49
  • Justil
    #49
    én már válaszoltam neked, csak kevés vagy ahhoz, h megértsd.
    de sebaj, talán pár évtized múlva a saját bőrödön is megtapasztalod, azt akkor majd lesz nemulass.
  • sathinel
    #48
    ilyesmiket csinált minden féle titkosszolgálat már. Ezért vannak kész az emberek, de csak arra nem jönnek rá hogy eddig is megcsinálhatták velük ha akarták volna, de ezután legalább a bűnözők ellen is lehetne használni. CIA kormányokat buktatott meg nem egy átlag halandó az sg-ről lessz neki probléma mert nincs meg a DNS-e. Túl sokat képzelnek magukról az emberek, és hogy pont őket fogja kihasználni az állam, titkosszolgálat, stb.
  • Doktor Kotász
    #47
    Ha kreált bizonyítékkal akarnak valakit csőbe húzni, azt most is meg lehet tenni. Legfeljebb a DNS és ujjlenyomat mintáit utólag veszik le, és nem egy adatbázisban örzik.
  • Mardel
    #46
    Engem pl. frusztrálna, hogy benne vagyok egy olyan rendszerben, ahova eredetileg csak a priusszal rendelkezők keróltek be. Mert újlenyomatot is csak a gyanúba keveredett vagy éppen tényleges elkövetőktől vettek. Ha mindenkitől vennének, akkor az érvényesülni, mint amit az angol hatóság érvelt: "az adott személy előbb vagy utóbb úgy is el fog követni valamilyen bűncselekményt."
    Ha így állunk a dologhoz, akkor mindenkit be börtönbe, hisz előbb vagy utóbb elkövet valamit.
    A rendőrségnek elvileg az lenne a feladata, hogy az éppen folyó ügyekben a nyomozással az igazi tettest fogja el, és nem az, hogy mindenkitől mintát, gyűjteni, hogy ha felmerül valami üógyben , akkor berángassák.
    Nem mellesleg újlenyomatot is lehet hamisítani, és egy dns párossal le sem tudod vakarni, hogy neked közöd sincs az ügyről.
    Az ilyen dolgoknak mindig vannak ilyen nem kívánatos vonzatai, amibe az ember nem gondol bele, vagy elhessegeti azzal, hogy "áá ilyen egy demokráciában, nem történhet meg!". Ha meg mégis, akkor meg így jártunk, mert innen már nem lehet kitáncolni. Ha mindnki így gondolkodna, hogy már így is megfigyelnek, akkor gondolom a kamerák a lakásában sem zavarnák.
  • Doktor Kotász
    #45
    "olyan naív vagy ember, hogy az már fáj.
    szerinted kinek áll majd módjában eldönteni, hogy mi bűncselekmény, és mi nem?"

    Hát ez súlyos volt. :-D

    Hogy mi a bűncselekmény, azt remekül összefoglalja a BTK.
    Hogy ütközik-e a BTK-val egy cselekmény, azt meg a bíróság dönti el.
    Az ügyészségnek, és a nyomozó hatóságoknak is fontos szerepe van.

    A DNS-nek egyébként nem az a szerepe, hogy megmondja mi a bűncselekmény, hanem az, hogy ki a tettes.

    Szóval enyhén szólva zavart vagy a reagjaid olvasva.

    Még mindig nem sikerült arra válaszolnod, hogy:
    Szóval milyen hátrányod is származna abból, ha az ujjlenyomatod és a DNS szekvenciáid nyílvántartják a rendőrségen?

    Ha határozott véleményed van, akkor miért nem vagy képes erre az egyszerű kérdésre válaszolni?
  • Omega
    #44
    A dns csak azonosításra szolgál. Ennyi erővel a személyi szám is személyiségjogokat sért.
  • Justil
    #43
    olyan naív vagy ember, hogy az már fáj.
    szerinted kinek áll majd módjában eldönteni, hogy mi bűncselekmény, és mi nem?
  • Doktor Kotász
    #42
    Mi a bizalmi faktor ebben az esetben?
    Miért lenne itt szükség bármiféle bizalomra?
    Milyen károd, hátrányod származhaz abból, hogy nyilvántartják a DNS-ed, ujjlenyomatod, hogy a bizalom felmerüljön?

    Neked nem az az érdeked, hogy a bűncselekményeket felderíték?
    A hatékonyabb felderítés, nem az állampolgárok érdekeit szolgálja?
  • Justil
    #41
    akkor kérdezek én is: szerinted a rendőrség, mint olyan, megérdemli az emberek bizalmát?
  • Doktor Kotász
    #40
    Csak ismételni tudom magam:

    Szóval milyen hátrányod is származna abból, ha az ujjlenyomatod és a DNS szekvenciáid nyílvántartják a rendőrségen?
  • Justil
    #39
    elgurult a gyógyszered?
  • Doktor Kotász
    #38
    "akkor tőled vegyenek
    sőt chipet is egyenek a bőröd alá
    RFID tetoválásod is legyen"

    Még mindig nem világosított fel senki, hogy miért lenne helytelen, ha a rendőrség mindenkinek nyílván tartaná a DNS szekvenciáját és az ujjlenyomatát.
  • Doktor Kotász
    #37
    "Meg még rengeteg problémás rész van (akár direkt is rádfoghatják, ha valaki megszerzi a mintád, márpedig, ha tárolva van, a minta szerzés könnyebb lesz) stb."

    Nem a mintát tárolják, hanem az eredményét.
    Mellesleg a ííííídns-emhez jutni a hajszálamból, nyálamból, stb lehet, nem a nyílvántartásból.
  • Doktor Kotász
    #36
    Mondtam, hogy apád faszát kezeld le egy fröccsig te majom!

    Ha ezzel meg vagyunk, akkor lehet érveket, ellenérveket felsorakoztatni!

    Szóval milyen hátrányod is származna abból, ha az ujjlenyomatod és a DNS szekvenciáid nyílvántartják a rendőrségen?
  • Tenorista
    #35
    A "demokrácia" nem rosszul működik, hanem nincs. A parlamentben helytartók ülnek, ellenzék nincs. Az úgynevezett "képviselők" nem "képviselik" a nép érdekeit, csak a sajátjukat, a pártét, meg a külföldi gazdáikét. Ha tényleg a népnél lenne a gyeplő, akkor joga lenne az ő érdekeit rosszul képviselőt leváltani (visszahívni), illetve elszámoltatni.
    A parlamenti bűnözők azt a gombot nyomják meg, amelyiket a gazdáik mondanak nekik, hogy meg kell nyomni. Ha ez a "demokrácia", akkor én nem kérek belőle.
    20 év alatt lényegileg semmi nem változott: ugyanúgy működik minden, csak a kellékeket cserélték ki. Módszerváltás történt, ennyi.
    "Lehet menni, tüntetni..."
  • Sir Quno Jedi
    #34
    Ugyan, bárki bármiféle rendet szeretne tenni a mai elmebeteg káoszban, egyből mindenki sipítozni kezd, hogy jaááááj már megen gyünnek a fasiszták! Vicces már kissé. Mer így jobb?! Szvsz. ketté kéne osztani minden országot, balra a rendpártiak, jobbra az anarchisták, aztán majd meglátjuk ki boldogul jobban. Az emberi civilizáció az egyén teljes szabadságának JELENTŐS feladásának árán jött létre és csakis így üzemelhet tovább. Aki bármit megtehet, az sajnos meg is fogja tenni.

    A rosszabb rend is jobb, mint a legfáinabb anarchia!
  • sathinel
    #33
    Az hogy visszaélésre adhat okot egy ilyen rendszer az nem azt jelenti hogy ez miatt az eljárás a gáz. Idekinn amúgy is megfigyelnek mindent, és hogy ezt még megfejelik ezzel a DNS mintával már nem túl sok. Egyébként a rendőröket mint információs emberkék használod ha nem csinálsz problémát. Én mikor kijöttem meglepve néztem hogy mikor megA

    A kamerákkal is ez volt a gondja sok embernek, és köztük nekem is hogy megfigyelhetnek, stb. Idekinn jöttem rá amikor láttam mennyi kamera is van kirakva a városban(Minden kamerázva van, még jó hogy a WC nincs telerakva).
    A rendőrség munkáját annyiban segíti hogy ha valami történik akkor kapásból lessz a környéken pár kamera amivel a tetteseket igen nagy esélyel elkaphatják. Illetve bizonyos számítógépes progi figyeli a tömeg mozgását, és zavar, szokatlan mozgások alkalmával már jelezhet. De nem az SS irányítja és nincs gondolatrendőrség sem.
  • bleifrei
    #32
  • Sir Quno Jedi
    #31
    Meg Chuck Norris!
  • kvp
    #30
    Nem igazan ertem miert hiszi azt egyre tobb ember, hogy a fasizmus jobb megoldas lenne. Tapasztalat, hogy ugyanolyan rossz otlet mint a szocializmus ket nepszeru formaja, a nemzeti es a nemzetkozi (nacionalista/internacionalista). Ha azt latjuk, hogy a demokracio rosszul mukodik, akkor a megvalositast kell megjavitani es nem keresni helyette egy teljesen eltero es biztosan nem mukodo rendszert.

    ps: Az angol rendorseget meg nem ertem. Ha mar amugy is megszegik a tovenyeket es nem is szanekoznak ezen valtoztatni, akkor miert nem vegzik ki a nekik nem tetszo szemelyeket az elso utcasarkon? San francisco-ban is lott mar rendor tarkon terdelo megbilincselt embert, lehet hogy angliaban sem zavarna a lakossag jo reszet. Osszeszedhetnek mar magukat az angolok, anno egyedul ok voltak azok akik kepesek voltak a fasizmus ellen fellepni, meg akkor is amikor az allam es a rendorseg meg a nacikat vedte.
  • BlackRose
    #29
    "Dredd bíró kéne sajna ide lassan..."

    szerintem inkább Clint Eastwood és Charles Bronson :)
  • Justil
    #28
    "Az állam ezek NÉLKÜL is precízen el tud nyomni minket és el is nyom, ezt évezredek óta gyakorolja kényelmesen."

    Olyanról még nem hallottál, hogy a "rossz"-nak is vannak fokozatai? Az az elnyomás, amiben most részesülsz, semmi ahhoz, ami majd akkor lesz, ha mindenkit úgy tartanak nyilván, ahogy te azt felvázoltad.
  • Sir Quno Jedi
    #27
    Tegyenek bizony. Magam is vállalnám, chipet, rfidet lótúrót, amit csak kell. Ezek 99%-ban engem védenek. Az állam ezek NÉLKÜL is precízen el tud nyomni minket és el is nyom, ezt évezredek óta gyakorolja kényelmesen. Semmi sem változna. Jobbat mondok, kövessék egy nagy hálózattal MINDEN ember mozgását, pontos helyzetét és tárolják is visszamenőleg. UTÁNA dumáld ki magad, hogy há én nem is voltam a tetthelyen és nem én rabótam/gyikótam dikkmá!

    Dredd bíró kéne sajna ide lassan...
  • Arwenke
    #26
    Pont azert felhaborotio ez mivel a rendorseg dolga a torveny betartatasa es nem a kiskapuk kihasznalasa. Ha igy dolgoznak miben is kulonb az allam mint barmely maffia?? Az pedig kulon bicska nyitogato amit a cikben is ideznek egy rendortol:
    A hatóság azzal érvelt, hogy az adott személy előbb vagy utóbb úgy is el fog követni valamilyen bűncselekményt. Hol van itt az artatlansag vedelme????
  • Mike at home
    #25
    azta, és még a gyógyszer is elgurult

    "Mi félni valója lenne egy jogkövető magatartást tanusító állampolgárnak " ezt mondogatták az emberek Kádár alatt is

    tudod amig nem adsz rá okot, az államnek mi köze hozzá? miért kezel egy kormány téged potenciális bűnözőnek? Itthon mi lenne egy ilyen miatt? hatalmas jajveszékelés, monnyonle, stb
  • Mike at home
    #24
    tőled én is vennék mintát
  • Mike at home
    #23
    akkor tőled vegyenek
    sőt chipet is egyenek a bőröd alá
    RFID tetoválásod is legyen
  • Mike at home
    #22
    ez egyre vadabb
    persze tudjuk, hogy Angliában dübörög a Nagy Testvér projekt, de ennyire?
  • Sir Quno Jedi
    #21
    Bárki könnyedén tud tőled DNS mintát szerezni ha akar így is. Jobb ha a hatóság előbb szerzi meg. Ha meg vakamit rád akarnak kenni, akkor jobb ha megszokod, hogy RÁD tudják kenni és sosem fogod magad tisztára mosni. Nem kell sok gógyi hozzá, hogy valakit végleg csőbe húzzál. Ez az adatbáis már nem oszt nem szoroz, de utána a bűnözőket lényegesen 1xűbb elkapni.
  • who am I 7
    #20
    Talán mert, ha jársz egy gyilkosság helyszínén, simán elővesznek, ha találnak valamit.Pedig közöd sincs a dologhoz.És mehetsz tanúskodni, esetleg börtönbe.
    Meg még rengeteg problémás rész van (akár direkt is rádfoghatják, ha valaki megszerzi a mintád, márpedig, ha tárolva van, a minta szerzés könnyebb lesz) stb.Van jó oldala is, és van rossz.Úgy, ahogy az ember, sem ártatlan.És mindig lesznek problémák.
  • Justil
    #19
    szerintem az semmiképp nem árt, ha téged nyilvántartanak.
  • Doktor Kotász
    #18
    "inkább maradtál volna csöndben :("

    Apád faszát kezeld le a fröccsig te majom!

    Ha egy kommentre reagálsz, akkor az válasz vagy kérdés felvetése legyen, ellenvetés, vagy helyeslés, de ezt az ostoba fölényeskedést nem ártana hanyagolni!

    Szóval térjünk vissza a témára!

    Szerinted mitől is lenne aggályos, ha mindenki ujjlenyomata, illetve DNS-e nyílván lenne tartva?
    Klónozni abból nem lehet, ha esetleg ilyen aggályod lenne...
    Mi félni valója lenne egy jogkövető magatartást tanusító állampolgárnak attól a ténytől, hogy a DNS-e nyílván van tartva?
    Mellesleg nem a 4 milliárd DNS betűt tartják nyílván, hanem hogy egy valamilyen enzim mekkora darabkákra vágja a DNS-ét.
    Szóval nem is a DNS-t tartják nyílván, hanem csak egy részleges információt arról.
  • Flang3r
    #17
    adnék én nekik olyan DNS mintát a torkukra, hogy bele is fulladnának
  • sathinel
    #16
    Liverpool L15 arabok, feketék, indiaiak, japánok lakta negyed. De elég csendes. Az angol fiatalok lakta területek a bandák miatt itt veszélyesebb. Suhogós fekete kapucnis melegítőkben pitbulokkal 6-7 fős bandákban, vagy a másik banda szürkében.

    Buszok minden telerakva, és ha incidens van símán városi buszokat is megállítanak a rendőrök és igazoltatnak a buszon. Közbiztonság azért itt jobb mint otthon BP-n volt. Ezek az eszközök az átlag embernek nagyobb biztonságot jelentenek. Kamerák előtt tekerik a füvescigit, meg utcán de ilyesmiért még nem láttam problémát. Tehát a felvételek csak akkor érdekesek ha valamit keresnek direkt.
  • Mardel
    #15
    Helyette van ez.
    "Apa, Kezdődik, Kezdődik..."
  • Justil
    #14
    "A viszolygókat meg nem értem. Milyen jogot is sértene egy központi adatbázis?"

    inkább maradtál volna csöndben :(
  • Tenorista
    #13
    Ammocsksrasszistááák!! ÁÉIJRÓUPA, SÁGÍÍÍTS!
    Lehet vinnyogni cigányfajvédő cionglobalista cuciológusok meg kaffervezérek!
    Ugye nem kell mondanom, hogy mit jelentene ugyanez az intézkedés magyarországi viszonyok közé konvertálva?
    Nekik lehet? Nekünk nem lehet.
    Sejtjük, hogy miért is nem...
  • Doktor Kotász
    #12
    Szerintem meg nem is lenne baj, ha kötelezővé tennék az ujjlenyomatvétellel.
    Nem magyarázom el, hogy miért, mert annyira egyértelmű.
    A viszolygókat meg nem értem. Milyen jogot is sértene egy központi adatbázis?
  • pasi29uk
    #11
    Erre mondják az angolok, ha nem tetszik menj haza. Városrészek vannak tele külföldivel de úgy, hogy angolt te ott nem látsz. Még a rendőr vagy buszsofőr is fekete. Manchester/Mosside elég kemény hely...
  • Sanyix
    #10
    Mit nem értesz? A pénz(hatalom) jogán! (Tudod ez ami feljogosít az ölésre is)