33
  • Dodo55
    #33
    Az a baj, hogy az újabb játékok képi világa max grafikára van hangolva.
    Ha leveszel 1-2 fényeffektet, akkor minden műanyag lesz, hiába van jó felbontás, meg textúra, objektumminőség beállítva.
    Vagy ha az effekteket nem veszed le, viszont a textúrával spórolsz, akkor szép lesz ugyan a kép, de közelebbről megnézve egyszerűen csúnya.
    A felbontással ugyan jól lehet spórolni, 1024x768-ban szinte minden szépen fut elég magas grafikával a gépemen, pedig nem egy mai darab. De LCD-m van, aminek a natív felbontása 1280x1024, és kisebb felbontáson elkeni a képet, FPS-ekben pl a célzást ez eléggé nehezíti, arról meg ne is beszéljünk, hogy élsimítás nélkül nagyon csúnyák az élek így.

    Egyszerűen arról van szó, hogy a mai játékokba nem építenek alacsonyabb teljesítményigényű effekteket, vagy bekapcsolod őket, és akkor jól néz ki minden, vagy abszolút kikapcsolod, és akkor mintha egy rajzfilmet néznél.

    Ott van pl a Source engine, abban jól megoldották a dolgokat. Mai szemmel is nagyon jól tud kinézni, alacsonyabb grafikán sem veszít az élethűségéből. És az egésznek a titka, hogy a legtöbb effekt becsapós, mert nagyon primitívek, de igényesen vannak megvalósítva. A specular mapping pl nagyon szép tud lenni, de leeszik vagy 30% FPS-t, mert realtime. A Sourceban cubemapek vannak, amiket előre legenerál az engine, a pályaszerkesztőben kell megadni a forrásképek helyét, és ha megfelelően vannak elhelyezve, akkor igen szép hatás érhető el velük különösebb teljesítményromlás nélkül. Persze a specular mapping azért szebb.
  • bunny
    #32
    Én magam is több éves gépet használok, és ritkán kell butítani a játékon high alá (jó, max-max-max már nem fér bele, ez tény), igaz 8 giga ram van a vasban (még akkor vettem amikor olcsó volt), ami sokat javít a gép átlag teljesítményén, de amúgy mezei 9600gt, core2 3ghz körül.
    Szerintem Mo-on egyébként a cikk inkább a cégekre igaz, főleg állami szektor. Magam is voltam oly balszerencsés, hogy oda bedolgoztam, ami pazarlás ott folyik az vicc. Persze mindenki tudja miért (beszerzésekből csurranó suska), de akkor is vicc, amikor a word, excel és alap windows programokhoz Tökéletes P4HT-s gépeket kidobáljuk.
    Na a lényeg ahogy többen írják, itthon a legtöbb magánszemély eladja vagy tovább adja a vasat, úgyhogy mi egész zöldek vagyunk.
    Szerintem is inkább az újrahasznosításra kéne koncentrálni, hogy ami tényleg szemétre megy az ne mérgezze a környezetet.
  • Vorpal
    #31
    Szépen össze is van foglalva. A fogyasztói társadalom a fogyasztásra épül. Hozzátenném nem az a baj, hogy fogyaszt, hanem, hogy az ebből befolyó pénzeket nem forgatja vissza optimálisan.
  • Crane
    #30
    Azért több oka is van ennek, nem csak a gamer tuning. Egyfelől már eleve úgy gyártják a hardware elemek többségét hogy élettartamukat 3-4 évre tervezik. Ez még a kisebbik gond. A multicégeknél bevett gyakorlat, hogy ettől rövidebb időn belül cserélik a gépeket, és amúgy az igényeknek tökéletesen megfelelő gépek azonnal a szemeteskonténerben landolnak.
    Mert ugye mi a sz@rnak 4 magos gép, ha a titkárnő csak internetet, e-mailt, és szövegszerkesztőt használ. Erre bőven jó lenne egy 1.2Ghz-es gép 512Mb memóriával. Bár tény hogy ez is túlzás, hiszen erre egy 386-os is képes volt 66Mhz-en 1Mb memóriával, 20Mb-os winchesterrel. :)

    Ettől függetlenül haladni kell a korral, de csak ésszel.
  • Fenton
    #29
    Személy szerint én úgy vélem fejlesztésekre szükség van. Természetes,hogy akik mindig a max grafikán akarnak játszani, és van annyi pénzük,hogy ezt meg is tegyék. Nem csak most de a jövőben is meg fogják tenni ezt. Nem hiszem,hogy ez valaha is változni fog. Természetes nincsen szükség maximális grafikai beállításokra egy játékhoz. De ha ezt be is tartjuk akkor is csupán meghosszabbítjuk egy egy alkatrész élettartamát. Ezzel még nem oldanánk meg a problémákat. A problémákat talán némileg orvosolni lehetne, ha nem csak a legújabb eszközök felhasználásával lehetne futtatni egy-egy alkalmazást vagy játékot. Bizonyára meg is lehetne tenni, de mint tudjuk a pénz nagy úr, és abban kevesebb a profit ha nem veszi meg mindenki a legújabb dolgokat. Illetve a programozók és cégek egy része a hardware eladások után kapja a pénzét. Így nyilván olyan progikat írnak amelyek csak a legújabb dolgokat támogatják. Szerintem ez eléggé megoldhatatlan vita. Hiába az újrahasznosítás, sajnos nem lehet mindent maradék nélkül újrahasznosítani. Nézzünk szembe a tényekkel nem az emberek számítanak, hanem a profit és a legnagyobb akkor van ha nem csak az új programot adják el, hanem a legújabb hardware-t is meg kell venni hozzá. Főleg ha a programok nagy részét nem is vesszük meg, lásd ugyebár letöltések és társaik.
  • gombabácsi
    #28
    3-4 éve van meg a gépem, amit 3d grafikára, 3d animációs film készítésére is használok...
    több ismerősöm sokkal erősebb géppel nem csinál kb semmit (olyan is van aki még csak nem is játszik)
  • AgentKis
    #27
    Sokan az autojukkal, a mosógépükkel, a TV-jükkel, a ruháikkal, edényeikkel, szerszámaikkal de még az ételmiszerükkel is így tesznek. Nincs ezen semmi csodálkozni való, FOGYASZTÓI TÁRSADALOMnak hívják. Ebben a rendszerben a reklám által generált (csak nagyon kevés esetben értelmes, valós) igényeket elégítenek ki az igényeik kielégítéséért dolgozó "fogyasztók" dolgoztatása (sok esetben kizsákmányolása, kirablása) útján meggazdagodó vezetők, az úgynevezett tőkések, vagy tulajdonosok.

    Messze nem a számítástechnika az egyetlen környezetszennyező terület (sőt megkockáztatom, hogy nincs az első 10ben sem.), ettől függetlenül ez a rendszer így működik, a hiba a rendszer sajátja, sőt valójában éppen erre épül (folyamatos termelési volumen növekedésre, ami ha megszűnik válságnak hívjuk).
  • chuky123
    #26
    Valahol láttam 1 filmet hogy itt Mó-n ledarálják az elektromos hulladékot. pl nyáklapot és kinyerik belőle az alapanyagokat. Főként a műanyagot meg a rezet.
  • jaspercry
    #25
    Ebben a core i 7-es dologban van némi igazság,a mostani szutykomat sem tudom kihasználni az phenom2 x2-es után!,de én hülye lecseréltem ,mert csak 8 ezret kértek + rá(28.000ft vot phenom2x4 945/95w)
  • jaspercry
    #24
    Nem tom te mit telepítettél? de nem win 7 vot az biztos,nekem semmi gond nem akadt pentim M 2.130mhz 1 giga ramos hp laptopra feltelepítenem a Windows 7 ultimate-t 32bit.(talán a hangkártya driverrel volt egy kis gondom,ezért xp-s drivert kapott,tökéletesen müködik.)
    Ráadásul én "tök hülye vagyok a géphez" ott valami más hiba volt nálad.
    (atomos konfigre is tettem fel win7-et) teljesen jól müködik,gyorsan megbizhatóan....
    Viszatérve, "sok az elektrónikus szemét"
    ne gyártjanak annyit,fejlesszenek
    c-64-re majdnem 10 éven keresztül ment a fejlesztés és jol ki tudták aknázni a benne rejlő lehetöségeket.
    az autóiparra is igaz ,meg az ipar minden területére
    Nincs üzlet abbol hogy valamit sokáig használj! dobd el vedd meg az ujjat.
  • tmisi
    #23
    Ez azért van mert a sok hülye megveszi a Core i7-et mert 5mp-el hamarabb végez egy core2 procinál videótömörítésben. Jujj de megéri...
    Az ember már csak ilyen, nyomják a pofájába, hogy van nagyobb és a régi szart nem ér. Én még mindig nem cseréltem le a 15 éves hifimet, pedig nem egy márkás darab, de simán viszi a CD-R lemezeket, persze mp3-at nem olvas, de aki nem gyűjtő, annak ez is elég (bár most ezek az USB-s mikrohifik egész bejönnek). Akkora lézerfej egység van benne, mint a fél öklöm. :D Nem ilyen kis félcentis szar, amihez ha hozzáérek, eltörik. Unokatesóméknak a Sony 2 év alatt kifingott. Persze az már az új "dobjuk el hamar" ipar terméke volt.
  • Cocogány
    #22
    "mindössze azért mert a "lusta" szoftverfejlesztők az egyszerűbb utat választva írnak egyre nagyobb processzorteljesítményt igénylő alkalmazásokat."

    Ekkora marhaságot is csak az mond aki még életében nem programozott.
  • torreadorz
    #21
    Nekem ennél lényegesen gyengébb gépem van és semmi ilyesmit nem tapasztaltam még win 7 kapcsán.
  • lammaer
    #20
    Sztem kár kisarkítani a sztorit a PC-re. Gyakorlatilag az egész világ így üzemel, köszönhetően a folyamatos növekedésmániának a gazdaság minden területén.

    Ezt a folyamatos növekedést pedig csak úgy lehet fenntartani, ha eldobhatóra/lecserélendőre csinálnak szinte mindent.
    Örüljünk, hogy a PCket legalább nem azért kell lecserélni, mert elromlik, hanem azért mert van gyorsabb.
  • Evil Merodak
    #19
    Persze mindig a user a hibás...
    Admin error nincs is.
  • atlagember
    #18
    Rövid, te nagyon jó cikk. Teljesen igaz amit leírt.
    Különösen a lusta szoftverfejleszői rész tetszett nagyon.
  • mad mind
    #17
    Valamit jól elcsesztél. 512MB rammal szerelt notebookom szépen fut win7-el.
  • tomcsa4
    #16
    Nem a gép a szar, hanem a user. Kár volt evvel dicsekedned. Tiedénél gyengébb gépekre is Win7-et pakolnak az ismerőseim és tökéletesen működik minden esetben.
  • kovadam87
    #15
    a gépemen "szaggatott" a win 7 :D erre varjál gombot... core duo 3.16ghz, 2 g ddr2 ram, hd 3850 512mb videókari :D kijelöltem az asztalt a kék lótök négyzetes csoda balegérkattintással és majdnem sírva fakadt tőle a gépem :D a vinyóm (sata 2 samsung 500g) olyan lassú volt alatta mint a csuda, a startmenü is kb 5-10msp alatt "töltődött be" amikor azon nem sok "töltődni" való akad :D

    ezek után mondtam azt hogy del, és szerbusz újra ikszpé. (de persze csak azért mert gagyi a gépem és/vagy mert "rosszul" telepítettem fel :D kac kac)

    Amúgy nekem a legjobb.. én tesómtól veszem a használt cuccait, (5évente boltból újat), az én régimet odaadom asszonynak, az ő régi pc-je meg kikerül a család körforgásába :D mire kidobjuk az utolsó láncszemet (1.7es cerka, 768ram, ati 9250 128mb) addigra már bocsánatos bűn lesz, mivel kezdődik az egész elölről és földanyánk is nagyon hálás miatta :)
  • endrúdí
    #14
    Én eladtam aproneten a régi CRT-ket, az alaplapjaimt meg ramjaimat veszik az ismerősök. Majd szólok nekik ne dobják ki, mert káros
  • mumpic
    #13
    Én meg kurvára örülök neki hogy nyomják ki az éhes szoftvereket, így amit ti eldobtok azt megveszem bagóért. Az egész gépem nem ér többet mai áron 10.000 forintnál, de nekem mindenre jó. ^^
  • DjDano
    #12
    Te mekkora hülye vagy... Elárulom hogy a Windows 7 csak minimális kíván több hardvert az XP-nél...
  • Szefmester
    #11
    A hardware gyártók is megélnének ha az esetleges nagyobb léptékű fejlődést kicsit magasabb áron fizettetik meg. Ha nem kell évente (normálisabbja 3 évente) fejleszteni hanem ritkábban hajlandóak lehetnek az emberek kifizetni a magasabb árat.. persze ha az a termék a hosszabb működési időt is kibírja .. hisz meg kellene növelni mellé a garancia hosszát is..
    Az országokat is lehetne kötelezni az e-hulladék újrahasznosítására. Vagy úgy megoldani mint a co2 limitet..
  • Reg5
    #10
    "Szerintem teljesen érthető, hogy az emberek lecserélik a régi gépüket, ha megtehetik. Fejlődni kell."

    Ez addig rendben van, amíg nem félévente dobálják ki a hardvereket, vagy nem évente cserélik a komplett PC-t... Továbbra is tartom, hogy ha okosan vásárol az ember akkor nem kell évente még hardvert se cserélni; persze ha a a pénzt nem tudják már hová tenni...akkor adják nekem, lenne mire költeni :)
  • Oláh Herkules
    #9
    Nocsak, talán a végén környezetvédelmi okokból hatóságilag erős optimalizációra kényszerítik a szoftverfejlesztőket :)
  • gemihu
    #8
    Részben szerintem a szabványok hiánya és ehhez kapcsolódóan az illesztő programok a gond. A hardvergyártók érdeke,hogy ne legyen illesztőprogram az újabb rendszereken.
  • lpmaskmancick
    #7
    Hmm...akkor úgy látszik környezetvédő vagyok :D Már 7 éves gépet használok, igaz nem játszok rajta, de néha videót meg hangot szerkesztek, de a jutub néha beszaggat, de attól még jó ez nekem ami most van :D Szépen elvagyok 256 mega rammal. Nem újdonság hogy a hardver és a szoftvergyártók össze vannak szövetkezve, hogy mindenki a legújabb dolgokat vegye meg költsön rá sokat, hadd teljen meg a zsebük szép summával.
  • Gyuszopapa
    #6
    Hogy élnének meg a hardvergyártók ha nem lennének egyre gépigényesek a szofverek köztük is legfőképp a játékok.Most lehet kövezni de pl.Battlefield Bad Company 2 4 magos processzorra kényszeríti a játékosokat és valami szarul néz ki hozzá képest szerintem(a Crysis szerintem kereszbe hosszába nyeli grafba meg néhány unreál engines játék is).
  • waterman
    #5
    nem az a megoldás, hogy évtizedekig ülünk a régi cuccokon, mert van aki 35négyzetméteren él és már a fontos dolgoknak sincs hely. ami még működik azt el kell adni. valamint
    - hatékony elektromos hulladék újrafelhasználás kell. ez a fejlett országok sara, ne a nigériai meg kínai tizenévesek kapjanak ólommérgezést, mert vérpistike kivágta a p3-ast.
    - nagyobb különbség kellene az elektronikus kacatok generációi között, mert így gyakorlatilag fél évente +fél fokkal nagyobb lesz a betekintési szög és akkor már le kell cserélni..
    - hosszabb életciklusú termékek kellenek. nem kéne eleve úgy tervezni egy eszközt, hogy garancia idő után azonnal hulljon atomjaira. mosógép, hűtő, winchester, laptop, telefonok etc. magyarul mind ilyen.
    - a környezetre gyakorolt emberi hatást kicsit jobban kéne hangsúlyozni a médiákban. az újrahasznosítás fontosságát, meg főműsoridőben bevágni egy fél perces felvilágosító videót, hogy na milyen pl egy rohadó szeméttelep? hogyan döglik meg a tengeri madár a műanyagszeméttől, a jegesmaci meg a jég hiányától..
  • gombost
    #4
    Én sem értem ezt a mindig max grafikát. Freud-nak biztos lenne erre egy élelmes megjegyzése. Részemről tökéletesen elégedett vagyok, ha el tudok indítani egy játékot és 30 fps-el futtatni. Én még a régi (és eladhatatlannak vélt) gépeket sem dobom ki, olyannyira, hogy még egy (működő) Commodore 64-em is van itthon egy csomó tartozékkal együtt.
  • nkmedve
    #3
    Szerintem teljesen érthető, hogy az emberek lecserélik a régi gépüket, ha megtehetik. Fejlődni kell.
    A megoldást nem abban kell keresni, hogy az emberek ne cseréljenek gépet, hanem hogy amit lecserélnek, azt hogy teszik.
    Nálam szabály, hogy működő gépet nem dobok ki (előtte inkább elrontom) hanem eladom, eddig mindig akadt vevő rá. A nagyon régi vagy ténylegesen rossz gépek természetesen szeméttelepre kerülnek, ezeket ujra kéne hasznositani.
  • Szefmester
    #2
    Azok a játékosok is tehetnek erről akik mindíg a legjobb grafikán akarnak játszani, mert másképpen már nem lehet.. (szerintük)

    Persze ide lehet sorolni a májkrémszoftot is, az egyre keményebb gépigényű oprendszerszörnyeikkel is.. (láttuk már hogy más rendszerek korábban és alacsonyabb gépigénnyel megoldottak bizonyos "újításokat")
  • rágógumi
    #1
    hát igen. ez a videókártyákra különösen igaz.