81
  • toto66
    #41
    Nekem nem számít hogy égek, vagy sem, csak az igazság érdekel.
    Gondolkozni meg nem bűn.
  • toto66
    #40
    Lehet, de nem értetted meg pedig nagyon sok köze van az atomórákhoz, meg sebességhez. Ugyanis ha egy perodikusan ismétlődő eseménynek a sebesség befolyásolja periódus idejét, akkor bizony akár mérhetünk lassuló időt is az atomórával, holott erről szó nincs! Ha egy hullámtermészetű dolognak van a haladás irányával megegyező összetevője akkor a sebesség hat a frekvenciára.
    Az atomóra működése periódikus, tehát hullámszerű (meg azért is mert a két állapot között van átmenet, még ha rövid ideig is). Ha ez a hullámszerű működés bármely összetevőjének van térbeli kiterjedése, hat rá a sebesség.
    És tényleg igaz aki vele együtt halad annak számára ugyan akkor a frekvencia, más rendszerből megfigyelve nem.
    A tévedés az lehet, hogy az időt olyan hullámszerű változáshoz kötjük amelynek van térbeli kiterjedés . Amenyiben nem (nem tudom mihez lehetne) akkor a paradoxon is megoldódik.
  • uwu
    #39
    Szerintem csak azért írsz ilyesmit, mert szereted magadat égetni :D
  • toto66
    #38
    Lényegében, nem mondtál semmit, mert a relativitás elméletére lehet hivatkozni, csak azt nem mondod meg melyik része oldja fel az ellentmondást, (annélkül pedig semmit nem mondtál).
    A mérések eredményeit pedig vitatják, aztán lehet hogy ennek lehet hogy annak van igaza.
    Mindenesetre mondok valamit amit kipróbálhatsz fogsz egy botot megállsz egy rácsos kerítésnél. A botot úgy forgatod, hogy azonos időközönként koppanjon a kerítésen. Aztán elkezdesz futni de a bot forgását változatlanul folytatod mi történik?
    Ha azt megérted miért írtam le, akkor érdemes folytatni a beszélgetést, ha nem akkor nem.
  • polarka
    #37
    Érdekes, hogy 1 GPS μhold kb. 1t és van rajta vagy 3-4 atomóra. Vajon, akkor mekkora méret- és súlycsökkenést érhetnek el az új módszerrel, tekintve hogy örülnek neki, hogy könnyebb lesz az űrbe vinni?

    Valaki említette, hogy 3 μhold is elég a helymeghatározáshoz. Sajna nem elég, akkor még mindig két nagy foltot kapunk arról, h hol lehet a tárgy. Habár, ha feltételezzük, hogy a Földön vagyunk, akkor marad egy nagy foltunk (vagyis nagyon pontatlan).
  • uwu
    #36
    A válaszaimat beszámozom soronként, hogy ne legyen félreértés.
    1. Azt állítottad, az idődilatáció nincs bizonyítva, és azt is állítpttad, hogy még sohasem mérték. Nincs értelme érvelni, tényekről nem lehet vitázni.
    2. A speciális relativitáselméletben megtalálod a választ, túl hosszú lenne leírni.
    3. Ezt nem tőlem kéne kérdezni.
    4. Tényleg nincs, nem is mondtam, hogy kell. A cikkben írják, hogy a gravitációs kutatásokhoz akarják használni (ez az a rész amit a jelek alapján félreértettél)
    5. Ezen nincs mit egyezkedni, nagy szórással is lehet mérni, csak sokszor kell ismételni, és kiértékelni az eredményt. A mi szempontunkból nem is érdekes, hogy mennyire pontos a relativitáselmélet, a lényeg, hogy az órák másképp járnak, és végeztek ilyen kísérletet. A fórum látogatói úgyis véleményt formálnak a hsz-eink alapján, ezt bízzuk inkább rájuk.
  • toto66
    #35
    Én kérdezek, nem állítok! Persze hogy tájékozatlan vagyok, tessék meggyőzni érvekkel!
    Mivel magyarázod #21- ben írt "érdekességet"?
    Torcipepe írta, hogy tanultak róla valamit. Mit?
    Egyébként azt is írta nincs szükség atomórára a GPS-hez...
    A Wiki témába egyezzünk ki döntetlenbe!
  • uwu
    #34
    Ezzel lehet vitatkozni, de a nagy szórás és korrekció miatt nem hiteltelen a kísérlet.
    GPS-el is lehet sokkal pontosabban mérni, mint amit a civil alkalmazás tud.

    A katonai műholdak cm-es nagyságrendben mérnek, pedig nem pontosabbak a többinél.
    Egyébként is sok méteres hibák is lehetnek. Csak megmérik pár ezerszer, és kiértékelik az eredményt. A szórás szabályos és a középérték pontosan adja a távolságot. Lehet ezt is kritizálni, de akkor is célravezető.

    Ezzel a kekeckedéssel, egyre átfogóbb képet adsz nekünk a tájékozatlanságodról és csak rontod a rólad kialakuló képet.
    Nem értem mi szégyellnivaló van abban, ha nem értesz valamihez, nem fizikaórán vagy, ahol akkor sem kéne megbukni, ha nem tudod az anyagot.
    Sok dologhoz én se értek, és nem is okoskodok ilyen témákban.
    Engem nem érdekel, ha tájékozatlan vagy, csak akkor ne szólj hozzá, főleg ne hülyeséget!
  • toto66
    #33
    "fizika bsc 2. félévben szépen elmondják, ezt a vonatkoztatási rendszeresdit"
    Akkor mit mondanak el? Érdekelne!
  • torcipepe
    #32
    a wiki, nem a tudományos pontosságától ismert. 3 műhold is elég, annyiból már magasságot is tud számolni, bár lehet hogy pont ahhoz kell a 4.
    most nincs kedvem ilyenekkel zaklatni tesóm.
  • torcipepe
    #31
    húh, ennyi hülyeséget.
    arra visszatérve, hogy miért nem kell atomóra egy GPS-es készülékbe, annak az az oka, hogy létezik olyan funkció, hogy óra szinkron, gyakorlatilag választ egy random műholdat és lekéri annak a pontos idejét. egyébként meg tényleg csak a különböző jeleket hasonlítja össze, a belső csak arra van, hogy ha hirtelen egy kivételével megszakadna a kapcsolat a műholdakkal, akkor is tud egy bizonyos pontosságot biztosítani. persze egyéb feltételek mellett, pl hogy ne kapcsold ki. aki már vitt kikapcsolt GPS-t párszáz km-el odébb, az tudhatja, hogy még több műhold esetén is percekbe telik, hogy újra normálisan működjön.

    toto66: fizika bsc 2. félévben szépen elmondják, ezt a vonatkoztatási rendszeresdit. szakközépben meg még emelt szintű fakultáción is csak említik, hogy van ilyen is.
  • uwu
    #30
    Persze okoska, biztos azért kevered a két dolgot, mert annyira tudod :D
  • toto66
    #29
    A GPS meg nem bizonyítja, mert akkor lehet helymeghatározásra használni a műholdakat,ha azonos vonatkoztatási rendszerben használjuk!
    Működése a Wiki szerint:
    A GPS-vevő folyamatosan rendelkezzen a műholdakon lévő atomórák pontos idejével
    Legalább 4 műhold láthatósága esetén „háromszögeléssel” meghatározható a földfelszíni pozíció
    Ehhez ismerni kell a vevő és a műholdak pontos távolságát, amihez a műholdak aktuális pályájának és a kisugárzott jel megérkezési idejének ismerete szükséges
    Hibák és korrekciók
  • toto66
    #28
    Valószínüleg azért nem tanultam róla, mert nem bizonyítottak semmit!
  • toto66
    #27
    Ezzel a módszerrel bármit bizonyítani lehet: nagyságrendek, módosítása előjelváltás... C:
  • toto66
    #26
    És akkor mi van azzal amit #21-ben írtam?
  • toto66
    #25
    Igen és olvasd el!
    "A kísérlet eredményeként a leközölt grafikonok alapján számított eltéréseket nem lehet a relativitáselmélet jósolta valóságos eltérések bizonyítékaként elfogadni az eszközölt korrekciók nagysága, gyakorisága miatt, amivel a mérési eredményeket néhol az ellenkezőjére változtatták, máshol nagyságrendi korrekciót vezettek be "
    Érdekes nem?
  • uwu
    #24
    Hafele-Keating kísérlet
  • uwu
    #23
    Hát én most nem foglak korrepetálni.
    Ha érdekel nézz utána, csak a hülyeségtől kímélj minket!
  • toto66
    #22

    Egyébként illusztrációként van benne a középiskolás könyvekben a repülős rajz az atomórákkal, és ez nem valódi, csak gondolat kisérlet. Érdekes hogy milyen sokan úgyhiszik igazi.
  • toto66
    #21
    Egyébként pont azért mert nemlétezik kitüntett pont, lehetetlen a dolog.
    Mert van három vonatkoztatási rendszered, kettő azonos sebességel csak ellenkező irányban halad a harmadikhoz képest, akkor mivel az irány nem számít akkor az időnek azonosan kell tellnie mindkét renszerben. Ha most az első vonatkoztatási rendszerből nézzük második rendszert akkor sem lehet eltérés, pedig az elsőhöz képest sebessége van a második rendszernek, aminek következménye minden rendszerben azonosan telik az idő.
  • uwu
    #20
    Nyilván valóan itt arról van szó, hogy egy halvány remény csillant meg arra, hogy bebizonyosodjon az az elmélet ami azt mondja, hogy a gravitációs hatás sem terjedhet a fénynél gyorsabban.
    Ha ez bebizonyosodik, akár még azt a következtetést is le lehet vonni, hogy a gravitron tényleg létezik és ez a részecske közvetíti a gravitációs hatást, de ez már egy következő lépcső, új problémák és feltételezésekkel együtt.
  • uwu
    #19
    Repülővel.
    Ne mond már, hogy nem hallottál róla!
    Hol volt, hol nem volt, volt egyszer 2 atomóra akik pontosan jártak egymáshoz képest. Elvitték az egyiket egy rövid utazásra, és az eltérés pont annyi volt, mint amit a relativitáselmélet megjósolt.
    Fizika, 8. osztály, tananyag vége felé.
  • toto66
    #18
    Persze a cikkben nem erről van szó, hanem arról, hogy ha majd olyan kicsi lesz az atomóra hogy érdemes lesz felvinni akkor végezhetnek pontos méréseket.
    "az órák szállíthatóvá válnak és alkalmazhatók lesznek az űrbeli kísérletekhez,"
    Akkor hogyan is bizonyították a te állításod?
  • uwu
    #17
    A gravitációs hullámok elmélete tényleg nincs bizonyítva (legalábbis én sem tudok róla), de én másról beszéltem.
    Az idő akkor is lassabban telik, nagy sebességnél mérhető is a különbség, ezt két atomóra segítségével már bizonyították.

    Tehát igazolva van amit én állítottam, amiről te beszélsz az meg más dolog, nem is értem hogy keverted ide.
  • toto66
    #16
    "űrbeli kísérletekhez, melyeknél elengedhetetlenek a pontos időzítés vagy időmérés, vegyük csak az Einstein elméleteit igazolandó gravitációs hullám észleléseket.
    "
    Tehát még nincs igazolva...
  • uwu
    #15
    Ha nagy sebességgel mozogsz akkor kell, lassabban telik az idő.
    Űrben való közlekedésnél már kell ilyenekre gondolni.
  • Mcsiv
    #14
    gps vevőbe nem kell atomóra, mert totál felesleges, a műholdak szinkron idejéhez mért elcsúszások alapján számolja ki hogy hol vagy, nem a saját órájához viszonyítva.
  • n3whous3
    #13
    Mi a faszomnak atom óra, kell csinálni egy hálózati csatlakozást egy atom idő szerverhez és kész...
  • Turdus
    #12
    GPS-be teljesen felesleges, mivel hogy pontos idő nélkül eleve nem menne a rendszer (értsd: már meg van oldva, és a legtöbb gps vevő egyben stratum 0-ás time source is).

    Mellesleg meg melóhelyen is van atomóra, és nem nagyobb, mint egy lapos pc... szóval nem tudom honnan vették ezt a frigó hasonlatot. Ettől függetlenül műholdakba jól jöhet a kis méret és súly miatt.
  • Narxis
    #11
    Fejezd be ezt a baromságot.
  • Narxis
    #10
    Mert.
  • KM
    #9
    Miért?
  • torcipepe
    #8
    műholdakra megteszi, de hogy egy mezei gps vevőben is legyen, az felesleges
  • Tsol
    #7
  • Alvarez999
    #6
    Aztán majd meglepődsz, ha a GPS-ed szerint valójában a Holdon tartózkodsz.
  • idebudanemoda
    #5
    csak nehogy a teroristák kezébe kerüljön!
  • Scroll
    #4
    Helymeghatározásnál jól jöhet egy mozgatható atomóra. A GPS mérés pontossága a mérőkészülékbe épített óra pontosságától is függ.
  • zola2000
    #3
    A gyakorlatban nem kell hogy egymillió év alatt se késsen egy másodpercet se, elég ha évente egy perces a pontosság...
  • hodobaj
    #2
    atomóra mert egy szó