunk az iszap-katasztrófát. Nálunk az egyenlő volt a világvégével.
    S akkor gondoljunk bele egy 9,5-es rengésbe...
  • Kryon
    #37
    Azért csak 8-as erősségű rengésre terveztek, mert egy 9-10es erősségű akkora, hogy lehetetlen rá garantáltan ellenálló épületet tervezni. Gyakorlatilag csoda, hogy a rengés alig tett kárt az erőműben, a cunami okozta a bajt. Ráadásul a 2. erőmű, ami csak kb. 10 évvel újabb és modernebb gond nélkül átvészelte azt is.
  • NEXUS6
    #36
    Köszönöm én is, hogy ezt megosztottad, 100000X többet ér mint bármilyen nagyszájú riporter híradása, aki alig várja, hogy visszameneküljön a biztonságba.

    És szorítok én is nekik, hogy ne legyen még ennél is nagyobb baj.

    Mondjuk inkább attól félek, hogy a jelenlegi központi témát jelentő nukleáris baleseten kívül is iszonyatos az a kár emberéletben és anyagiakban is amit az ország elszenvedett.
    Ha a gazdaság leáll, a cégek esetleg csődbe mennek, akkor elképzelhetetlenül nehéz lesz újraindítani, az időn most rengeteg minden múlik.
  • opeca
    #35
    Mi sem vagyunk szarabbak, ha erre akartál célozni. Ilyen esetekben sokaknak egy választása van, ki kell tartani.
  • opeca
    #34
    Vittek, mobilgenerátorokat, csak hát ez ugye időbe telt, nem is kicsibe.

    Igazad van, 1000 évente egy is komoly kockázat csak ilyenkor mindenki szereti úgy feltüntetni a dolgokat, hogy örüljünk, hogy még áll az egész, mert...

    De majd arról is szó fog esni, ha stabilizálódik a helyzet, hogy vajon egy olyan országban, ami 3 törésvonal mentén fekszik és százévente egyszer tuti jön egy 8 feletti rengés, miért csak 8-ig bírja az atomerőmű, illetve miért nem voltak jobban védve a tartalékrendszerek...
  • Magnum PI
    #33
    Hát nekem az 1000 évente 1x elég magas kockázatúnak tűnik + nem is igazán hiszem el, hogy ilyen ritka lenne hisz egész Japán egy törésvonalon fekszik. Az persze lehet, hogy az elmúlt 2000 évben csak 2-őt jegyeztek fel de akkor is kockázatos volt a partra építeni az egészet. Most azt nem értem hogy ha a generátorok mentek tönkre akkor mért nem generátorokat visznek oda?
  • bvalek2
    #32
    Látom nem sikerült továbbjutni az első mondatomon. Pont az ellenkezőjét írtam mint ami a tudatodig eljutott belőle.
  • bossgolem
    #31
    Osztom a véleményt. A japánoknál kiváló szakemberek vannak, akik próbálják uralni a kialakult helyzetet. Lenyűgöz az ott élők kitartása. (Nem tudom elképzelni, mi történhetne itt Közép-Európában, ha ekkora természeti csapás sújtana le...)
  • opeca
    #30
    A cunamit most csak védekezésképpen hozzák fel. Hogy hát az volt a baj. Nem, itt a biztonsági rendszerekkel volt a baj. Elmossa a tartalék-generátorokat a víz? Ugyan, hát vicc...
  • opeca
    #29
    Állítólag azon a területen 1000 évente 1x fordul elő cunami.

    Persze egy erőműnek sokszorosan túlbiztosítottnak kéne lennie. És ez azt jelenti, hogy jelentős felültervezéssel kéne építkezni, kiegészíteni, csak ezek meg komolyan megnövelnék a költségeket.

    Szóval ha Japánban volt már 8.6-os rengés, akkor egy reaktort úgy kéne megtervezni, hogy kibírja a 10-eset is.

    Ehelyett, ugyebár már egy évekkel korábbi jelentésben az ált, hogy 8 felettit nem bírna ki jelentős károsodás nélkül.

    Ez egyértelműen felelőtlenség és csak idő kérdése volt, mikor következik be a baj.
  • Magnum PI
    #28
    Most ez a cunami milyen mélyen ment be a szárazföldöd? Csak mert kicsit fura, hogy a cunami meg a földrengés az nem egy váratlan dolog Japánban, de az erőmű mégis olyan területen feküdt amit elért. Az egész szigetet lemosta vagy mi?
  • Sir Quno Jedi
    #27
    Én inkább a csodát látom ebben is, hogy ekkora földrengés+cunami (gyakorlatilag azon területek számára maga a bibliai világvége 2x és korántsem biztos, hogy ennyi volt, nem lesz folytatás) még mindig állnak ezek a létesítmények és mérnökök+katonák hada dolgozik az életét közvetlenül kockáztatva, hogy megmentse a többi 100 milliót... EZ az emberi helytállás és mérnöki tudás csodája. Ezek az emberek mind hősök. A legjobbak legjobbjai.
  • pokolfiu
    #26
    sokkal komolyabb. állítólag (ismerősöm aki írt) a fószer azt akarta lenyilatkozni, hoyg mindenki búcsúzzon el olyan ismerősétől aki arrafele lakik, ugyanis vagy akkora lehet majd a sugárzás, hogy kampec, vagy nem mehetnek semerre, hoyg ne szennyezzenek... azt is írt, hoyg folyamatosan adagolják az adatokat a halottakról hoyg ne riasszon annyira, de ott már 80e-nél tartanak, és akkor még nem beszéltek a csendesóceáni lakosságról, szigetekről, amik kompletten eltűntek a cunami miatt... japán szinetn is horribilis az áldozatok száma, de nem lehet csak oda korlátozni, mert a cunami nem csak ott pusztított...

    ha ír valamit, majd írom.
  • pokolfiu
    #25
    lényegében halált. nem vagyok ugyan biológus, meg kémikus meg tudós sem, de tartós ekkora (10 egység feletti) sugárzás nyelése 100%-ban hasnyálmirigyrákot okoz. első körben...
  • weskerrebort
    #24
    Nevetséges mennyire elfelejtik egyesek, mennyire könnyedén megtörténhet hasonló pokol az ő háza előtt is...
    Na akkor megnézném azon egyesek arcát....
  • teddybear
    #23
    Szóval, amikor gyerek voltam, én is szóltam be egy-két szemét dolgot, ha valakinek baja volt. Csakhogy engem apám-anyám azonnal pofán csapott érte. Ha te ezt a benyögést humorosnak tartod, akkor komoly baj van a fejedben, és a szüleid nevelése is félrement, ha volt ilyesmi egyáltalán, és nem egy darab kenyeret akasztottak a nyakadba, hogy legalább a kutya játsszon veled!.

    Röhej, hogy egyesek még mindig képtelenek a normális emberi viselkedésre.
  • Sir Quno Jedi
    #22
    Namost nemigazán lehet az atomenergiát, a nukleáris technológiát, vagy a mérnököket okolni. Valószínűleg ha egy kisbolygó ütközne a földnek japán magasságában, akkor arra sem tudnák semmiféle hókuszpókkal felkészíteni ezeket a sok évtizedes reaktorokat (meg a maiakat sem). Ez kb. olyan irreális elvárás, mint hogy a tecsóban olyan turmixgépet áruljanak, ami közvetlen atomtalálat esetén is TÖKÉLETES banánturmixot csinál. Csak a JóIsten tudna egy nyomorult erőművet ilyen durva katasztrófától megóvni (talán).
  • Dj Faustus #21
    Olvasd el az alábbi leírást - le van írva benne mi történt:
    1. Földrengés esetén a reaktor kikapcsolt. Viszont a maradék hőt (<5%) el kell szállítani.
    2. Ez a dízelgenerátorokkal (amik redundánsan voltak telepítve és földrengés-biztosak voltak) ment is egy ideig, csak jött a cunami.
    3. Mivel a dízelgenerátorok lehaltak, a reaktorban levő radioaktív gőzt a reaktortéren kívülre (de egy hermetikusan lezárt térbe) vezették kondenzvízbe.
    4. Ez a kondenzvíz felforrt, ezért ezt, a hermetikusan lezárt térben levő gőzt egy szelepen keresztül kiengedték a szabadba. Bár a gőz radioaktív, de a kiengedett gőz mennyisége és a radioaktivitás csökkent mértéke miatt nem akkora a vész.

    Idáig ez a vészforgatókönyv. Viszont a természeti csapás annyira súlyos volt, hogy a reaktorcsarnok fala "ledobódott", és a kiégett kazettákat tartalmazó pihentető medence is megsérült. Ebből következőleg helyileg történt radioaktív szennyeződés.

    Ezért a reaktort még hűteni kell, illetve a kiégett kazettákat is bóros vízzel kell "öntözni".
  • bvalek2
    #20
    Nekem tetszik, ötletes szóvicc, ne hagyd magad! A többi képmutató pirosseggű páviánról pedig nem hiszem el, hogy soha életében nem mesélt morbid vicceket. Kisebbségekről, nyomorékokról, sőt Csernobilról is egy csomó viccünk van. A tragédia feldolgozásának sok lehetséges módja van, a fekete humor is közéjük tartozik. A munkát pl. az egészségügyben másképp nem is lehet ép ésszel kibírni. Aki meg éretlenséggel meg részvétlenséggel jön nekem, azt mindjárt pofán verem egy frissen abortált csecsemővel. Amíg a tinik*rvák ilyen lazán legálisan megölethetik a kölküket, az emberek nagy része pedig ezt helyesli, addig söpredék társadalomban élünk, ahol az emberélet értéktelen, és mindenféle részvétnyilvánítás képmutatás
  • Kornan
    #19
    Még annyit, hogy ez alapján a beszámoló alapján kicsit komolyabbnak tűnik a helyzet mint amit én gondoltam.
  • Kornan
    #18
    Kössz neked és az ismerősödnek is ,hogy ezt megosztottátok velünk.

    Az ,hogy a sugárzásmérő 10-esen van az kb mit jelent? Csak érdekelne.