12
  • Chakotay
    #12
    na menjenek a túróba,szinte minden számítás technikai eszközön ott díszeleg a "made in china"felirat,mert szinte már minden gyártó japán cég ott gyártat.Ez is egy jó indok hogy a túltermelt árut vissza foghassák és adagolva fel srófolhassák az árakat.Egy szer már meg büntették a memória gyártókat karterezésért 10 ezer huf-ról le is csökkent az ár 2 ezer huf körülire az alap memóriáknál,most ezt megint eljátsszák csak vissza felé.
  • sanyicks
    #11
    Mindennek van gazdasági hatása, aminek akarják :D sajnos a mai gazdaságot kb ahhoz lehet hasonlítani mint mikor a sámánok ruletteznek. Hiedelmeken legendákon alapszik, hisztitől függ, totál szerencsejáték az egész, egy jobb blöff cégeket dönthet be. Egy vicc az egész tőzsde, amit már rég szét kellett volna úgy korlátozni, hogy tények alapján működjön, és arra használják amire régen kitalálták, nem arra hogy féreg balettozva rizsázó vagy pánikoló ügynököcskék a ferrarijukat alapozgassák vele. Pl első lépésnek jó lenne az árútőzsdén a köztes vásárlások tiltása (értsd csak az vehet meg egy árút aki csinál is vele valamit (feldolgozza, eladja a végfelhasználónak, a zembereknek), és nincs a "megvesszük ezt aztán holnap tovább adjuk 2x-es áron" téma), blöff pánikkeltés szigorú büntetése vagyonelkobzással, és letöltendő börtönnel.
  • mousee
    #10
    No igen, az egy cseppet más világ más mentalitású emberekkel. Le merném fogadni hogy ők az egész országot hamarabb rendbe pakolják mint mint amennyi idő alatt mi a Margit hidat felújítottuk. Csak ott minden modernebb lesz, új technikákat tudnak tesztelni, haladnak előre.
  • Skynet85
    #9
    Tegyük hozzá, hogy a spekuláció az ami ilyekor lenagypbb gazdasági ,,katasztrófát" idézi elő tök mid1 mi történik ha azt a nemzetközi sajtó szintjére lehet emelni, és van negatív kicsengése, és csak 1%-ban is éritni a gazdaságot. Egyből jön a rizsa, hogy pista bácsi tehenének megdöglése indokoltá tette a 100%-os tej ár emelést. Nem akarom elbagatelizálni mert valóban humanitárius katszatrófa ami ott van, de az árakat nem ezért fogják emelni hanem, mert ,,de jó is lesz az a új ferrári a fiam születés napjára".
  • Tetsuo
    #8
    Termeszetesen van hatasa. Meg ha katasztrofa sincs, csak panik, annak is van hatasa a tozsden, hiszen az erosen tomeg-pszichologiarol (is) szol.
    Rovidtavon mindenkeppen esnek a japan vallalatok reszvenyei es a japan tozsde index is zuhan.
    Az uzemleallasok miatt tenyleg lesznek fennakadasok, de az is inkabb pszichikus hatasu, hiszen a japan tomegtermeles is Kinaban folyik.
    A specialisabb termekek eseten, ami talan nem is tomegcikk, lehetnek gondok, amit tenyleg csak Japanban gyartanak (pl nehany professzionalis meromuszer, optika, komolyabb gepek, ilyesmi), de a japan IT-termekek es szorakoztato-elektronika, tobbsegeben Kinaban es Malajziaban keszul.

    A Japanok gozerovel es peldas fegyelemmel dolgoznak, teszik a dolgukat, egyaltalan nem panikolnak. Az orszagot elobb rendberakjak, mint mi magyarok. ;)
    A rendfenntartas, energia es az elelem a legfontosabb meg a kozlekedes, kommunikacio.. valoszinuleg nehany heten belul megoldodnak ezek a dolgok.

    Ha fel is robban egy reaktor (aminek lehetoseget mondta egy japan mernok az NHK-n), akkor is helyre fog allni az egyik legnagyobb gazdasagu orszag, amelyik sok teren a legfejlettebb technologiakkal rendelkezik.
    Altalaban egy ilyenfajta katasztrofa ill sokkal nagyobb csapasok utan is egy eros gazdasagi (es talan masfele) fellendules tapasztalhato, ami gyakran az esemeny elotti gazdasi szint fole emeli az orszagot.
    A kerdes, mennyi ido alatt?
    Szerintem Japanban ez eleg gyorsan le fog zajlani. Ha Europa lenne hasonlo helyzetben, akkor mar ketelkednek barmifele fellendulesben..

    Tehat rovidtavon a piaci arakat leginkabb a tomegek pszichologiaja hatarozza meg, a kis keszlethianyt dramatizalva, hosszutavon pedig (elvileg) minden visszater a regi kerekvagasba felteve persze, ha nem tortenik vmi hasonloan kulonleges esemeny.
  • NovaTerra
    #7
    Komolyan azt gondolod, hogy egy ekkora katasztrófának nincs gazdasági hatása?
  • Solten
    #6
  • sanyicks
    #5
    Meg azt is hogy tavaszodik északon (ahol ugye az emberiség fogyasztó része él), és a fűtést szénhidrogénekből oldják meg... bár a gázárnál már tapasztalhattuk, hogy ha esik a világpiaci ár, mert (és magyaráznak valami nevetséges bs-t hogy miért késik (aztán később sem fog esni a gázár persze)), de ha nől akkor rögtön nől mert (és megint valami bs, hogy az miért történik ilyen gyorsan).
  • cateran
    #4
    A keresletbol meg levonhatod azokat a teruleteket ahova nem kell aram,mert nincs mivel oda"vinni"es/vagy nincs akinek kellene:( Ertsd a letarolt teruletek es maris egalban van a 2....
  • Zolivok
    #3
    haggyukmán
  • Cat #2
    Az alkatrészeállátási zavarokhoz még hozzávehetjük az atomerőművek kiesése miatti növekvő olajkeresletet - mert áramot valamivel termelni kell, hiszen már Tokióban is áramszünetek vannak -, így a benzinárak tovább fognak nőni, ami növeli a szállítási költségeket a Távol-Keletről.
  • sanyicks
    #1
    na most van mire fogni az áremelkedést, bár nem gáz hogy mindet kína környékén, nem japánban gyártják.
    Ahogy Hofi mondta "begyűrűzött... ide begyűrűzik még a begyűrűzés is, csak azt nem értem a hülye fejemmel, hogy amikor nyugaton jó, na az miért nem gyűrűzik be?"