56
  • Tetsuo
    #56
    Es a lódarázst?
  • Tetsuo
    #55
    Ez az 1ik verzio. Van meg nehany..
  • Tetsuo
    #54
    Tipikus SG forum, a tema vegul senkit sem erdekel.

    Viszont azt fontosnak tartom, h nyelvunk NE korcsuljon. A sok fiatal tanuljon meg helyesen irni!
  • Tetsuo
    #53
    A VSTi-n is jatszhatsz eloben.
  • NEXUS6
    #52
    És az Orsós-magnót?
  • wareszsg
    #51
    A dobgitárt ki találta föl? Dobos vagy gitáros?
  • Epikurosz
    #50
  • NEXUS6
    #49
    Teljesen jogos!
    De izé, ez most, hogy jön ide?
    Valami kis felvezető szöveg nem ártott volna.
  • Epikurosz
    #48
    Az ilyen médiumok teszik tönkre a közösségeket, akár birodalmakat is. Én rég betiltottam volna őket.
  • NEXUS6
    #47
    Nem csak megint beittam, szal írom a hülyeségeket, de nem kell elolvasni ha zavar!
  • NEXUS6
    #46
    "A 4. században pedig hatalmas népvándorlás indult meg, amihez hasonlóval még sose kellett szembenéznie a birodalomnak."

    A Kárpát-medence történelmén is tapasztalható az előbb említett ellentmondás.

    A mai történelem szemléletünk szerint hullámokban jöttek a népek elsöpörve a Római birodalmat, aztán az új népek hódításai között meg nagy interregnumok voltak, amikor semmi nem történt, senki nem uralkodott, senkinek a képével nem vertek pénzt.

    A régészeti leletek azonban egyfajta kontinuitást mutatnak, pl nem érhető tetten a magyarok honfoglalása sem! A fennmaradt tárgyi leletek nem mutatnak egy hirtelen kulturális változást, sokkal inkább egy folyamatos beszivárgásra utalnak. A "honfoglalás" korabeli leletek sem térnek el lényegesen pl a hun korabeli leletektől, vagy az avarokétól.

    Szal valszeg az az igaz, amit írsz a hsz elején, hogy a megjelenő új népek hatására Európa társadalma átalakult, egyre inkább több központúvá vált, miközben a rabszolgatartó társadalomból kialakult a jobbágyság rendszere, ami gyak ugye ugyan az, csak a szolgákat nem rabolták már háborúkban, hanem megszervezték, hogy letelepedjenek, szaporodjanak.
  • Epikurosz
    #45
    Nagyon unod magad?
  • NEXUS6
    #44
    "És inkább azért nevezik "sötétnek" mert relative kevés ismeret maradt fent erről az időszakról pl: eredeti iratok, régészetből származó feltárások. Egyesek szerint azért, mert akkor Európában elég kaotikus állapotok uralkodtak, királyságok kialakulása, népmozgás, viking betörések stb."

    Egyesek meg odáig mennek, hogy ebben a 300 éves időszakban azért keletkezett kevés tárgyi emlék, merthogy ez a 300 év gyakorlatilag nem is volt!
    Valójában egy időszámítási reform miatt jött be 300 év, amikor áttértek a Krisztus születésétől számított időre.

    link
  • Epikurosz
    #43
    Infrastrukturálisan nem állunk rosszul!
    Lassan 1200 km autópályánk lesz, szemben a nálunknál háromszor nagyobb Románia kb. 300 km autópályahosszához.
  • NEXUS6
    #42
    Lassan a mai Magyarországé is eléri azt a szintet.

  • wednes
    #41
    Igen a birodalom túlterjeszkedett.
    Hatalmas zsoldos sereget kellett fenntartani, ami irtózatos összegekbe került, ezt első sorba adóemeléssel próbálták ellensúlyozni, ami sok elégedetlenkedést szült.
    A rabszolgatartás is visszaesett, a hódítások hiányában. Fokozatosan előtérbe került a colonus-rendszer(szabad kisbérleti rendszer), a nagybirtokok egy részét felparcellázták és bérbe adták szabad földműveseknek (középkori nagybirtokrendszer kialakulása).
    Ezek a nagybirtokok a legtöbb szükséges dolgot maguk termelték, önellátásra törekedtek, emiatt a kereskedelem és az ipar is visszaszorult, a városok jelentősége elkezdett csökkenni.
    Egyre több "barbár" kapott polgárjogot, különböző tisztségeket, a hadsereget is barbárokkal kezdték feltölteni, hiszen emberre szükség volt.
    Hadseregre meg egyre inkább szükség volt, ezért rengetek kedvezményt kaptak a katonák, többször emelték a zsoldjukat, Septimus megengedte a nősülést a szolgálati idő alatt is, megnyílt a lehetőség előttük, hogy felemelkedjenek a lovagrendbe is. A katonaság a társadalom többi rétegétől egyre jobban elkülönült, zárt kiváltságos renddé vált és egyre jobban követelhette saját érdekeit. Meglazult a fegyelem, a haderő katonai értéke csökkent. A hadsereg mindig ahhoz volt hűséges aki kényeztette őket.
    A 4. században pedig hatalmas népvándorlás indult meg, amihez hasonlóval még sose kellett szembenéznie a birodalomnak.
  • Epikurosz
    #40
    Közlekedés: a római birodalom közlekedése jobb volt, mint az 1200-as évek Németországáé.
  • Epikurosz
    #39
    Hát, meg vagyok lepődve néhány téveszmén, amit ide beírtatok, a sok helyes közé elvegyítve.
  • inkvisitor
    #38
    Volt előtte is járvány, de nem volt olyan jó a közlekedés.
    Ez előtt az időszak előtt nem volt olyan, hogy Kínától Rómáig jó közlekedéssel rendelkező birodalmak hálózata húzódjon. Amúgy ott is blebukott a kormányzat a járvány következményeibe, de őket épp akkor nem támadták, ezért túlélték némi belháborúval.
  • kvp
    #37
    "Ja, és a Rómát felgyújtó őrült Néró - mese!"

    Sok kortarsa szerint is bolond volt. Igazabol hasonloan viselkedett hitlerhez, csak korabban elt. A keresztenyek alapvetoen nem rontottak el semmit, nero koraban meg altalaban gyilkoltak oket, mint kesobb hitler a zsidokat. A keresztenyseget kesobb vettek at es nem eppen arrol voltak hiresek a kora keresztenyek, hogy nem tudtak megvedeni magukat. Kishijan kiirtottak par nepet terites es kersztes hadjarat kozben. A tudomanyt viszont nem utasitottak el, mivel foleg a kerszteny szerzetesek voltak azok akik elraktak maguknak a romai es gorog konyveket. Legfeljebb a nepet nem hagytak tanulni, mint ahogy igazabol ma sem.

    A romai birodalom bukasat az okozta, hogy tul nagy lett es mar nem tudtak iranyitani. Eloszor megprobaltak stabilizalni azzal, hogy nem terjeszkedett tovabb es falakat huztak kore, de terjeszkedes nelkul (azaz fenntarthato fejlodessel) mar nem tudott gazdasagilag stabil maradni. A birodalmak alap problemaja, hogy terjeszekedes nelkul nem stabilak. A romai birodalom eloszor tobb kisebb darabra esett szet, majd ezek a kis darabok a kulso nyersanyagforrasok elapadasaval mar nem tudtak megvedeni magukat a kivulrol erkezo nepekkel szemben. A barbarok egyebkent sok esetben nem romboltak annyira, tehat a sotet kozepkori nagy felfordulas nem volt sokkal veszesebb, mint a masodik vilaghaboru, csak kozel 100 evvel tovabb tartott, mert akkoriban meg lassabb idok voltak.

    A kozepkor utan jott a reneszansz, ami mar Leonardo kora volt. Folytatta a gorog tudosok es romai mernokok munkajat. A jegyzetei nagyon erdekesek a mai ember szamara is. Egyebkent anno romaban a szegenyebb lakok 6 emeletes tegla epitesu berhazakban laktak, csapbol folyo hideg es melegvizzel, vizobliteses wc-vel, kozponti futessel. A hazak foldszintjen boltok voltak, a varos csatornazva volt, kozvilagitassal, rendorseggel es hivatasos tuzoltocsapattal. A szekereket pedig kitiltottak a belvarosbol, igy csak setaloutcak voltak. A nagyobb kozepuletek (kolosszeum) pedig reszben betonbol keszultek (bar meg vasalas nelkul). Mindezt az okori romai birodalomban. A trevi kut a mai napig az eredeti romai epitesu vizvezeteket hasznalja. A sotet kozepkor csak annyi pusztulast hozott, mint a ket vilaghaboru csak egy kicsit tovabb tartott ezert nem volt olyan ember akik az elejet es a veget is megelte. Viszont a tudas nem veszett el teljesen, ezert Leonardo joreszt ismerte mindazt ami a romaiak es a gorogok es ehhez tett hozza eleg sok felfedezest es talalmanyt.

    Vicces, de a legtobb talalmanyat ki is probalta, pl. a siklorepulogepenek a vazlata mellett a lap szelere jegyzetbe azt irta fel, hogy honnan erdemes indulni a tetorol, hogy az utcarol az emberek ne lassak. Alapvetoen a fo gond a megfelelo nyersanyagok es a gyartokapacitas hianya volt, ami miatt az ipari forradalomig kellett varni a gepek tomeges elterjedesere. Es most ne szamoljuk ide, hogy Matyas koraban Magyarorszagon mar tobb helyen volt hideg-meleg folyoviz, Esztergomban pl. akkoriban epult az elso szivattyuhaz, olasz mintara.
  • Epikurosz
    #36
    Hápersze. Előtte nem volt járvány.
  • inkvisitor
    #35
    Ugyan már...
    A történelemkönyvek nem sűrűn említik, de akkoriban azért volt egy járvány, ami a lakosság egy jelentős részét (közel 30%) elvitte. A barbárok kapásból agyoncsapták, aki a behozta volna hozzájuk a betegséget ezért ők nem vesztettek sok embert. Róma viszont sokat kereskedett, még kínával is, ahonnan a járvány indult!
    És az ilyen népességvesztés kihat a védelmi erőkre is.
  • Epikurosz
    #34
    Ja, és a Rómát felgyújtó őrült Néró - mese!
    Néró egy intelligens, művelt, néha szeszélyes császár volt, akire ráfogták a gyújtogatást, amelyet valójában zsidó-keresztény szélsőségesek követtek el, bosszúból.
    Magát Nérót meg elképzelhető, hogy megmérgezték, de nem halt bele.
  • Epikurosz
    #33
    A sötét középkort a kereszténység megjelenése okozta, ez számomra egyértelmű.
    A kereszténység mindent elutasított, ami pogány, és főleg római-görög, beleértve a tudományt is. Emellett, a korai keresztények főleg zsidők voltak, akikben égett a bosszúvágy a Jeruzsálemet 70. körül elpusztító rómaiak iránt, így mindent megtettek a római birodalom bomlasztásáért. (Akárcsak korábban Babilon, majd Egyiptom tönkretételéért. A taktika is ugyanaz volt: bizalmi emberek bejuttatása a legfelsőbb vezetésbe, akár házasság révén is.)
    A terv kivitelezésébe csak besegítettek a barbárok. Érdekes, hogy a rómaiak évszázadokon át simán legyőzték a barbárokat, sőt terjeszkedtek azok rovására, majd civilizálták őket. A III. század közepe után, amikor a zsidó-keresztény szubverzió nagyon megerősödött, a római államszervezet kezdett szétzillálódni, és a római birodalom kezdett visszavonulni. A "szeressük egymást, gyerekek!" filozófiájára a barbárok meg fittyet hánytak.


  • wednes
    #32
    Ebben igazad van. Igazából a "sötét középkort" a kora középkorra használják, a Nyugat-Római birodalom bukása utáni és 900-as évek közötti időszakra. És inkább azért nevezik "sötétnek" mert relative kevés ismeret maradt fent erről az időszakról pl: eredeti iratok, régészetből származó feltárások. Egyesek szerint azért, mert akkor Európában elég kaotikus állapotok uralkodtak, királyságok kialakulása, népmozgás, viking betörések stb.
  • djhambi
    #31
    Én pont azt tanultam, hogy a középkor nem isvolt valójában sötét. Rengeteg olyan eszközük volt, amit az ókoriak önző módon játszásra használtak (pl. gőzgép nyitogat templomkaput), de a középkorban ezek a mérnöki műremekek a hétköznapi élet megsegítésére szolgáltak, pl. megszelidítették a vizet, a szelet, befogták, és munkafolyamatokat végeztek. Amíg az ókorban az oktatás olyan volt, hogy egy-két ember tanított párat, és egymás tanítványai voltak, s a tudást gondosan őrizték, addig a középkorban Európában több, mint húsz egyetem épült, ahol szervezett módon történt az oktatás. Persze a babonák és hiedelmek nagy szerepet játszottak az életben, volt ott boszorányégetés, gyógyító elixír, egely-kerék, meg örökmozgó rendesen, meg ufók és roswell, de ez úgy látszik minden korbanjelen van. Az ember emberileg sokkal-sokkal lassabban fejlődik, mint technikailag. Ez a gáz. Szóval a középkor nem igazán volt sötét, inkább meleg ágyat vetett a reneszánsznak.
  • Epikurosz
    #30
    Értem. gondolom te azt sem tudod felfogni, hogy a piramisokat is emberek húzták fel.
  • wednes
    #29
    500 évvel ezelőtt már nem volt sötét középkor hanem a reneszánsz ideje. De előtte se voltak olyan tanulatlanok az emberek egy része. Persze nem volt a mai értelembe vett közoktatás, mert nem volt rá semmi szükség. Akkor is voltak egyetemek, szakemberek, mesteremberek, építészek, művészek stb. Leonardo meg nem jobbágyként élt. Nem kell azt hinni, hogy régen butább emberek éltek mint most, és ahogy haladunk előre egyre értelmesebb az emberiség, mert ez nem így van. :)
  • JZO
    #28
    Fel nem tudom fogni, hogy 500 évvel ezelőtt a sötét középkor oktatási és technikai színvonala mellett, hogy születhetett meg ilyen géniusz elme. Egészen elképesztő. Ma már sokan néhány hümmögéssel és aházással elintézik a dolgot, de ha ezeket az eszközöket gondolatban visszahelyezem 500 évvel ezelőttre, akkor nem győzöm tátani a számat.
  • Epikurosz
    #27
    Ül!
    Leül!
    Nem zajong!
  • kissssss
    #26
    inkább vedd be a gyógyszeredet amit fel írt neked az orvosod a kényszeres elmebeteg viselkedésed ellen.

    de ha ez nem sikerülne ajánlom figyelmedbe ezt http://www.youtube.com/watch?v=6EuNvqVnEJs a jelenlegi kommunikációs szivonalodhoz pont meg felel.

  • kvp
    #25
    "Érdekes, hogy amit Leonardo 500 éve megtervezet, és gondolom meg is épített volna, ha a többi találmányát nem helyezi elõtérbe, az egy csomó szakembernek tõbb mint 5 évbe tellett!"

    Tudosokrol van szo, nem mernokokrol. Egy atlag 3 fos mernokcsapat szerintem egy hetvege alatt osszerakja, ha megvan az osszes alapanyag es szerszam. Viszont ok nem keszitenek elotte tobb 3d-s modellt es nem irnak tanulmanyt a loszor vono osszetetelerol vagy Leonardo eletutjarol. Cserebe viszont van annyi eszuk, hogy viasszal tomitve es zsirral bekenve elnemitsak a mechanikat.

    Egyebkent a talalmany nem annyira bonyolult:
    -van egy mechanika, ami labhoz kotve oda vissza mozgatva meghajt egy kotelet
    -ez atmegy egy sebesseg konverteren, ami a lassu mozgasu kotellel egy gyors mozgasu kotelet hajt
    -ez a kotel a vono, ami a hurok alatt fut
    -a billentyuk osszenyomjak a vonot es a hurokat, amitol azok megszolalnak
    -a tobbszoros attetel (ami olyan zajos lett) csak azert kell, hogy a vono sebessege megnojon, tovabba azert, hogy a kotel elkerulje a hurokat es azok alatt menjen a labtol a billentyuzetig
  • mad mind
    #24
    Ja a tekerőlant jóval újabb találmány, mint Leonardo csembaló-brácsája.
  • visnait
    #23
    Érdekes, hogy amit Leonardo 500 éve megtervezet, és gondolom meg is épített volna, ha a többi találmányát nem helyezi elõtérbe, az egy csomó szakembernek tõbb mint 5 évbe tellett! :D Mellékesen, már ritkán olvasok itt hozzászólásokat, mert szinte nem arról szólnak amirõl a cikk. Sok értelmetlen cikk vann itt, de ha van egy jó, az is elvérzik a hozzászólásokon és azok véleményezésén. :-( Szomorú
  • 404
    #22
    hamár mókás zenei instrument, akkor
    http://www.youtube.com/watch?v=rJSu12sWPFY

    illetve
    http://www.youtube.com/watch?v=VdZ5UlgTgbM
  • Epikurosz
    #21
    Pontosabban:
    Mindenki vigyen magával egy idiótát ezek közül, hátha az ünnepekre megint jó fórumozó hangulat lesz itt.
  • Epikurosz
    #20
    Ki a faszt érdekelnek ezek az 1 másodperceseid?
    Meg a beszólásaid.
    Na, tűnés innen a francba, és vigyél magaddal pár idiótát.
  • kissssss
    #19
    NEM VAGYOK DROID
  • coolbboy83
    #18
    Sajnos azok nem nyelvszakértők, (persze lehet köztük egy-egy) hanem kényszeres kötekedők, droidok.
  • Zoleeca
    #17
    Ok, igazad van. De nem azzal volt bajom, hogy kijavította, hanem a stílus...meg annyi nyelvszakértő van itt az SG-én, hogy Dunát lehetne velük...