16
  • Lame
    #16
    Igen, biztos meg tudjak oldani. Csak amikor majd be szeretned olvastatni az adataidat es a tudosok elkerik erte par havi fizetesed akkor ne csodalkozz :)

    Egyebkent tenyleg az legjobb, ha a regi adathordozorol atmenti az ember az ujra amig meg mind a ketto jelen van. Nem olyan nagy gond ez.
  • Blacktom
    #15
    Jó gondolat, nekem is ilyesmik szoktak eszembejutni.
    A legfontosabb infókat, társadalmi termékeket lehetne így eltárolni, például nyelvek, könyvek, festmények, Biblia, alkotmányok, matek alaptételei, történelem, ilyen enciklopédiaszerűen minden. Illetve ezek ott vannak minden számítógépen világszerte szétszórva, vagy ha nem ott, akkor a könyvespolcokon. De zenéket, filmeket, szoftvereket már csak így lehetne rendesen eltárolni.
    A világ több pontjára föld alá betonozva akár konténernyi méretű adattárolók, kb a régi lyukkártyák alapján, csak fémbe. És ne sajnáljuk az anyagot, álljon ellen ez mindennek. Plusz a gépet akár mechanikusan is meg lehetne oldani, ne feltétlenül chipek meg nyomtatott áramkörök irányítsák, hogy elég legyen egy kart tekerni hozzá, de mindenféle áramcsatlakozója is legyen, meg saját, időtálló aksik. Szóval biztosra menni, hogy évszázadok, évezredek után is megmaradjon és használható is legyen az infó:)
    Jók még azok a régi műholdak, űrhajók, amikre ilyen infókat, kódolt adatokat pakoltak a földönkívüliek számára:)
  • tacsaby
    #14
    A mai modern folyadékcsapágyas hdd-k esetén valóban előfordulhat hogy pár év után megragad a csapágy. De ez egy kis külső rásegítéssel orvosolható, de ahhoz meg kell bontani a hdd-t és az nem kóser. A régebbi golyóscsapágyas hdd-knél nincs ilyen gond.
  • tacsaby
    #13
    Lehet hogy tévedek, de erre a problémára talán van egy rég feltalált technológia, a PROM, az egyszer beégethető memória. Ezt lehetne ötvözni a jelenlegi flash technológiával egyszer írható memóriakártyák formájában. Mert a sima flash memória sem tartja meg az információkat hosszú időn keresztül megbízhatóan, de ami egyszer be lett égetve pl. egy diódamátrixba az tuti sokáig megmarad. És a jövőbeni kiolvasása elsősorban nem hardver, hanem szoftveres probléma, ellentétben a mechanikus lemezes tárolókkal.
  • Sir Quno Jedi
    #12
    Ezt a fiókban van akkor tönkremegy a hdd faszságot honnan vették?!?!? Úristen! Akár én is tudom bizonyítani az ellenkezőjét, de alaposan.
  • kvp
    #11
    Ha mar biztonsagos adattarolas, akkor femlemezre kell gravirozni lehetoleg sima binaris formatumban. A leolvasashoz szukseges tudnivalokat egyszeru nyelven, mikrofilmes formatumban, tehat mikroszkoppal olvashato modon melle kell tenni. A binaris formatumot meg ugy kell megvalasztani, hogy konnyu legyen olvasni. Szoveg eseten ez az ascii vagy esetleg a unicode, amihez csak egy analog modon (gravirozott fotokent) tarolt kodtabla kell. Fenykepek eseten a tomoritetlen nyers binaris formatum a nyero, pl. PNM (a fejlec szoveges ascii, az adatok nyers RGB formatumban vannak). Az airbus dokumentaciojanak a tarolasahoz ki kell mindent nyomtatni PNM-es image-be, majd ezeket a 'mikrofilmes fotokat' binarisan rogziteni egy femlemezre. Mindjart elfer az egesz par femlapon. (lehetoleg nehezen korrodalo anyagot kell valasztani, pl. platinat) Igy ha valaki nagyon turelmes, akkor egy optikai mikroszkoppal is vissza tudja olvasni barmikor a kovetkezo par tizezer evben.
  • Ferrer
    #10
    Az első képen jobb oldalon ott van Schiffer Andris!
  • lapaleves
    #9
    ja hát annyira tele a láda, hogy nem fér be mellé egy noti meg neadjisten egy napelem.

    elég komolyan veszik a dolgokat, az egy év alatt tönkremenő vinyók meg ilyesmik kapcsán.

    gondolom kell a pénz, mindenki mindenféle elkeseredett médiaakcióra hajlandó egy kis páncélszekrény-reklámért.
  • MacropusRufus
    #8
    közel sem biztos.
    Nemrég komoly gondott is okozott a NASA-nal, amikor a Holdról készűlt eredeti képeket akarták digizni. Ui. az a gép aminek az adathordozóján tárolva volt legalább 40 éves és az ifjú titánok rohadtúl nem értettek hozzá, ezért elő kellett keresni a régi arcokat akik azt programozták, hogy ugyan má' segítsenek egy picit.



  • MacropusRufus
    #7
    "Egy floppy talán kibír egy évet, de sokkal többet nemigen."
    tévedés! A C64-es floppy lemezeit gond nélkül olvassa a c64-es floppy egysége. Ha jól számolom kb. 25 éves a technikám.
    Az 1993-ban kiírt játékaimat gond nélkül visszaolvastam kb. 2 hete.
    Viszont: a noname szoty primco lemezekről már van adat ami nem olvasható vissza,pedig csak pár éve vannak kiírva.
    A gond ott van, hogy míg pl. a floppy mágneses elven működik addíg a másik ugye nem. A mágneses jel tud gyengűlni, de még a gyenge jelet is vissza lehet olvasni egy jóideig, viszont pl. a cd/dvd/br lemezek anyagszerkezete változik meg az évek alatt, visszaállíthatalan hibákat okozva gy.k. fizikailag sérűl az adathordozó. Ott ahhol számít az adatbiztonság nem is szaroznak ilyen lemezekkel. Az a minimum, hogy MO (magneto opticai lemezek) lemezeket használnak, de sok helyen még mindíg a szallagos egység a divat, annak ellenére, hogy pl. egy IBM Ultrium egység közel 12ezer dollár(!).
  • boond
    #6
    Kristály technológia, hehe, az a biztos... (mint pl adat hordozok)
  • CybeRick
    #5
    1. floppyt már nem gyártanak. Nem is nagyon van már meghajtó se hozzá.
    2. Vazze... mov-ba videót? És quicktime-ot mellékelnek hozzá?
    A jelenlegi kódolások 20 vagy 50 év múlva szinte biztos hogy ismeretlenek lesznek.
    Az egész projekt egy nagy marhaság. Véssék kőbe. Az időt álló! És könnyebb dekódolni...
  • boond
    #4
    "A kutatók abból indultak ki, hogy 20 év múlva a számítógépeken már nem biztos, hogy lesznek operációs rendszerek"

    Ez vicces, biztos lesz egy rendszer ami ezt a funkciótfogja ellátni, azonban lehet intelligensebb lesz mint a maiaknál, bár ez nem biztos... a gazdaság ugye, a profit... nem hiszem hogy annyira szaladnának kifejleszteni egy tökéletes dolgot, amikor sok-sok résztermékből rengeteg pénzt lehet kreálni...(így az is lehet nem lesznek olyan jelentős különbségek mint amit elképzelnénk, végül is a win95 -óta sem változott sokat a windows, meg az otthoni pc-k. (itt arra gondolok, hogy milyem futurisztikus elképzelések voltak akkor, vannak ma a jövőről)
    Mert hát persze van változás fejlődés, de ez még messze van attól, amit "elképzeltek/tünk" Végül is még mindig 1 bill 1 egér 1 monitor 1 hangfal és egy gépház alkotja a gépet, és a belseje sem változott sokat. Végül is még mindig hasonlóan néz ki a windows, van asztalunk meg ikonok stb...

    Radikális változás nem igazán történt :D

    "illetve az sem biztos,hogy azokra a készülékre fel lehet majd telepíteni a jelenlegi szoftvereket." ez valószínü...
  • Lmntal
    #3
    1. Eddig is volt mindig átmenet és mindig "fölfelé". Vagyis az egyre nagyobb kapacitású hordozókra rakom át x időnként az egyre jobb tömörítési technikákkal (eddig is ezt csináltuk)

    2. Nem kell aggódni, online pornó akkor is lesz, ezért nem kell tárolni
  • teddybear
    #2
    Annyiban van igazuk, hogy mindig változik a technológia. Az első floppyk 8 colosak voltak, az utolsók meg 3,5-ösök. Ma már ráadásul kezdik abbahagyni a gyártását is. nemsoká már nem lesz semmilyen leolvasó hozzá.
    A másik probléma, az adattároló tárolási képességének időtartama. Egy floppy talán kibír egy évet, de sokkal többet nemigen. A CD-re, DVD-re tízet mondanak legalább, de nem tudom kibír-e annyit.
  • JethroHUN
    #1
    Ez butaság, 50 év múlva nehogy ne tudják megoldani a majdani tudósok egy usb-s ssd beolvasását. XD