18
  • endrúdí
    #18
    Milyen hülye cím :D hogy nyomná már le? Örülök, hogy árpádföldön bejön a 2G -86db -el a 3G -102 -n próbálkozik majd visszavált 2G-re. 50-90 ms ping ? kac kac
    Docsis 3-as modemek jók 200 Mbps-ig úgy hogy nem kell hozzányúlni a már kész koaxhoz
  • bakagaijin
    #17
    Szerintem olvasd újra azt a bizonyos könyvet.
  • dchard
    #16
    sanyicks:

    Neked halovány gőzöd nincs az általad felemlegetett technológiák működéséről, csak vagdalkozol velük helytelen kontextusban. A kábelnet nem dedikált, hanem osztott közed, amihez idő és frekvencia osztásban férnek hozzá az ügyfelek egy ütemező és az igények szerint. És bizony ahogy a mobilinternetnél a rádiós interfész, úgy a kábelnetnél szintén a rádiós interfész szokott is torlódni, mivel ugye nincs az a sávszélesség, ami elég lenne.

    Hogy mennyire hasonló egyébként a mobilnet a kábelnettel a fent említetteken kívül, az abból is látszik, hogy ugyanúgy kell eljárni a hálózati rész torlódásakor: szegmentálni kell, vagyis nem újabb kábelt kell behúzni.

    Frekvencia pedig igenis van, nálunk fejlettebb demorkáciákban (Németek) már újra is osztották a régi analóg TV-s sávokat, így nekik van 7-800MHz-es sávban is egy elég nagy szabad spektrumuk (kitaláltad, hogy ezt adatközlésre fogják használni?), illetve a szabványos IMT sávban is van 2500-2600MHz között egy szép nagy szelet. A kettőt együttvéve több mint 2Gbit/s-ot lehet elvinni így rádión, ami azért a mostani néhány tíz megabithez képest elég látványos növekedés.
    Nálunk ehhez képest az IMT sáv és az UMTS900 előkészítése van folyamatban, ezért a kormányzatot és az NHH-t lehet szidni.

    Dchard
  • Multitask
    #15
    Dehogy nyomja le!!! Én most szabadultam meg az okádék mobilnettől. Most már fel lehet lélegezni, hogy nincs ez a szutyok, drága is, szar is.
  • ddt500
    #14
    Én csak annyit tudok, hogy van itthon vezetékes internet is meg t-mobilos is. A mobilnettel nem tudok játszani mert 300-as a pingem. Vezetékessel 20-30. Hasonló a sávszélesség.
  • willcox
    #13
    "az embereknek olyan az elvárásuk a mobilinternettel kapcsolatban, mitnha vezetékes szolgáltatást vennének igénybe" - ez teljesen természetes, hogy ugyanazt várják el. És mivel nem tudják ugyanazt ugyanolyan minőségben, ugyanolyan sebességgel, ugyanolyan árban adni, ezért nem fogja a mobilinternet a vezetékest lenyomni. Az embereket nem érdekli, hogy milyen a technikai háttér. Téged sem érdekel, hogy egy még soha nem evett étel miből készül, csak az, hogy jó-e, és mennyibe kerül. A szakács problémája hidegen hagy.
  • sanyicks
    #12
    kábelnet is dedikált, mert nem a levegőt használja, hanem egy kábelt, ami egy átviteli közeg. Tökmindegy hogy a userek osztoznak rajta, nem erről volt szó.
    Jól láttad fogalmam sincs ebben a fos bürokratikus korrupt fosfejekkel teli országban hány évig kell szüttyögni egy retkes kábel lerakásáért, amúgy nem is érdekel. A lényeg az, hogy egyszerűbb mint lefoglalni pár új frekvenciát, főleg úgy hogy nincs új frekvencia.
    Mellesleg a szolgáltatók legalábbis magyarországon, nem is nagyon törik magukat a kábelezésért, szarnak bele, szedik be a pénzt, a garantált tizedes sebesség meg megvan...
  • dchard
    #11
    sanyicks:

    Több ponton is hibás az elméleted:

    Egyrészt a rádiós technológiánál van egy olyan dolog, amit úgy hívnak, hogy sáv újrafelhasználási faktor. Ez azt jelenti, hogy ugyanazt a sávot milyen gyrakran használhatod fel egy cellás kialakítású hálózatban anélkül hogy zajt keltenél a saját sávodban. Ez a WCDMA rendszereknél 1, azaz ugyanazt a frekit használják minden cellában, és nem időosztással, hanem kódosztással oldják meg, hogy ugyanabban a frekiben ki lehessen találni, hogy ki milyen adatot küldött. Bár ugyanabban a frekiben adnak, de mivel a különböző PRN-nel modulált kódok ortogonálisak, így nem zavarják egymást azonos frekiben sem.

    A másik dolog: a mai szélessávú vezetékes távközlésben az xDSL technológia az egyetlen, amley dedikált fizikia réteget tartalmaz, azt is csak a DSLAM és az átadási pont között. Akár kábelnetet, akár a GPON-t nézzük, mind egyetlen kábel fizikai kapacitásához enged hozzáférni időosztásban több ügyfelet. Arról meg ne is beszéljünk, hogy milyen egyszerű learkni "még egy" kábelt. Jól látható módon foggalmad sincs arról, mennyi engedély kell csak ahhoz, hogy egy fél méteres kis járdaszakaszt felbontsanak a szolgáltatók...

    Dchard
  • sanyicks
    #10
    Ezt fél évente megkérdezi valaki? lófaszt.
    Elég csak belegondolni, hogy a mobilnetnek, van x mhz-nyi sáv amin mehet adat. Ez fix, nem mehet rajta egyszerre akármi, mert akkor nem lehetne megkülönböztetni semmit semmitől. Időosztással mehet. Tehát a sávszélessége, állandó és véges. Tehát közös a médium. A vezetéknél meg minden vezeték egy médum. Mobilnetnél mit csinálsz ha fullra terhelnek egy 100 mhz-nyi sávszéltartományt?
    - fejleszted a technológiát, hogy adott sávtartományban több bitet vihess át másodpercenként
    - több sáv tartományt használ, de ez sajnos úgy megy hogy csak akkor megy ez, ha az a másik sáv nem foglalt, és a engedélyezik neked, különben szárazon meganálizálnak a hatóságok :)

    Míg kábelnél hogy megy?
    -technológia fejlesztés
    -több sávot veszel igénybe, ha fizikailag lehetséges (és ezt megteheted, mert a médium, a kábel a tiéd)
    - simán leraksz még egy kábelt...
  • Komolytalan
    #9
    "Az alapvető probléma a fentieken kívül az, hogy az embereknek olyan az elvárásuk a mobilinternettel kapcsolatban, mitnha vezetékes szolgáltatást vennének igénybe. Ennek jelentős részben a mobilszolgáltatók hibás kommunikációja az oka, illetve az, hogy nem raktak rendet a fejekben ezzel kapcsolatban."
    Nem, ennek az az oka, hogy az emberek alapvetően gondolkodnak, akármit is sulykolnak a mobil szolgáltatók. Tudom hogy kibaszott trendi dolog úgy fejleszteni webre, hogy felülök a villamosra, kirakom a laptopot az ölembe, és bénázok a tapipadon, de nekem valahogy kényelmesebb otthon egy asztalon, frankó egérrel. Persze lehet a netet használni mindenféle izgalmas dologra is, miközben pozíciót változtatunk A-ból B-be, de az emberek alapvetően nem azért élnek, hogy sétáljanak meg utazgassanak. Vagy otthon vannak - és akkor jó a drótos net, vagy melóhelyen vannak - ott meg úgyis lesz ha kell a munkához. Ha meg éppen szabadidőt töltenek akkor arra nem az a legjobb hogy elkezdem járni a várost, csak hogy legyen értelme a mobilnetnek.
  • Komolytalan
    #8
    Ajj, ezek a cikkek. Kb az a kategória, hogy de jó volna megkefélni XY szupermodellt, és ezt leírom 3 havonta, hátha 1x tényleg rájön, és lefekszik velem.
    A mobiltelefonon lehet hallani amit a másik fél mond. A minősége a célnak megfelel, a vezetékeshez képest ad egy pluszt (mobilitás), és árban sem igazán drágább. Kiválthatja.

    A mobilinternet szintén ad egy pluszt (mobilitás), de
    - kisebb sávszél
    - rosszabb ping idő
    - forgalmi korlátok
    - jelentősen magasabb ár
    Vagyis egyértelműen rosszabb minőségű szolgáltatás, ami persze lehet hogy megfelel egyesek céljainak, de a többség ma már nem csak levelezni akar a net kapcsolatával. Nem válthatja ki.
  • Gerygrey
    #7
    A mobilinternet max arra jó, hogy munkába menet rádiót halgassak vele.

    De még arra sem igazán, még 128 kilobit/s bitrátával is (ami elég kompromisszumos minőségnek számít így 2010-ben) úgy 50-60 mega egy óra rádiózás, ha 20 munkanapon csak egy órán keresztül hallgatok rádiót, az máris több, mint egy giga. És akkor még semmi youtube, levelezés, böngészés vagy ilyesmi.
  • dchard
    #6
    willcox:

    A dolog fordítva függ össze: pontosan azért nem adnak korlátlan csomagokat, mert az erőforrások a hálózatban rendkívül szűkösek. Hidd el nekem: ha minden bázisállomáshoz lenne optikai átadási pont, és a spektrum díjak sem lennének még európia viszonylatban is horror árúak, illetve az állam nem baszakodna az UMTS900 elfogadásával, akkor egészen más lenne a helyzet.

    Az alapvető probléma a fentieken kívül az, hogy az embereknek olyan az elvárásuk a mobilinternettel kapcsolatban, mitnha vezetékes szolgáltatást vennének igénybe. Ennek jelentős részben a mobilszolgáltatók hibás kommunikációja az oka, illetve az, hogy nem raktak rendet a fejekben ezzel kapcsolatban.

    Dchard
  • willcox
    #5
    A technikai része és a sebesség csak az egyik része a dolognak. De míg ugyanazért az árért a vezetékesen korlátlan letöltést kapsz (legalábbis többszáz GB-ot), addig a mobilinternettel csak egy erősen limitált (1-2-5) GB-ot.
  • dchard
    #4
    Minden létező fórumon, így itt is hangot adok annak, hogy aki nem csak levelezésre vagy MSN-re használja a mobil internetet, annál nem váltja és nem is fogja kiváltani a vezetékes megoldásokat, mert sem sávszélességben, sem válaszidőben nem tudja felvenni a versenyt a drótos megoldásokkal. Ne tessék benyalni a mobil szolgáltatók marketing dumáját.

    A mobil internet jól ki tud egészíteni egy meglévő vezetékes kapcsolatot, de már egy közepesen erős felhasználó igényeit sem képes kielégíteni, ha nem vezetékes szolgáltatás mellé, hanem a helyett vesszük a terméket.

    A küszöbön álló új mobil technológiák sem fognak változtatni ezen:

    Mikorra itt lesz az LTE a maga 50-100Mbit/s-ával, addigra drótos témában itt lesz a GPON a maga 2,5Gbit/s-ával. Mire jön a valódi 4G a maga Gigabit körüli csúcs sebességével (szerintem a világon nem lesz operátor, aki az ehhez szükséges spektrumot ki tudja gazdálkodni frekidíjban...), addigra itt a GPON utóda a 10GPON a maga 10Gbit/s-ával. Rádiós interfészen soha nem lehet majd befogni a vezetékes (optikai) megoldásokat.

    Dchard
  • slickboy
    #3
    Még telefonkábelt se tudtak a város közepére behúzni nekem, miről beszélnek? Amúgy meg nem érzékelem a nagyszabású árversenyt, inkább kartellezésnek tűnik nekem a dolog. Most bejött a Red Bull Mobile, de az Ausztriában is árult előfizetéseihez képest a magyar verzió csak feleannyi adat-, hang, sms forgalmat tartalmaz. Természetesen nem feleáron. És azért a magyar bérszínvonal erősen elmarad az osztráktól.
    Valamiért nálunk mindent prémiumként dobnak piacra, ami máshol már tucattermék, szolgáltatás.
  • jocco
    #2
    Elöbb le kéne rendesen fedni az országot, mert most sok helyen még telefonálni se lehet még mindig rendesen nem hogy mobil internetezni. Csak mostmár jobban esik talicska szám kihordani a pénzt mint fejleszeni...
  • endrev
    #1
    Hát minőségben biztos nem nyomja le még egy jódarabig...