93
  • Omega
    #53
    "Azonban mi a helyzet, ha pár száz kilométert akarunk megtenni? Kénytelenek vagyunk bevállalni egy igen hosszú autózást. Hatalmas űr tátong a közlekedési rendszerben, erre próbálunk egy alternatívát nyújtani."

    Pont erre való a vonat, csak fejleszteni kellene az USA-ban is, Magyarországon is. Nem pedig felszedetni a síneket a cigányokkal.
  • jaspercry
    #52
    "csak a puffin adhat nekem erőt és mindent lebíró akaratot!"
  • Epikurosz
    #51
    Érdekes, amit írsz, de én másként gondolom. Szerintem a levegőben lévő vizet kell valamilyen formában felhasználni üzemanyagként, mégpedig úgy, hogy kivesszük belőle a hidrogént, majd visszaengedjük, hogy jó nagyokat robbanjon. Ráadásul, mivel a hidrogén könnyebb, mint a levegő, ... ezen még lehetne filózni.
  • Epikurosz
    #50
    mennyibe van egy ilyen mitugrász?
  • Epikurosz
    #49
    "nem kell hozzá semmi hivatalos mert nem kell reptér, jogsi, adó nélkül lehet vele sunnyogni országon belül."

    Te el vagy tévedve. A légtér nem a tiéd.
  • Epikurosz
    #48
    Minek neked minden limlomot magaddal cipelni? Kézipoggyászt, bankkártya, oszt csókolom! (A bar.nődet természetesen viheted. :-)
  • Sanyix
    #47
    Minek ehhez kisrepülőtér? Ha megnézed, egy kisebb tisztásról felszáll.
    És ez a jó benne, a geci állam nem tud hozzádszólni, mivel akár a garázsban tárolod, és kiviszed egy kis utánfutóval kocsival egy tisztásra. Nem tudják bizonyítani hogy használod, nem kell hozzá semmi hivatalos mert nem kell reptér, jogsi, adó nélkül lehet vele sunnyogni országon belül.
  • kvp
    #46
    "gondolod hogy ha repülni lehet szépen az utak fölött repülnek, és beállnak araszolni egy dugóba? :D"

    Elobb utobb elkerulhetetlen lesz a lassu haladas, ha mashol nem akkor parkolasnal es az epuletek kozott. Csak akkor van jovoje egy ilyen rendszernek, ha meg lehet vele allni a levegoben, ahogy most egy autonal. Varosban, automata iranyitas nelkul csak lebegesre es araszolasra kepes jarmuvekkel lehet biztonsagosan haladni. A varosokat meg egy ideig nem fogjuk atalakitani a gepeknek, tehat ha nem fernek el, akkor nincs eselyuk. Ha viszont automata iranyitasu rendszerrol lenne szo, akkor azt az utakon is meg lehet oldani, sokkal olcsobban es kevesebb modositassal, mig az eredmeny ugyanolyan hatekony rendszer, ami nem igenyel plusz energiat arra, hogy a levegoben maradjon.

    Masik fontos szempont, hogy menteshez, tuzoltashoz is lebegni kell, meghozza lehetoleg vizszintes pozicioban, egy mai teherautohoz merheto dobozban, hogy minden es mindenki elferjen. Erre a legalkalmasabb forma egy doboz, aminek a 4 sarkan van 4 emelo legcsavar. (az epuletek vedelme es a meret miatt ducted fan) Tovabba van 2 tolo legcsavar, ami a vizszintes elorehaladast es a kormanyzast is megoldja. Innentol a kezeles annyibol all, hogy emelkedes, sullyedes, jobbra, balra, elore, hatra. Egy adott magassag beallitasa mehet akar automatikusan is es onnantol a vezetese megegyezik egy autojeval. Nem kell minimalis sebesseget, nem kell kormanymozdulatokat es dolesszoget figyelni, csak vagy egy joystick-kal megadni a vizszintes iranyit, vagy egy gazpedallal a sebesseget es egy hagyomanyos kormannyal az iranyt. Az altalam javasolt rendszer masik elonye, hogy a magassag (emelkedes/sullyedes) beallitasa fuggetlen a vizszintes sebessegtol, mert egy egyszeru rendszer kepes a geptest es a szarnyak emeloerejet kompenzalni az emelomotorok teljesitmenyenek csokkentesevel, ami viszont azonnal korrigalhato, ha a jarmu sebessege csokkenne. Igy kapunk egy lebegni kepes autot, amit ugyanolyan konnyu vezetni mint egy mai automata valtos foldi jarmuvet. Fontos, hogy a rendszer gyors reakcioja erdekeben a motorok elektromosak legyenek, a hosszu tavu energiaellatas miatt pedig kenyelenek vagyunk turbogeneratorokat hasznalni, mivel ez egy viszonylag kiforrott es megbizhato technologia. (ha mindenkeppen kornyezetbarat akar lenni a jarmu, akkor hasznalhat vizbol es szendioxidbol aram segitsegevel eloallitott cseppfolyositott metangazt)
  • uwu
    #45
    Fura. Jónak tűnik, de mégsem látok benne realitást.
  • Szefmester
    #44
    De közben megtanulod majd karbantartani is.. az pedig nem rossz dolog.. ha nem lennék egészségügyileg alkalmatlan a jogsira hamarabb vennék egy ilyen kisgépet mint egy autót.. csak a közeli kisrepülőtérig kell kijutni valamivel, pl camping bicaj, és onnan már mehet a nyaraláójárat két személyre:D
  • Alfa Of NS
    #43
    Durva, főleg ha neked kell összeszerelni
  • Sanyix
    #42
    ezis

    de vannak még klónok, csak keresni kell, egyébként ehhez lehet venni turboprop motorszetet is, amivel kb már helikopterezni is tudna :DD
  • Sanyix
    #41
    ilyesmik
  • Tetsuo
    #40
    Viszont akkor igen, ha egy iPad-et. :D
  • Tetsuo
    #39
    Ez angliaban is igy van..
  • Szefmester
    #38
    Nekem csak egy gondom van ezzel.. ez max a kétüléses sportkocsikat váltaná le.. mi van ha én párommal akarok elmenni valahova 2 hétre pihenni? Nem úgy tűnik hogy lenne csomagtere ennek a kis göpzinek.. vagy egyből kettőt kell venni?
  • Alfa Of NS
    #37
    "Már ma is van olyan normál 2 személyes kisgép ami 10 méteres távon (komolyan) felszáll, és még 35 km/h alatt van az átesi sebessége."

    Melyik gép ez?
  • Alfa Of NS
    #36
    Nyílván nincs realítása az ilyen eszköznek a tömeges elterjedése. Mint ahogy már írták páran párszáz kilóméteres távon a nagy sebességű vonatnál nincs hatékonyabb alternatíva.
  • VRSDM
    #35
    de egy helikopáter fenntartása sokadszorosa egy UL-nek.
  • Epikurosz
    #34
    Én úgy terveztem, hogy a 2. ótóm villanyótó lesz, de lehet, hogy villanyrepcsi lesz belőle. Főleg, ha nem olyan magas a kgfb-je. (Vazze, megtetszett nekem is ez a szmájli :-)
  • Epikurosz
    #33
    Helikópáter is van 10m körül. Én akkor sem neveznélek "sznobnak, köcsögnek és újgazdagnak", ha Tesla Roadstert vennél 20m körül.
  • VRSDM
    #32
    ja meg hogy
    "nem sokkal gyorsabb repülővel mint autóval..."

    180-200km/h-s utazósebesség nem számít gyorsnak,
    de lehet számolgatni hogy légvonalba mennyi mondjuk firenze 200al
    meg autóval autópályán 130-al :)

    és szintén nem aranyárban vannak a kényelmesen 300al utazó ultrakönnyű repülőgépek.
  • VRSDM
    #31
    "a kisgépek most is potyognak elég gyakran"
    ...
    Dunakeszi repülőtéren dolgozik édesapám,
    Idén 11 (ha jól rémlik) repülő zuhant le, ebből voltak sajnos halálos kimenetelűek is.
    Biztos mindenki hallotta mikor egy repülőnapon egy lezuhanó Z142-es egy biztonsági őrt halálosan megsebesített.
    Kérdezték akkor a tévések hogy a gép meghibásodhatott-e?
    válaszként csak ennyi érkezett...
    "Dunakeszin dolgoznak az országban talán a legjobb repülőgép szerelők"

    nem édesapámat szeretném fényezni, a lényeg hogy idén egyetlen repülő sem zuhant le Dunakeszin géphiba miatt, mind - mind emberi (a pilóta) mulasztása miatt, vagy felelőtlenség és tapasztalatlansága okán...

    "van most is légiközlekedés de kérdés milyen áron"
    ...
    igen kövezettek meg, nézzetek sznobnak, köcsögnek és újgazdagnak, de van egy repülője édesapámnak a barátjával közösen.
    és?
    nézzetek ki az utakra és számoljátok hány 6millió forintos / drágább autót láttok?!
    azokból mind - mind lehetne repülőt venni, jaa hogy ez nem is olyan drága?
    téves kép van kialakulóban az egészről. 10m forint környékén már átlag felhasználásra tökéletes repülőgépet lehet venni.

    más kérdés hogy 50-100m és még sorolhatnám is van repülő.
    de... :)

    ennyit az egészről.
    amúgy tetszik az elképzelés, bár nem hiszem hogy létjogosultsága lenne egyenlőre.

    "a közember kezébe nem adnék ilyen, felettünk repkedjen"
    miért? most szerinted miből áll a sportrepülés?
    elmegy pistabácsi, beiratkozik a tanfolyamra, elvégzi, bérel / vesz repülőt és a fejed felett repked.

    esett már rád pistabácsi?
    esett már egyáltalán repülőgép lakott területre mo-n? ki emlékszik ilyenre?
    ...

    ennyit szerettem volna csak :)
  • celza8807
    #30
    RE
  • celza8807
    #29



    (á már reménykedtem, hogy nekem jut előbb eszembe..)
  • Brianiac
    #28
    Jó-jó, de nem lenne kedvem több száz kilómétert egy ilyenben végig feküdni, főleg nem akkora helyen bezárva...
  • Sir Quno Jedi
    #27
    A pufi amcsiknak biztos el lehet jó sokat adni ezzel a márkanévvel?! LOÁL!
  • Caro
    #26
    De, és valószínűleg gyorsabban (és energiatakarékosabban, biztonságosabban) oda is érsz vele. Csak amíg a BKV-nél meg a MÁV-nál idióták vannak, addig mi arról csak álmodozunk :(
    Az autóknak gyak a gyors tömegközlekedés lehet alternatíva (városon belül és kívül egyaránt), de úgy tűnik a BKV megállók sűrűségéből, hogy csak a 70 éven felülieknek tervezték...
  • Pajalny1k
    #25
    A nagysebességű vasutak nem pont ilyen távra vannak kitalálva?
  • Tetsuo
    #24
    Erdekes. Allitolag uj technologiak lettek kifejlesztve, de azokrol egy szo sincs a cikkben..
    Addig tamaskodok.
  • Epikurosz
    #23
  • maestro85
    #22
    Izgalmas tényleg. Kíváncsi vagyok, hogy mennyi energiát emészt fel kilométerenként, illetve, hogy mennyi csomagot lehet elvinni, meg hogy lesz-e 4-5 személyes kiadása, mert a több száz kilométeres utakat, nem azért tesz az ember, hogy egymaga legyen, ráadásul csomag nélkül. Azt amúgy is kitalálták már, és sokkal jobb mint egy egyszemélyes repülőzés: motorozás! Az cool... Szóval, ha finomítanak rajta, baró lesz nagyon!
  • Pares
    #21
    Nameg az, hogy az emberek többsége közül ki merne egy ilyen egyszemélyes repcsibe belefeküdni, és utazni...
  • Pares
    #20
    Én nem azt mondom, hogy a repülő egy/több személyes, helyből felszálló "autók" rossz ötlet, csak szerintem ma még a "mentalitás" nincs meg. Előttem is írták már, hogy ha a földön is nap mint nap több száz baleset történik, akkor még a levegőben mi lenne, ha ilyeneket a közemberre bíznának!

    Viszont láttam régebben egy dokumentumfilmet ezzel kapcsolatban, hogyha tömegesen megindulna a "repülő autók" gyártása, akkor az egész közlekedés automatizálva lenne. Nem csak a föl/leszállás, hanem az egész utazás, így nem kellene repülőtanfolyamokon meg tökömtudja miken részt venni, hanem csak megadnád az úticélt, és a gép automatikusan odarepülne. Az egész egy brutál nagy rendszer lenne, valahogy műholdakon keresztül sugároznák a repülő járművekbe a "légi autópályákat". Bár a jelenlegi helyzetünket elnézve, egy ilyen rendszerre szerintem minimum még 20 évet kell várnunk, véleményem szerint jelenleg elképzelhetetlen, hogy az emberek elkezdjenek ilyenekkel repkedni.

    Mellesleg a képek alapján nem lehet valami kényelmes, állva indulsz aztán végigfekszed az utat... Ráadásul kitudja mennyiért...
  • Palinko
    #19
    a 3 asban amit linkeltem van erről szó amit te írtál, tényleg van már több megoldás is, de az viszonylag egy középkategóriás autó árához mérhető. szal nem épp a pofátlanul drága, de igazad van lehetne olcsóbb is. írtad hogy mert megtehetik ez a dolog egyik része, a másik egyedi, pár, vagy pár száz darabos gyártás soha nem olyan kifizetődő mint több száz ezres...
  • roliika
    #18
    Az automatika.
    Simán el tudom képzelni, hogy GPS koordináták alapján is tud majd közlekedni.
  • i robot
    #17
    Azt megnézem ki fog tökéletesen landolni egy ilyen csodával.
  • duke
    #16
    Nekem tetszik,folleg hogy elektromos,es nem valami benzines benasag.
    Hangjara kivancsi lennek,nehezen hiszem,hogy tenyleg hangtalan lenne.
    Lehet hogy 20 ev mulva mar ilyenekkel fogunk kozlekedni,20 evvel ezelott az internetrol sem lehetett megmondani,hogy hova fejlodik.


    puffin
    "dogvesz pusztit majd a capak kozt"
  • Sanyix
    #15
    van légi kresz... mit gondolsz mi alapján repülnek a mostani repülőkkel? :D

    Az olcsó parkolásra van egy meglepően egyszerű megoldás: eltörölni a parkolási díjakat.
    A szmogra pedig egy másik. Rendes kötöttpályás, nagy sebességű városi/elővárosi tömegközlekedési RENDSZER (tehát nem ez mint most hogy van metró meg van vonat meg van hév és ezek egymástól véresen elkülönülő rendszerek, hanem egyben az egész), amit olyan emberek terveznek akik értenek hozzá, és van agyuk.
  • Sanyix
    #14
    gondolod hogy ha repülni lehet szépen az utak fölött repülnek, és beállnak araszolni egy dugóba? :D

    Egyébként semmi az egész. Már ma is van olyan normál 2 személyes kisgép ami 10 méteres távon (komolyan) felszáll, és még 35 km/h alatt van az átesi sebessége. Azzal kb egy kertből el lehet indulni, vagy leszállni. Tökéletes lenne kis utazgatásra, csak egy baja van. Mint ahogy az összes repülő, az is pofátlanul drága. Nem azért mert bonyolult kifejleszteni, vagy mert nehéz legyártani, hanem mert MEGTEHETIK, mert nincs verseny.