33
  • billxxx
    #33
    Vagy idehaza készült valamelyik "újgazdag" udvarán volt tüzi játék:D
  • billxxx
    #32
    honnan vették hogy lefele jött?vagy csak manipulálták az egészet,hogy a srác aki nyilatkozik,kapjon egy kis zsebpénzt.Ennek nincs hírértéke......fekete-fehér,nehezen kivehető.Nem is biztos hogy villám,de legalább reagáltam:D
  • Sir Ny
    #31
    hát nem, mer pont fordítva van.
  • lordofchaos
    #30
    Többszáz éve élt indián ősömet is "Kékvillám ami a földből indul és a mennyben köt ki"-nek hívták.
  • tenkenorman
    #29
    ezer éves jelenség. 10 évesen már apukám elmagyarázta és ő is nagyon régóta tudott róla
  • szlovákiai hun
    #28
    Akkor azt is megfigyelted, hogy a kisülés a felhőből indult és eléri a földfelszínt és megtörténik az igazi kisülés.
  • ashead
    #27
    Ki kell Ábrándítsalak, de ez éppen a földből a felhőbe csapó villám, amit az elején látsz, lassan és elágazva a föld felé haladni az az elővillám ami azt a csatornát alakítja ki amin keresztül a villám felcsap a felhőbe. Ez a fényes és gyors villám a végén. A cikkben szereplő filmen pedig mint mondtam a felhőből az ionoszféra azaz az űr irányába csapó villám szerepel, nem a földből a felhőbe cspó amiben semmi különös nem lenne, mivel a villámok nagy része ilyen.
  • Dj Faustus #26
    "Az a vicces, hogy a jelenség az utóbbi 10 évben vált ismertté a tudósok előtt. "

    "Nem tudom mindenkinek lejött-e mert a cikk nem egyértelmű. Itt nem a földből a felhőkbe csapó villámról van szó, ami régen ismert jelenség, hanem a viharfelhőből felfele az ionoszférába irányuló hatalmas villámokról"
    1920-ban egy skót fizikus - C. T. R. Wilson - már előrejelezte a jelenséget, az első tudományos megfigyelésre csak 1989-ben került sor.
    Phisicstoday - Sprites, Elves, and Glow Discharge Tubes

    "A vadászpilóták előtte is látták,"
    A vadászpilóták katonák, nem meteorológusok. Láthatni láthatták, de mihez kezdettek volna vele? Nekik ellenséges repülőket kellett leszedniük, objektumokat bombázni, nem villámokat kutatniuk.

    "csak senki nem merte leírni a jelentésében, nehogy földre kényszeríték agylágyulás miatt."
    Elég hiteltelen, összeesküvés-elmélet-jellegű mese...

    "meg egyébként is az összes talajt ért villám a földből indul ki "
    Van felhőből a földbe és földből a felhőbe menő villám is.

    "A gömbvillám emlegetéséért idehaza tudományos körökben máglyahalál jár. "
    Egely Györgyből ne csináljunk már mártírt. Aki áltudományos téziseket puffogtat (és nem bizonyítja be állításainak igazságát), az megérdemli, hogy körberöhögjék.
  • UnnameD
    #25
    Lassított felvétel egy föld felé mozgó villámról : link
  • Epikurosz
    #24
    Pont fordítva!

    Ne keverjétek a sz.rt!

    A legtöbb villám lefelé mozog, a felhőkből a föld felé.
  • zombi
    #23
    A Bolygónkon áthaladó nagy sebességű , ezáltal nagy energiájú , de semleges részecskék okozzák. Ha a belépő és kilépő részecske útjában megfelelőek a körülmények (páratartalom, töltés különbség) , A Föld mindkét oldalán lehet egyszerre villám. Nyilván a kimenő a világűr felé halad, mindegy hogy felhőből, vagy a földből vezeti le (azaz fel) a töltést.
  • duke
    #22
    ugy tudom kb 80/20 az arany.A villamok 80% a foldbol indul es a 20% az egbol.
  • KoviP
    #21
    Sztem itt arról van szó hogy felfelé terjed szét, amúgy én is úgy tudom h a villámok a földről indulnak.
  • ashead
    #20
    Nem tudom mindenkinek lejött-e mert a cikk nem egyértelmű. Itt nem a földből a felhőkbe csapó villámról van szó, ami régen ismert jelenség, hanem a viharfelhőből felfele az ionoszférába irányuló hatalmas villámokról, ez az amit csak 10 éve ismer a tudomány.
  • UnnameD
    #19
    Hát ez egyáltalán nem így van. Létezik pozitív és negatív villám.
  • dimenzio harcos
    #18
    mit nekem gömbvillám... itt van az anyósom.
  • passatgt
    #17
    és a dörgés is lentről jött?
  • CSOCSO
    #16
    tuzijatek....
  • Motoroj
    #15
    Épp nemrég (néhány hete) volt egy műsor talán a Nat. Geo.-n, na ott mutattak pár féle villámot, ez is benne volt. Sprite, blue jet, elve, gömbvilám és egyéb anomáliák.
  • Nikolaosz
    #14
    Mennyi mindent nem tudunk még a felettünk lévő felhőkről. Nem is olyan régen láttam egy jó műsort ezekről a sprite-okról meg elfekről vagy mi. És eléggé megfogott.
  • Sir Ny
    #13
    én eddig azt hittem, az összes villám a Földből megy az ég felé
  • phoenix1
    #12
    Nagyon érdekes, a Start Trek sorozatba beszélgettek plazmáról, lehet utána nézek.
  • szlovákiai hun
    #11
    A gömbvillámok igen nagyerejű viharokban alakulnak ki, s egyes tudósok szerint nem elektromágneses, ha nem plazma kisülések, amik eltérnek a mi időzónánktól...Mi a gömbvillám?gömbvillám
  • Justil
    #10
    miért?
  • djhambi
    #9
    Nem is az MTA átlagéletkora és a tudósok szkepticizmusa gátolja a tudomány fejlődését, hanem az indokolatlanul köztudaba ivódott áltudományos sallang...
  • roliika
    #8
    A gömbvillám emlegetéséért idehaza tudományos körökben máglyahalál jár.
  • coolbboy83
    #7
    szép jelenség, meg a gömbvillám is...
  • MacropusRufus
    #6
    Erről a felefelé menő villámról jó pár évvel ezelött már volt egy műsor az NG-on én ott felvételt is mutattak róluk. Nem egyről, hanem egy egész viharzónáról. Ott azt említették meg, hogy úgy tűnik, minden viharban vannak ilyenek. Ez nem új dolog. Csak a tudománynak új.

    Ez kb. olyan mind az El Nino. Amikor a tudmány felfedezte magának akkor a globális felmelegedésnek tudták be. Aztán kiderűlt, hogy az ottlakó indiánok már baromi régóta tudják, hogy van ez a jelenség (ők nevezték el El Nino-nak is). Na ez is ilyen, közben pilóták tudtak róla, és nem vagyok benne biztos, hogy az űrhajósok nem látják ezt a jelneséget fentről, elvégre a világűr felé csap a villám, akkor valamit látni kell.
  • Desiderata #5
    meg egyébként is az összes talajt ért villám a földből indul ki
  • Nos
    #4
    sprites, blue jets . . . ezek nem mai dolgok, már eddig is ismerték őket
    nem értem
  • Frayer
    #3
    Legközelebb meg már az lesz, hogy találnak egy ufo-t, és majd akkor kezdik előadni az űrhajósok, meg elővenni a képeket, hogy hát igen, mi már azelőtt is láttunk ufokat, együtt repültek velünk, csak nem akartuk elmondani, nehogy hülyének nézzenek minket.
  • citkar
    #2
    igen, van ilyen, mint amikor az úrhajósok eleinte nem akarták említeni h csukott szemnél is látnak fényeket, felvillanásokat odakinn, majd kiderült h bizonyos sugárzások mikor átmennek az úrhajón és az emberi szemen képest fényinger kifejtésére,de persze nem merték megemlíteni, érthető szerintem valamennyire
  • T0nk
    #1
    Az a vicces, hogy a jelenség az utóbbi 10 évben vált ismertté a tudósok előtt. A vadászpilóták előtte is látták, csak senki nem merte leírni a jelentésében, nehogy földre kényszeríték agylágyulás miatt.