27
-
norbinork #27 Én már régebben is olvastam mágneses monopólusokról Égely Györgytől.
Bár nem vagyok fizikus..... -
#26 Ezt nem tudtam, boccs! Köszi az infót. -
babajaga #25 Ja és a magyarázat hogy miért van ez, Nobel halála idején Svédország és Norvégia perszonálúnióban élt és a norvégok voltak felelősek a politikáért a svédek a gazdaságért. -
babajaga #24 A Béke Nobel díj norvég alapítású és oslóban adják át. -
#23 Norwegian? Lehet félreértelmezem, de a nobel-díj nem svéd? -
#22 Nem vagy egyedül, de azért szórakoztató volt elolvasni.:D:D
-
#21 Na most már értem, hogy miért ő kapta!
-
readswift #20 na csak nektek
-
#19 Én felzaklatott, végső elkeseredésükben bármire képes utcai pantomim művészekre gondoltam.
-
#18 100 év szerintem hülyeség.
Monnyuk én csak úgy 2-3 évente szoktam PC-t frissíteni, szal szerintem nekem ezek a memória generációk kimaradnak.
Majd valszeg olyan alaplapot veszek, ami a DDR10-et támogatja, az már valszeg a kvark-plazma kvantumszámaiba kódolja az infót köbnanométerenként kb 40-50 YB (yottabyte - 10 a huszonnegyediken bájt)sűrűséggel.
-
mármindfoglalt #17 Erről már volt egy vitánk ismerősökkel, és ott is az vetődött fel, hogy a div B = 0 valószínűleg nem sérül, nekem is egyre inkább ez tűnik az egyetlen érthető magyarázatnak. Azóta sikerült megszerezni a Nature cikket is, de sajnos még nem jutottam hozzá, hogy elolvassam, remélem, attól majd okosabb leszek.
Viszont szerintem itt nem mágneses doménekről van szó. A cikkekben egyértelműen spin-jégről van szó, ami az atomi mágneses momentumok rendeződésére utal. Illetve az is az én értelmezésemet erősíti meg, hogy ha jól tudom, neutron szórás az anyag atomi szintű szerkezetének vizsgálatára alkalmas módszer. Illetve az ábrán is a spin-jégben lévő ponthiba párt láthatunk, az az egyes ponthibák testesítik meg a monopólusokat. A mágneses doménfal, az két dimenziós, vagyis felületi rácshiba lenne. Egyébként az a doménfal mozgás, is létezik, amit te leírtál, de az egy másik jelenség, ferromágneses anyagok fel/le/átmágnesezésénél ez az egyik lehetséges végbemenő folyamat, de ez már viszonylag régóta ismert jelenség, és már csak azért sem hinném, hogy a mágneses monopólusokhoz köze lenne, mert mint említettem, a mágneses doménfal nem ponszerű rácshiba.
johnsmithegernek: Így az is érthetőbb, hogy miért juthatunk el atomi szintig. Egyébként egészen pontosan a ferromégnesség az, ami a domén tulajdonsága, ez az, amit a hétköznapi nyelvben mágneseknek nevezünk, mert ezeknek az anyagoknak a legerősebbek a mágneses tulajdonságaik, de ennél jóval gyengébb mágneses tulajdonsága minden anyagnak van (para-, illetve diamágnesség), amely már atomi szinten is megnyílvánul.
A maga nemében tényleg jó cikknek tűnik, csak így tovább! -
#16 mágnesesen. -
johnsmitheger #15 Lehet, hogy elértettem, de akkor most dipólus elektromosan vagy dipólus mágnesesen? -
#14 az atom dipólusként viselkedik mágneses térben. -
JL666 #13 és ez mire lesz jó?
@Nexus6: -
#12 táltosok vagy terepmunkások ? :) -
pasi29uk #11 .atm vagy .mgs domént regeltek csak úgy fértek hozzá spec DNS szerveren keresztül. Nézd meg a képet ott kotornak a bitek jobbra-balra :D -
johnsmitheger #10 Hogyan tudnak lemenni atomi szintig, ha a mágnesesség egy csoport (domén) tulajdonsága? Pici doménke? :) -
#9 Viszont nagyon erzekeny lesz a memoria, hiszen fix homersekleten kell tartani.. -
#8 Nem értem az egészet. :( -
#7 Ha 100év, akkor a DDR4-ben, meg a GDDR6-ban még nem ez lesz?! -
Mcsiv #6 ámen -
#5 A kép nem az SG-t dicséri, mert az írásban is hivatkozott New Scientist cikkében található.
A bulvárstílus kerülése ellenben az SG javára válik, remélhetően marad a trend. -
#4 De ez egy roppant veszélyes dolog nem?
Mondjuk ha teszem azt valahogy esetleg "illetéktelenek" kezébe kerül!
-
djhambi #3 "A bulvár tudományt nagyon uálom, az nem tudomány: csak rossz dolgok és csak félreértések vannak: egy hamis kép sokkal károsabb az ember fejében, mintha nincs kép." - egy híres szkeptikus
Az SG cikke a lgjobb a hasonló témák közül, mert nem szenzációhajhász módon "létrehoztat mágneses monopólust címmel jelentették meg, hanem egséz normálisan leírták.
Nem fogják átírni a Maxwell egyenleteket: (zárt felületre) ∫EdA=1/ε∑'q és a (zárt felületre) ∫BdA=0 , melyek közül az első azt mondja ki, hogy léteznek elektromos monopólusok, míg a második, hogy nem léteznek mágneses monopólusok. Egyrészt, mert atomi szinten van monopólus-utánzás, és a felületet nem fogom atom közepén átvinni (makrofizika, nem mikrofizika), másrészt, mert a töltésvándorlás mintájára létrehoztak modern technikákkal dipólus-megcserélődések láncolatát, még nem jelenti azt, hogy létrehoztak mágneses monopólusokat. (Grat a képért az SG-nek, tök jól elmagyarázza.) Egyszerűen arról van szó, hogy egy ferromágnes anyagban mágneses mező hatására a mágneses doménok nem megfordulnak, hanem a megfelelő irányúak híznak, a többiek zsugorodnak. A Maxwell törvény szoménszinten mondja, hogy nincsen mágneses monopólus, molekulaszinten persze technikákal csinálhatok olyan kollektív viselkedést, mintha a monopólus vándorolna, de valójában nem egy darab mágneses monopólus lóg a levegőben.
5 csillag a cikk írójának, mert nem értelmezte félre szándékosan a tartalmat, mint sok más ezen témájú cikk. -
#2 Roger Moore?
-
#1 pár hónapja még a moore szabály bukásáról rebesgettek