39
  • philcsy
    #3
    "A fényt foglyul ejtő molekulák folyamatosan lebomlanak, majd a semmiből újra összeállnak"
    Ez egy igazi tudományos megfogalmazás. Gratulálok annak aki kitalálta!

    Én még nem hallottam arról hogy a napelemek használat közbeni öregedése probléma lenne. Azért is furcsának tartom mert a napelemekre a gyártók 20-25év teljesítménygaranciát válalnak. (Nem is tudok most kapásból mást mondani amire ilyen hosszú idejű garanciát válalnának.)
  • sanyicks
    #4
    óóócsó és nagy hatásfokú napelemet kéne fejleszteni, nem ilyen marhaságot.
  • duke
    #5
    "A nanocsövek egységes elrendezésben tarják a"

    Na alakulnak dolgok, a nanotechnika mar a napelemeket is elerte. Szerintem 10 ev mulva a napcellakat flakonban fogjak arulni, olyan lesz mint manapsag egy festekszoro, es nem is lesz dragabb. Megveszem, fel ora alatt lefujom vele a haz oldalat,raragasztok ket erintkezot, es par ezer forintbol kesz is az 5-10 negyzetmeternyi napelem.
  • duke
    #6
    "Én még nem hallottam arról hogy a napelemek használat közbeni öregedése probléma lenne. Azért is furcsának tartom mert a napelemekre a gyártók 20-25év teljesítménygaranciát válalnak. "

    Pont azert adnak ra teljesitmenygaranciat, mert kicsit oregednek. Peldaul valaljak, hogy 30 ev alatt a teljesitmenye nem csokken 70 % ala.
    A megoldas egyszeru, nem szabad a napon hagyni oket, es akkor nem lesz semmi bajuk. :))
  • Real Ebola
    #7
    @ duke : ez nagyon jóóó :D:D:D:D
  • Lollerka
    #8
    kinek erne meg h 5K ftbol egy eletre elegendo energiad legyen? kepzeld mekkora biznisz az energetika, ha most hirtelen nem kellene elektromos aram, egybol autokat is lefujhatnank vele es akkor mar fosszilis uzemanyag sem kellene, szegeny emberek meg mibol gazdalkodjanak majd ha csak az ember-,fegyverketeskedelem es a gyogyszeripar marad nekik... mert tuti h a BP nem menne bele h midnenki elektromos autora alljon at, az meg plane nem h olcso is legyen

    a levego sincs ingyen, nemhogy az energia... ez megmaradhat az urtechnikanak meg hasonlo atlag ember altal nem hasznalt teruleteknek, de az atlag emberen kivul senkinek sem eri meg az oclso aram eloallitasa, az a baj h az emberek kihasznaljak egymast, ha onzetlenek lennenk mukodott volna a kommunizmus, de a mentalitas "ha en nem viszem haza, hazaviszi vlki mas" es a miert adjak vlmit ingyen ha penzt is kaphatok erte az emberi fejlodest fogja vissza, ezert nem fejleszt senki sem csillagkozi utak megtetelere hasznalhato eszkozoket KOMOLYAN, persze fejlesztenek, de nem elsoszamu feladatkent, inkabb repuloket meg tengeralatjarokat... megertem en h ezzel fejlodik minden, de sok penzt beleolnek a fegyverkezesbem mikor siman kifejleszthetnenek par urhajot, mindenkinek lenne sajat bolygolya, azt meg ugy tenne tonkre ahogy akarja, ja hogy meg telhetetlenek is vagyunk, es miert lenne csak 1 bolygonk ha leigazhatjuk a gyengebbet?:D amig az emberek nem kerekednek felul allati osztoneiken nem lesz sem utopia sem utopisztukus elet, pedig szerintem az emberi ertelem kepes lenne letrehozni egyet ha nem akadnank el aprosagokon...

    lenyeg a lenyeg sztem nem lesz ez sem olcso, sem 10-50-70 even belul elerheto technologia, de remelem tevedek
  • SPT
    #9
    Igy már azért jobban néz ki a cikk, van mihez hozzászólni :-)

    Azt nem tudom, hogy a végén a 100%-hoz közeli lehetséges hatásfok honnan jött, de szinte kizártnak tartom, hogy ezt egy szakember állítsa.
    Ha belegondolunk, egy tökéletes fekete test kellene, hogy legyen, amely vissza sem sugároz semmiféle elektromágneses sugárzást. És akkor még nem is napelem.
    Saccra 70% körül lehet egy fotovoltaikus rendszer maximális hatásfoka.

    Gyakorlatilag itt egy szerves napelemről beszélünk. Jelenleg a nem regenerálódó típusok is néhány % hatásfokkal üzemelnek.

    Azért fontos kutatni ezt a technológiát, mert idővel elfogy a nyersanyagkészletünk a "hagyományos" napelemekhez.
  • kvp
    #10
    "mert tuti h a BP nem menne bele h midnenki elektromos autora alljon at, az meg plane nem h olcso is legyen"

    Erdekes modon a japan es koreai vallalatok szinte mindennel foglalkoznak ami hasznot termel. Igy fordulhat elo, hogy pl. a Mitsubishi, ami eredetileg szallitmanyozasi cegkent indult az idok soran foglalkozott szenbanyaszattal es vadaszrepulo keszitessel is, de a samsung is gyart a mikrosutotol az auton at a monitorokig es felvezetokig mindent. Ezek a cegek kepesek alkalmazkodni, tehat ha az amerikai olajipari cegek meg akarnak maradni, akkor valtaniuk kell. Ha az azsiai cegeknek sikerul, akkor a nyugatiaknak is sikerulhet.
  • feri79
    #11
    Szerintem a 100%-ot nem a fény/elektromos áram hatásfokára értik, hanem arra, hogy a kiindulási arányt 100%-ban képes megtartani az eszköz.
    Tehát ha kezdetben 70%-os hatásfokú az eszköz akkor 5-10-20 év múlva is az lesz. Nem úgy mint a mostaniak
  • nagylzs
    #12
    Nagyon érdekes kutatás. Az űreszközök fejlesztésénél biztosan nagy hasznát vennék, mert ott sokkal fontosabb a hosszabb élettartam (a relatíve magas költség rovására).

    Földi energiatermelési célokra szerintem ez nem elég hatékony. Akkor már inkább CSP, ott legalább nyersanyag hiány sincs mint pl. tiszta szilíciumból.

    De nem lehet tudni hogy egy-egy ilyen kutatásnak mi lesz a vége. Talán a végén még azt is meg tudják oldani hogy organikus napelemeket növesszenek. :-)
  • Rotyoka
    #13
    Én jobban örülnék egy olyan kávéfőzőnek, amit beállítok hogy minden reggel 6 kor főzze le a kávét és nekem csak ki kelljen vennem :)
  • amitriptilin
    #14
    svájci bicska...
  • Lollerka
    #15
    veszel egy idozitheto kapcsolot a "stekkerbe" es beallitod h hatkor engedje at az aramot kavefozot meg bekapcsolva szurod be, voala 6kor lesz fincsi kaved:D
  • Lollerka
    #16
    en csak annyit mondok biztosra, hogy amig nem lesz elkerulhetetlen a valtozas nem lesz valtozas, mert a felhuzott gyarakat nem tudom mennyire kellene atlakitani h elektromos autokat gyartsanak amik anpelemmel mukodnek/sztem nem csak a motrot kellene cserelni naluk:D/

    amugy en sokkal szivesebben latnek valami fuzios reaktort, jobban hangzik mint a napelem, es anapelem elegge serulekeny dolog szerintem, bar teny h a fuzios reaktor meg elmeleti dolog, es eleg nagy a napelemhez kepest:D
  • Molnibalage
    #17
    Mitol lenne eleg egy eletre? Ha 100%-os hatasfoka van egy napelemnek, akkor meg az is vicckategoria a vilag nagy reszen...
  • Kambo
    #18
    [UFF]
    Az emberi szem 4-7 megapixel felbontású (függően a vizsgált alanytól, fáradtsági szintjétől, hangulatától, a fényviszonyoktól, a fókuszponttól stb.. stb..) A szemtől a kisagyban elhelyezkedő "integrált videokártyáig" az idegsejtek viszik át a közvetített információt, majd innen a hypotalamuszba , az információs feldolgozóközpontba kerül az információ, szintén az idesejtek közvetítésével. Egy elemlámpára rátekintve kb. 1-3 másodperc alatt bárkinek a világon "leesik" , tudatusol benne, hogy az nem más mint egy elemlámpa.

    A kérdés, hogy a szállító idegsejtek hány dekabit/ szekundummal szállítják a kisagyi idegpályákról az információt a hypotalamuszba és hogy a hypotalamusban lévő feldolgozósejtek hány dekabitnyi adatbázisban kotorásznak másodpercenként, hogy 1-3 másodperc alatt véghezvigyék az "egyszerű" , hétköznapi tárgyak beazonosítását, illetve, hogy bináris számrendszerben egyáltalán kifejezhető-e a teljesítményűk, vagy ha bináris számrendszerben dolgoznának elég lenne-e a fény sebességével áramlania az információnak ilyen teljesítményhez?

    [/UFF]
  • sanyicks
    #19
    hát kb a háztartások 100%-ban már 60%-is bőven nyáron nappal 0 külső energiafelhasználást jelentene. Súlyos tíz százalékokkal csökkenne az energiacégektől felvett áram mennyisége...
  • Lollerka
    #20
    egyebkent kevesebb idore van szukseged, mert h megmondd akkor mar a motorikus palyakat is be kell izzitani, a kegzesedet meg kell valtoztatni stb stb mire neked eljut addig h elemlampa a tudat alattid mar regota tudja h elemlampa:D
  • Lollerka
    #21
    ki beszelt itt 100%rol ha nagyonnagy teruletet lefedsz akkor eleg lesz ha 10%kos... en nem mondtam h 100%kos
  • Lollerka
    #22
    + ha nem hasznalsz semilyen aramot visszafele porogne a villanyorad
  • SPT
    #23
    Ha nem a villamos hatásfokra érti a 100%-ot, akkor azt hatásfok vesztésnek vagy öregedésnek hívjuk. Csak abból indultam ki, ami le van írva.

    Egyébként valóban, 10% hatásfokú olcsó polimer napelemmel elég sok mindent lehetne csinálni.
    A hatásfok a hagyományos rendszereknél fontos, ahol kifogy a nyersanyag (meg ahol hely szűke van, mint pl. az űrkutatás).

    Számoljunk:
    Egy családi ház déli tetősíkja legyen kb. 50m2. Az éves átlagos besugárzás 1200kWh/m2. 10% hatásfoknál ez 50x1200x0.1=6000kWh/év villamos energia termelés. Egy hónapra elosztva 500kWh jön ki.
    Most vedd elő a villanyszámlát, és nézd meg a fogyasztásodat.
  • Molnibalage
    #24
    A haztartasok cirka 60-80%-ban senki nincs otthon reggel 6 este 6 tartomanyban ezert ez semmit nem er. A napelem olyan darga, ha 100% hatasfokkal menne mindig akkor sem versenykepes arban semmivel ahol van villamos halozat...
  • Molnibalage
    #25
    Ez a tipikusan semmi ertelme szamitas. Elefejted, hogy az aram az nem tegla. Mindig annyit kell megtermelni, amennyi kell. Rohadtul nem szamit az, hogy felszorzod az idot az elmeleti teljesitmennyel, ha az ido nagy reszeben vagy nem kell aram amikor meg kell, akkor mar kakao nincs benne...
  • Juszufka
    #26
    Van értelme, ha tudsz visszatáplálni. Nyugaton már bevett gyakorlat, Magyarországon pedig egy ideje adott szolgáltatónál van erre lehetőség.
  • Nothing117
    #27
    a mai legfejletteb nanotechnológiás napelemek hatásfoka 48 százalék
    nem 100% mint amit a cikk ír vagy 70 mint amit itt egyesek
  • Lollerka
    #28
    de mivel a hazad halozatba van kotve, es a munkahelyeken viszont 6-6 kpozott hasznalnak aramot ezert te azt belevezetheted a halozatba amit leszamolhat a szolgaltato ahoy Juszufka irja, sztem van ertelme, meg jo dolog is, csak hat 100-150 ev mire visszahozza az arat a napelem meg igy is:D
  • sanyicks
    #29
    Az a 60-80 jó lesz 20-30-nak is... a mindenki, meg inkább a lakók nagy része. Aztán meg visszatáplálás(nyáron nappal megtermelik az üres házak az irodai légkondik által felzabált áramot). Aztán nappal lehet felmelegíteni az esti fürdéskor/zuhanyzáskor felhasznált vizet, reggel szintén be lehet kapcsolni a mosógépet.
    Nappal jól be lehet fűteni télen, vagy nyáron hűteni a napenergiával, hogy este kellemes hőmérsékletre érjünk haza.
    Remélhetőleg az olyan munkát végző emberek és végeztető cégek rájönnek, hogy nincs értelme munkába járni, otthonról is lehet, na akkor már megint csak használható a nap.
  • Juszufka
    #30
    Magyarországon nem éri még meg igazán, de Ausztráliában, ahol több a napsütés, kb. 15 év alatt megtérül.
  • Sir Ny
    #31
    Akkumulátorról hallottál már?
  • Molnibalage
    #32
    És visszatápláláskor szerinted nem rángatnak már erőművet? De... Annak kialakítása meg szintén pénzbe került.
  • Molnibalage
    #33
    Télen napenergiával fűteni? Ezt viccnek szántad?
  • Molnibalage
    #34
    Igen. És? A mai akkumlátorok kapacitása vicckategóriás. A sci meg utópista akksifejlesztések nem érekelnek. A láthatáron nincs olyan akkuckapacitás amivel emberi áron csak 1,5 GWh termelés eltárolható lenne. Ez Paks kb. 50 perces termelése. Ez a világ energetikai szintjén vicckategóriás mennyiség.
  • Juszufka
    #35
    Nem kell feltételes módban beszélned róla, már létezik a dolog.
  • Molnibalage
    #36
    Múlt időben beszélek róla... Az elköltött pénzt elköltötték és a nagy erőművek rángatása meg az élettartamukat gyepálja.

    Az amit ma "zöld energia" néven művelnek nagyrészt egy rossz vicc és humbug...
  • Lollerka
    #37
    @Molnibalage

    nem erted a lenyeget, ha a halozat egesz kontinensre kapcsolodik, es az egesz kontinensen hasznaljak(ertsd tobb idozona) akkor nem kell a tarolassal veszodni, mert vlhol ugy is hasznaljak a halozatot, es azzal sem h taplaljanak bele, mert vlhol sut a nap, senki sem allitja azt h mai technologiaval kivalthatok az eromuvek, viszont annyi biztos h lehetne mersekelni a kihasznaltsagot, es nem kellene nalunk a muhi atomeromuhoz blokkokat epitgetni meg felujtgatni, teny h az atomenergia tisztabb mint a tobbi hoeromu, de ha vlmi gebasz van az kicsit fajdalmasabb... es ha nem foglalkoznak a zold eroforrasok fejlesztesevel mindig is alacsony hatasfoku rendszerek lesznek, amig nem kell atallni mas modszerre addig azt fogjak folytatni amit eddig, de ha nem lesz mar mit elegetni meg nem lesz hova rakni a sok sugarzo hulladekot akkor lesz szukse a napelemekre, ar-apaly generatorokra, vizeromuvekre, szeleromuvekre

    nem CSAK napelemet lehet hasznalni, de ha az osszes lakatlan teruletet lefednenk tutira nem kellene mas energia forras...
  • Molnibalage
    #38
    Sajnos az eleje nem igaz amit írsz, mert nagy távolságon iszonyatosak a szállítási veszteségek. Még 1-2 időza távban estleg lehet betáplálni, de ez sem igazán megy. Ergo nem tudod a termelést a fogyasztási igények megkeresésével erősen kompenzálni...

    Az atomerőműveknél meg ne Csernobillal gyere. Ahhoz hasonló baleset bekövetkezése fizikai lehehetetlenség, mert az összes 2. gen. reaktor úgy van felépítve, hogy fizikai törvények gátolják ezt. Emberre veszélyes sugárdózis reaktor épületből - Csernobilt leszámítva - soha nem került még ki.

    Viszonyításképpen. Egy nyamvadt kb. 20 MW-os biomassza erőmű éves fűtőanyag igénye 200 ezer tonna. Ez Paks 100 órai teljesítménye kb. Na ezért kell ekkora anyagot megmozgatni. Vicc az egész...
  • Molnibalage
    #39
    Az összes területet meg hiába akarod lefedni, ha nincs mivel. Tudod te, hogy mennyi napelemet gyárottak eddig összsen a világon? Ha megszázszoroznád a teljesítményt akkor is évszázadok kelleneének, hogy 100% hatásfok és rendelkezésre állás mellett csak Európát ellásd energiával. Ja, és ehhez a sivatag kellős közepérekellene tenni.

    Bármilyen meglepő ott is van felhő néha, de éjszaka mindig. Pont akkor, mint itt. A távolság és a semmi közepén levőség "enyhe" problémák. Az elemek öregedése smafu?

    A napeneregia vicc globális energetikai szinten. Ott rúg labdába, ahol nincs hálózat, de süt a nap. Kutatóállomások, expedíciók és a világűr. Globális áramtermelésben való komoly részvétele sci fi, nem valóság.