27
  • hangulati
    #27
    na, ilyen esetben jol johet egy felhuzott rugo, de allando mozgatasra akkor sem lesz alkalmas. es, ha mar rugo, akkor miert nem egy, a hossztengellyel parhuzamos (termeszetesen ketto darab, egymassal ellentetes iranyu tekercselessel)spiralrugo porog le. nem azt mondtam, hogy a rugos meghajtas nem hasznalhato egyetlen, robbanasszeru iranyvaltashoz. ez kivaloan helyettesithetne a raketaszeru szerkezeteket (ha a szerkezet eleg kicsi). csak azt mondom, hogy igy, csak a rugoval, vagy nevezzuk akarminek,igy magaban nem juthatnak sehova. meg a szevomotorokkal sem a fej kozeleben. szerintem nem fog sikerulni.
    de meggyoztetek. van par regi horgaszbotom. holnap felhurozom a biciklimet, es egy kulso mechanizmussal felhuzva tartott allapotbol egy kulso pneumatikus aktuator segitsegevel eleresztve a rugokat a masodperc tort resze alatt hihetetlen sebessegre fogok felgyorsulni. majd valahogy rakotozom magam a bringara, vagy mittudomen. jo zri lesz. nem. ha a pecabotok nem lesznek eleg erosek, biztos talalok valami laprugokat, vagy bambuszt, majd egy traktorral felhuzom. ha mozgasban akarok maradni, legfeljebb viszem a traktort is magammal.de megsem. inkabb tekerem a bringat.
  • McJames
    #26
    Azért némi fizikát még kellene tanulnod, de olvasni sem ártana néha úgy, hogy az indulatod lila ködén keresztül is eljusson hozzád a lényeg: robothalra van szükségük, hogy a víz alatt (akár több száz méter mélyen) megfigyelhessenek, rögzítsenek környezeti változókat, halrajok mozgását, viselkedését, roncsokat stb., de úgy, hogy a robothal a valós halakhoz hasonlóan viselkedjen, és pl. önállóan legyen képes a veszély elől odébbállni, pl. mondjuk sziklaomlás, parfalcsúszás, mozgó hajótest stb. esetén.
  • philcsy
    #25
    "higyjel csak a dologban, ettol meg nem fog mukodni. mint mar irtam, ez lenne a perpeetum mobile"
    Pedig működik. Csak nem úgy ahogy te elképzeled! Szerintem itt csak te látsz bele "perpeetum mobile"-t ebbe az egészbe. Én egy szóval sem mondtam hogy ez örökké fog gyorsulni. Én azt mondtam hogy nem kell fikázni, és hogy jó ötlet volt ELSŐRE.
    (Nem probléma ha gyengéd az olvasás-szövegértés, ez mostanában teljesen általános. Sajnos.)
  • toto66
    #24
    A lőfegyverekből kilőtt lövedék alakját a levegő ellenállásához tervezték, 1- 1,5 méter után erejét veszti a vízben, pedig igen nagy a sebessége. Viszont a szigonypuska szigonya, sokkal kisebb sebessége sokkal tovább megmarad, mert azt meg a vízhez tervezték.
  • toto66
    #23
    Mivel nem próbáltam, én sem. Te próbáltad?
    Egyébként a torpedók is elég jól tudnak a vízben haladni, nem csak az alakjuk miatt, hanem a bevonatuk miatt is. (ha jól emlékszem, a delfinek bőrét utánozzák)
  • Sir Ny
    #22
    "Először marhaságnak tűnt, de aztán gondolkoztam rajta. Ha egy megfelelően kialakított testet 50Km/h sebességre gyorsítunk a vízben, az elég nagy távolságot megtesz."

    Ebben én annyira nem vagyok biztos.
  • toto66
    #21
    Azért egy hibája mégis van az elgondolásnak, miszerint teljesen olyan lenne mint egy hal.
    Tudvalévő, hogy a nagyobb hal megeszi a kisebbet.
  • toto66
    #20
    Először marhaságnak tűnt, de aztán gondolkoztam rajta. Ha egy megfelelően kialakított testet 50Km/h sebességre gyorsítunk a vízben, az elég nagy távolságot megtesz. Ez függ az alakjától, meg a felületétől és tömegétől. Mire nagyon lelassul, addig újrahúzható a rugó. És azért lenne előnyben más hajtásokkal, mert nagy gyorsulásra képes, valamint a meghajtó szerkezet nem növeli a közegellenállást, ami a vízben haladáskor jelentős tényező. Tehát elképzelhető, hogy ilyen nevetségesnek látszó megoldással lehet jobb eredményt elérni mint például a hajócsavarossal. És az így elkészített mini tengeralattjáró, gyakorlatilag felismerhetetlen, olyan mint egy hal, viszont a hajócsavarost a szonárral észrevehetik.
  • hangulati
    #19
    philcsy: higyjel csak a dologban, ettol meg nem fog mukodni. mint mar irtam, ez lenne a perpeetum mobile. magam reszerol egyebkent nem celom hajocsavarokat robbantgatni.
    halgatyo: pedig nagyon hasznos lenne, ha meg lehetne csinalni. csak eppen nem lehet.
    lamer the true: akkor mostmar ne is horgasszunk? vagy vigyazzunk, merjuk-e kritikaval illetni valami hateves gyermek szintjen levo messze csuszeci szakember velemenyet? csak nem a cegtol vagy?
  • philcsy
    #18
    Mire jó?
    "aki leginkább katonai alkalmazásokat vizionál robotjuk számára"
    "kiváló lenne a titkos felderítő küldetésekhez"
    "vagy az örvénylő vízben való navigáláshoz"
    Akár egyenesen a hajócsavarhoz tud juttatni kismennyiségű robbanóanyagot, ami a hajótestet sértetlenül hagyva bénítja meg a hajókat.

    De a zöldlelkűek is örülhetnek, mert tengerbiológiai megfigyelésre is kiválóan alkalmas lenne. Folyamatosan nyomon tudnának követni ragadozó halakat/vízi emlősöket.
  • halgatyó
    #17
    Én ezt nem nevezném robothalnak. Kettőt csap a farkával és kipurcan.
    Rugóval nem lehet tartósan járművet hajtani.
    És azt sem értem, hogy mi a haszna annak, ha több km-t megtenni képes robothalat építenek? Meg lehet enni? Vagy meggyógyul tőle a lumbágós derekunk? Vagy elvégez valamilyen munkát helyettünk? Gyorsabban és könnyebben beérünk a munkahelyünkre a reggeli tülekedés helyett?
  • lamer the true
    #16
    Majd jól seggbeharap a peca közben azt nézhettek
  • toto66
    #15
    "titkos felderítő küldetésekhez"
    Ez tetszik a legjobban!
    Hol akarnak felderíteni titkosan ezzel, meg főleg mit?
  • toto66
    #14
    Mivel 0,1s-al számolunk igy ennyi idő alatt 54Km/h-ra gyorsul a csuka
  • toto66
    #13
    "Egy megriasztott csuka körülbelül 15 g gyorsulásra képes egy másodperc tizedrésze alatt."
    Ez így marhaság!
    Esetleg egy lehet igaz: tizedmásodpercig 15 G lehet a gyorsulás.
    Akkor hogy is nézne ki:
    kb.: 1G=10ms2
    Ez 1s alatt 150m/s= 540Km/h sebességre gyorsítaná fel a csukát
    Mivel 0,1s így a csuka egy tizedmásodperc alatt 54Km/h gyorsul
  • Utokverek
    #12
    "Egy megriasztott csuka körülbelül 15 g gyorsulásra képes egy másodperc tizedrésze alatt."

    Ezt nem egészen értem, a 15g-ben alapból bennevan az időtényező, nem?

  • Zocsi
    #11
  • philcsy
    #10
    Szerintem meg nagyon jó ötlet volt elsőre így megoldani a meghajtást. Egyszerű és olcsó (ott se mindenki kisújból szopja a pénzt). És működik.
    A következő lépést ŐK is jól tudják, és a cikkben is meg van említve.
    Akkor meg mi a f@sznak ez a hepaj?

    Hangulati ha te össze tudod hozni ugyanezt egy laprugóból meg némi gumiból akkor "respect", de ebben kételkedek, ezért vanak ők messze csuszetben te meg írkálsz ide.
  • hangulati
    #9
    viszont ez a C alakban hajlitott femszalag biztosan segitene a gorbe gerincu embereken, akik ilyesmiert vesznek fel fizetest.
  • hangulati
    #8
    ja, es a testen keresztul a farokhoz rogzitett hurokat mozgatnak. na, szegeny kancsuka. bruhaha. jajj, csak nehogy almomban kirugjak...-mondana.
  • Grr1234
    #7
    Hurrá. Most már van kurva gyors robothalunk is!
  • hangulati
    #6
    meg egy dolog. a szarazfoldon egyszerubb megmozgatni a dolgokat, ezert is van minden tele rugos autokkal. kar, hogy harom-ot meterenkent mindig megallnak, de addig legalabb jo gyorsak. igy kevesebb a baleset, bar, mivel nehezen iranyithatoak, igy aztan ha megis elofordul egy-egy, az tobbnyire vegzetes. a fej kozeleben elhelyezett szervomotorokkal azonban tobbre lehetne jutni. ebben egeszen biztos vagyok. persze, csak, ha fontos a dolog.
  • Sir Quno Jedi
    #5
    Ekkora tré baromságot?!? Gondolom, ha egy irányított robbanású robbanófejet tennének a farkába és hátrafelé kirobbantanák, akkor is bazi jól gyorsulna pár tizedmásodpercig, node után mivan!?!?? Ezek készen vannak...

    Azt kéne megoldani, hogy erre a gyorsulásra egymás után tucatszor is képes legyen pár másodpercen belül, mint az igazi csuka, no de ahhoz nem ez az 1xi út vezet, amihez jó lassan és sokáig kell felhúzni a "rugót".
  • hangulati
    #4
    igen. elso gondolatom lenne. es azert vetnem el, ami miatt ok sem fogjak tudni tovabbfejleszteni. mert az ijat fel is kell tudni huzni. csak most el ne kezdje valaki belinkelni a jutubos cuccot a sorozatlovorol... rossz az otlet, azt annyi. egy elo csukat, vagy akarmilyen vizilenyt sokkal konnyebben iranyithatova lehetne tenni. en a magam reszerol inkabb innen indulnek. ha mar ilyen fontos a dolog. de egy felhuzott rugot elengedni eleg gyerekes dolog. a huvelykujjamra akasztott gumigyuru ugyanez, csak az meg nem sarlosfecske, de meg csak nem is a modellje. a guminot meg nem probaltam, bar az elv nem ugyanez, lehet, bele kene szerelni egy ket rugot, akkor legalabb pofan tudna verni, ha arra van igenyem. egyebirant ez nem koveti az ijak mechanizmusat. akkor az ideget fognank, es az ij testet engednek el. tompa puffanassal leesne a labunk ele (a kezdeti nagymerteku gyorsulast kovetoen), aztan neznenk, hogy mire is jo ez. csakugy, mint ennel robot(?) halnal is tesszuk. egyszeru suritett levegovel is nagyobb gyorsulast es tavolsagot lehet elerni. de ezt mar nagyon, de nagyon regen megcsinaltak. messze, messze csuszetszen tul. ahol a kurta farku malac tur.
  • Zocsi
    #3
    Nem igazán értelek. Oké, hogy így utólag tök triviális a dolog, de felmerülne benned egy robothal építése közben, hogy az íjak mechanizmusát követő technikát használj? Szerintem nekik sem ez volt az első gondolatuk, a út közbeni buktatókról nem is beszélve.
  • hangulati
    #2
    most viszont felhuztak az agyamat, es epitek egy jobbat. az lesz a perpetummobalyl. csak figyeljetek messze csuszetben. ha veletlenul nem sikerulne, elore is elnezest, viszont megigerem, csak akkor csinalok belole hirt, ha sikerult.
  • hangulati
    #1
    ezt mar regen kitalaltak. ugy hivjak, hogy ij. csak ez nincs felhurozva. helyesebben fel van, ez a hal teste. Kassai mesterrel kene konzultalni, akkor meglenne annak a 15 g-nek legalabb a fele. ekkora gagyit... megall az esz. olyan, mint a multkori helikopteres szenzacio.