26
  • Bandew
    #26
    "A vörös színt a légkör széndiokszid, por és egyéb szennyező anyag tartalma adja."
    Öööö... azért ez nem igaz. Lehet, hogy a por okoz némi elszíneződést (inkább "sötétítést"), de a szén-dioxid színtelen. Egyébként az atmoszféra miatt van, ami megtöri a fényt és sokkal több infravörös jut el hozzánk ilyenkor. Tudod, mint a Napnál. :)
  • Pares
    #25
    Köszi, ezek szerint lemaradtam. Így már érthető.
  • Epikurosz
    #24
    Kevés jogi szerződést olvasol.
  • dondore
    #23
    :)
  • Roger6
    #22
    Gratulálok a cikk írójának a gyönyörű, 5 soros első mondatért. Valami fantasztikus, hogy nem taglalja külön.
  • SewerRat
    #21
    Off:
    Azért érdemes megnézni a vörös holdat. Borzasztóan szép látvány!
  • ÁjjLe BoBBi
    #20
    értem, köszönöm szépen :)
  • Balu0
    #19
    Dehogy.

    A becsapódás a Hold szempontjából annyira pici volt hogy semmit az ég világon nem okozott ami a Földről látható.

    Azért volt vörös a hold mert a föld légkörén keresztül látod mikor feljön. Ugye ha "alacsonyan" (a horizonthoz közel) van akkor "sok" légkörön nézel át, ha már fent van "magasabban" akkor kevesebben.

    A vörös színt a légkör széndiokszid, por és egyéb szennyező anyag tartalma adja. Mostanában jó sok van belőle :D
  • ÁjjLe BoBBi
    #18
    ezen az estén a feljövő hold olyan vörös volt mint egy égő cigi vége...
    sosem láttam még ilyet, rohantam az összes fellelhető fényképező után.
    ez a robbanás miatt volt?
  • djw
    #17
    hát a 180 tonnányi szemetet széjjel szóró szomszédokat nem nevezném rendesnek ;) de tényleg nyugis kis hely lehet az, ha éppen nem robbantgatnak a szomszédok :)
  • Epikurosz
    #16
    A lényeg a szomszédokon van.
  • Balu0
    #15
    Lemaradtál... elég nagy szenzáció volt hogy úgy néz ki sokkal több a víz mint gondolták. Az egész hold felszinén megtalálható sőt elég dinaikus is , azaz vándorol, és ha az elméletek igazak akkor a vándorlás a hideg nap által nem ért területek felé halad. Jó esély van rá hogy ezekben a kráterekben elég jelentős mennyiség halmozódott fel az évmilliók alatt ahhoz hogy egy jövőbeli holdbázis vígan gyártsa belőle a rakéta üzemanyagot az oxigént és vizet magának.

    Ezek a területek ahogy pl ez a szonda becsapódott azért is előnyösek egy bázis számára mert nem csak folyamatosan sötétben, hanem folyamatosan napsütésben lévő területek is vannak (kráter peremének teteje)

    Ha ide raknak bázist akkor a napos részen mehet a napenergia termelés a sötét részen a hőleadó rendszerek + a vízbányászat. + van folyamatos a rádió kapcsolat a földe, nem kellenek átjátszó műholdak stb. Ha most az az eredmény hogy tényleg van ott sok víz, gyakorlatilag meg is van a jövőbeli holdbázis helye.

    Tök jó kis környék és a szomszédok is rendesek :D

    Igy világosabb ?
  • Molnibalage
    #14
    És a csillagok mennyivel nagyobb és egyenletesebb spektrumot adnak egy olyan jelenségnél ami nem évmillió óta állandó, hanem eltart néhány percig vagy másodpercig? A csillagoknál lehet átlagoni. A felbontás kérdése még akkor is kérdőjeles.
  • Epikurosz
    #13
    Akkor a csillagok színképét miként határozzák meg. Gondolkozz!
  • Pares
    #12
    Most mi is ez a nagy vízkeresés a Holdon? Lehet, hogy lemaradtam valamiről, de nem értem. Földünk dugig van vízzel, minek keresünk a Holdon vizet? A majdani Holdbázisnak úgyse lesz elég az a vízjég, amit ott találnak (ha egyáltalán találnak értelmesebb mennyiségben...). Szóval nem értem.
  • Szefmester
    #11
    fúrórobot esetleg, avgy pár olyan kis okosság mint a marson szaladgáló kis terminátorok? :D
  • Molnibalage
    #10
    Ami ráadásul a Hold körül kering és nem cirka 300 ezer km-ről kell próbálkozni + légkör hatása. Szerintem ez ma sem menne. Erre nem gondoltál?
  • Molnibalage
    #9
    Vagy csak talén nem volt olyan érzékeny és jó felbontású spektrométer?
  • gothmog
    #8
    persze. Arra volt válasz hogy "most már van szemetünk a holdon is". Szóval nem "most már", és eddig összesen közel 180 tonnányi "szemétről" van szó.
  • Epikurosz
    #7
    a LISTÁN RENGETEG BECSAPÓDOTT szonda van. persze régen nem elemezték a kilökött anyagot, mert lököttek voltak az űrkutatók.
  • Epikurosz
    #6
    Bocsi: MIP

    Az EU-s SMART-1-et is odacsapták a Holdhoz.
  • Epikurosz
    #5
    És ugye ennek a kísérletnek voltak előzményei is, például az indiai MIR-szonda.
  • Crane
    #4
    Amúgy mit vártak most komolyan? Atomvillanást? Gombafelhőt? Kettészakad a Hold? Vagy mi? :D
  • gothmog
    #3
    Most már? Több is mint hinnéd.
  • Epikurosz
    #2
    "vannak grafikonjaink tekergő vonalakkal, amit imádnak a tudósok" - mondta Jennifer Heldmann"
  • Lmntal
    #1
    Most már van szemetünk a holdon is... ez ám a fejlődés :)
    Egyébként grat.