39
  • Garga Pitic #39
    A buckalakók állítottak neki csapdát, a javák meg majd eltakarítják belőle a fémet
  • zyppy
    #38
    szerintem valami homokszörny húzta be
  • bvalek2
    #37
    "Ebben az esetben nyomják meg a piros gombot, és nyugodjanak békében."

    "Cégünk mindig az ön rendelkezésére áll asszonyom"

  • Szefmester
    #36
    oké van mit.. csak mintha ritkább lenne annál mint amennyivel arányosan könnyebb a gép.. szal 1kg-t 1bar-on megemelni x fordulat kell rotorokkal, a marson 1/6kg-t kell x<1/6bar-on megemelni.. szal vagy nagy fordulat kell neki vagy baromi nagy lapátok.. legálábbis hirtelen és fejfájás közbeni gondolkozás alapján erre jutottam....
  • NEXUS6
    #35
    Off

    Az EP választásokra reflektálva, hát a Szadesz is rendesen bekerült a homokcsapdába, valahogy talán ki kéne tolatniuk abból.



    On
  • Molnibalage
    #34
    Egy világbajnok idézet egy világbajnok filmből:

    "Mond hát ééééén vezettem? Én vezettem?"



    Azért remélem kihúzzák.
  • Epikurosz
    #33
    Birodalmi lépegető kellene, mezt már rég megmondtuk mi itt.
  • lapaleves
    #32
    "Bizonyos manoverekhez ez pont jol jon" - ez nekem elég belemagyarázósnak tűnik. szerintem a csúszás sose jó. ez olyan, mintha azt mondanád direkt jó bezsírozni a kocsi gumijait, mert driftnél szebb az ív. van benne igazság, de kevéske. persze meggyőzhető vagyok, ha van valami egyszerű példád erre.

    ezt komolyan mondod, hogy szándékosan zátonyra futtatták? mert a "hoppá bocs" összevág azzal, amit írsz.
  • kvp
    #31
    "Én azt hallottam, hogy maguktól mennek előre"

    A vezerles ugy nez ki, hogy csinalnak par kepet. Ebbol epitenek egy 3d-s modell-t itt a Foldon. A 3d-s modellen bejelolik az utvonalat, amit a robotnak kovetnie kell. Ebbol automatikusan generalnak egy parancslistat, amit elkuldenek. Ezutan a robot vegrehajtja a listat, majd csinal par kepet es kezdodik az egesz elolrol. Az egyetlen amit magatol csinal, az a megallas barmi gond van. A suppedos homok viszont nem minosult szembe setalo sziklanak...
  • pTk
    #30
    Én azt hallottam, hogy maguktól mennek előre (persze lehet máshogy is vezérelni, de az X perces késés miatt ez szinte lehetetlen, minden lépést sokszorosan kell tervezni), kikerüli a köveket meg minden megy magától.
  • kvp
    #29
    "oldalra nemhogy semmit nem tart, de gyakorlatilag maga a tökéletes szánkó."

    Szandekos tervezes volt. Bizonyos manoverekhez ez pont jol jon. Az, hogy miert kerek es miert nem lanctalp vagy valami mas arra az a valasz, hogy ezeket a leszallasig be tudtak hajtogatni a jarmu ala/melle/kore.

    "mondjuk azt se értem hogyan hajthatott bele? ha jól tudom eléggé autonómok, de egy ilyen kontrasztos felületbe csak nem gázolnék bele,"

    Teljesen manualisak. Kapnak par parancsot, hogy elore X masodpercig, kanyar balra Y fok, majd elore Z masodpercig. Aztan ha ez lefutott, akkor kuld par kepet a Foldre, amit megneznek a tudosok, majd kuldenek uj parancsokat. A fenti kep akkor keszult, amikor egy par meteres mozgas utan kapott kepeket megneztek a tudosok (ez a 'hoppa, bocs' effektus).

    Egyebkent a jarmuveket mar joparszor megprobaltak kicsinalni a tudosok, mivel a jpl-es csapat addig nem indithat uj kuldetest, amig ezek mukodnek. A homokviharok sem jottek be, a krater sem jott be, valoszinuleg ez sem fog bejonni. (a szoftverhibak nem voltak szandekosak, azokat tenyleg beneztek) Az egyik rover mar csak huzza az egyik kereket mert a hatbol szetment az egyik motor, mindket jarmu tovigkoptatta a furojat, az egyiknek mar a tomegspektrometere sem 100%-os. Mindezek ellenere meg mindig mozognak... kb. 20-szorosan tulteljesitve az eredeti uzemidejuket.
  • bmw
    #28
    Lanctalp kellett volna...
  • lapaleves
    #27
    nem mintha űrszakértő lennék, de a magam részéről nem sokat vártam a csak keresztbe bordás fémkerekektől. nagyjából bármelyik hegyibringás vagy terepjárós emberke tudja, hogy ez a bordázat elég csöcs. oldalra nemhogy semmit nem tart, de gyakorlatilag maga a tökéletes szánkó. nyomástól, liszttől meg minden mástól függetlenül.

    az első tippem a fentiek szerint az, hogy ment oldalt a rézsűn, át akart menni a kő felett, aztán ahogy a lentebbi kerekei belső oldala ráment a meredekebb részre, akkor megcsuszandék és a kulcsot a földre ejté vala.

    de most én is okosabb akarok lenni a hivatásos sofőröknél, biztosan nem ismerünk minden részletet.

    mondjuk azt se értem hogyan hajthatott bele? ha jól tudom eléggé autonómok, de egy ilyen kontrasztos felületbe csak nem gázolnék bele, ha marsjáró lennék. még ha bénakerekű marsjáró, akkor se.
  • Sir Ny
    #26
    mér ne lenne?
  • Neo87
    #25
    :D
  • 0Speed0
    #24
    Ugyan ez jutott az eszembe :D
  • Neo87
    #23
    Hát majd szépen odatolatnak az Opportunityval és az majd kihúzza! :)
  • Szefmester
    #22
    és a lgpárnához kell egy kis légnyomás az meg a marson nem sok van.. nincs mit bepumpálni a szoknya alá..

    amúgy mi lenne ha a szerelőkarokat berakná a kerék alá.. :P lenne tapadás.. :D
  • szlovákiai hun
    #21
    Szerintem lánctalpakkal kellett volna ellátni, de csoda hogy majd 5 év után is még megy.
  • InterFoxSOFT
    #20
    Te Jóuzsiiii...
    Nem tud kigyünni aá humukból!
    Józsi:
    Bámeg ottan homok is van???:D
  • moikboy
    #19
    Hát azért egy légpárnás eszközt napelemről működtetni elég cinkes. Maximum impulzusszerűen tudom elképzelni, akkor meg a továbbiakban újra a kerék vagy a lánctalp marad mint alternatíva.

    A lánctalp nem is lenne annyira rossz ötlet, de a 6 kerék még mindig megbízhatóbb, mert ha 1-2 bedöglik, a marsjáró még elvan simán 4 meghajtott kerékkel is.
  • feri79
    #18
    "az olyan viszonylag elhanyagolható tényezőktől, minthogy más a nyomás, a hőmérkésklet és a légkör viszkozitása" ezeket szerintem lehet utánozni. A gravitáció esetében pedig egy mágnes megteszi, még jó hogy nem tiszta műanya :)

    Egyébként környezetbarát anyagból készültek? Sokba lesz a NASA-nak, ha jönnek a környezetvédők/rendőrök, hogy szedjék össze a szemetet :D
  • idebudanemoda
    #16
    vagy még az az antigravitációs is jó lenne. de szerintem nem kihozni kellene, hanem "leásni" vele, az alsóbb rétegeket is megvizsgálni, a kráter mélyét meg a mars közepét... :O
  • idebudanemoda
    #15
    szabadítsátok ki a lelkemet...(csak aztán nehogy a terrroristák...)
  • feri79
    #14
    Emlékeim szerint elég sokáig filóztak azon, hogy lemenjenek-e a kráterbe és ha lemennek, akkor hol.
    Hát ebből is tanulnak valamit, legközelebb felszerelik rotorral és akkor nem lesz ilyen gond. Egyébként jó ez a kerekeken gurulás, de amíg nem lesz aszfaltos út a Marson addig csak a gond lesz vele :)

    Egyébként légpárnás megoldás nem lenne jobb?
  • Cat 02 #13
    Hehe, mint a big bang theory-ban :D
  • kissssss
    #12
    istenem minden féle hiper szuper kűtyüt felszerelnek ezekre a mecsboxokra de egy szélesebb kereket nem.
  • Lost Lont
    #11
    Hogy vezettek ezek?! Mennek, mennek, egyszer csak bumm, és akkor mondják, hogy na nézzük már meg, mibe mentünk! :D
    Majd nagy nehezen kijönnek, és akkor... felborulnak.
    De amúgy jól bírják ezek a gépek. Tudom, hogy valószínűleg náza-titok, de nincs valami leírás arról, hogy milyen és mennyi infót gyűjtöttek össze öt év alatt úgy nagyjából?
  • T0nk
    #10
    "Emlékeztek, mikor valamelyik előző blogolta netre a haláltusáját?
    Szegény..."

    ???

    Ez mikor volt, és melyik?
  • Csirke4
    #9
    Jaja, volt is, hogy már végül beporosodtak a napelemek, és így egyre kevesebb áramot tudott csak magába szívni, erre jött egy szép nagy szél és letakarította az egészet. :D
    Remekül elvannak vele^^
    Az európai kütyük meg már a légkörben szarrámentek és semmi hír róluk. :D
  • fade2black
    #8
    2004 január 4.e óta kocsikáznak vele a Marson.

    60-90napra tervezték a küldetést, de 1évnél többet még a legoptimistábbak se jósoltak neki. 5év után lassan már az aksiknak is be kéne mondaniuk az unalmast ezek megy csak furikáznak. :)
  • ADAMEX9
    #7
    Azért szeretem ezeket a kis robotokat... messze egyedül olyan jól elbóklásznak.
    Emlékeztek, mikor valamelyik előző blogolta netre a haláltusáját?
    Szegény...
  • Slim Rick
    #6
    Nem látták előre , hogy milyen talaj van ott ?!

    Földi gravitációban máshogy viselkedik , bár gondolom ezt is belekalkulálják x)
  • scs17
    #5
    2004. január 4. óta, szép hosszú idő :o
  • Tinman #4
    12%-os lejtő?

    Szeddalászeddalá!
    Tolass hátra...

    A bankszámlaszámom pedig: .......
  • norbi4567
    #3
    A Spirit mióta is van a Marson?
  • Lmntal
    #2
    A MARSRA, a MARSRA..

  • Lmntal
    #1
    Azért ez elképesztő! A milliárdos játékszer, eljut az ŰRön át, leszáll a HOLDra, van rajta egy "fél komplett hightech laboratórium" és megfeneklik egy homokbuckán... Erre mondják azt, hogy gépezet ment a homokba? :)

    Persze drukkolok nekik h. sikerüljön kihozni.