27
  • Tetsuo
    #27
    :) Sajna valszeg igazad van "károd" is nagyobb, ugyanis a cigany szo amit hasznalni akartal az a "káró"..
  • Nyomoka
    #26
    Az én károm az mindig -legalább- egy fitymányival nagyobb, mint ezeké a ....

  • tomcsa4
    #25
    Na ja. 200 oldalnyi romantikus könyv 2,5 ezer forint. Ha 300 oldalnál több, akkor 3000+ ft. Krimik általában olcsóbbak, viszont az atlaszok kibaszott drágák.

    Én a mai napig veszek könyveket, szerencsére 1-2-t havi szinten megengedhetek magamnak. De természetesen elsőnek könyvtárból kihozom.

    Viszont informatikai újságokat már régen nem veszek, hanem a könyvtárban olvasom el. Chip, PCW (ezek még csak csak megérik a pénzüket), GS és PCG (ezek már nem igazán).
  • B0nFire
    #24
    13 éven keresztül – amíg kereső voltam –, havonta 2-3 könyvet vettem meg. Tehát kábé a fizetésem 10%-át költöttem havi szinten könyvekre. Mert drágák voltak 10 évvel ezelőtt is, és ma is drágák. Sőt, vannak szerzők, akinek az összes művét megvettem, tehát gyűjtőnek számítok.

    Azonban, amióta leamortizálódtam és kegyelemkenyéren élek, egyszerűen nem tudok havi 8-10000 Ft-ot kiadni könyvekre, mert nincs miből. Igényem viszont van az olvasásra. Nekem ne magyarázza meg egy kiadó sem, hogy havi 27000-ből is 10000-et könyvekre költenék, ha nem érhetném el elektronikusan, warez formájában. Ha kereső volnék, és volna havi 100 000-em, akkor valószínűleg. De így nem tehetem.

    Nem kéne így számolni.
  • tomcsa4
    #23
    De honnan tudod, hogy mennyit támogat belőle az állam? Nem csak az a 300 forint van. És ha nem lenne elfogadott, akkor nem lenne. (Igaz az állami intézmények szoktak vesztségesként is működni. Szeritnem nem kell túl nagy fantázia ahhoz, hogy meglássuk honnan veszik a plusz pénzt. :))

    Letöltesz egy könyvet, az ugyanúgy kárként is megjelenhet, mivel nem veszed meg. Igaz az ember belegondolna, hogy ha nem érdekelne, akkro se vennéd meg, ez esetben meg nem számít veszteségnek? Nehéz kérdés. Természetesen a jog nincs felkészülve erre, csak a sárdobálás megy.

    De a könyvtár nagyon jó dolog, én szeretek oda járni.
  • fft580
    #22
    És a megfogalmazás... A kár akkor van, ha ellopnak vagy megrongálnak valamit. Ha letölti a könyveket, akkor azt bevétel kiesésnek hívjuk. Mivel nem árusítják mások az illegális MÁSOLATOT és szimplán bevételtől esik el a cég. Hozzá teszem ezeknek a számoknak a négyzetgyökét vehetjük kiesésnek, mivel az ingyenest az is leszedi aki nem valószínű hogy elolvassa, csak jó a címe és egyszer még jó lesz valamire alapon tölti le. Kb. 20%-ot tényleg érdekel és 5% meg is venné. De digitálisan még ők sem, mivel nem elég elterjedt még szóval a számok csökkennek és lassan elérünk egy elhanyagolható összeghez.
  • Nyomoka
    #21
  • Nyomoka
    #20
    és akkor hol beszéltünk még az Opera Unite -ról ?

  • Ruley
    #19
    Az utolsó bekezdést nem személy szerint neked írtam.
  • Ruley
    #18
    Attól még hogy jog szerint nem illegális, attól még ugyanaz a hatása mint az illegális letöltésnek.
    A könyvtár ugyan szed tagságit, de abból csak egy példányban veszik meg a könyvet, kb. úgy ahogy mondjuk egy warez oldal is szedhet "jelképes" regisztrációs díjat, hogy lgyen miből venniük egyetlen eredeti példányt, de aztán ezernyi olyan emberrel osztják meg akik nem fizettek érte közvetlenül.

    300 Ft-ért könyvtári tag lehetsz, aztán elolvashatsz 100 000 Ft értékű könyvet amit egyébként a kiadóknak juttatnál volna el ha nincs a könyvtár. (legalábbis a kalózellenes logika alapján ugyanez lenne érvényes) Csak persze a könyvtár túl elfogadott és azt nem tudnák vádolni anélkül hogy totalitárius könyvégetőknek tűnnének.

    A gyakorlatban persze ez remek példa arra hogy miért hülyeség a letöltést veszteségnek számolni. Az emberek eddíg se vettek könyveket, hanem könyvtárba jártak. Most végre ugyanezt otthonról, szélesebb választékból is megtehetjük. A kettő ugyanaz. Csak az egyikkel művelt, kultúrakedvelő vagy, a másikkal pedíg bitófára való kalóz.


    Egyébként megvettem a T-mobil féle e-könyv olvasót amit pár hete nem javasoltatok, de jól döntöttem, teljesíti mindazt amit akkár ettől akár a konkurenciától elvártam volna.
  • nickwearby
    #17
    a helyben olvasás általában ingyenes

    kölcsönözni kerül pénzbe
  • nickwearby
    #16
    a helyben olvasás általában ingyenes

    a kölcsönzőjegy tud durván drága lenni
  • butuska66
    #15
    Bizony , bizony. Igaz csupa olyan könyvet töltöttem le idáig ami kishazánk bolti forgalmában sosem lehetett kapni.
  • Merces
    #14
    .........hát a magyar kiadókat valszeg ez nem nagyon érini :( pedig jó lenne......
  • tomcsa4
    #13
    Látom itt páran nem járnak könyvtárba. A könyvtár nem illegális, mivel kifizetik a könyvek, újságok árait, befizetik az egyéb felmerülő költségeket. Ráadásul van tagdíj is, amivel az olvasó fizet, hogy elolvashatja a könyvet.

    Egyszer érdemes elmenni a könyvtárba. Akinek nem inge persze.
  • Polemius
    #12
    Gamecube86:
    Sokszor, sok helyen elhangzott, leírták már:
    Hidd el, nem akarod közvetlenül azt olvasni amit a szerző kiad a kezéből.
    Különösen igaz ez szakkönyvekre.
    (Hacsak nem vagy rendkívül igénytelen.)
  • FoodLFG
    #11
    Mamut, élősködő tetvek ezek a kiadók. Ki kell irtani őket.

    Kár, hogy ezt a hírt még nem hozta le az sg:
    http://itcafe.hu/hir/artisjus_jogdij_radio_tv_internet.html
    Magyarország is tele van velük. hiller pistike (kulturális miniszter) is egy óriási .

    Továbbá a 4shared elég jó kis varez hely.
  • Gamecube86
    #10
    Szerintem inkább az lehet a háttérben hogy a kiadók érzik a vesztüket.
    Ugyan miért van még egyáltalán szükség rájuk? Az internet korában ha tegyük fel nem nyomtatnák többé könyvet csak digitális formában jelennének meg akkor semmi szükség nem lenne rájuk, hisz melyik szerző ne tudná feltölteni a saját honlapjára?!És ugyanez igaz a játékokra, zenékre és mindenre amihez eddig kiadók kellettek. Olcsóbban juthatnánk hozzá mindenhez. Biztos vagyok benne hogy ez az ő fejükben is megfordult és most foggal körömmel kapaszkodnak.
  • mad mind
    #9
    Érdekes 913 könyvből megmondják a tutit. Imádom a statisztikákat. Hány könyvet is adnak ki világszerte?
  • Caine
    #8
    Amúgy meg: milliárdos károk? Csak annak a statisztikának (tanulmánynak) hiszek, emit én hamaisítottam :D:D:D
    Valamint: gyújtsuk fel az összes könyvtárat
  • Caine
    #7
    Ha 14 dolcsi egy papír könyv, akkor annak kb. fele a terjesztőé, azaz 7-8 dollárért veszi a kiadótól. Ebbőlmég lejön a kiadó haszna, ami akár megint lehet a fele. 4 dollárnál tartunk. Ez az alőállítási költség és a nyomda haszna.

    Azért adja az Amazon 10 dolcsiért a digitális könyveket, mert:
    - Nem akarja nagyon tönkretenni a saját papír könyv biznicét
    - A kiadók sem, tehát a jogokat jó borsos áron sózzák az amazonra
    - Megteheti

    Noha alapvetően egyet értek azzal, hogy a szellemi termékeket igen is meg kell vásásrolni (könyv, szoftver, game, zene), azért már feltűnhetne a kiadóknak, hogy rogadtul nem 70-es 80-as években élünk és már más a világ, mások a társadalmi elvárások, igazodni kellene már ezekhez (megfizethető elektronikus letöltések és fizikai termékek). És főleg nem beperelni és kriminalizálni a saját meglévő vagy leendő vevőimet. Ezzel csak meguk alatt vágják a fát és az lesz a vége, hogy a két szék közül a földre esnek, azaz kézzel fogható terméket senki nem vesz, a digitálisat meg mindenki levarezolja.
    Sajnos ezzel nem csak a kiadók járnának rosszul, ha nem mi is, mert ingyen senki nem fog zenét, könyvet, játékot írni/kiadni ...
  • Griphons
    #6
    @teddybear: hát nem tudod? JOGDÍJ! hogy a szegény kiadóknak legyen miből milliárdos autócsodákat venni, és elmehessenek nyaralni a télen. Ja, hogy a szerzőnek is leeshet valami? Á, az aprópénz. Ez - ugyanúgy ahogy a zene és filmletöltéseknél is - a kiadókról szól.
  • teddybear
    #5
    Az Amazon 14 dollárért ad egy papírpéldányt, és 10-ért egy letöltést. Ezek szerint a könyv kinyomtatása csak 4 dollár. Csak azt nem tudom, hogy mi a többi 10 dollár?
  • Athor
    #4
    Valamit már megint ki kellett találniuk... és tényleg,a könyvtárakat mikor zárják be, mint illegális fájlmegosztókat?
  • Lowosan
    #3
    korán entereztem, nem ellenőriztem :P
    De*
  • Lowosan
    #2
    Te legalább addig is okosodnak tőle
    Ha az a 9 millió ember könyvtárban olvassa el/tanulja meg a könyvet, ugyanúgy kiesésnek számít a cégnél
  • Tetsuo
    #1
    Na ja, az irodalom kicsit hatterben van..

    A milliardokat mar megint rosszul szamoltak, de mar megszokjuk lassan.. :)