146
  • Tinman #66
    Az elképzelés a '60-as évek közepére vezethető vissza, amikor dr. Kylstra fiziológusnak szembe ötlött a tény, hogy a sóoldatok telítődni tudnak oxigénnel magas nyomáson.

    Kylstra = Kara Kán!

    Lelepleztem! Az már mellékes, hogy Epikurosz úr lehetett vagy 5 éves
  • kisemlős
    #65
    Na, próbáljuk meg még egyszer…

    Pares! Azok az ősi szövegek, amelyekre Te hivatkozol kihalt nyelvek. SENKI NEM BESZÉLI ŐKET!
    Fikció: megtanulsz latinul, és egy időgép segítségével a ókori Rómába térsz vissza. Bár a szavak alakja meg fog egyezni, de se Te nem fogod érteni őket, se ők Téged.
    Ha csak a honfoglalás korába utaznál vissza, akkor magyar testvéreinket nem értenéd, az azóta nyelvünkben kikopott mély i-velnem tudnál mit kezdeni.
    A legősibb eposzok szavai leginkább mind-mind egy fogalmat jelölnek. Például:
    Isten szem szekér.
    Ami jelentheti:
    Isten szemével látta a szekeret.
    Isten szeme akkora mint a szekér.
    Isten szeme, nehéz, mint egy szekér.
    A szekérre isten szeme volt ráfestve.
    Isten szemmel tartotta a szekeret.
    Isten…

    A régészek/nyelvészek ezeket a jeleket megvizsgálják több szövegkörnyezetben, és abból leszűrve próbálják a legvalószínűbb következtetést levonni. Amennyiben nem ponyvát olvasol, hanem szakemberek tudományos munkáit, nem lelsz olyan munkára, amikről ufókról írnak. A szárny, Isten fogalmakat a régész szárnyas istenként rakja össze, ami nem feltétlenül E.T., hanem akár lehet egy totem állat, mint a magyarok turul madara.

    Igazad van abban, jócskán akadnak dolgok a múltból, amikre a tudomány mai állása szerint nem ismerünk magyarázatot, de a régészeti leletek alapján, és csak erre hagyatkozhatunk, az istenek nem szórták egymást a csészealjaikról atommal…
  • JasonCorp
    #64
    Emberek eltek itt tobb szazmillio evvel ezelott es rajottek "a biológiai sokszínűség megőrzésének" legjobb modjara(mikozben ugyan ezt kutattak mint mi): a kornyezetuk szamara erzekelhetetlenne valtak, anyagszerkezetuk megvaltoztatasaval. Ok meg ma is itt vannak (es persze a vilagegyetem szamtalan pontjan).
    Hogy miert nem lepnek velunk kapcsolatba ? Hat egyszeru a valasz : olyan fejlettek vagyunk hozzajuk kepest mint az amobak hozzank kepest.

    Persze ez nem valoszinu..:) de minden lehet csak vannak dolgok amiknek eleg kicsi az eselye.
  • Balumann
    #63
    "Nem tudom mi a furcsább: Ha egy űrkorszaki ember álmodozik űrállomásokról, vagy ha egy kőkorszaki. Egy pilóta álmodik álcázott repülőgépekről, vagy egy ezer évekkel előtte lévő ember írja le annak a gépnek a látványát (a saját szókincsével).
    De sorolhatnám még, és igazán nincs kedvem hozzá..."

    Akármilyen furcsa is, nem találtunk olyat, amiben kizárható az emberi fantázia. Nem kell sorolnod, én is hittem ilyenekben egy darabig, a "döntőbb bizonyítékokat" én is ismerem.

    "Miért lenne nagyon kevés a valószínűsége? Szerinted valamelyik űrsiklónkból vagy vadászgépünkből mennyi maradna meg úgy 7000 ezer év múltán? Különben is, mi lenne elég jó bizonyíték? Mindenre rá lehet fogni, hogy hamisítvány, vagy belemagyarázni hogy minden más, csak az nem."

    Nagyon kevés a valószínűsége annak, hogy nem találnának 7000 év múltán arra BIZONYÍTÉKOT, hogy milyen fejledtségű technológiával rendelkeztünk, csak 1-2 iratot, ami utalna úgy körülbelül ilyesmire. Tudod, hogy milyen eszközöket megtalálunk 100-200ezer évvel ezelőtt élő emberektől is? Valószínűleg igen, csak ilyenkor szándékosan nem akarod előkaparni...

    Ha egyszer minden más ellentmond annak, hogy ilyesmi létezett, akkor hogy a fenébe lehet így hinni ezekben?
  • Doktor Kotász
    #62
    Ma is alakulnak új vallások, amikről ránézésre lehet tudni, hogy nettó baromság.
    Például a scientológia a Xenu űrhadvezérrel, aki valami lélekgépbe porszívózott minket, és nincs is ez a világ, csak a lélekgépben hisszük azt. Vagy mittudom én milyen baromságokban hisznek ezek pontosan.

    Szóval azért, mert istenek háborújáról írtak az indiaiak évezredekkel ezelőtt, az nem jelenti azt, hogy itt UFO-k ölték egymást atommal.
  • Doktor Kotász
    #61
    "Na de az űrbe küldött szondák közül pár még ott lenne."

    Százmillió évek távolából?
    Ha nem potyognának le valami csoda folytán, akkor az a köbkilométerenként egy porszem 20 km/s sebességgel, elkoptatná, mint egy homokfúvó gép.
  • Doktor Kotász
    #60
    Igen, erre már gondoltam én is.
    Mint majdnem mindenki itt.
  • Everest07
    #59
    Látom pörög a fórum ezerrel. Várjuk néhány szcientológus hozzászólását is! Ők aztán mindent megmagyaráznak! :))))))
  • highpoint
    #58
    Volt egy másik sci-fi témájú film, amelyben egy búvár ment le nagyon mélyre a tengerben, és ezt csak úgy tudta megtenni, hogy közben folyadékot lélegzett be.

    A film az Abyss volt, a folyadék pedig a perfluorkarbon (ami egy létező folyadék, a filmben ábrázolt tulajdonságokkal.)

    Részlet a filmből.
  • Pares
    #57
    "Nem mindenre tudunk magyarázatot adni a múltból, hogy mit miért örökítettek meg, vagy miért alapoztak kultúrát ezekre. De az akkori emberek nem voltak annyira tájékottak sem más kultúrák terén, sem tudományban, fantáziájuk viszont akkor is volt, az embereknek már akkor is voltak álmaik, akkor is keresték a magyarázatot mindennek a működésére.
    Úgyahogy te képes vagy elhinni, hogy ezek megalapozottak, ők méginkább elhihették ha ezeket valaki jól kitalálta meg még rajzolt is hozzá."

    Nem tudom mi a furcsább: Ha egy űrkorszaki ember álmodozik űrállomásokról, vagy ha egy kőkorszaki. Egy pilóta álmodik álcázott repülőgépekről, vagy egy ezer évekkel előtte lévő ember írja le annak a gépnek a látványát (a saját szókincsével).
    De sorolhatnám még, és igazán nincs kedvem hozzá...

    "kisemlős csak egy példát írt, a válaszodat nem igazán értem. Egy nagyon jó példa, hogy mik vezethették félre a régebben élő embereket, de nem csak ez az egyetlen magyarázat lehet (ezt hogy sikerült ennyire félreértened?)."

    Semmit se értettem félre. Tökéletesen értem, hogy ezen a pár példán keresztül (amik teljesen más jellegű hiedelmek) próbálta bizonyítani, hogy az ősi legendákat, mítoszokat, hiedelmeket, vallásalapozó írásokat nem kell komolyan venni...

    "Jóval több legendáról, eposzról, mítoszról, akármiről tudjuk, hogy mik szolgáltak alapjául vagy mi vezetett addig, meg ilyenek. Minden nem lehet igaz, ha már meg egy ilyen nem igaz, akkor elég erős indokot ad arra, hogy a többinek is kétsége vonjuk az olyan tartalmát, ami jelenlegi álláspontunk szerint nem létezhetett."

    Bocs, no offense, de ez olyan általános szöveg, hogy nem tudom, mit is reagáljak rá. Nem lehet minden igaz, hát persze hogy nem. Nem mondom, hogy minden legenda mögött mást kell érteni, sőt, kifejezetten állítom, hogy nem. De ha tetszik, ha nem, van jó pár dolog a történelemben (és a világon), amit a régészek és történészek a mai napig kerülgetnek, mint a forró kását, mert zavarba ejtő.

    "És mindehhez hozzáadódik, hogy nagyon kevés a valószínűsége, hogy NE KERÜLJÖN ELŐ olyan lelet, ami bizonyítaná ezeknek a létezését."

    Miért lenne nagyon kevés a valószínűsége? Szerinted valamelyik űrsiklónkból vagy vadászgépünkből mennyi maradna meg úgy 7000 ezer év múltán? Különben is, mi lenne elég jó bizonyíték? Mindenre rá lehet fogni, hogy hamisítvány, vagy belemagyarázni hogy minden más, csak az nem.


    Istenek háborúi meg puszta kitaláció, ugyanmár, ki is gondolhatna ilyen hülyeségre, ez triviális... XD

  • Pares
    #56
    Itt vagyok (vagyis nem pont MO-n, de közel). De az, hogy Te pár triviális dolgot megmagyarázol a közelmúltból, még nem jelenti azt, hogy az összes többi régi szövegnek ennyi igazságtartalma van. De ez a Te véleményed. Higgy hát akkor ebben.
  • droidka
    #55
    http://www.youtube.com/watch?v=KMGA9ZEoWag&feature=related
  • Balumann
    #54
    Nem mindenre tudunk magyarázatot adni a múltból, hogy mit miért örökítettek meg, vagy miért alapoztak kultúrát ezekre. De az akkori emberek nem voltak annyira tájékottak sem más kultúrák terén, sem tudományban, fantáziájuk viszont akkor is volt, az embereknek már akkor is voltak álmaik, akkor is keresték a magyarázatot mindennek a működésére.
    Úgyahogy te képes vagy elhinni, hogy ezek megalapozottak, ők méginkább elhihették ha ezeket valaki jól kitalálta meg még rajzolt is hozzá.

    kisemlős csak egy példát írt, a válaszodat nem igazán értem. Egy nagyon jó példa, hogy mik vezethették félre a régebben élő embereket, de nem csak ez az egyetlen magyarázat lehet (ezt hogy sikerült ennyire félreértened?). Jóval több legendáról, eposzról, mítoszról, akármiről tudjuk, hogy mik szolgáltak alapjául vagy mi vezetett addig, meg ilyenek. Minden nem lehet igaz, ha már meg egy ilyen nem igaz, akkor elég erős indokot ad arra, hogy a többinek is kétsége vonjuk az olyan tartalmát, ami jelenlegi álláspontunk szerint nem létezhetett.

    És mindehhez hozzáadódik, hogy nagyon kevés a valószínűsége, hogy NE KERÜLJÖN ELŐ olyan lelet, ami bizonyítaná ezeknek a létezését.

    Istenek háborúi meg puszta kitaláció, ugyanmár, ki is gondolhatna ilyen hülyeségre, ez triviális... XD
  • kisemlős
    #53
    Pares! 2011, Föld nevű bolygó, Európa, Magyarország… gyere vissza, kérlek! :-)

    Vegyünk alapul a „közelmúltban” megtörtént csodákat. Magyarország, törökkor.
    A busók (állatbőrbe öltözött emberek) ijesztő mivoltukkal megfutamították a török sereget.
    Kőszeg ostromakor pedig a templomban angyalok (a halálra rémült nők) kezdtek el hisztérikusan sikongatni.
    Ha ez 5000 évvel ezelőtt történik, akkor képírással rögzítették volna. A busók szarvas, félig állat, félig embernek (faun), míg az angyalok valami szárnyas lénynek (hárpia) lennének ábrázolva. Az írást dekódoló régész pedig számodra úgy fordítaná, hogy a kecske, vagy épp sólyom isten seregei lerohanták a gaz ellent.
    Tehát helytelen korabeli dokumentumokra hivatkoznod. A régészek is csak feltételezik a jelentésüket. (persze, akadnak aki folyékonyan beszélnek ezeken a holt nyelveken, de mindez feltételezés!)
  • Pares
    #52
    Gratulálok. Az emberiség összes legendájának igazságtartalmát képes voltál elintézni egy vízilovas hasonlattal.



    Gondolom az ősi Kínában is vízilovaktól rettegtek, meg víziló-királyokat tiszteltek istenként. Érdekes vízilovak lehettek ezek, hiszen egyenesen a csillagokból jöttek! Indiában több mint 5000 éve Föld körül repkedő, Istenek lakhelyéül szolgáló erődítményekről volt divat írni több százezer verset, sőt egy egész kultúrát alapoztak humbugokra. A Vimánák meg a tüzes szekerek is csak kitalációk. Ezek biztos valami jól megtermett madarak voltak, akik a madárszarukkal romboltak porig városokat. Az Istenek háborúi meg puszta kitaláció. Őskori Star Wars, csak több benne a sci-fi és szebben van megfogalmazva. Igazad van, régen mindenki olyan buta volt, mint ez a Te európai lovagod.
  • kisemlős
    #51
    Igen, az emberiségnek a civilizáció hajnalán még megvolt a kollektív tudata, ahogy ez különböző állatfajoknál, pl patkányoknál is megfigyelhető, hisz’ majd minden nép történetében szerepel a repülés, özönvíz, elsüllyedt sziget, stb…
    Abban is igazad van, hogy a mondáknak van valóságalapja. Példának okáért: nyolcszáz évvel ezelőtt sárkányokban hittek, valós fenyegetésként kezelték. Máltán őriznek is egy keresztes hadjárat során elejtett sárkány koponyát, melyről időközben kiderült, hogy jobb sorsra érdemes víziló volt a tulajdonosa egykor. Egy európai lovagnak a víziló a sárkány tökéletes megtestesülése: hatalmas száj, méretes agyarak, bűzhödt lehelet, elképesztő termet, sebezhetetlen vastagságú bőr, és ráadásul még agresszív is! Persze, mi már csak mosolygunk a lovag együgyűségén, de ne feledd nyolcszáz év múlva rajtunk kacagnak majd önfeledten, hogy űrlényekben hittünk! ;-)

  • Jrex
    #50
    nem azt írtam h nem volt,hanem nemhiszem h nem maradna utánuk semmi,van külömbség...
  • Pares
    #49
    Hát persze, mert a Földet keresztül-kasul, több kilométer mélyen is átkutatták, mindenhol, nemcsak a szárazföldeket, hanem az óceánokat és tengereket is!
  • Jrex
    #48
    Mivel az élet nyomait kb 3,9 milliárd évvel ezelőttröl is megtalálták,amik különféle 1sejtűek voltak,így nem hiszem h bármiféle korábban létezett civilizációrol ne maradt volna fennt semmi...max ha "eltakarítottak" maguk után.
  • Pares
    #47
    Ez így van. Persze, manapság minden régi legendát elintéznek annyival, hogy szimpla kitaláció, 0 valóságalap. Amikor ez messze nem így van...
  • kisemlős
    #46
    Azért az ókori feljegyzések tele vannak ám Atlantiszhoz hasonló társadalmakkal/legendákkal. Pl.: hüperboreoszok.
  • Kara kán
    #45
    Ajánlott még...
  • Kara kán
    #44
    angol: paleocivilization: 52 találat
    magyar: paleocivilizáció: 3 ezsgés találat (azt is én írtam be :-)

  • Zolivok
    #43
    MEKKORA ÖTLETEM JUTOTT ERRŐL , gondolj bele Atlantisz is ilyen volt ami megmaradt de ránk már azért nem maradhatott mert csak a mittomén hány évvel ezelőtti emberek láthatták még a romjait normál állapotban azóta egy két földrengés már megsemmisítette teljesen ,. all pro
  • haxoror
    #42
    engem is érdekel
  • Kara kán
    #41
    paleocivilizáció, paleoasztronautika, paleoasztronómia...

    Ha a Google nem találja, attól még léteznek.
  • Irasidus
    #40
    A paleocivilizáció én nem hallatom, és ahogy nézem a google se, ha tudsz linket add meg kérlek. Egyébként a paleolitikumban 100%, hogy nem volt civilizáció (ezek valószínűleg áltudományos források amiről olvastál).

    A SAI csak egy pár hipotézis gyűjteménye, mintsem valódi kutatás (hozzátenném egyenlőre), és minimum a negyedidőszak előttről van szó benne, konkrétan a dinoszauruszok koráról. Ennek is meg van az oka, hogy miért ebben a 200 millió évben érdemes keresni és nem mondjuk ma Devon-kori halak között. A többit holnap...
  • Kara kán
    #39
    Nem vagyok a témában, ezt a SAI-t most hallom először, én paleocivilizációról hallottam.

    Szerintem ha valami nagyon régi civilizációról van szó, akkor bizonyos elemek, ill. izotópok arányát lehetne vizsgálni. Mert ugye energiára mindenkinek szüksége van, és ennek nyoma marad.
  • Pares
    #38
    A kambriumi robbanás is igen érdekes jelenség...
  • Pares
    #37
    A nem működő kép:

    Földtörténeti óra
  • Pares
    #36
    Nézzétek csak:



    Intelligens lények akár több milliárd évvel ezelőtt is létezhettek itt a Földön. Nézzétek csak meg, hogy az emberi fajnak mennyi idő kellett ahhoz, hogy a mai szintet elérje (legyen ez akár milyen fejletlen is galaktikus szinten). Egyszóval elméletileg akár több száz intelligens (vagy legalábbis olyan értelmi szinten lévők, mint mi) faj is létezhetett a Földön. Hogy a nyomaikat miért nem találtuk meg eddig? Több ok is lehet erre. Eleve a tektonikus mozgás, az űrkőzetek becsapódásai, cunamik és egyéb dolgok az évmilliárdok alatt gyakorlatilag az épületek és egyéb mesterséges építmények 99,99999 százalékának nyomát elsöprik. A kövületek közül is kevés maradhatott, azok is kitudja, hogy milyen mélységekben, és hogy hol (lehet hogy ott, ahol ma az óceán közepe van, és ott is a tengerfenék alatt kilométerekre). Különben is az évmilliárdokkal ezelőtti dolgokról csak élképzeléseink vannak, tárgyi bizonyítékok vajmi kevés (legalábbis az élettel kapcsolatban). Sajnos pont ezek miatt a dolgok miatt is ez az témakör rendkívül nehezen kutatható, csak spekulálni lehet. Az, hogy a Holdon vagy a Föld körül nem találtunk(?) semmi bizonyítékot, egyáltalán nem jelent semmit. Lehet, hogy az előttünk élőket nem érdekelte, nem volt rá módjuk, más módszereket alkalmaztak űrkutatásra, vagy eleve elpusztultak azóta ezek a bizonyítékok.

    Szerintem ez nagyon érdekes témakör, Irasidus, engem érdekelne! :)
  • torreadorz
    #35
    Engem érdekelne
  • Irasidus
    #34
    Egyébként a tudomány nem zárja ki, hogy lehetett valaha más intelligencia a Földön, csak erre még nem találtak bizonyítékot, és nagyon kicsi az esély rá. Vannak tanulmányok, hipotézisek hogy hol, mit hogyan lenne érdemes keresni. Ezt a "kutatási" területet SAI (Search for Alien Intelligence) hívják. (Egyenlőre csak hipotetikus kutatásról beszélhetünk). Ha valaki érdekel leírhatom a szakemberek szerint mit lenne érdemes keresni, vagy megvizsgálni... (Nem, nem fosszíliákat, mert annak az esélye kicsi.)
  • globint
    #33
    Már csak a poén kedvéért:
    Réges-régen, a hangyák és a méhek igen magas fejlettséget értek el. Sokáig harcoltak egymással, már majdnem kiirtották a föld összes élőlényét a heves harcok következtében a vegyi és a biológiai fegyvereikkel, és így kis híján saját magukat is, amikor jött egy környezetvédő hangya, aki egészen a föld ura címig vitte. Ez a környezetvédő hangya hozta meg a békét és egységet a földre. Megállapodtak, hogy a technikai civilizációjukat biológiai civilizációval váltják fel. Ennek érdekében több apró genetikai módosítást hajtott végre mindkét faj magán, hogy így képesek legyenek technikai eszközök nélküli társadalmat működtetni. . . . . .
    A mit sem sejtő utókor pedig a hangyák és a méhek 15'000 évig tartó fejlett technikai társadalmáról semmit nem tud, mert:
    1./ a 15'000 év nagyon kicsi intervallum, és így nagyon kicsi az esély, hogy pont ebből az időből találjanak leleteket,
    2./ ha mégis találnak, azok a technikai eszközök vagy szétporladtak,
    3./ vagy annyira kicsiny eszközök, hogy senki észre sem veszi.

  • Irasidus
    #32
    "Vagy ha még is, honnan tudod, hogy az a kő amit félrerugtál az úton, nem egy Pangeán létező baromi nagy toronyház egyik 120tonnás építőemelének a maradványa? :o"

    Sehonnan, mint ahogy te sem tudod ha az volt. Így nem lehet tudományt művelni, olyan kérdéseket kell feltenni amire lehet válaszolni.
  • MacropusRufus
    #31
    1.1milliárd évvel ezelött volt egy állitólagos szuperkontinens, ez volt Rodinia. Ez kb. 750millió évvel ezelött szünt meg és lett egy másik szuperkontinens, ami kb. 600 millió évvel ezelött keletkezett, ez volt a Pannotia. Ez kb. 50millió évig létezett és az utódja a Pangea volt, ami kb. 180millió évvel ezelött kezdett szétszakadozni arra ami most van.
    Namost ha a Pannotián vagy a Pangeán volt fejelett civilizáció, akkor abból semmi nemmaradt. Vagy ha még is, honnan tudod, hogy az a kő amit félrerugtál az úton, nem egy Pangeán létező baromi nagy toronyház egyik 120tonnás építőemelének a maradványa? :o

    Gondolom sokan láttátok az Időgépet. Nekem legjobban az a rész tetszik benne amikor előlre megy az időben, 800ezer évet. Kb. ennyi maradhat belőlünk 800 ezer év távlatából. Tudom csak film, de valami hasonló lehet. Ha nem 800ezer év, akkor 8millió. De itt több száz millió évekről van szó.



  • Irasidus
    #30
    Az oxigén oldhatósága vízben 14.6mg/liter! De tegyük fel egy pillanatra, hogy a gyártók állta megadott 120mg(!) oxigén van oldva a vízben (ami nem igaz), na ebben az esetben ha 6 vagy 10 liter(!) oxigénes vizet megiszol, és mind azonnal felszívódna (nem fog), akkor annyi oxigénhez jutnál, mint egy mély lelégzettel...

    "Megjegyzem, nem hülyeség ez, mert ki mondta, hogy a tüdőnk csak a levegőből tudja felvenni az oxigént minékünk? El tudok képzelni olyan folyadékot, aerofluidumot, amely a tüdő hörgőcskéit kitöltené, és közben a benne lévő oxigént leadná nekünk. A folyadék védene a nagy gravitációs gyorsulások ellen, no meg esetleg a sugárzások ellen is."

    De itt nem "olyan folyadékról" van szó hanem vízről. Egyébként az oxigént a gyomor nagyon rossz hatásfokkal veszi fel, ezért tüdővel és nem gyomorral lélegzünk... (Egyébként a hirtelen gyorsulás következményeit lehet csökkenteni, egy darabig, pl.: túlnyomásos pilótaruhával (amiben lehet[ne] folyadék is) - ez segít a légzésben, de ha tovább növeled a gyorsulást palacsinta leszel, és ezen a folyadék nem segít.)
  • torreadorz
    #29
    Mellesleg, a kitalálás meg a megvalósítás nagyon messze van ám egymástól. Én meg azt találtam ki, hogy jó lenne egy olyan ürhajó ami olyan gyorsan repül mint a gondolat. Na bumm...
  • torreadorz
    #28
    "Felkészítik őt a hosszú és gyors utazásra, ezért egy kapszulába teszik, amiben olyan folyadék van, amelyből a hős fel tudja venni az oxigént. Mint a halak a vízből. Megjegyzem, nem hülyeség ez, mert ki mondta, hogy a tüdőnk csak a levegőből tudja felvenni az oxigént minékünk? El tudok képzelni olyan folyadékot, aerofluidumot, amely a tüdő hörgőcskéit kitöltené, és közben a benne lévő oxigént leadná nekünk"

    Ilyenen már kisérleteznek. A probléma nem ez. Hanem az hogy a tüdődbe bemegy 3-4 liter folyadék, amit aztán ki is kéne lélegezned ugyebár ha nem akarsz megfulladni (a belélegzett folyadékot ugyanugy keringetni kell mint a levegőt).

    Na most erre a tüdőd nem nagyon alkalmas, vagy csak nagyon rövid távon.
  • wednes
    #27
    Minden csont elporlad. A több millió éves leletek azok már kövületek. A kövület kialakulásához meg megfelelő körülmények kellenek.