1634
Napenergia, hálozatba visszatáplálás kicsiben az interneten beszerezhető komponensekből
  • repvez
    #1204
    Én válaszoltam minnden pontodra , erre ti kipéciztetek egyetlen szót belőle amivel el tudátok terelni a dolgot , hogy ne kelljen reagálnbi a többire.
    Az államadóságot is a szovegkörnyezetben ha értelmeznéd akkor a paks2 megépitése utánra vonatkozik. nem a jelenre.
    DE mint mondtam, nem akarok erre a részre menni,mert nem a topic témája és nem .

    Amugy meg sokan sokféle kérdést tettünk fel ,de egyikre sem jött konkrét válasz vagy ellenérv.
    A másik topican is ott volt a levezetésem arra a kijelentésedre hogy a benzinkutnak csak tartály és szivattyu kell,
    De ugya az ilyen semmiségek nem számitanak, de a napelemeknél a vezeték ellenállását is felszámoljátok veszteségnek.
  • molnibalage83
    #1203
    Ki a hülye?

    Jó reggelt élettartam hosszabbításhoz kell az a költség. Az egyszeri kiadás. Aztán erőművek mennek még majd még 20-25 évet. Tudod, mint Paks.

    5 év alatt 115 mrd? Ja, hogy ez kevesebb, mint a zöld adó a német áramon, ami tavaly asszem már 28 mrd EUr volt. És azt stabilan nő, mert 4 éve "csak" 23 mrd tája volt.

    Ráadásul mivel az adót cégek és magánemberek is fizetik, akkor ez mekkora teher azzal szemben, hogy németnél a kisfogyasztóra terhelik rá az egészet szinte?

    Ja, és ez nem is támogatás. Költség. Ha van saját tulajdonú erőműved, akkor az állam a költségét fizeti az üzemnek. Mert előbb még azon rugóztál, hogy azok állami tulajdonban vannak. Németeknél meg a dotált áramot szépen kifizetik a termelőknek, a hálózatirányítás meg majd szopik jókat és fizeti ki a negatív áramártat, addig a termelő meg kaszál.

    Az már csak hab a tortán, hogy Németország francia atomárammal is balanszol..

    LOL
    Ez a tátott szájjal tipikus esete volt. ..
    Utoljára szerkesztette: molnibalage83, 2020.09.16. 13:32:18
  • molnibalage83
    #1202
    Egyetlen szakmai kérdést sem tettél fel az energetikai alapokra vonatkozólag.
    Azzal jöttél, hogy tettél fel napelemet házra.

    Ez kb. akkora balfasz duma, amikor egy csóka magyarázta, hogy ő tudja, hogy az F-16 szar, de a MiG-21 a király, mert ő volt sorkatona...
  • mrzed001
    #1201
    Ismét terelsz !!!

    Válaszolj meg EGYETLEN SZAKMAI KÉRDÉST ! (ha tudsz )
  • molnibalage83
    #1200
    Ja, persze egyetlen embertől hanyatlik az SG...

    Egyébként milyen kérdést tettél fel?

    Kit érdekel, hogy mennyi PV-t telepítesz? Befolyásolja azt, hogy mennyi az ára és a load factora és mire jó és mire nem? Ja, nem. Az alapokkal van a baj. Ja, az megvan, ha nem lenen agyondotálva, akkor te egy gramm, de annyi napelemet se telepítenél...?

    Vagy a teljesen balfasz h.a sírását, hogy nincs zöldáram töltés?
    Hogyan lenne, amikor gridről tölt? Tisztán látszik, hogy itt is csak a szokásos ökörséggel akar jönni, hogy ha egy cég letesz X kWe kapacitást, akkor az évi Y kWh áram és szerinte, ha azt kocsiba rakja tetszőleges időben, akkor ő zőőőőőőőőőőőőőőőőőőőőőőőd.

    Te is inkább maradtál volna csendben......
  • molnibalage83
    #1199
    Csudálatos...

    1. Te hoztad fel az államadósságot...
    2. Ahol tévedtél...
    3. Majd mikor kiderült, hogy tévedtél, akkor hirtelen már életszínvonalról lett szó...

    Cserébe a technológia, annak ára, élettartama és korlátairól semmi.

    Ez kemény, nem a kád széle...
  • mrzed001
    #1198
    Feltettem neked egy rahedli szakmai kérdést. Elméleti, még csak nem is gyakorlati. Abból is tudok bőven, ne félj !
    Csak egyre felelj!
    Csak egyre, hogy bebizonyítsd, hogy legalább távcsővel látható messzi apró ismereteid vannak a napelem témáról !
    Ha nem megy, szépen vond le a következtetést: Én molnibalage83 egy TROLL vagyok, akinek semmi ismerete nincs a napelem témában és úgy pofázik bele.

    Egyáltalán, ha ennyire nem értesz hozzá, mit keresel ebben a topicban ? Hogy merészelsz egyáltalán ennyi tudással (/tudáshiány) észt osztani ?
    Én is voltam kezdő, nem szégyen az. Szépen szerényen kérdeztem, tanultam az okosabbaktól.
    Nem én próbáltam osztani az eszet azoknak, akik álmukból felverve másnaposan is leiskoláznak.

    Az elmúlt fél évben összesen kb 5-600 kWp letelepített rendszerről társalogtunk máshol szakemberekkel (nem elmélet, kivitelezés).
    Ja, csak azok együtt 0,5+ MW csúcstermelésre képesek.
    Nagyrészt kis házi 4-10 kWp, de volt kistermelő is.
    Hol vagy te ehhez képest ???

    (továbbra is tartom, hogy az SG-nek lehanyatlott ... jelentős részben hála neked)
  • repvez
    #1197
    nem szalmabábozás, csak nem akarom politikai dologra terelni a dolgot és nem ez a topik témája, de Xsillione nak sikerült egy szóbol egyből erre asszociálni és személyeskedően reagálni rá.
  • molnibalage83
    #1196
    Nem ez volt a kérdés, hanem az államadósság.
    (És akkor tök muris, hogy M2 most nem jön szalmabábozni...)

    A jól éléshez meg statisztika kell, nem egyelemes minta. Én special egy ideig rosszabbul, majd most jobban élek, mint 7 vagy 2 éve.
    Utoljára szerkesztette: molnibalage83, 2020.09.16. 12:15:36
  • repvez
    #1195
    nem politizálok, az elmult 8 évezés meg lejárt lemez.de az átlagpolgár nem él jobban mint 4 éve hiába mutatnak jol a számok ez nem csapodik le az alsóbb szintekre
  • Xsillione #1194
    "közben az államadóság meg növekszik."

    Hazudta a szarkomcsi.

    A valóság persze, hogy az szépen csökken az egyetlen paraméterben, ami számít (GDP arányosan), az már mellékes, hogy szinte egéssze magyartulajdonú lett, azaz belső adósság, ami azt jelenti, hogy nem elveszti az ország a költségét, hanem a megtartja, és közben fajlagosan kevesebb is lett az a költség, ami ismét hasznos, dehát nem érti szegényke. Ahogy azt sem, hogy paks-2 árát egy másik kormánynak sikerült mellékesen eltapsolnia, amit aztán a későbbiekre hagyott kifizetni, amolyan szakértőien.

    No ezzel végeztem is veled, ismét sjanos, hogy nincs blokk itt.
  • repvez
    #1193
    gyakorlatilag semmiféle kiegészítő beruházást nem csináltak, oda tették le a töltőket, ahova éppen elfért a kapacitásuk

    Egyrészről állami bürökrácia is akadályozza, hogy megtegyék, másrészt meg oda teszik ahol van rá igény, bevásárló központokhoz parkoloházakban , autopálya pihenök és parkolok mellé .

    * a szuper olcsó magyar áram mellett, ami nem a szél és napenergia miatt van...

    Erre majd térjunk vissza mikor megépitik a paks 2-t és törlesztenünk kell , most rezsicsökkentés van teritéken ezzel etetik a jónépet, közben az államadóság meg növekszik.

    * nincs rajta még jövedéki adó sem...
    Hála az égen.

    az autók továbbra is iszonyatosan drágák és nem univerzálisak, hosszútávú utazásra lényegében alkalmatlanok...

    Még is mit vársz egy ujonnan kifejlesztett technologiátol, hogy gombokért adják neked,szted a T-model 200 dolláros ára 100 évvel ezelött nem volt drága? meg milyen univerzitást vársz egy személy autótol, betont keverjen neked, vagy mit?
    Arról is szokszor volt szó, hogy az emberek gondolkodása és autóválasztásával van a gond és nem a technolgiával.
    Aki hosszu távra megy és 400km-t levezet egyhuzamban és nem áll meg 20 percre pihenni az meg is érdemli. meg ne városi autoval akarjon egész europpai turát szervezni pihenök nélkül. meg lehet tenni csak a pihenöidökben tegye töltöre.
    Ahogy régebben is elmondtam az igényeknek megfelelő autót kell választani és máshogy kell gondolkodni .

    De, ha ennyire jó a helyzet, akkor azt nem értem, hogy ti miért nem ebbe toljátok a pénzeteket..?
    Akik ebbe tolják a pénzuket azok köszönik szépen jol megvannak az idei 400%os részvény ár emelkedéssel.

  • M2 #1192
    "Semmiféle gát nincs bennem. Csak agyfaszt kapok..."

    A gátak belülről agyfasznak néznek ki és mindig csak a kívülállóknak egyértelműen felismerhetők.

    Balázs, én ezzel el is köszöntem tőled, bőven elég ha egy ember teszi tönkre neten az idejét és én ezt meghagyom neked. További jó trollkodást, de néha állj le és gondold át, hogy tényleg ez akarsz-e lenni.
  • repvez
    #1191
    ujra csak azt tudom mondani ,hogy szövegrtés sokat segithetne ha elsajátitanád.

    Pont leirtam, hogy vannak akik fejlödnek és fejlesztik magukat.
    Gondolomm, hogy apád is egyik nap még a miget szerelte másnap meg már az airbuszon D checkelt, mert volt 30 év tapasztalata.
    Mert az ugy megy és nem kellett hozzá semmilyen tanfolyam és viszga és gondolom nem voltak olyan évfolyam társai akinek az airbusz lesz az első gépük és ök is ugyan ugy vagy talán gyorsabban kiismerték magukat a számitógépek világában.

    Amiben apukádnak elönye volt, hogy nem kellett neki megmagyarzni, hogy melyik a gép elje meg hátulja és hogy mitől repül.

    ellenben vannak olyanok akik azt mondják , hogy 30 évig 21est szereltem nem volt semmi baja minek tesznek az aurbuszba annyi számitógépet a 21es is elment anélkül. Te ugyan ezt teszed a villanyautokkal és a villanyakksikkal, azt állitod, hogy minek azok mert csak szétcsesznek mindent ami 50 évig jol mukodott.
  • molnibalage83
    #1190
    Köszönjük a végtelen személyeskedés. Műszaki tartalom 0.
    Azért az vicces, amikor a valóságban üzemelő gridek műszaki és költségparamétereit tagadjátok...
    Meg a villanytöltő árakat. Nem én emeltem meg 100 Ft/kWh fölé töltést.

    Itt troll az te vagy.

    Semmiféle gát nincs bennem. Csak agyfaszt kapok a propagandától és marhaságtól.
    Úgy kerül a fenti összegbe a villanytöltés, hogy

    * gyakorlatilag semmiféle kiegészítő beruházást nem csináltak, oda tették le a töltőket, ahova éppen elfért a kapacitásuk

    * a szuper olcsó magyar áram mellett, ami nem a szél és napenergia miatt van...

    * nincs rajta még jövedéki adó sem...

    * az autók továbbra is iszonyatosan drágák és nem univerzálisak, hosszútávú utazásra lényegében alkalmatlanok...

    És akkor jöttök itt a zöld árammal, meg az összes faszsággal. Nevetséges.
    De, ha ennyire jó a helyzet, akkor azt nem értem, hogy ti miért nem ebbe toljátok a pénzeteket..?
    Utoljára szerkesztette: molnibalage83, 2020.09.16. 09:37:12
  • molnibalage83
    #1188
    Mindig a korábbi tapasztalata segített haladni a korral.

    Apám szerintem hangosan röhögne, ha közölnéd vele, hogy 20+ éves MiG-21 és Mil helis tapasztalata semmit nem ért, amikor átment Airbust és Boeingot D checkkelni. Szerinted egy kezdő bármilyen szinten összemérhető lett volna vele? Kérdezz meg bármilyen ex. DRG/PG-s. Ha ismersz ilyet. De gondolom nem...


    Ne haragudj repvez, egyre nagyobb marhaságokat beszélsz...
    Egyébként annyira vicces, hogy itt pozáztok. Én meg tudom mutatni azon rendszereket, amik üzemelnek és aminek tervezésében részt vettem. Neked esetleg van ilyen referenciád
  • repvez
    #1187
    Ez kb. akkora faszság, mintha egy 30 éve autószerelőnek azt mondanád, hogy a tapasztalata semmit sem ér az elmúlt 5 év miatt.

    Pedig igy van, aki 30 éven keresztül ladákat dáciákat meg hasonló mechanikus vezérlésű motorokkal dolgozott és beviszel neki egy 1 éves autót, hogy valami nem jó, akkor csak szétteszi a kezét mert a villáskulcsokkal nem tudja kiolvasni a hibakódot és nem tudja értelmezni, hogy mi lehet a probléma hol is kezdje el a dolgot és inkább elküld olyan helyre ahol modern diagnosztikai és számítógépes szakemberek vannak.

    Persze vannak akik veszik a fáradságot és haladnak a korral és folyamatosan fejlesztenek, de a legtöbben megragadnak a saját kis világukban , főleg az állami szektorban és ahogy irtam a régi erőművekben úgy vannak vele minek tanuljak meg tágítsák az ismereteiket mikor a munkája során csak a 70-80as évek technikára van szükség .
  • sure
    #1186
  • molnibalage83
    #1185
    A hálózat fizikája, stabilitása és az egyes elemek ismeretének ára nem hátrány. Amiről láthatólag neked fingod sincs.
    Ez kb. akkora faszság, mintha egy 30 éve autószerelőnek azt mondanád, hogy a tapasztalata semmit sem ér az elmúlt 5 év miatt.
    Vagy Kelly Johnson is hülye volt az repülésben, mert eltelt 30 éve.

    Édes istenem...
  • molnibalage83
    #1184
    Mit segít annak linkelés, ami bemutatja, hogy h. a. mennyire buta?
  • repvez
    #1183
    csak elárulok egy titkot, azok akik 30+ éve ott dolgoznak , az a mai világban nem erény hanem hátrány, föleg ha erőmüvekben dolgoznak.
    Gondolom a 70-80as évek beli erőmüben még mindig tárcsás kapcsolok és dos programokat használnak, mert a rendszer nem teszi lehetővé a fejlesztést.
    És ezek az öreg szakik a multba ragadtak ahogy te is, ami látszik is a hosszászólásaidbol, hogy folyamatosan azzal, jössz hogy jelenleg és a mostani griddel nem lehet megoldani.
    És megkeresed a neten azt a cikket ami pont egy problémára vetit rá, mintha egy 10000 lakásból állo városban megkeresnéd azt az egyet ahol elbaszták a bekötést vagy alul tervezték a hálozatát és azt kivetitenéd az összes lakásra , hogy a fő hálozat a rossz mert annál agy egynéll levágjja a biztositékot.
    ÉS amikor példákat hozol akkor sose valami a téma szakértője által felvázolt dolgokkal jössz hanem mert te mérnök vagy. És nem mellesleg polihisztor, mert nincs az inteterneten olyan topic forum ahol ne lennél jelen és ne tudnál mindent jobban mint mások.
    Ego az van de alázat az nincs, kompromisszum készség nem is volt.
    A mai világban már bocs de egy diploma se ér semmit , amikor kb az emberek 60%ának van mert kell és kész, nem azért mert annyira jó.

    Pontosan azért látod igy mert fejlödésre képtelenek, mert a jól bevált dolgokon ne változtassunk,mert még a végén valami történik.

    Ezekre a jó példa amikor a szülök nagyszülök , folyamatosan csak azt hajtogatták a gyerekekre meg az unokára, hogy nem csinál semmit csak folyamatosan a számitogép elött ül és játszik, aztán mikor valamiért rákényszerül hogy a gép elé üljön és megmutatják neki, hogy van élet a blikk és a napló ujságok határain tul is, akkor meg egész nap a YT-ot nézik es rácsodálkozik, hogy hát itt mindent megmutatnak, hogy hogyan kell megjavitani a motort vagy két perc alatt megtudni, hogy milyen kártevő okozza a problémát és mi a vegyszer ellen.
  • mrzed001
    #1182
    "it will be supplemented by a more intermittent and local decentralised system, in which customers will take charge of their consumption. In readiness for this, we must press on with research into electricity storage and smart electricity systems"

    A legviccesebb benne, hogy Musk-ot már megint csak követni próbálják, utánozni ... és nem leelőzni.
    Ez a bekezdés pont a 2 Musk ausztrál project: Big battery és önellátó kvázi szigetüzem.
    + decentralizáció.
  • mrzed001
    #1181
    Te energetikában ?
    Ne viccelj kérlek !
    A legalapabb alap fogalmakat nem ismered ! Kapacitás he?
    Még általános iskolai szintű ismerettel sem rendelkezel, nemhogy egy technikusi, pláne nem főiskola/egyetemi szinten !
    Legalább egy OKJ-s képzésed megvolt, hogy lakossági áramot szerelhess ?
    Láttál már egyáltalán napelemet?
    Na nem úgy, hogy szomszéd házon, hanem meg is érintetted?
    Mit tudsz te napelem tervezéséről ? Inverterek méretezése ? Villámvédelem ? Voc ?
    Annyi, de annyi kérdés, amelyre TE nem tudsz válaszolni ...
  • M2 #1180
    Nézzük talán a francia atomerőművek sikertörténetét:

    Az olcsó francia áram, amit aztán az adófizetők fizetnek meg:
    "EDF's net debt at the end of 2018 was €33 billion, but with future obligations such as pension liabilities and costs for managing nuclear waste allowed for, adjusted net debt was €70 billion."
    "EDF is committed to spending up to €45 billion by 2025 for life extension of its French nuclear reactor fleet"

    Ez a következő 5 évben 115 milliárd euró a franciák zsebéből. Na, ki szeretne még havi plusz 30 ezer forintot a villanyszámlájára "olcsó áram" címén?

    De most jön a nagy francia atomenergia-fordulat:

    "In 2016 EDF's chief executive Jean-Bernard Lévy stated that EDF's 2030 strategy increased the emphasis on renewable energy..."
    "He stated "I am convinced that we will still have a centralised and secure system in the future but it will be supplemented by a more intermittent and local decentralised system, in which customers will take charge of their consumption. In readiness for this, we must press on with research into electricity storage and smart electricity systems"

    Miket beszél ennek az EDF-nek a vezetője, hát pont ellenkezőjét, mint a mi házi szakértőnk, molnibalage. Biztos valami napelemes szektások. Minek is lehet a rövidítése az EDF?
    Électricité de France S.A.

    Hoppá! Balázska, most ki is a hülye?
    Egyetlen apró kérésem lenne még! Energetikának a közelébe se menj, ha egy mód van rá! Kókler.
    Szerintem menni fog, mert akkor voltál te mérnök, amikor a macskám két kutyát kölykezett...

    Források
    Utoljára szerkesztette: M2, 2020.09.16. 01:04:12
  • M2 #1179
    https://www.youtube.com/watch?time_continue=1&v=XuBagMnd0RQ&feature=emb_title
  • M2 #1178
    Takarítani se engednélek be egy erőmű irodájába!
  • molnibalage83
    #1177
    Erre futotta erődből...
    Inkább kussoltál volna te is...
    Persze tudom, okosabb vagy, mint akik az energetikában dolgoznak 30+ éve...
    Utoljára szerkesztette: molnibalage83, 2020.09.16. 00:31:34
  • M2 #1176
  • molnibalage83
    #1175
  • molnibalage83
    #1174
    És sehol senki nem lépett közben, amikor kb. nettó kreténnek kellett lenni, hogy ezt ne lássa előre bárki, aki nem kretén.
    Tessék, most megkapták a zöld álmot...

    A 100% tiszta energia egy rizsa. Fizikailag lehetetlen. Föleg a villanybuzulással a kocsik terén.
  • molnibalage83
    #1173
    Pontosan.
  • gosub
    #1172
    Ahol naggyá válik a hol termel hol nem rendszer részesedése ott vagy ellátási problémák vannak, vagy van egy erős kisegítő háttér, ami kb önmaga is elbír a fogyasztással.
  • ximix #1171
    Rossz döntések láncolata a mai állapot, anno valami hülyeség miatt 20évig nem volt jelentős fejlesztés
    majd erre a rossz hálózatra bejött a zöld hullám a szigorúbb szabályozásával a hőerőművek felé + napelem + elektromos autók, erre most jött egy 49°C hőhullám ami miatt a nonstop mennek a lakás klímák és a transzformátorok nem bírják ezt az igénybevételt mivel, nincs idejük lehűlni, még este sem, mert dög meleg van, + az erdőtüzek és a rovarok miatt sok villanyoszlop adja meg magát idő előtt.

    2045-re 100% tiszta energia és 5millió elektromos szekér a cél
    https://calmatters.org/projects/california-electricity-grid-modernization-efforts-cost/

    Current and forecasted demand
    http://www.caiso.com/TodaysOutlook/Pages/default.aspx

    Supply and renewables
    http://www.caiso.com/TodaysOutlook/Pages/supply.aspx

    LADWP

    Mondjuk ha minden évben ilyen füstöt nyomnak akkor akármivel is állíthatnának elő áramot, elsőnek ezt a bozótűzés problémát kéne valahogy orvosolniuk.
    https://twitter.com/AgriConsult/status/1303841622300426240

  • gosub
    #1170
    A jövőbeni elektromos autóikat is erről a villanyról akarják majd tölteni.
  • molnibalage83
    #1169
    Újabb "siker".

    Szóba került múltkor mennyire sikerült a turbózöldeknek elcseszni Kaliforniában az gridet és kb szíriai szinten kell balanszolni, hogy ne omoljon össze a hálózat. Erre most rákontrázik a los angelesi főpolgi, hogy öö akkor tessék lekapcsolni mindent mert a zöld hülyeségünk miatt harmadik világbeli szintre süllyed a hálózatunk bocsika.

    Mafréd? Lapítasz, mint szar a fűben?

  • molnibalage83
    #1168
    Nah, ide vezet, amikor nevetséges nagyhangú emberek zavaros ideái alapján cseszik szét a grid és termelési struktúrát...

    Cserébe jó drága is...


  • molnibalage83
    #1167
    Köszönjük a mártíromkodást.
    Az elmúlt 100 év gridje alapján nem látni ennek értelmét. Mert még azt a 2x2 dolgot sem ismered, hogy anno egy ország hálózata valójában sok szigetüzem volt. Ma kontinens léptékű hálózat van. Annak, aki a griden lóg és ha nem támogatják az áram árát SOHA nem hozza ki a matek hogy van értelme.

    Úgy meg végképp nem, ha nem az ökobarom megtérülési modellel számolunk. Mert a megtérülés az lenne, hogy ha mondjuk államkötvénybe teszed az el nem vert pénzt erre a vacakra.

    Most is az a baj, hogy itt vergősz, mert mérnökisten faszságot beszélsz. Ezt minden gépészmérnöknek tudnia kéne, aki nem tökkelütött és legalább középiskolás fizikát még nem felejtette el.

    Az, hogy te ennyire nem tudsz semmit, az nem az én hibám. Egyszerűen a jelek szerint képtelen vagy megérteni, hogy mit jelent a stabil műszaki alaptudás. Ami láthatólág nálad nincs meg. Nyomokban sem. Képtelen vagy számokat használni a kommentjeidben meg modellt. Homályos jelzők és vergődés. Az megy.
  • repvez
    #1166
    Látod Ezt probálom elmagyarázni, hogy vannak olyan helyzetek amikor megfelelő alternativa lehet .
    Sehol nem irtam, hogy csak és kizárolag ezt vagy azt lehet használni. föleg nem a jelen állapotot vetitem ki 20 év mulvára.

    Dehát ugye vannak emberek akik csak azt keresik , hogy hol lehet fogást találni a másik mondandojában és azt az arcába tolni, minthogy elgondolkodna azon, hogy lehetnek olyan helyzetek amikor nem neki van teljesen igaza.

    Dehát a stilus maga az ember, és jobb ökobarmozni, meg lehülyézni és én vagyok a Mérnök isten amit én mondok az ugy van .
  • molnibalage83
    #1165
    Nagy szavak...
  • gosub
    #1164
    Még azt hozzá tenném a Tesla honlapján csináltam egy ajánlatot Seattle-re 50$-os havi számlára, ha valaki nem egy lyukban él akkor rögtön 2db Powerwall-t javasol 17.000$-t és 8kW napelemet 12.000$-t. Az 29.000$ meg szerelés... hát biztosan valakinek ez jó üzlet. Kiváncsi lennék hogyan térül meg.