657
Mi a munkanélküliség oka?
  • Sadist
    #95
    Elég valószínűtlen, hogy a 20 millás családi ház mellé egyszercsak odaköltöznek a brazilok.
    Aki a megtakarított több millióját nem ingatlanba fekteti, annak azért el kéne gondolkoznia, hogy mennyit is fizet ki albérletért fölöslegesen.
    Azért ingatlan, mert tartja az értékét, később ha nem kell, eladhatod közel ugyanannyiért, mint amennyiért vetted. Vagy kiadhatod albérletnek, és abból már könnyebben fizetheted a saját albid akár az ország túlsó végében is.
  • GregSB
    #94
    Csak halkan szólok, hogy szlovákoknál nagyobb a munkanélküliség most mint nálunk, és nem is fog javulni.

    És a nálunk lévő arány (sajnos) teljesen átlagos a térségben.

    EB adatai és előrejelzése.

    Ha ráklikkeltek egy országra, akkor a középső, "Unemployment" adatot kell nézni. Ahogy látható, jövőre tovább fog nőni (nálunk is) a munkanélküliség :(

    De mondom, ez a 8-9% jelenleg az EU átlag. Sok nyugati ország ránkver, pl: Franciaország, Belgium, Írország, a legdurvább viszont Spanolyország, ott jövőre már majdnem 20%-os lesz :S
  • Laceee
    #93
    Nem az számít ki mit dolgozik, hanem az, hogy végzi el a munkáját.
    Ne foglakozzál vele újreg valószinűleg még nem dolgozott életében egy percet sem.
  • veszelka
    #92
    budán nem ilyen hülyék laknak, inkább csepeli.
  • Laceee
    #91
    Mostanában mindenki hegesztő akar lenni (köműves, szakács, ács stb) csak 1 dolgot felejtenek el ezek az emberek, hogy nem abból áll a hegesztés, hogy megnyomom a gombot és szépen világít, a bajok akkor szoktak előjönni ezeknél az embereknél amikor vizsgált varratokat kell csinálni, a papirt azt persze megszerzik az ecsedi piacon féldisznóért, nem is az lenne a probléma, hogy nem tudnak ezek az emberek hegeszteni, hanem az, hogy szaréhugyé válalnak munkát és ezzel leviszik az órabéreket, a szakemberek meg bőnyállal beszopnak, és csak akkor lesz jobb a helyzet, amikor a válalkozó is rájön, hogy az olcsó mukaerő nem tudja elvégezni azt a munkát mint amit szakember.
    2,5 féle dolgozok külföldön, de már engem/minket is fenyeget a főnőkünk azzal, hogy hoznak olcsóbb munkaerőt a helyünkre, idáig csak azért nem jött össze a mutatványa mert a külföldi főnők nem igazán cserélne le minket.
    Erre még az jön rá, hogy a főnökömnek halovány fingja nincs erről a szakmáról, nála csak emberek vannak, az utolsó alkoholista is ugyananyit ér neki mint egy szakember aki nála dolgozik több mint 5 éve, és hogy miért dolgozunk még neki ? kényszerből, ha le akar számolni az ember akkor a havi fizetése ugrott, amit aztán perelhet miután minimálbérrel vannak lejelentve az emberek.
    Addig amíg magyarországon több pénzt keres az aki egy darab vasat sem rak arrébb mint aki napi 12 órát dolgozik, és a 20. alválalkozó végzi el munkát addig nem lesznek normális bérek.
  • Sadist
    #90
    Azoknak a szőlőaszaló jómunkás embereknek köszönheted, hogy naponta van kenyér az asztalodon, és hétvégente bebaszhatsz az ostoba pesti haverjaiddal, hülyegyerek.
  • Rockynhooo
    #89
    Amíg faternál brazil volt a szomszéd semmi féle papírt nem hozott oda :D pedig építkezett meg a mi falunkba szögelt ezt azt :D
  • Laceee
    #88
    a kommentek is jók :)
  • sz4bolcs
    #87
    A munka :-))))
  • immovable
    #86
    +z
  • immovable
    #85
    De egy dolgot érdemes minden körülmények között szem előtt tartani. Képez tartalékot amit folyamatosan növelsz. Ki tudja mikor lesz rá szükség, illetve 30 évesen üres zsebbel nehéz neki kezdeni a nagybetűs életnek. :)
  • sz4bolcs
    #84
    Én hiszek abban, hogy bármilyen vad harcos nép legyen az a viking, azért lehet velük békében létezni, és ha kell, nevelni őket, ha már odaköltöztek a békés földműves mellé.
    Azért vikingföldre én sem szívesen költöznék.

    Másrészt nem tudom hogy hogy van ez, de amikor nálunk a szomszédok elkezdtek építkezni, előbb aláírtam egy papírt, hogy beleegyezek, hogy a szomszéd telken házat építhetnek.
  • immovable
    #83
    Jól teszed. Ez jó terv. :)
  • Qwerty4
    #82
    Hát igen, így van ez.
    Amíg nem történik radikális változtatás egyre több lesz a munkanélküli, a nyomorult és az állam is becsődöl, aztán még több lesz a baj.Hiába vonják meg az emberektől jelenleg a juttatásokat, attól még az államadóság is tetemes marad, a lakosságnak sem lesz jobb, sőt rosszabb.Ördögi kör.
  • Rockynhooo
    #81
    Szerintem a 20as évei elején az embernek még nem kell letelepednie. Fogalmam sincs még ,hogy hol szeretnék élni majd 30 éves korom után , kiakarom magam probálni külföldön is , meg akarom nézni Pestet milyen ilyen téren meg mondjuk egy két dunántúli határszéli nagy várost. Aztán majd a 3. X fele eldöntöm mi legyen.
  • Slayerboy
    #80
    Ne értsd félre, nem akarok beleszólni. Nekem az tök szar érzés lenne, hogy mikor eljüvük az albérletből, hogy kezdjek vmit és akkor elgondolkozok, esetleg összeszámolom, hogy mennyi pénzt fizettem az albérletért, és majdnem ugyanúgy állok, mint amikor albérletbe költöztem. Persze, ez sokmindennel így van, de én így érezném. Persze utána ugyanúgy el lehet kezdeni egy vállalkozás vagy vmit, de kezdő tőke nélkül az sem fog menni. Sajnos nem úgy van már, mint régen, hogy az átlag fizetésből élő ember is önerőből vagy minimális segítséggel szerezni tudott egy lakást... és nem kellett húsz évig gyűjtögetnie rá. :S
  • SötétBarom
    #79
    Mi pl kisebb adóterhek mellett halálbiztos, hogy alkalmaznánk még minimum egy embert teljes munkaidőben, és egyet félben. Jelen állapotok mellett meg van oldva családon belül..
  • SötétBarom
    #78
  • Qwerty4
    #77
    Persze, de ez is az adózással összefüggő dolog, megfullasztja a magyar kis és középvállalkozókat, akik rengeteg munkahelyet teremthetnének.
    Ami a lényeg, több külföldi befeketető is kellene (persze jó alkuval jöjjenenek ide és ne rabszolgaként kezeljék a magyar dolgozót + az államnak és a társadalomnak is jövedelmező legyen az itt léte) és még több kis, középvállakozóra van szükség, magyarokra, akik sehova nem viszik el a bevételeket.
    Ehhez persze munka és munkáltató barát adózási rendszerre van szükség. :)
  • SötétBarom
    #76
    De most őszintén: megveszed álmaid takaros házikóját, telekkel együtt mondjuk 20 milláért, és rá 2 évre mellédköltöznek északi barátaink, és a két szomszédos ház kiváló viking szentély lesz. Szted mennyit buksz ezen a mutatványon?
  • Slayerboy
    #75
    Igen, ez igaz. De nem kell félni a komolyabb dolgoktól. Próbálkozni kell. Mert ha hazamész, akkor megint ott tartasz mint előtte. :S Vagy nemtom...
  • SötétBarom
    #74
    Nekem pedig már évek óta megfelel :) Ez a hónapról hónapra dumát nem úgy kell érteni, hogy centizek keményen, tehát voltam nyáron nyaralni, tavasszal Párizsban, van autóm, szoktam sörözni is (heti 1x-2x minimum), ráadásul van egy kutyánk is :D De nem nem nagyon tervezek előre, és nincs megtakarításom, max annyi, ami épp az aktuális dolgaimra kell.. Mondjuk már 23 vagyok, szal lassan illene már valami tervvel előállnom, de nem akarom elkötelezni magam semmilyen irányba.. Nyilván a legtöbb ember szerint én vagyok a hülye, de ez van. Én se szólok bele, hogy más hogyan él. :D
  • Csabesz6
    #73
    Nem szeretnék kimondott hegesztő lenni, de később nem bíznám másra az autók lakatolását.
  • Rockynhooo
    #72
    jó az az albérlet. én is vagy két haverral szeretnék lakni vagy egy csajjal :D és akkor már osztódnak a dolgok. ha minden bukik akkor meg haza lehet jönni szülőkhöz.
  • sz4bolcs
    #71
    "és ha mindkét szomszédom svéd lesz..."
  • Slayerboy
    #70
    És addig hónapról hónapra élsz?:/ Nekem ez bizonytalan lenne..
  • SötétBarom
    #69
    Én konkrétan azért vagyok albérletben, mert NEM egyedül élek, és az 52nm-es panel kicsit szűkös volt. Albérlethez nem kell önerő, nincs felelősség, nem kell paráznom az adóváltozások miatt, nincs árfolyamkockázata, és ha mindkét szomszédom svéd lesz, akkor fogom magam és elköltözöm.

    Ha pedig egyszer oda jutok, hogy esetleg vállalkoznék, akkor lehet, hogy jól fog jönni, hogy nincs már alapban egy 10 milliós tartozásom..
  • Slayerboy
    #68
    Hát igen.. azért is írtam, hogy ha megteheti az ember.. :/
  • SötétBarom
    #67
    :/ Így mondjuk nehéz. Mindenesetre sok sikert az élethez :)
  • Molnibalage
    #66
    Nem áll olyan szinten egyelőre a nyelvtudásom és talán soha nem is fog..
  • sz4bolcs
    #65
    Jó, de akkor megint az van, hogy viszonylag közelben kell állást találni, amivel az ide irkálóknak sok gondjuk van.
  • sz4bolcs
    #64
    Mo.-n bármit lehet mondani a segélyre, csak azt nem, hogy ellenösztönző lenne.
  • Slayerboy
    #63
    Vagy pedig dolgozol 20 évet, meglesz a pénz a lakásra, belépsz és örömödben meghalsz szívrohamban :D:D
  • Slayerboy
    #62
    Figyelj.. manapság szerinted önerőből lehet lakást venni? Nem.
    De az miért jó, hogy elmész albérletbe, hú de fasza egyedül élek, csaképp hónapról hónapra, és 25-én már nincs mit enni. És semmivel nem leszel előrébb, amikor kezdeni akarsz magaddal vmit, mert ugyanúgy mész el onnan mint ahogy odamentél.. pénz nélkül.(Aztán meg belegondolsz, h mennyit fizettél a lakbérért és ugyanott tartasz mint előtte.) 1 lépés előre 2 hátra..
  • SötétBarom
    #61
    Hitelt felvenni viszont szuper, nem? Az albérletnek van egy olyan tulajdonsága, hogy bármikor otthagyhatod, mint eb a szarát. Ha eszembe jutna felvenni 10-15 milló hitelt, az halálbiztos hogy nem lennék akkora ökör, hogy lakásra költsem.. Bár kinek-mi..
  • SötétBarom
    #60
    Ezzel nem fogok vitatkozni, napról napra élek én is, nincs megtakarításom, csak próbálom jól érezni magam.. Lesz ami lesz..

    Másrészt:

    Kell egy ember, egyedül nehéz megélni. Az azoknak műxödik maximum, akik nyertek/örököltek/stb. Ha van egy társad, akivel össze tudsz költözni, rögtön nem olyan borús az összkép.. Én mondjuk egy képzetlen faszkalap vagyok, szal nem tudok érdemben nyilatkozni, de a helyedben mindenképp külföldön próbálkoznék..
  • Slayerboy
    #59
    Szerintem az albérlet elég hülyeség. Fizetsz, de sehova nem jutsz. Érdemesebb (ha megteheti az ember) otthon maradni szülőknél 1-2 évig közbe melózni. Így félre tehet az ember 1 kis pénzt és talán még a szülőket is tudja segíteni. Persze most a pályakezdő fiatalokra gondolok. :)
  • Molnibalage
    #58
    És is erről beszélek már régóta. Évek óta krónikus hiány van szakképzett hegesztőből egész Európában. Többet keresnek, mint egy kezdő mérnök. Sokkal.
  • Molnibalage
    #57
    Áramlástechnikai gépészmérnök. Albérlet alsó hangon havi 50k, még egy patkánylyuk estén is. Erre jön a rezsi ami alsó hangon 15k + kaja ami még egy 15k, ha van cafeteria a cégnél. Ez 80. Akkor kell még bérlet (autó nem játszik) és még net előfizetés. Igen hamar 100k. És akkor még nem voltam sehol szórakozni. Nem élek nagy lábon, de ha csak heti 1 randi vagy sörözgetés van az is havi 5-25k.

    És akkor mi jut így a jövőre? Semmi...
  • Rockynhooo
    #56
    Tudom , nem is viccből írtam. Most bánom kicsit,hogy anno 8. után nem feküdtem rá angolra és mentem el ácsnak vagy hegesztőnek vagy esztergályosnak :D